Drama ve světě plnokrevníků

25. 12. 2012 09:00

Obrázky: 13

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: AP, Wendy Wooley, a archiv Rubrika: Různé Počet přečtení: 9558 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Také se bojíte, že vašeho koně ukradnou nebo že ho potká špatný osud? Nevyhýbá se to ani těm nejlepším z nejlepších. Naštěstí to alespoň někdy dopadne dobře. K plnokrevníkům také neodmyslitelně patří lásky, víra a naděje.

Svět nejrychlejších koní planety nabízí nepřeberné množství příběhů, které vydají na romány. Dneska alespoň stručně zmíníme pro mnoho čtenářů zajímavé téma: únosy koní, ale i záležitosti lásky.

Únosy se šťastným koncem

Martino AlonsoKdyž byl unesen v listopadu 2010 v Itálii Martino Alonso, nebylo to až takovým překvapením, neboť únosy (a to i koní) a krádeže jsou na denním pořádku. Velkou záhadou však bylo a je, jak se vůbec podařilo z italského SIBA Stud unést zrovna jeho. Hřebec byl životu nebezpečný a manipulace s ním byla možná jen za přísných bezpečnostních opatření. Tudíž museli jistě použít magii a čaroděje kvalit Gandalfa z Pána prstenů, ale i tak to zůstává jednoznačně nepřekonatelným husarským kouskem. Kdo by si myslel, že taková bestie zákonitě skončí špatně, tak se mýlí. Bestie mají tuhý kořínek a jeho našli po půl roce, v květnu 2010, jak se opuštěný pase o 400 mil dále. Sice pohublý, ale jinak v relativně dobré kondici bez známek špatného zacházení...

FanfrelucheNekradou se jenom hřebci, ale i velmi cenné klisny. Jedna z nejlepších dcer kultovního Northern Dancera, Fanfreluche, kanadský Kůň roku, byla ukradena ze svého výběhu březí po trojkorunovaném Secretariatovi. Únos klisny byl široce publikován a pátrání bylo rychle předáno FBI. Toho se únosce zřejmě zalekl a tak Fanfreluche záhy pustil na svobodu. Po nějaké době ji nalezla rodina z lokální vesnice o 150 mil dále, jak bloumá po silnici a jejich pozemcích. Protože nevěděli, že jde o celonárodně hledanou Fanfreluche, nazvali ji „Brady" a vzali si ji k sobě domů, kde strávila pět měsíců v dobré domácí péči a ve společnosti 3 dalších koní (kteří dohromady stáli bídných 600 $ :-)), kdežto Fanfreluche byla později prodána za tehdejší světový rekord 1.3 miliónů $). Dali inzerát, že se našel kůň a do té doby, než se u nich doma objevila FBI, ji často jezdila jejich 12letá dcera. FBI přijela i se šéfem Claiborne Farm Sethem Hancockem a klisnu odvezli zpět na farmu. Fanfreluche dala řadu výborných hříbat a patří tak mezi nejlepší chovné klisny století. Dožila se požehnaných 32 let.

CarnaubaMnohem horší osud však měl čekat italskou oaksistku Carnaubu. Byla to šampiónka dvouletých i tříletých klisen a také velmi cenná budoucí chovná klisna. Byla unesena za účelem výkupného, ale únosci zřejmě díky publicitě zpanikařili, neboť ji předali handlíři, kterému bylo srdečně jedno, co je klisna zač, a poslal ji na jatka. Ale tam zasáhla štěstěna ve prospěch klisny. Když řezník pohlédl na zvíře, které mu přivedli k porážce, i přes špatný stav ji poznal a strnul v šoku. Byla to ona! Šampionka, kterou vídal na dráze a jejíž únos plnil stránky novin. Okamžitě zavolal policii a po oficiální identifikaci byla klisna doprovozena zpět do své původní stáje. Od porážky ji zachránilo jenom to, že řezník byl dostihový fanoušek. Carnauba byla pak svým majitelem raději poslána do USA, kde pak žila šťastně až do smrti jako chovná klisna.

ShergarTo jiní takové štěstí neměli, například Shergar. Ten byl mimořádně populární jako skvělý vítěz anglického derby z r. 1981, který patřil Jeho výsosti Aga Khanovi. Shergar vyhrál oboje ostrovní Derby i vysoce prestižní King George VI. and Queen Elisabeth II Diamond Stakes, a poté odešel s očekáváními do chovu. Těsně před druhou připouštěcí sezónou však byl unesen IRA, která za něj požadovala vysoké výkupné. Jeho majitel však odmítl tuto částku zaplatit, nikoliv proto, že by mu až tak záleželo na penězích, ve kterých se doslova koupal, ale protože nestál o to vytvořit precedens. Precedens, který by vedl k nekončící sérii únosů cenných zvířat za účelem zisku z výkupného. A tak Shergar je od té doby nezvěstný a všeobecně přijímané stanovisko je, že byl zastřelen IRA pár dní po únosu, což potvrdily i některé výpovědi. Existuje ovšem i varianta, že hřebec dožívá kdesi v anonymitě v Irsku. O jeho osudu byl také natočen v Hollywoodu film nazvaný jednoduše „Shergar" s Mickey Rourkem v jedné z hlavních rolí.

FerdinandA pokud si myslíte, že jste jediní, komu se stalo, že jste prodali koně a on dopadl špatně, tak tomu nezabráníte ani u těch nejlepších z nejlepších, protože je to jenom o lidech, ne o hodnotě koně. Právě případ Ferdinanda vyvolal celonárodní šok a roztržku v americko-japonských vztazích. Zpráva zněla, že obrovitý vítěz Kentucky Derby skončil na japonských jatkách jako poslední z posledních, což bylo o to smutnější, že tomu tak být nemuselo. Ferdinand byl prodán do Japonska jako plemeník, ale v roce 2001 ho jako 18letého začala hledat rodina jeho majitele a chovatele, které znepokojilo, že o Ferdinandovi nepřicházejí žádné informace. Ti ho chtěli najít, koupit a odvézt zpět do USA na důchod. Do Japonska přicestovala novinářka, která ho měla nalézt. Jenže po Ferdinandovi se záhadně slehla zem a nikdo nechtěl více říci, kde je, co dělá a nebo jak skončil. Nakonec se detektivní prací podařilo zjistit, že po neúspěchu v chovu byl Ferdinand odejit a sloužil jako „jezdecký kůň" v bídných podmínkách, než ho potkal konec hrdiny, milionáře a Koně roku naprosto nehodný, a to jatka někdy během roku 2002... Tehdy byla řada prodejů do Japonska stornována a většina hřebců se prodává se smlouvou s klíčovým dodatkem, že po dosloužení atd. budou nabídnuti svému bývalému majiteli.

MinoruMnohé osudy slavných koní však ukončila předčasně válka či jiné dramatické události. Typickým příkladem jsou derby-vítězové Aboyeur a Minoru, kteří se stali obětí ruské revoluce 1917, když od té doby byli nezvěstní. Existuje několik dobrodružných verzí o tom, co se s nimi stalo. Říká se, že byli zapřaženi do kočáru britské vojenské mise prchající z Moskvy do Novosibirska, odkud je dále evakuovali do Srbska, kde měli dožít v poklidu. Tam ale jejich stopy končí. 2 hřebci sice tehdy evakuováni byli, ale jejich identita zůstala nepotvrzena. Jiný příběh praví o tom, že Aboyeur i Minoru se objevili po válce i s uprchnuvšími bílými Rusy v Konstantinopoli. Existují i další varianty, ale žádná potvrzena nebyla.

Abychom nemluvili jenom o takových věcech, zakončíme milostnými příběhy turfu.

Láska, víra a naděje

SignorinettaVe světě přepečlivě vytvářených připouštěcích plánů bylo a je nezvyklé, aby se velký vítěz zrodil ze spojení dvou do sebe zamilovaných zvířat. Zvláště pokud se zamiluje princezna z vyšších kruhů do chuďase, jak se tomu stalo v případě dostihové šampiónky s prestižním původem Signoriny (St. Simon) a nežádaného plemeníka Chaleureux, který fungoval hlavně jako prubíř. Náhodné setkání Signoriny a Chaleureuxe bylo doslova láskou na první pohled. Později se již zvířata potkávala na svých obchůzkách pravidelně a protože velké sympatie dále trvaly, tak Ginistrelli dal na svůj instinkt a spojil je. Privilegovanou klisnu, kterou měl tehdy připustit jeden z nejlepších a nejdražších hřebců oné doby, připustil tak prubíř odsouzený k zapomenutí. Výslednému produktu velké lásky, Signorinettě, věřil pouze její majitel a chovatel, excentrický Ital. Když v ohromeném tichu diváků klisna vyhrála tehdy nejprestižnější dostih na světě, anglické Derby, s kurzem 100:1 jako jeden z největších outsiderů historie vůbec, a o dva dny později Oaks, ukázalo se, že měl pravdu. Signorinetta mu zajistila nejslavnostnější životní okamžik, když vedle krále Anglie, který ho pozval i do své lóže, kráčel za ovací před tribunami. Zajímavostí je ještě, že její matka nebyla schopná deset let (!) dát hříbě, pak dala Signorina (1902), Signorinettu (1905) a další. Jenom dodám, že variant, jak došlo ke vzniku Signorinetty, je více, ale jednalo se v každém případě o nikým neplánované spojení vzniklé na základě vzájemných sympatií.

HermitDnešní doba společenským skandálům příliš nedopřává, neboť se dnes považuje za normu to, co by dříve způsobilo vlny trvající nikoliv jeden bulvární den, ale desetiletí, spolu s rozsáhlými společenskými dopady na postavení rodiny atd. Ale příběh kolem derby-vítěze Hermita patří k největším příběhům turfu a lásky v propleteném a komplikovaném svazku.
Jeho majitel lord Chaplin totiž díky Hermitovi vyhrál v sázce obrovskou částku na náruživém hráči markýzi z Hastingsu, jehož tahle prohra stála bankrot, zdraví a nakonec život... Pikantnější však bylo, že právě markýz z Hastingsu odvedl lordu Chaplinovi snoubenku lady Florence Pagetovou těsně před svatbou, což způsobilo neskutečný skandál v tehdejší společnosti. Markýz z Hastingsu zemřel záhy ve věku 26 let a těsně před smrtí svému příteli řekl, že mu Hermitovo vítězství zlomilo srdce.
Jen dodáme, že už samotné okolnosti Hermitova vítězství byly ztělesněnou noční můrou. Neboť v husté sněhové vánici (na konci května!) a velké zimě proběhlo deset falešných startů a povídá se, že Hermit vyhrál i proto, že měl kopyta vymazaná máslem, takže se mu sníh na kopyta tak nelepil.

Víra, láska a odhodlání také stály za vítězstvím koně Jamagaty s veterinářem Bartoschem ve Velké pardubické. Na počátku všeho byl veterinář přivolaný k utracení klisny, která si zlomila nohu v honu šlechticů. Ušlechtilá Win Some Money však veterináře dojala natolik, samozřejmě i při vědomí cenné krve, že uprosil jejího majitele, aby mu ji daroval. Ten mu ji dal jen s podmínkou, že se klisna nebude trápit a že ji v případě nutnosti utratí. Klisnu za obrovského vypětí dostali krok po krůčku k němu domů, kde po dlouhé a částečně úspěšné léčbě bylo rozhodnuto, že bude připuštěna. Byl vybrán Chislehurst českého veterináře B. Wágnera a dokonce uprosil kolegu, aby k němu hřebce přivedli domů. A tak hřebec byl slavnostně veden za nevěstou, zatímco za ním v kočáru jel majitel. Klisnina noha ovšem nesměla utrpět žádnou zátěž, tak to vyřešili následně: box obložili balíky slámy, i vypodložili klisnu, aby její noha neutrpěla. Chislehurst se svého úkolu zhostil i vRoyal Delta tak nezvyklých podmínkách a výsledkem byl Jamagata, kterého jeho chovatel, trenér a majitel dovedl k vítězství ve Velké pardubické... Podobných zázračných příběhů má ovšem turf mnoho i dnes.

A jestli se i dneska přeje romantice? Pokud se za romantické považuje dát koně ženě, tak jistě. Ale darovat koně v hodnotě 8.5 miliónů dolarů je už trochu jiná záležitost. Byl to vpravdě královský dar, nejen proto, že předmětný dar - klisna - se jmenuje „Royal Delta". Magnát Benjamin Leon ji koupil vlastně u příležitosti narozenin jeho manželky, které předtím kvůli dražbě odložil slavnostní narozeninovou večeři. Po dražbě prohlásil, že dárek snad vynahradil manželčino čekání.

A co Vy? Dostali jste pod stromeček alespoň plyšového koně?

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. MiKKC

  Díky.

  10:23 - 25. 12. 2012

  Oběma.

 • 2. Arpuska

  Krásné čtení

  12:07 - 25. 12. 2012

  Moc pěkně je článek napsaný :-). Hltala jsem od začátku až do konce.

 • 3. lindu

  Dárek

  14:29 - 25. 12. 2012

  Krásné čtení, takových více :-)
  Musím se přiznat, že můj první koník byla kobylka A1/1, kterou mi darovala moj kamarádka, která věděla, že si koně nemůžu dovolit, ale protož měla ranč, kde provozovala agroturistiku a já jí tam dělala vodiče, tak mi věnovala k vánocům kobylku. Jediná podmínka byla, ponechat ji na ranči, ale já neměla vůbec v úmyslu někam odcházet. Dělala jsem na ní vodiče a učila jsem na ní jezdit moje dcery, půjčila jsem jí občas kamarádovi na všestrannost a sama jsem jezdila na ní hobbíky.....byla to neskutečně hodná kobylka.....a moc krásná doba :-)

 • 4. RadkaM

  Díky

  18:30 - 25. 12. 2012

  za super článek

 • 5. Eva Holubcová

  Díky

  22:34 - 25. 12. 2012

  Tak všem pěkně děkujeme :) Takkových příběhů je mnoho, hned v lednu máme na výběr mezi příběhem slepého sirotka s mnoha defekty při narození, co to vypracoval v klusáckého šampiona :) či bílý hřebec (plnokrevný) co si skočil i 2.20, ve vysokém sportu bez udidla - revolucionář a byl o něm natočen film :)

  Ale plemeníci budou pokračovat, snad i o ně bude zájem aspoň trochu...

 • 6. draace

  Díky!

  12:18 - 03. 01. 2013

  Ani nevíte, jak jste mě tímhle čtením potěšili... nelze popsat. Ale děkovat ano, takže DĚKUJI!

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 5 čtenářů. Celkový počet bodů: 25.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: