Ehm... kočka??!

28. 11. 2012 14:00, Aktualizováno 13. 02. 2018 23:22

Obrázky: 4

Autor: Katka Lipinská Foto: Katka Lipinská, Barbora Linhartová, Luboš Lipinský Rubrika: Kočky Počet přečtení: 11648 Počet komentářů: 30 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Nad dnešním článkem si asi řada z vás zaklepe na čelo, ale věřím, že se najdou i tací, kteří jeho poselství pochopí. Je totiž o stájové kočce. Tenhle velmi nenáročný a zdánlivě nedůležitý tvor umí prokázat opravdu dobré služby, jak ale zpravidla zjistíte až ve chvíli, kdy o něj přijdete.

barMůj dědeček, zemědělec a velký milovník koček, s oblibou říkával, že dobrého hospodáře poznáte podle toho, že má v pořádku kočky. Tehdy jsem se nad tím tvrzením nezamýšlela a spokojila se s tím, že bylo s čím se mazlit. O mnoho let později jsem slyšela obdobné tvrzení v jedné stáji - že stájová kočka je zvíře, které si moudrý koňák hýčká a opečovává. Plně jsem jeho pravdivost pochopila ve chvíli, kdy jsem se dostala do stáje, kde kočky nebyly. Ve chvíli, kdy vám myši klidně běhají přes cestu, vyklepáváte je z bot a všech volně položených věcí, vynesete je v odměrce s müsli (jak se ta zatracená potvora může dostat do zavřeného barelu?!), z koňské deky na vás vypadne myší hnízdo a navrch si malí jerryové pochutnají na vaší svačině, než se vrátíte z vyjížďky, dali byste za pořádnou kočku myšilovku království možná i s koněm. Takže začnu trochu zeširoka, od myší.

Exkurze do života myší

Myš domácí je nesmírně životaschopné a přizpůsobivé zvíře. Dokáže přežít v téměř jakýchkoli podmínkách a pokud se nachází v místech, kde má dostatek potravy, neuvěřitelně rychle se množí. Příroda zde evidentně vsadila na strategii, že tak křehcí tvorové jako myši musejí mít hodně mláďat, aby druh přežil. Samice může mít pět i více vrhů do roka a v každém vrhu může být 4-8 mláďat. Samotná březost trvá jen asi tři týdny a po dalších šesti týdnech jsou mláďata pohlavně dospělá a mohou se sama množit. Myši žijí v koloniích a stáje, kde mají dostatek krmení i dobrý úkryt, jsou pro ně rájem, kde jejich populace, není-li systematicky decimována, vzrůstá neuvěřitelným způsobem. Nejvíce to pocítíme právě teď na podzim, kdy se i ty venkovní stahují dovnitř do tepla a ke zdrojům žrádla.

Zásadní problém není, co myši sežerou, dokonce ani to, co rozkoušou (i když třeba rozkousaná izolace může vést i k požáru), ale především cizopasníci a nemoci, které přenášejí. Myš hodující v obilí ho zdaleka tolik nesežere, kolik znehodnotí svým trusem a močí. I když odhlédneme od toho, co můžou přenést na nás (což lze eliminovat běžnými zásadami hygieny), myši představují zdravotní riziko především pro naše koně. Z cizopasníků přenášejí především tasemnice a škrkavky (což je riziko především pro příliš staré nebo oslabené koně a hříbata), závažnější jsou ale nemoci. Pomineme-li naštěstí celkem nepravděpodobnou vzteklinu, z těch, které přenášejí myši, může kůň onemocnět salmonelózou a leptospirózou. Ta je z těchto nemocí nejzávažnější.

Leptospiry jsou bakterie uzpůsobené k životu ve vodním prostředí nebo v tělních tekutinách. V suchu dlouho nepřežijí, ale pokud se voda, kterou se koně napájejí, kontaminuje myší močí, může dojít k nákaze. Pokud se leptospiry dostanou do oka koně, usídlí se ve sklivci a můžou způsobit velice zrádnou měsíční slepotu - záchvatovité onemocnění, které za velkých bolestí postupně vede k oslepnutí koně. Svou roli zde sehrává imunitní systém zvířete.

O měsíční slepotě se více dozvíte v povídání o Fergii.

Posledním, naštěstí ne úplně častým, rizikem je botulismus. Jedná se o otravu botulotoxinem z těla mrtvé, rozkládající se myši (např. slisované v balíku sena).

Existují různé způsoby, jak s myšmi zatočit. Od klasických pastiček až po důmyslné deratizační boxy s návnadami. Potíž je, že velkou kolonii myší těmito prostředky nezvládnete vzhledem k jejich plodnosti ani udržet v mezích, natož vyhubit, a jedem můžete ohrozit další zvířata ve stáji. Ideální by bylo nevpustit je dovnitř, ale vzhledem k tomu, že myši stačí i centimetrová škvíra, je to ve většině starších objektů zcela nereálné. Existují také odpuzovače myší, fungující na základě ultrazvukového vlnění, které my nevnímáme, ale myším jsou nepříjemné. Jejich účinnost je ale dost sporná, navíc si na určitou frekvenci myši po čase zvyknou. Nejrozumnějším řešením je jednoznačně kočka!

Myšilovné zařízení zvané kočka

Stájová kočka je opravdu nenáročná. Dospělému zdravému zvířeti stačí velice málo péče a spokojenost bude na všech frontách. Pokud ale nedostane to málo, nebude prosperovat a pak pochopitelně ani lovit myši. Jistá základní investice a znalosti se proto vyplatí, scénář, kdy někdo přinese do stáje kotě, kterého se potřebuje zbavit, nemívá šťastné konce a vyhublé kotě se zalepenýma očima vám moc myší neuloví. Koťata jsou náchylnější k infekcím a potřebují více péče. Pokud nemáte čas ji poskytnout, je vhodnější obstarat si dospělou zdravou kočku, se kterou budete mít starostí podstatně méně. Ta bude dobře prosperovat, i když se vaše péče omezí na nasypání granulí a umožnění prospat se někde, kde v zimě nemrzne. Velice důležitá věc je, aby měla přístup k vodě a to zejména v zimě, kdy mrzne a venkovní zdroje jsou zamrzlé.

kotPokud jí dopřejete péče více, je to samozřejmě jen dobře. Výhody a nevýhody kastrace zde myslím rozebírat nemusím, u koček se jedná o celkem bezproblémový zákrok, který veterinář zvládne přímo ve stáji. Vhodné je i pravidelné očkování - veterináři doporučují jednou ročně, ale vakcína toto období dost přesahuje, takže jednou za rok a půl postačí. Nejběžnější vakcíny obsahují očkování proti vzteklině, panleukopenii (tzv. kočičí mor), kalcivirovým a herpesvirovým infekcím (kočičí rýma), je možné očkovat i proti chlamydióze a FeLV (kočičí AIDS). Proti tetanu se kočky neočkují, jsou proti němu velice odolné.

Při lovu myší se kočka začerví. Je pravda, že imunita dospělého zdravého organismu drží parazity v rozumných mezích, ale pravidelné odčervení zvířeti prospěje. Tablety stojí doslova pár korun a není přitom nutno s kočkou bojovat, většina zvířat je v paštice nebo rozmačkané v pochoutce typu sardinky zbaští ochotně. Pokud je potřeba podat tabletu perorálně a v krmení to není možné, pak nejlepší způsob je chytit kočku hned za hlavou, zvednout jí hlavu, čímž otevře tlamu, prášek vpravit až do krku a kočku přidržet a pohladit pod hrdlem, aby polkla. Je k tomu zapotřebí trochu rychlosti a šikovnosti. U zvlášť problematických zvířat je nejlepší zabalení do deky a pochopitelně pevný úchop. Zajímavou, ale trochu nákladnější alternativou je odčervení spot-onem, pro kočky existují přípravky Profender, Advocate a Stronghold. Stronghold působí také proti ušnímu svrabu, který je u venkovních koček poměrně častý.

V této souvislosti je potřeba upozornit, že některá antiparazitika a léky, běžné užívané u koní, psů a lidí, jsou pro kočky toxické. Je to především permethrin (antiparazitikum běžně používané pro koně i psy), který je pro ně smrtelně jedovatý, nebo pro nás neškodný aspirin a paracetamol (Paralen apod.).

Snad nejčastější problém s kočkami je, že se rády sáčkují do tepla, tedy do šatny, sedlovny, klubovny... když si tam někde v teple ustelou a zapomenete je tam, máte další den postaráno o úklid s vůní. Přitom stačí málo, umístit někde v rohu krabici s kočkolitem (5 kg od cca 50 Kč). Kočky čistotě učit nemusíte, jsou přirozeně čistotné a pokud nejsou vyděšené, krabici si najdou. Další možností je dát domov kočce, která je natolik plachá, že dovnitř chtít nebude.

Kocouři myši neloví...

Stesky, že kočku sice máme, ale myši neloví, jsou také občas slyšet. Nejčastěji od lidí, kteří mají představu, že se kočka nesmí moc krmit, aby lovila. To je ale pověra. Hubená začervená troska moc myší neuloví. Pro kočky je lov zábavou a přirozeným naplněním života, neloví z hladu. Naopak silná a nakrmená kočka bude mnohem efektivnější - pokud tedy není tak nakrmená, že stěží seskočí z gauče :-). Pokud jde o pohlaví, kočky jednoznačně vedou, pověra, že kocouři myši neloví, je částečně pravdivá, i když je to dost individuální. Pravděpodobně díky přirozenému instinktu zajišťování potravy pro potomstvo jsou velice výkonné, zatímco kocouři s plným břichem raději lenoší. Pořiďte si proto raději kočku - samici. Ohledně počtu si nemusíte dělat násilí, kočka v tomto směru patří k nejpřizpůsobivějším zvířatům vůbec. Je spokojená jako individualista, ale nemá problém žít ani ve skupině.

Kde sehnat dospělou vykastrovanou myšilovnou kočku?
Nejlépe v některém z útulků. Přestože lidé z útulků obecně nejraději dávají kočky do bytu, prakticky v každém se najdou kočky, které nejsou moc kontaktní a preferují volnost. Takové se velice špatně udávají a přitom do stáje budou pravděpodobně to pravé. Navíc bývají předány vykastrované, očkované a odčervené a máte i rozumnou jistotu, že jsou zdravé.
Např. v Praze a středních Čechách se můžete obrátit sem:
OS Podbrdsko (paní Tobolková, 603828229 - mají depozita v Praze a po Čechách)
OS Chlupáči v nouzi (paní Urbanová, 604519377 - Tmaň u Králova Dvora)
Přehled útulků a také velkou nabídku koček k osvojení najdete zde: http://www.kocky-online.cz

Také se říká, že když si přinesete domů kočku, musí být nejméně měsíc někde zavřená a musíte ji krmit, aby si na nový domov zvykla. I tato je v zásadě pravdivá, většinou ale dva až tři týdny postačí. Připravte se na to, že v cizím prostředí bude kočka nejspíše vyplašená a první, co ji bude zajímat, bude úkryt. Přesto se pokuste jí nejprve ukázat, kde je bedýnka s kočkolitem a dát ho tak, aby se k němu z úkrytu snadno dostala. Pak ji vypusťte a nechte ji zalézt, kam chce. Pokud to bude alespoň trochu možné a nebude úplně panická, vynasnaží se být čistotná. Připravte jí misku s vodou, krmením a dopřejte jí klid. Až se okouká, bude vhodnější chvíle na seznamování. Vypustit ven ji můžete, až se bude chovat klidně, ale raději ne dříve než po dvou týdnech.

Manipulace s plachou kočkou někdy nebývá jednoduchá, takže pokud ji navyknete, aby se při krmení dala odchytit, nechala se pohladit, prohlédnout uši apod., je to velká výhoda. Dobrou věcí je občas kočce umisťovat žrádlo do přepravky. Pokud pak budete potřebovat zvíře odchytit ať už kvůli ošetření nebo třeba kastraci, nejlepším způsobem, jak zabránit kočce v úniku, je přepravku rychle otočit otevřenou stranou nahoru. Kočky jsou podezíravé, takže asi chvíli potrvá, než budou ochotné se nažrat v přepravce, ale když vytrváte, zvyknou si. Při opravdu velkém problému lze použít odchytovou klec, která má tu výhodu, že když do ní kočka vleze, sama se zaklapne. Zapůjčí vám ji v každém útulku a mohou i poradit nebo pomoci při odchytu.

kotiMůže kočka přenášet nemoci?

Pominu-li vzteklinu, velké riziko nehrozí. Většina onemocnění je druhově specifických, jen několik málo je druhově přenosných. Všichni víme, že se v souvislosti s kočkami řeší toxoplazmóza (tedy napadení parazitickým prvokem Toxoplasma gondii), ale většina nakažení toxoplazmózou pochází spíše z potravin (špatně omyté zeleniny nebo masa, obsahujícího tkáňové cysty). Toxoplazmózu může dostat kůň stejně jako člověk. Stejně jako u většiny lidí, i u koní a koček probíhá toxoplazmóza většinou bezpříznakově, takže kočku přenašečku nepoznáte. Oocysty, kterými se můžete nakazit, vylučuje v trusu jen několik týdnů po onemocnění (které vesměs napadá jen mladé kočky), ale mohou dlouho přežívat v prostředí. Kočky mohou onemocnět i leptospirózou, ale velmi vzácně a zpravidla bezpříznakově, k této infekci se kočka jeví velmi málo vnímavá. Nakažení koní tedy hrozí spíš přímo od myší.

Pozor je potřeba dávat na parazity (tasemnice, škrkavky) a salmonelózu, kterou se kočka může nakazit od myší a následně ji přenést i na lidi nebo koně. Naštěstí to ale nebývá časté, zdravé kočky mají velmi dobrou imunitu. Mezidruhově přenosná jsou kožní plísňová onemocnění, dermatofytózy, způsobené většinou plísněmi Microsporum a Trichophyton. U koní se projevují zpočátku malými chomáčky zježené srsti a stroupky. Většinou onemocní zvířata (kočky i koně) se sníženou imunitou nebo je napadeno místo, kde je kůže poškozená, zdravý jedinec s neporušenou kůži se dokáže infekci ubránit. Při závažnějším průběhu (který naštěstí není častý) postupně začne srst vypadávat a na těle koně vznikají lysé kruhové plochy, které se rozšiřují. Místa svědí, takže se postižený kůň drbe. Jedná se o nakažlivé onemocnění, přenosné i na člověka, proto je potřeba zamezit kontaktu postiženého koně (nebo kočky) s ostatními zvířaty (včetně předmětů, na kterých mikrospóry zůstávají), zahájit léčbu a dodržovat zásady bezpečnosti. Výborným lékem je sluníčko. Výhodou je, že tuto nemoc, ať už na těle kočky nebo koně, velmi pravděpodobně nepřehlédnete.

zrzOstatní nemoci, kterými kočky nejčastěji trpí, jsou nepřenosné. Jedná se především o kočičí rýmu, která je velmi rozšířená především u koček, o které se nikdo moc nestará - napadá především koťata. Je léčitelná, ale ráda se vrací a pokud je neléčená a zvíře neuhyne, stává se chronickou. Postrachem koček, zejména koťat, jsou „3F": FIV, FIP a FeLV.

 • FIV nebo také „kočičí AIDS" (způsobené lentiviry) se stejně jako AIDS u lidí projevuje snížením imunity do té míry, že nakonec podlehne infekcím, které by zdravá kočka bez potíží zvládla. S FIV může kočka žít i několik let (podobně jako HIV pozitivní lidé), problém je, že při přímém kontaktu nakazí další kočky.
 • FIP, infekční zánět pobřišnice (způsobený koronaviry) postihuje především odrostlá koťata. Může probíhat ve dvou formách, suché a vlhké a projevuje se apatií, horečkou, nereagující na antibiotika, nechutenstvím, hubnutím a zhoršeným dýcháním.
 • FeLV, kočičí leukémie (způsobená retroviry) má rozmanité příznaky, často je podobná FIV (ztráta imunity) nebo se projevuje tvorbou lymfomů. Stejně jako ostatní „F" je nakažlivá a neléčitelná. Všechny tyto nemoci lze laboratorně prokázat (i když u FIP to není jednoznačné) a vzhledem k jejich nakažlivosti je potřeba nakaženou kočku oddělit od ostatních. Při pořízení již dospělé kočky z ověřeného zdroje máte výrazně vyšší šance, že si nic podobného do stáje nezanesete, i když jak jsem již psala - přenosu se bát nemusíte.

Takže nezapomeňte, stájovou kočku si moudrý koňák hýčká a opečovává! :-)

 


Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Filip Tesař

  Máme koťata

  14:14 - 28. 11. 2012

  Kdyby někdo z okolí náhodou chtěl kočku, která loví a zároveň je naučená na záchůdek, jsou k mání.

 • 2. pony

  Perfektní článek :)

  18:28 - 28. 11. 2012

  Mimo koně mám ráda (a vlastním) i kočky, takže jsem při čtení článku jen v duchu souhlasně přikyvovala. Je zcela pravdou, že aspoň základně ošetřovaná kočka (pravidelné krmení, voda, a hlavně odčervování) zcela postačují i venkovním či stájovým myšilovkám, aby se mohly věnovat své nejoblíbenější každodenní činnosti - lovu hlodavců. Zkušená lovkyně si poradí nejen s myší, hryzcem a podobnými drobečky, ale zvládne i potkana či krysu (babiččin siamský kocour dokonce párkrát dovlekl uloveného mladého zajíce, který byl stejně velký jako on). Ještě lepší než kočka, je více koček - dvě, tři, ale i čtyři micky si poradí s velkou stájí a přilehlými prostory mnohem lépe než jedna.

  A jsem pro, razit heslo KOČKU DO KAŽDÉ STÁJE! - protože opravdu je propastný rozdíl mezi stájí, kde aspoň jedna je, a tam, kde není (ač třeba psi ano, tak s myšmi si neporadí).

  A co víc, je to výborná příležitost jak dát domov zvířeti z útulku - jak je již ve článku řečeno, právě plaché útulačky jsou v otevřeném prostoru bez nadměrné pozornosti člověka nejspokojenější.

 • 3. emma

  Krásný článek

  19:00 - 28. 11. 2012

  Moc hezky napsané. Já vlastním 2 kočky a 2 kocoury, samozřejmě všichni vykastrovaní a tedy nejvíce loví kocour s kočkou ten další páreček je pěkně lenivý:-) Největší problém je s odčervením kdy i po popisovaném hmatu nejsem kocoura schopna odčervit mrská tak jazykem že to hned vyplivne a ještě se mě snaží kousnout u ostatních to jakš takš jde, když jsem dala do žrádla nechtěli to žrát:-( Jinak víte někdo kolik stojí základní očkování pro kočku? Já je očkované tedy nemám...

 • 4. B-valina

  Nová "Micka"

  19:13 - 28. 11. 2012

  k nám se přitoulala maldinká kočka asi před 14 dny, máme venkovní boxy a já se trochu peru jestli ji chudince nebude v mrazech zima?? Zatím spí v žokách v hoblinách a evidentně se ji tam líbí, ale co bude v lednu, v únoru?? Máte někdo kočky takhle venku?

 • 5. kokina

  venkovní kočka

  19:29 - 28. 11. 2012

  Reaguje na 4.

  Naše stará "zakladatelka rodu" je přivandrovalá kočka a už přes 8 let vesele žije a velmi prospívá venku :-) Od té doby, co ji mamka má, tak okolo baráku zmizely myši, na zahradě nejsou krtci, potkani...ani zajíc si před ní není jistý. A dobré geny předává dále...náš kocourek (vykastrovaný!) a kočička loví u nás..a sousedi jsou nadšeni, kočky ve velkém nosí domů krtky :-D Ale narozdí od myší živé, tak je vozíme pryč.

 • 6. šindy

  FeLV

  19:31 - 28. 11. 2012

  Není stáje bez kočky:) Jen bych ráda doplnila, že před vakcinací proti FeLV je třeba zvíře otestovat, zda se s virem již nesetkalo. Což není zas uplně levné a i vakcína s FeLV je dražší. Svojí kočku bych klidně otestovala a naočkovala. Neumím si ale představit, kdo by do toho šel u statkových koček. Tam už by to lezlo pěkně do peněz. Také vzhledem k tempu s jakým se jejich počet mění.

  Ve stáji, kde naši koně bydlí, je fůra chlupáčů a zrovna o víkendu jsem si libovala, jak místní populace zdravá. Koťata jezdí na koni. A ikdyž stále čekám, kdy najdu nějaké zašláplé, zatím se tak nestalo. Ťuk, ťuk, ťuk. Jeden valach byl viděn, jak jej za ocas přemístil o kus dál. Kupodivu to nezanechalo ani na jednom žádné následky:)

 • 7. venulda

  Micky

  21:09 - 28. 11. 2012

  Krásný článek, díky za něj.
  Taky jsem pro kočku do každé stáje, ale kočku vykastrovanou...
  Sama mám dva kocoury (bohužel byli 3 :-(, ale odešel stár a snad spokojený), oba venku, spí ve slámě, na seně, pokud mají místo kam utéct před deštěm, zvládnout to. A samozřejmě plné misky :-).

 • 8. Katka K.

  Díky :)

  21:59 - 28. 11. 2012

  Jé, to jste mi udělali radost, doufala jsem, že se tu najdou lidé, co mají rádi kočky ve stájích.:-)

 • 9. pony

  Jak dostat do kočky prášek

  23:33 - 28. 11. 2012

  Ještě tip pro všechny, jejichž miláčkové se brání jako před smrtící injekcí tabletce odčervení... Kdesi jsem se dočetla a s úžasem zjistila, že to funguje i na naši starší kočku, která je téměř neodčervitelná - prášek v jakékoli kamufláži kategoricky odmítá pozřít, strčit dozadu na jazyk se zakloněnou hlavou a na to dobrůtka, a další podobnosti prostě nefungovaly...
  STAČÍ ZAKLONIT KOČCE HLAVU (současně ji pevně držet, aby neodešla), STRČIT PRÁŠEK NA KOŘEN JAZYKA A ZALÍT VODOU Z INJEKČNÍ STŘÍKAČKY - i hloupá kočka není tak hloupá, aby se utopila, a reflex je reflex... Hlavně ten polykací udělá všechnu práci za mě. Jak má zakloněnou hlavu, automaticky polkne vodu současně s práškem - když se to udělá rychle, nestihne se ani začít rozpouštět a kočka nemá nepříjemnou pachuť na jazyku - o jednu blbou zkušenost méně. Fakt to funguje, a to jsem do té doby byla vždycky úplně zoufalá, dodrápaná a oslintaná žlutými slinami s rozpuštěným práškem na odčervení, a kočka mě půl dne nenáviděla...
  Kočka byla tak překvapená, že se ani nestihla bránit, a už bylo hotovo (za utrženou psychickou újmu samozřejmě bezprostředně poté aplikuji ozdravnou kúru pomocí konzervy)... :)

 • 10. pony

  Pro B-valinu - schovka pro venkovní kočky

  23:39 - 28. 11. 2012

  Reaguje na 4.

  Tvůj dotaz mi připoměl tohle video, super nápad, jak udělat zimní útulek pro venkovní kočku, investice do toho prakticky žádná (materiál se vždycky najde).
  http://www.youtube.com/watch?v=r8qnU6EM1Ew
  Případně pokud kočka má možnost schovat se před nepřízní počasí do sena nebo naskladněné podestýlky - je čistotná, nic tam nevyvede, nic více jí třeba není.

 • 11. gef

  Co s nadbytecnymi kockami?

  01:57 - 29. 11. 2012

  Koupili jsme polorozpadly statek a s nim i kocku. Jak se zahy ukazalo, tak tehotnou. Coz by zas takovy problem nebyl, vzhledem k tomu, ze statek jsme si poridili, abychom mohli chovat zvirectvo, se nam budou hodit. Kotata byla puvodne ctyri, dve se nekam zatoulala, takze vysledna misilovna skupina 3 kocek byla uspokojiva. Po porade s vetkou, jak pani matce zamezit v plozeni dalsiho potomstva, jsme to odlozili az na dobu, kdy se nastehujeme a budeme ji moct ochocit. Kocka je totiz polodivoka a k cloveku se jen tak nepriblizi, nedokazu si predstavit, jak bychom ji mohli odchytit a vcelku dovezt do ordinace na kastraci. No jenze se ukazalo, ze je to superplodna nymfomanka a po pul roce od prvnich kotat nas obdarovala znovu... Navic tajne, prisla se pochlubit az s odrostlymi kotaty. Takze ted mame 4 kocky nad pocet. Zkouseli jsme je udat po znamych, ale na vesnici uz kazdy kocku ma, inzerovat jsem ani nezkousela, protoze kdo si pojede pro obycejna temer neochocena kotata do odlehle vesnicky, kdyz utulky jsou plne socializovanych a kastrovanych dospelych mysilovu... Takze co s nimi? Do utulku? Kde budou mit mizernou sanci na udani? Nebo eutanasie? Jsou veti vubec ochotni zabit zdrave kote jen proto, ze pro ne neni misto?

 • 12. Filip Tesař

  Kočka a zima

  09:00 - 29. 11. 2012

  Reaguje na 4.

  Kočky nemají na naše podnebí příliš vhodnou termoregulaci, domácí kočky nepocházejí z našich koček divokých, ale z Blízkého východu. Na sníh si zvyknou, ale jejich srst na něj není dělaná, hlavně ne na mokrý, a celkem snadno prochladnou, hladové tím spíš (jo a pozor na hezky zakulacenou kočku, nemusí být "vyžraná", ale začervená a nafouklá). Na zimu potřebují alespoň závětří a sucho, a přikrmovat. Problém je silný mráz, teploty mírně pod nulou ani tak ne, ale zato chladné vlhké počasí. Stačí ale pelíšek vystlaný suchým senem, ještě víc budou za pár kousků odloženého vlněného oblečení.

 • 13. Katka K.

  2Gef

  09:53 - 29. 11. 2012

  Já si myslím, že to moc řešíš. Pokud se jedná o venkovní kočky, navíc poloochočená koťata, nasypat jim krmení tě nezruinuje a příroda je postupně zredukuje. Jako zásadní bych viděla kastraci, tam jste zaspali. Zavolej do nejbližšího útulku, vysvětli jim situaci a popros o pomoc, půjčí ti odchytovou klec a dost možná i pomůžou s chycením. Neotálela bych, stará kočka ať jde hned, mláďata na jaře. Zeptej se také na dotaci, buď v tom útulku nebo na obci, prý (informace od paní z Ligy na ochranu koček, která mi pomáhala se článkem) na kastraci koček je možné žádat příspěvek.

 • 14. vrtule

  venkovní kočka

  10:25 - 29. 11. 2012

  Katko, díky za další prima článek, prosím piš dál! já taky hlasuju pro kočku do každé stáje a též za kastraci každé venkovní kočky....u nás na stáji přibyla dvě nová koťata na jaře (cíleně, množili se myši)), na kastraci jsme se složili formou dobrovolného příspěvku. stejně tak mi přijde normální čas od času přivézt nějaké granule, většinou přebytky z domova. naše "domácí" kočka je polovenkovní, chodí i dovnitř, ale je to tak 50/50 - jen s novými okny jsme museli zrušit kočičí dvířka, takže si holt milostpaní musí zamňoukat na parapetu a doufat, že je někdo doma (což často není). přítel jí kvůli tomu na zimu stloukl budku na okno, se sundavací střechou, odizolovanou odspodu - Vikina ji absolutně miluje :) má tam zásobník s granulema pro případ nouze a popravdě v zimě, když je nasrstěná, si tam chodí sama lehat i přes den, když by mohla být doma - podle mě jí je v bytě až horko. takže zimy bych se ani u venkovní kočky vůbec nebála - pokud má závětrné suché místo kam se schovat a dost žrádla, bude úplně spokojená. jinak - můžu srovnat - od doby co chodí naše kočka ven nasrsťuje úplně jinak. a v tom kožichu co má, jí fakt zima být nemůže ani omylem.

 • 15. rumba07

  Není stáje bez kočky? :-)

  10:28 - 29. 11. 2012

  Reaguje na 6.

  My jsme stáj bez kočky, bohužel. Když jsme sem přišli, byla tu spousta koček "chlívských" koček (byla tu telata a kde jsou telata, je mléko a kde je mléko, tam vesničani nosí nechtěná koťata;-). To nám vyhovovalo, víme, že kde jsou kočky, nejsou myši (alespoň ne v invazích), dokonce i potkany dokážou udržet v rozumných mezích, sama jsem byla xkrát svědkem, jak tyto naše chlívské kočky ulovily i mladé potkany (máme tu i prasečák a kde jsou prasata, tam se potkanům líbí). Bohužel s přibývajícím počtem hlídacích psů, kteří se v noci pohybují po areálu, začaly ubývat kočky - psi je prostě ve směčce lovili. Takže nám kočky zcela vymizely a my toho litujeme, protože souběžně s tím začaly přibývat myši a co hůř, i potkani. Takže teď přemýšlíme, jak to zařídit, aby jsme mohli mít psy na hlídání a zároveň kočky myšilovky. Zatím nás nic nenapadlo, pouze snad, že vyzkoušíme právě takové ty polodivoké kočky, co nabízí Gef, třeba budou mít více instinktů, které je uchrání od kontaktů s psí smečkou.

 • 16. Ladislav Pavlík

  útulek jižní čechy

  10:50 - 29. 11. 2012
 • 17. gef

  kotata

  11:21 - 29. 11. 2012

  Rumbo, az to nejak dovalcime (porad nebydlime, storky o spolehlivosti remslniku uz by vydaly na poradne tlustou knizku), klidne si prijed, nalozim ti je vsechny :-). My nouzi trpet nebudem, kazdy rok mi kotata vnucuje znamy. Problem je, ze ostrazita je jen ta stara, a ta by se asi vracela. Zbytek sice nema moc domacich navyku (hlavne cistotu, ta mi vadi nejvic), ale jsou zvykla na nase psy (dobraky, kteri si nechaji nafackovat a jeste na kote vesele vrti ocasem) a zebrani u delniku. I kdyz mysilovove excelentni.

  Katko nejde o krmeni, ale spocitej si na kolik nas vyjde kastrace sedmi kocek, i kdybychom nechali kocourky, tak je ro porad pet kocek. Nezruinuje me to, ale fakt se mi nechce v nasi situaci, kdy kvuli prodrazovani rekonstrukce dluzime, kam se podivame, vyhazovat takovy penize oknem. Zvlast kdyz jsme k tomu prisli jak slepi k houslim. Starou jsme kastrovat chteli nechat hned po prvnich kotatech, ale na statku se objevime jednou tydne, fakt si nedokazu predstavit, jak to vcetne pooperacni pece (kdy ma bejt kocka v klidu a neskakat po lese) zvladnou s absolutne nezvladatelnym zviretem. Ted uz je to jedno, dalsi kotata bude mit nejdriv najare a do ty doby bydlet budem, pak uz to nejak resit pujde.

 • 18. vára

  nemoci

  11:49 - 29. 11. 2012

  Reaguje na 15.

  Až na to přijdete, prosím o návod! Máme lovecké psy a myšilovky nám také chybí.
  Mám ale i špatnou zkušenost. Nebojuji proti kočkám, ony za to nemohou, ale bohužel přenášejí i jiné nemoci než ty, které článek uvádí. Slyšeli jste někdy např. o bartonelóze? Já už ano, náš pes kočičí škrábnutí málem nepřežil.
  http://kliste.cz/clanek/19/bartoneloza

 • 19. BenQh

  kocouři

  12:05 - 29. 11. 2012

  Díky za dobrý článek. Naše zkušenost boří některé zažité fámy: máme dva dospělé kocoury (bráchy), kteří se vyloženě mají rádi (spí spolu), jeden je úžasný lovec, druhý mazel na ozdobu. A oba jsou kamarádi s naší fenkou labradora. A krom myší, krtků a pod. nosí i ptáčky (doufám, že jen ty slabší a nemocné).

 • 20. rumba07

  Myšilovky

  13:02 - 29. 11. 2012

  Reaguje na 17.

  Gef, zbavila bych tě všech -dvůr je veliký, prostor hodně, krmení bych dokázala distribuovat v dostatečném množství a kvalitě, myslím, včetně zajištění aspoň základních veterinárních potřebností ve formě odčervení atd.
  Problém je, že my potřebujeme odrostlá koťata, co zmiznou při prvním náznaku, že se blíží pes - kamarádit se nebo si myslet, že zvládnu tři velké psy a dvě borderterierky je kočičí kamikazovství ;-)

 • 21. šindy

  odčervení

  13:50 - 29. 11. 2012

  Ještě jeden tip na odčervení, místo tadlety či pasty se dá dát kapka za krk (třeba Profender) stejně jako proti klíšťatům a blechám. Prášek je sice levnější, ale netřeba nic rvát do chřtánu.

 • 22. Leithian

  bojovné kočky :-)

  15:08 - 29. 11. 2012

  i malé kotě dokáže zmáknout dva velké psy..... :-) viz.. naši dva dospělí rotvajleři oba přes 50kg.. lovící naprosto všecko co se jim dostalo do revíru včetně ježků které fena dokázala skalpovat... (i když byli v díře a čučel jim jenom hřbet) řítící se na malé hubené kotě.. no viděli jsme že bude na cucky.... milé kotě si stouplo na zadní mávlo packama naprosto přesně každou packou zasáhlo jednoho psa (fena do čumáku-na špičku pes přes oko) psi odlítli a od té doby obcházeli obloukem (jenom tohle kotě ostatní kočky bez milosti lovili pokud se zatoulali k nám na zahradu). :-) ale proti ěti psum už by fakt šnaci nemělo ani tohle :-)

 • 23. jaja

  odčervení

  16:23 - 29. 11. 2012

  Reaguje na 21.

  Mám vynikající zkušenost s Milbemax tabletami, které jsou bez chuti a dají se zabalit do kousku paštiky - kočky to vezmou naprosto bez problémů, nic neplivou, nic se nikam nerve. Spoty na vnitřní parazity jsou bohužel ne zcela spolehlivé, od tohoto odčervování jsem upustila a podobné informace mám i od kolegů, kteří kočky dělají ve větším.

 • 24. šindy

  :D

  17:02 - 29. 11. 2012

  Reaguje na 22.

  Kung-fu kočka:) Když jsem si to představila, dost mě to rozesmálo:)

  Jájo, dík za tip, stojí za pokus:)

 • 25. Truda

  Pes proti smečce koček

  01:02 - 30. 11. 2012

  Podědila jsem tříletou labradorku, zvyklou na velkou zahradu bez koček, protikočkovsky zaměřenou. Kvůli Velké pardubické jsem ji dala na hlídání kamarádce kočkařce s tím, že fena je zvyklá na klec, přátelská k lidem, ale bacha na kočky. Takže doma ať ji raději zavře.

  Kamarádka nedbala na mé varovné řeči na s fenou sice na vodítku, ale bez náhubku v klidu vešla do bytu, kde se seběhlo všech asi patnáct koček podívat, kdo přišel. Jedna ze starších bengálských koček labradorku preventivně vyfackala hned ve futrech a fena okamžitě došla k názoru, že kočičky jsou celkem prima zvířátka a úplně neviditelná.

  Na naší zahradě se ale sousedova kočka pravidelně zhmotňuje a já v té chvíli zjišťuju, že labrador je vlastně lovecký pes a zřejmě velice všestranně aportující. Naštěstí kočka je rychlá, plachá a se psy nekamarádí...

 • 26. horsana

  čičinky

  22:34 - 30. 11. 2012

  Máme 3 ks, 2 mačičky sú od mačacej ženy ( pani, ktorá sa venuje záchrane mačiek), kocúr je privandrovalec.

  Mačky po prvej ruji šli hneď pod nôž, príde mi absurné ich množiť, zvlášť keď sama mačacia žena ich má nadbytok. Kocúr kastrovaný nie je.

  Ad divé mačky - jediný problém je odchyt, s ostatným si poradí vet, najmä ak ho upozorníš. Starostlivosť po nepotrebuje žiadnu, dokonca si aj sama vyberie stehy.

  Odčervujeme, nevakcinujeme a so Spot-onmi mám dobré skúsenosti - na blchy a ušné parazity zabral bezkonkurenčne. Ale striedame s tabletkami, hoci do kocúra ich nedostaneme nijako.

  Myši nemáme a v teame zvládli aj potkana - zrejme to bol prieskumník, zmasakrovali ho strašným spôsobom, chudáka.

 • 27. Czarowniczka

  pravda pravdoucí

  09:13 - 01. 12. 2012

  Donedávna jsem měla dvě kočky - kočku a kocourka, lovili oba. Pak jsem v průběhu měsíce o oba přišla - srazilo je auto. Nechápu, byli tady rok a půl a bez problémů...Na základě toho jsem si řekla, že kočky už nikdy, že nemám sílu riskovat to, že najdu kočku před domem mrtvou...Co však ale dokázaly myši za ten měsíc, co jsme teď bez koček ani nebudu popisovat, je to katastrofa! Doma mi už chodí nové kotě a další je objednané...Myši za měsíc bez přítomnosti koček tak navýšily populaci a nadělaly takových škod, že bez kočky ani náhodou...

 • 28. Filip Tesař

  Fretka

  11:06 - 01. 12. 2012

  Reaguje na 15.

  Rumbo, dřív, než se začaly používat kočky, se u nás na myši používaly fretky. Možná je to úplná blbost, ale možná je to cesta? Fretka se asi psem chytit tak snadno nenechá, navíc se ubrání spíš než kočka.

 • 29. P.L.

  Odčervení

  13:59 - 01. 12. 2012

  Já po pokusech donutit kočku spolknout prášek, jsem skončila už několik let metodou a zatím funguje na všechny moje kočičáky. Vezmu dobrý tavený sýr, udělám kuličku uvnitř s práškem a dám kočkám. Vůbec nepostřehnou žádnou levou a jde totiž o to, že ten sýr lepí, takže nedokážou ten sýr ani tabletu z toho vyplivnout, musejí to sežrat. Od té doby několik let bez problémů.

 • 30. rumba07

  Náhrady koček

  19:28 - 01. 12. 2012

  Reaguje na 28.

  Nevím, trochu se bojím nasadit si sem ještě další neobvyklá zvířata v podobě fretek. A bych pak ještě nebojovala místo s myšima a potkanama s fretkama.
  Dokonce už mi tady dával náš veterinář školení, že existuje metoda, kdy se do populace zdejších potkanů vypustí potkan kanibal, který se speciálně chová. Znělo mi nejprve jako spásný nápad, ale po rozležení se v hlavě jsme to zavrhli, že ještě nakonec kanibal vychytá populaci zdejších potkanů a myší a poté se nám pustí do slepic či dokonce selat. Je to začarovaný kruh, kdy se zatím snažíme ostošest trávit, jenže díky psům a slepicím, návnady nemůžeme dát všude, kde by jsme si představovali. Je to těžký boj, kočky by nám velmi pomohly ale bojím se, jak to dopadne ty kočky versus smečka psů.
  Pro ty kdož nevěří - je celkem úplně něco jiného jeden pes na vodítku, či dva pod dozorem než volně se pohybující smečka psů - tam se probouzí dávné pudy a instinkty, které psům velí kočky zakousnout stůj co stůj, ostatně stejně jako s vášní loví má starší borderterierka myši a potkany - je přitom absolutně v transu, je to probuzený lovecký instinkt a pud na tisíc procent. Je to pár dní, co mi tu ráno borderka zakousla i kunu, borderka je prostě skvělá lovka a tím pádem se kočce snižuje šance na soužití, obzvláště pokud borderce pomůžou ještě velcí psi :-(

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: