Do Pardubic míří třiačtyřicet spřežení

Třiačtyřicet přihlášek eviduje pořadatel, Dostihový spolek a.s., pro nadcházející jezdecké závody ve spřežení. Uskuteční se ve dnech 24. – 26. července na pardubickém závodišti. Cena hejtmana Pardubického kraje – kvalifikace na Zlatou podkovu začíná páteční drezurou.

Vypsáno je celkem šest soutěží pro jedno- až čtyřspřeží, svůj prostor dostanou také pony a hobby soutěže. Nejen ve čtyřspřeží (obtížnost CAN2*) se potká tuzemská vozatajská špička. „Do Pardubic jedu vyzkoušet sedm mladých koní," říká Radek Nesvačil, který se nedávno úspěšně prezentoval i na tradičních mezinárodních závodech v Nebanicích u Chebu. „V Pardubicích jsou dobré podmínky, kdyby ne, nejedu tam. Všechno je blízko. Závody tentokrát beru jako zkoušku pro mladé koně, pojedou jedničku a páru, sám si beru černou čtyřku," prozradil Radek Nesvačil své plány.

*Kromě čtyřspřeží jsou vypsány i soutěže dvojspřeží (CAN2*) a jednospřeží (CAN2*), dvojspřeží pony (CAN2*) a dvojspřeží a jednospřeží hobby (CAN1*). Páteční drezury začínají v 9:00 hodin, v sobotu jsou už od rána tradičně na programu maratony. Pro jedno- až čtyřspřeží a také pony jsou připraveny terénní jízdy s šesti překážkami, včetně atraktivních vodních překážek; na hobby spřežení čekají kombinované maratony s terénními překážkami a kužely. Poslední disciplínou budou nedělní překážkové jízdy s osmnácti překážkami a dvěma kombinacemi, začínají v 11:00 hodin. Stavitelem tratí je devítinásobný mistr České republiky v soutěžích spřežení a vítěz Velké pardubické z roku 1985 Petr Vozáb, jeho asistentem František Slavík. Vstupné pro diváky je po celý víkend zdarma.

Součástí programu je také XXIII. Národní přehlídka koní plemene shagya arab. Koná se v sobotu 25. července 2015 od 10 hodin na pardubickém závodišti, kdy propozice slibují kategorie mladých koní. Od 13 hodin budou prezentováni plemenní hřebci a klisny.

Shagya arab je speciální čistokrevné arabské plemeno. Na mezinárodní úrovni čistokrevné plemenitby představuje další rozvoj chovu arabského plemene rakousko-uherských hřebčínů (Radovec, Bábolna, Mezöhegyes). Přes vysoký genetický podíl arabského plnokrevníka se od běžného typu tohoto plemene musí výrazně lišit větší velikostí, rámcem a sílou kostí. Proto ve čtvrté generaci nesmí být z celkem šestnácti předků více nežli devět arabských plnokrevníků. Kolébkou chovu těchto koní v dřívějším Československu byl hřebčín Topolčianky, kde od roku 1921 bylo chováno nejpočetnější stádo arabských koní. Chovným cílem je ušlechtilý arabský kůň, většího rámce, který pro svoji jezditelnost, temperament, charakterové vlastnosti a zdraví je vhodný pro všechny druhy jezdeckého sportu a je dobře využitelný i pro distanční jízdy a k zápřahovým účelům.
(zdroj: www.shagyaarab.org)

www.pardubice-racecourse.cz

Podobné články
Vlašic se stal halovým šampionem spřežení. Ziegler uzmul vítězství Muchové

Desátý ročník Zimního jezdeckého poháru v neděli zakončilo finále vozatajské části seriálu, v němž se stal dvojnásobným šampionem Petr Vlašic.…

Miloslav Příhoda

Jubilejní 10. ročník Zimního jezdeckého poháru míří do finále, které se uskuteční ve dnech 23. a 24. března v Královicích u Slaného. Parkurová i…