Elegantní a rekordní II. mistrovství ČR jízdy v dámském sedle

18. 07. 2008 07:35

Autor: Karolína Fränkelová Foto: Magdaléna Straková Rubrika: Dámská sedla Počet přečtení: 10549 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V prvním prázdninovém víkendu patřil anglický park St. zámku Mnichovo Hradiště dámám, které se utkaly o titul mistryně republiky jízdy v dámském sedle. Spousta nádherných fotografií v článku pak dokresluje atmosféru akce, při níž padnul i nový český rekord.

Ačkoliv nás v pátek děsilo počasí a kolbiště se oplocovalo za vydatného deště, první účastnice již přivítalo sluníčko a nebe bez mráčků. Na start dvoudenního maratonu soutěží se postavilo dvaadvacet soutěžních dvojic, tři účastnice byly z Polska. Průvodního slova a komentování celého mistrovství se, stejně jako minulý rok, ujala paní Iveta Fialová. V doprovodném programu vystoupili opět zástupci JK Uhřice, tentokrát s jednospřežím a ukázkou práce na dlouhých opratích, taneční skupina Campanello a hostesky serveru Medvídek mýval se soutěžemi pro děti. V neděli nás svou návštěvou poctil pan MVDr. Pavel Doubek se svou paní. Vstoupení s lipickým hřebcem Dariusem a čtveřicí poníků nadchlo nejednoho diváka.

Fríské dvojspřeží z Uhřic

Fríské dvojspřeží z Uhřic

Roztančená moderátorka a rozhodčí

                                                      Roztančená moderátorka a rozhodčí

Rozhodčí a zapisovatelka

Rozhodčí a zapisovatelka

MVDr. Doubek s lipickým Dariusem

MVDr. Doubek s lipickým Dariusem


Sobota 5. 6. 2008

Zahájení MČR patřilo opět zástupcům JK Uhřice. Dvojspřeží fríských hřebců pod vedením Josefa Iše přivezlo hlavní rozhodčí na kolbiště. Po zaznění úvodního proslovu, poděkování partnerům akce a české a polské státní hymně se soutěže mohly rozběhnout na plno.

Drezúra

Sobota patřila zahajovacím soutěžím a jízdě elegance. Startovní listina zahajovací drezúry čítala patnáct jmen. Po první části drezúrní soutěže se vedení ujala Anna Reinbergerová a West (67,454%) následována polskou reprezentantkou Agnieszkou Helbik s Feniks (66,727%) a Ivanou Novákovou s Čikem (63,818%). Druhá polovina startovního pole však s pořadím řádně zamíchala a vítězkou se stala Dorota Mazur - Matador (70, 545%) na druhém místě Agnieszka Helbik se svým druhým koněm Medal (70,363%) a na třetím místě Karolína Fränkelová - Fabian van de Pluum (68,909%).

Jana Vedralová  - Pohoda

                                                                  Jana Vedralová - Pohoda

Dorota Mazur – Matador (POL)

Dorota Mazur – Matador (POL)

Parkur

Parkurová soutěž měla na startu devět dvojic. Téměř všechny startující dvojice udělaly chybu již na první překážce, pro tři z nich parkur skončil dvojnásobným odmítnutím poslušnosti. Opět největší problém dělal plot. Na kontě každé jezdkyně byly v tu dobu minimálně čtyři trestné body a na start čekaly ještě dvě jezdkyně. Předposlední se na start postavil Century nákelský v sedle s Karolínou Fränkelovou a do cíle prošel bez penalizace. Vše mohla rozhodnout polská reprezentantka Dorota Mazur s Matadorem. I ta však obdržela penalizaci za pobořený skok. Zahajovací parkur vyhrála tedy Karolína Fränkelová s Century nákelský (0/52,85 s), druhé místo patřilo Lucii Peškové s Gramem (4/42,56 s) a třetí se umístila Dorota Mazur s Matadorem (4/49,32 s)

Dámičky :)

Dámičky :)

Prohlídka parkuru

Prohlídka parkuru

Lucie Pešková – Gram

Lucie Pešková – Gram

Lucie Krahulcová Hřebejková – Landruf 18

Lucie Krahulcová Hřebejková – Landruf 18

Jízda elegance

Jízda elegance patří mezi divácky nejatraktivnější soutěže a nutno říci, že si dámy daly letos opravdu záležet. Kreativita kostýmů vzrostla a laická porota složená ze zástupce hlavního partnera akce Pojišťovny Kooperativa Mgr. Petra Skalického, odbornice na DS paní Joly Lipky (POL), zástupce JK Uhřice a dvou nezávislých porotkyň z řad diváků, měla co hodnotit. Startovní listina čítala pět skupin po pěti dámách. Finálové kolo mělo sedm účastnic, jelikož ze třetí a čtvrté skupiny postoupily dvě dámy, a tak měla porota velmi těžké rozhodování. Opětovné získání 25 bodů znamenalo vítězství pro Karolínu Fränkelovou a Melise, druhou nejelegantnější dámou se stala Ivana Nováková a Čiko s 24 body a třetí příčku získala s 23 body Johana Moutelíková s Romeem.

Johana Moutelíková, Romeo a Harry

                                                        Johana Moutelíková, Romeo a Harry

Ivana Nováková – Čiko

                                                                       Ivana Nováková – Čiko

Jana Vedralová – Knapp

                                                                    Jana Vedralová – Knapp

Dorota Mazur – Matador

                                                                     Dorota Mazur – Matador

Karolína Fränkelová – Melis

                                                                  Karolína Fränkelová – Melis

Lucie Krahulcová Hřebejková – Landruf 18

                                                        Lucie Krahulcová Hřebejková – Landruf 18

Pavla Placáková – Dajána 8

                                                                  Pavla Placáková – Dajána 8

Posuzovatelé elegance

Posuzovatelé elegance

Jízdou elegance však den ještě nekončil, neboť odbyla jedenaadvacátá hodina a zahájila noční oživené prohlídky zámku. Poslední, téměř půlnoční, byla věnována účastnicím MČR.

Noční show před zámkem

Noční show před zámkem

Noční prohlídky zámku

Noční prohlídky zámku

 

Neděle 6. 7. 2008

Parkur - finále MČR

Na start finálového parkuru se postavily všechny dámy, které dokončily základní kolo. Na parkuru vysokém 90 cm se mnoho nechybovalo a tak došlo na rozeskakování na zvýšených překážkách. Do rozeskakování nastoupila první Pavla Placáková s Dajánou 8 a malá nepozornost nad skokem jí stála 4 tr. body. Lucka Krahulcová Hřebejková s Landrufem 18 absolvovala čistě. Polská reprezentantka Dorota Mazur s Matadorem zariskovala a na čtvrtou překážku si zkrátila trasu. Čistý výkon a zkrácení zajistilo Dorotě zisk téměř 11 s. na zatím vedoucího Landrufa 18. Otázkou bylo jak se s touto výzvou vypořádá Century s Karolínou Fränkelovou. Karolína zariskovala a výsledný čas při čistém kontě se dostal pod 30 s. Mistryní ČR v parkuru se stala Karolína Fränkelová a Century nákelský (0/29,6s), na druhém místě se umístila Dorota Mazur - Matador (POL) (0/32,64s) a třetí místo obsadila Lucie Krahulcová Hřebejková s Landruf 18 (0/43,47s). Jelikož MČR nebylo otevřené zahraničním dvojicím, stala se Lucie s Landrufem vicemistryní a Pavla Placáková s Dajánou 8 druhou vicemistryní ČR.

Karolína Fränkelová – Century nákelský

Karolína Fränkelová – Century nákelský

Dorota Mazur – Matador

Dorota Mazur – Matador

Mini-maxi a stanovení českého rekordu

Soutěž Mini-maxi patří mezi nejatraktivnější soutěže pod DS. Mísí se zde elegance s adrenalinem a vskutku obdivuhodnými výkony koní i dam. Stanovení českého rekordu ze zúčastnilo šest dam, do nejužšího výběru se dostaly tři z nich. Pavla Placáková – Dajána 8, Lucie Krahulcová Hřebejková – Landruf 18 a Lucie Pešková - Gram. 135 cm se stalo nepřekonatelnými pro Grama a Dajánu, záleželo jen na Lucii, zda s Landrufem pokoří dosavadní neoficiální rekord 140 cm. Landruf nezaváhal a Lucii přenesl i přes konečných 145 cm. Tato výška byla zaznamenána do České knihy rekordů.

Lucie, Landruf a 145 cm

                                                                    Lucie, Landruf a 145 cm

Rekord stanoven!

                                                                              Rekord stanoven!

Jízda zručnosti

Jízda zručnosti byla do programu dámských soutěží zařazena po několikaleté přestávce. Pro lepší představivost se jedná o trasu, na které dámy čeká několik zapeklitých úkolů. Letos se jednalo o projetí slalomu, přeskočení 50 cm vysokého křížku, projetí na zemi položeného "labyrintu", otevření, přenesení a zavření rudého deštníku, přechod kavalet z klusu a nejobtížnějšího házení kroužků na tyč. Házení kroužků dělalo veliké problémy všem zúčastněným a tak bylo jasné, že budou rozhodovat o vítězce. A tak to také dopadlo. Jediný kroužek, který uvízl na tyči, patřil Johaně Moutelíkové a Romeovi, kteří si tak zajistili vítězství s celkovým ziskem 52 bodů v čase 1,51. Druhé místo obsadila Alice Machová s Famonou se ziskem 50 bodů v čase 1,51 . Třetí místo patřilo Heleně Vrbické a Reině B s 50 body, avšak horším časem 2,08.

Johanka Moutelíková v akci

Johanka Moutelíková v akci

Alice Machová a kroužky

Alice Machová a kroužky

Helena Vrbická a paraplíčko

Helena Vrbická a paraplíčko

Finálové volné sestavy

Stejně jako při prvním ročníku i letos měly dámy na výběr zda finálovou jízdu absolvují v klasickém závodním úboru či v dobových kostýmech. Narozdíl od loňska přibyly do finálové jízdy předepsané cviky, které musela každá dáma zakomponovat do choreografie. Čtyři závodnice se z finále odhlásily vzhledem k výsledkům dosaženým v základním kole a jedna dvojice vzdala během samotné volné jízdy. První tři místa obsadily polské reprezentantky Agniezska Helbik - Medal (69,489%) Dorota Mazur - Matador (68,979%) a opět Agniezska Helbik - Feniks (66,632). Mistryní ČR se podle dalšího pořadí stala Karolína Fränkelová - Fabian van de Pluum (65,408%), vicemistryní ČR Anna Reinbergerová - West (62,857%) a druhou vicemistryní Pavla Placáková - Dajána 8 (61,938%). Během závěrečného ceremoniálu se se svou sportovní kariérou rozloučil Century nákelský, který i ve svých dvaceti letech předvedl své bojovné srdce.

Johana Moutelíková – Romeo

Johana Moutelíková – Romeo

Ivana Nováková – Čiko

                                                                      Ivana Nováková – Čiko

Agnieszka Helbik – Medal

Agnieszka Helbik – Medal

Anna Reinbergerová – West

Anna Reinbergerová – West

Závěrečné defilé

Závěrečné defilé

Loučení s „legendou“ DS

                                                                   Loučení s „legendou“ DS


Dáma roku 2008

Dámou roku se díky celkově úspěšnému účinkování v jednotlivých disciplínách stala Karolína Fränkelová.

Dáma roku 2008

                                                                          Dáma roku 2008


Zvláštní poděkování

Děkujeme všem partnerům, kteří podpořili naše konání.

NPÚ, správa St. zámku Mnichovo Hradiště - Radovan Chmel a Soňa Švábová, město Mnichovo Hradiště.

Finanční podpora - Pojišťovna Kooperativa.

Velké díky organizačnímu "Dream" teamu ve složení: Hana Naseová, Hana Soukalová, Ivan Grůza, Pavel Major, Eliška Vachková, Honza Vrbický, Míša Kalistová, Standa, Marie Fränkelová, Hedvika Grůzová, Dominika Grůzová, Simona Fränkelová a mnoho a mnoho dalších kteří přiložili více či méně ruku k dílu.

Také velké díky sboru rozhodčích - Mirka Wiedenová, Jiří Pik, Marek Gajewsky a Jola Lipka – za bezproblémový chod soutěží.

Věcné ceny - Alena Lukešová, Litex, Ponyklub, Zooprodukt, Martin Vokřál - Elephant, Keramika Vostřák, Zemědělské služby Běstovice.

Ceny vítězům


Technické zabezpečení kolbiště - Pferdimex s.r.o. a PCT Ptýrov.
Propagace - Stavotrans s.r.o., mh Pojizerská s.r.o., H-Intes, USK, Geodézie Hradiště s.r.o., EMH Elektromontáže, Musalová, Jansta a spol. advokátní kancelář, Anitas projekční ateliér.
Mediální partner akce - Svět koní.
Autorka propagačních materiálů - Hana Major Sládková, foto Magdaléna Straková.
Doprovodný program - JK Uhřice, taneční skupina Campanello, MVDr. Pavel Doubek, tým "Medvídek mýval".

Všem, na které jsme snad nechtěně zapomněly, se omlouváme a děkujeme za milou spolupráci.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: