Druhý ročník postavil veletrh FOR HORSE pevně na nohy

9. 04. 2019 07:00

Obrázky: 31

Autor: Gabriela Rotová Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Výstavy a show Počet přečtení: 1920 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

První ročník veletrhu FOR HORSE, který se uskutečnil v roce 2018, byl po všech stránkách ročníkem prvním. Přestože se zdálo jasné, že pro akci tohoto druhu by měly být moderní prostory pražského výstaviště v Letňanech velmi dobrou volbou, nebyly ohlasy laické i odborné veřejnosti jednoznačné. Letošní FOR HORSE ale roztáhl doširoka křídla a všechny pochybnosti rozptýlil. Více vystavovatelů, bohatší doprovodný program, zbrusu nová večerní koňská galashow.

Zdá se, že FOR HORSE má našlápnuto stát se jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších hipologických akcí roku. Fakt, že veletrh FOR HORSE probíhá souběžně s veletrhem FOR PETS a FOR KIDS tuto skutečnost jen podtrhuje. Na své si totiž mohou přijít i ti, jejichž záběr je širší či je na FOR HORSE doprovází tací, kteří koním až tak moc neholdují.

Na FOR HORSE jsme se tentokrát mohli setkat s většinou předních výrobců a prodejců koňských potřeb a produktů a jejich stánky rozhodně nezely prázdnotou. A pokud jste si chtěli od koní odpočinout, bylo kam jít. FOR PETS byl skutečně pestrý a zajímavý, FOR KIDS nabízel "něco pro všechny", protože téměř všichni jsme buď dítě anebo rodič, babička či dědeček.

Příjemnou změnou doprovázející veletrh FOR HORSE, ve srovnání s našimi zažitými "koňskými akcemi", byla i absence stánků s únavnými pouťovými serepetičkami i nabídka moderní gastronomie za atypicky "normální" ceny. Možná to tak nevypadá, ale i taková drobnost, jako čerstvý salát, nabídka bezlepkových potravin a toalety bez fronty a špíny, mohou pozitivně naladit nejen návštěvníky, ale i vystavovatele.

Výborným tahem, který měl i významný kulturní přesah, bylo spojení veletrhu FOR HORSE s představením unikátního krajového obyčeje, kterým je Jízda králů. Tento starobylý zvyk je od roku 2011 zapsán do nehmotného kulturního bohatství UNESCO a rozhodně tedy stojí za pozornost. V rámci veletrhu proběhla také výstava fotografií fotografa Ing. Dalibora Gregora. Zároveň byly pokřtěny jeho nové knihy, které tuto magickou tradici, přežívající v několika lokalitách Slovácka a Hané, zachycují.

Papírovými růžičkami, pentlemi a penízky vyzdobené Kunovické banderium pak představilo starý slovácký zvyk "naživo" i v rámci večerní FOR HORSE SHOW.

Doprovodný program veletrhu, včetně večerní FOR HORSE SHOW, zajistila paní MVDr. Veronika Živnová. Denní ukázky dokázaly návštěvníkům veletrhu zprostředkovat téměř kompletní mozaiku hipologického světa. Ukázkami práce jízdní Policie hl. města Prahy, Zemského hřebčince Tlumačov a Písek počínaje a představením se České hiporehabilitační společnosti konče.

V rámci přehlídek plemen i denních programů byla předvedena nejen početná kolekce koní, ale i jejich blízkých příbuzných - oslů, a to hned několika plemen. Právě ti spolehlivě rozzářili oči všech dětských návštěvníků. Premiérově byl na veletrhu FOR HORSE představen také představitel nejmenšího plemene oslů - miniaturní osel - roční hřebeček Eros.

Přestože ne všechny ukázky doprovodných programů dokázaly zvednout diváky ze sedadel, nebylo snadné, především v sobotu, najít volné místo na tribunách. Zájem o koně tedy rozhodně byl a vystoupení, která spíše unavila, nežli zaujala, nebylo příliš.

Samostatnou kapitolou byla večerní FOR HORSE SHOW. Přestože některá z vystoupení, která jsme na noční show měli možnost zhlédnout, se "netrefila do černého", vše zachránila fantasy show v podání HARALDOS STUNT BROTHERS.

Pokud bych měla možnost jejich příběh s prvky přirozené komunikace a trick ridingu za pomoci kouzelné hůlky alespoň lehce sestříhat, neměla bych k tomuto vstupu jedinou výhradu, přestože se nejednalo o můj šálek kávy. Z mého úhlu pohledu jim byla vážnou konkurencí jen Hana Vašáryová Pelikánová s Filipou.

Jejich show měla zajímavou choreografii, byla v něm přítomna profesionalita. "Evropské" kostýmy, náznak hereckých výkonů, prakticky bezchybné provedení a vysoká úroveň kvality práce s koňmi společně zajistily, že Haraldos Stunt Brothers snadno zastínili vše ostatní

U kvality práce s koňmi skupiny Haraldos Stunt Brothers bych se zastavila. Právě jejich ukázky totiž, jako jedny z mála, nabídly divákům pohled na skutečně dobře odvedenou práci. Nic z toho, co Haraldos Stunt Brothers předvedli v denních doprovodných programech a FOR HORSE SHOW nebylo provozováno "na půl žerdi". Cviky byly dotažené, přesvědčivě odprezentované, důvěra koní v jezdce a jejich ochota ke spolupráci hmatatelná. Haraldos Stunt Brothers dali divákům maximum a díky tedy za to!

Příštímu ročníku FOR HORSE SHOW bych tedy přála tři věci. Šťastnou ruku při výběru účinkujících, moderátora, který ví, o čem mluví, a lepší ozvučení. Právě to totiž bylo skutečným kamenem úrazu celé show.

Přestože měl druhý ročník veletrhu FOR HORSE dětské nemoci, které startující projekty tohoto druhu musí nutně provázet, na další ročník se můžeme začít těšit bez obav. Zdá se totiž, že v malém českém hipologickém rybníčku roste docela zajímavá velryba. :)

Pod článkem si prohlédněte fotogalerii!

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Natálie Nováková

  Dobrý

  11:42 - 19. 04. 2019

  Přístí rok určitě pojedu.

 • 2. Tereza Tomášková

  Recenze

  11:53 - 19. 04. 2019

  Jako koňák fakt mám ráda tyhle články, jsem strašná faninka Gabrieli Rotové, pokračujte!

 • 3. Petr Srb

  Zajímaví

  12:05 - 19. 04. 2019

  For horse je moc hezký ale noční show mohla být lepší.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: