Do sedel aneb moravské jezdecké hipostezky

30. 07. 2014 08:00

Obrázky: 3

Autor: Jana Fatenova Spoluautoři: Iva Hlobilová Foto: Archiv HYJÉ - koně, o.s. Rubrika: Jezdecká turistika Zdroj: HYJÉ - koně, o.s. Počet přečtení: 5684 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Léto a prázdniny jsou v plném proudu, a tak jistě nejeden z vás tráví mnohem více času se svým koněm při poznávání krás přírody z koňského hřbetu. Při vašich toulkách můžete putovat po hipostezkách, jejichž počet stále roste. Nový seriál vám podrobně představí hipostezky Moravy. Nechte se inspirovat, naplánujte si výlet a vyražte - můžete si dokonce i zasoutěžit o turistické mapy!

Po celé dějiny provází člověka po boku kůň, aby mu byl nenahraditelným pomocníkem i partnerem. Toto odvěké spojenectví člověka s koněm postupem času mění svůj charakter. Znovu začínáme objevovat výjimečné vlastnosti těchto kdysi divokých tvorů a ti se stávají našimi přáteli, kteří nás přitahují jako magnet, aniž bychom tušili proč. Volnost, svoboda, harmonie, důvěrný a uzdravující kontakt člověka s přírodou - to jsou pocity, které ve spojení s poznáváním krás našeho malebného kraje můžeme díky hipostezkám poznávat netradičně i z koňského hřbetu.

Jezdecké stezkyPřestože je turistika na koni poměrně mladým odvětvím v oblasti cestovního ruchu a až v posledních letech začíná nabírat na významu, je to nový a vítaný způsob trávení volného času, přičemž se jedná o pobyt v přírodě a převažuje zde především poznávací složka nad sportovně-technickou. Neoddiskutovatelným přínosem je také společnost ušlechtilých zvířat - koní. Poznat krásy kraje z koňského hřbetu tedy mohou jak zájemci z řad stálých „koňáků", tak také turisté toužící po aktivním odpočinku.

Proto se není co divit, že prázdniny lákají do sedel na dlouhé putování nádhernou krajinou. Jsme potěšeni, že tvůrci stezek vsadili na atraktivní formu turistiky, která umožňuje nevšední pohled na přírodu, vše v dokonalém souladu s přírodou díky čtyřnohým společníkům.

Jezdecká turistika se pozvolna rozvíjí a láká nové a nové nadšence nejen z řad rekreačních, ale i sportovních jezdců. Jedni si jízdu po jezdecké stezce vychutnají jako relax a druzí zde rozvíjejí kondičku a psychickou vyrovnanost svých svěřenců.

Historie projektů turistika na koni v České republice započala v roce 2003, kdy v Jihočeském kraji začal projekt pod názvem "Turistika na koni", který úspěšně vede Ing. M. Andrlová, koordinátorka turistiky na koni v rámci KČT. Z ostatních krajů České republiky budování systému jezdeckých stanic a stezek zahájily na základě využití jihočeských zkušeností a prostřednictvím různými způsoby financovaných projektů především Jihomoravský kraj, kraj Vysočina, Středočeský kraj, Zlínský kraj a Plzeňský kraj.

Více o projektu jezdeckých stezek a užitečné tipy si přečtěte v článku Výlety po jezdeckých stezkách.

Ve Zlínském kraji se do rozvoje celé hipoturistiky a tedy i jezdecké turistiky pustila společnost HYJÉ - koně Zlínského kraje, o.p.s., která byla převedena na společnost HYJÉ - koně, o.s. HYJÉ zaštítila rozvoj a budování hipostezek v tomto malebném moravském kraji a i dnes podporuje koně a jejich lidi v tomto regionu a ráda vás zve na jezdecké toulání v tomto regionu.

značení jezdeckých stezekV našem seriálu vás pozveme na projížďky oficiálními hipostezkami Moravy, tj. stezkami vyznačenými, označenými a evidovanými v KČT (Klubu českých turistů). Na východní Moravě je možné se v roce 2014 projet na koni po 7 hipostezkách různé délky i náročnosti. V našem seriále najdete popisy tras těchto jezdeckých stezek, informace o správcích stezek i podrobnosti o zajímavých místech v okolí tras a další detaily k bezpečnému pohybu na koňských stezkách.

Aby váš pobyt na hipostezce byl bezpečný a i v zájmu ochrany majetku vlastníků pozemků, s jejichž laskavým souhlasem jsou stezky značeny, taktéž v zájmu ochrany zdraví jezdců i koní a v zájmu respektování pravidel společenského chování je na stezkách nutno dodržovat pravidla chování jezdců na koňských trasách.

Pravidla chování jezdců na koňských trasách

 • Ve vztahu k životnímu prostředí i provozu na stezce jsou nejvhodnější skupinky 3-8 jezdců.
 • Nevjíždějte do luk, polí nebo lesních porostů a nerušte zvěř. Dbejte místních omezení a nařízení na některých úsecích stezky (klid pro zvěř, těžba dřeva).
 • Buďte ohleduplní k ostatním uživatelům stezek. Upozorněte lidi před sebou, že budete předjíždět, a zpomalte tak, abyste je bezpečně minuli. Chodce míjejte zásadně v kroku, zvláštní opatrnost věnujte cyklistům, předjíždějte výhradně zleva.
 • Na frekventované nebo rozbahněné stezce jezděte v zástupu. Buďte ohleduplní k povrchu stezky, který kopyta koní mohou poškodit.
 • Cválejte pouze v bezpečných a přehledných úsecích, překážky z důvodu bezpečnosti raději překročte nebo obcházejte. Úzké ohyby cesty projíždějte krokem.
 • Pokud se rozhodnete tábořit mimo stanice, učiňte tak na vyhrazeném tábořišti nebo na místě, kde vám to dovolil majitel pozemku.
 • Chraňte prostředí stezky, odvezte si s sebou všechny odpadky a nezapomeňte ze stezky odstranit trus vašeho koně.
 • Buďte očima i ušima sítě stezek. Upozorněte stanici na možné problémy (vyvrácené stromy, poškozené značení, vysypané odpadky, sesuv půdy apod.).
 • Dodržujte lesní, silniční zákon (např. doprovod psů).
 • Každý jezdec vjíždí na stezku na vlastní nebezpečí. Pokud při jízdě utrpí úraz, újmu nebo úraz daný charakterem prostředí nebo terénu, nemůže požadovat náhradu po vlastníkovi lesa či pozemků, ani po žádném dalším zainteresovaném subjektu.
 • Mějte na paměti, že ostatní lidé na stezce nemusejí znát koně a jejich reakce. To, jak se zachováte, vytvoří obraz místních jezdců.
 • Na otázky odpovídejte s ochotou, jste v té chvíli představitelem všech jezdců.

Děkujeme, že pravidla budete dodržovat.


A SOUTĚŽ PRO VÁS!

Jezdecké stezky v akci aneb po stezce ve fotografiích

Zašlete na Hyjekone@seznam.cz fotografii z vašeho putování přírodou či po stezkách, tedy vy či vaši kamarádi s koňmi v přírodě.

jezdecké stezkyFotografie zasílejte do 31. srpna 2014 a soutěžní e-mail nazvěte: Jezdecké stezky v akci, aneb po stezce ve fotografiích

V e-mailu uveďte své osobní údaje (jméno, příjmení, e-mail, telefonní kontakt) a vyjádřete souhlas s níže uvedeným prohlášením:
Prohlášení:
Já jsem:
a) fotografii pořídil osobně a mám neomezená práva poskytovat dalším osobám práva jejího užití v neomezeném rozsahu,
b) osoby zachycené na mnou pořízeném snímku souhlasí se zveřejněním tohoto snímku v rámci činnosti společnosti HYJÉ- koně, o.s.

Podmínkou účasti v soutěži je zaslání jedné soutěžní fotografie v max. velikosti 7MB (minimální rozlišení 1024x768 pixelů) a můžete k ní připojit název i krátký popis.

Vaše fotografie zveřejníme na webu www.hyje.cz a z došlých fotografií vylosujeme 10 majitelů turistických map od Kartografie Praha, a.s., kde jsou vyznačeny i jezdecké stezky a okruhy. Výherci budou o výhře vyrozuměni e-mailem po 31. 8. 2014.

Příště už vyrážíme na hipostezky, nejprve navštívíme malebné Beskydy.

Podělte se s námi o vaše zážitky a zkušenosti z putování na koních!


Seriál i soutěž přináší HYJÉ - koně, o.s.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: