Do Lysé v roce 1999 jako do Essenu

Již po šesté se na výstavišti v Lysé nad Labem otevřela brána výstavě s koňskou tématikou, v tomto roce Kůň 1999. Tato letošní byla netrpělivě očekávaná, neboť její hlavní aktéři se rozešli a ve stejný termín se uskutečnily dvě stejné výstavy - jedna tradiční v Lysé nad Labem, druhá nová v Pardubicích. Výstava v Lysé n.L. se svým halovým pojetím nejvíce podobala Equitaně v Essenu, pardubická, která využívala více volné otevřené plochy, Eurochevalu v německém Offenburgu.

Nová hala

Výstava Kůň 1999 byla obohacena o novou výstavní halu a právě naše koňařská výstava zahajovala provoz této haly. Výstavba proběhla v rekordním čase a při zahájení vše vonělo novotou, prostorností a čistotou. V přízemí nové haly byli ustájeni koně, takže jim bylo nabídnuto daleko důstojnější prostředí než v letech předchozích. K dispozici byl výtah, který umožnil vystavovatelům a tělesně postiženým občanům se bez problémů dopravit do prvního patra haly, kde bylo prezentační a přednáškové centrum, další expozice vystavovatelů a hlavně obnovený konkurs na sochu sv. Václava.

Konkurs na sochu sv. Václava

Součástí výstavy v Lysé n. L. byla snaha pořadatelů dát této akci i významný umělecký rozměr. Pro tento účel byly Národní galerií v Praze zapůjčeny modely návrhů soch sv. Václava, které byly představeny na konkursu v roce 1894. Návštěvníci tak měli jedinečnou příležitost shlédnout společně konkurenční díla Josefa Václava Myslbeka, Bohuslava Schnircha a Františka Rouse. A nejen to - svým hlasem mohli rozhodnout o tom, jakou sochu by zvolili pro Václavské náměstí v Praze dnes po sto pěti letech. Výsledek současného konkursu dal částečně za pravdu dávné porotě a potvrdil i umělecké cítění návštěvníků výstavy Kůň 1999. Před více než sto lety porotce zaujaly dvě sochy sv. Václava a to J.V. Myslbeka a B. Schnircha, na Václavském náměstí však mohla stát socha pouze jedna. Vznik pomníku sv. Václava má svoji bohatou historii, včetně mnohaleté tvůrčí práce J.V. Myslbeka, který své modely stále upravoval a zdokonaloval až vzniklo nadčasové dílo - monumentalní socha vyznačující se shromážděnou dynamikou pohybu koně a přirozenou vznešeností jezdce.

Zahraniční návštěvníci a vystavovatelé

Čestného předsedu výstavy Kůň 1999 hraběte Radslava Kinského určitě velmi potěšila účast zahraničních hostů a vystavovatelů především z Francie, Německa a Slovenska. Francie se stala dokonce partnerskou zemí letošní výstavy a velmi významným vystavovatelem byla francouzská národní společnost UNIC (Union Nationale Interprofessionnelle du Cheval), která má za úkol podporovat a propagovat francouzský chov koní. Bylo by nesmírně užitečné, kdyby se touto organizací nechalo inspirovat naše ministerstvo zemědělství a vytvořilo podobnou organizaci na podporu chovu českých koní. Dalším francouzským zástupcem na výstavě byl Patrik Wateebled z Freventu, který představil přepravníky na koně firmy Ifor Williams. Vzácným hostem výstavy byl manager hannoverského svazu koní pan Hempel a významní hosté některých zahraničních velvyslanectví.

Večerní vystoupení

Na většině velkých výstav koní jsou pořádána i efektní večerní vystoupení. Zatím se v České republice akce takového druhu ještě nepořádala a tak pateční večer mělo české Hop top show premiéru. Nově zbudované kryté předvadiště nabídlo organizátorům uskutečnit zajímavý kombinovaný program. O půl osmé se na promítacím plátně objevila kulisa krajiny, v níž žijí arabští koně a do prostoru předvadiště byl volně vypuštěn arabský kůň. Následovala ukázka zakuklených "beduínů" na koních a v průběhu večera se vystřídaly drezúrní a skokové ukázky. Nejroztomilejší bylo zřejmě vystoupení šestileté Michalky Šimonovské, která na malém shetlandském hřebci Arturovi (23 let) absolvovala několik ukázkových skoků, poslední i v doprovodu svého tatínka, který Arturovi dodal sil a odvahy a oba společně přeskočili poslední překážku. Hodnotná byla archivní filmová vzpomínka na doby prvorepublikového jezdectví a na vítězství Františka Ventury s Eliotem v roce 1928 v Amsterodamu. Celým večerním programem provázela diváky Světlana Nálepková, která na závěr zazpívala z kočáru elegantního jednospřeží vedeného Jiřím Konířem. Třebaže návštěvníci znalí zahraničních večerních show mohli najít v programu momenty a ukázky, které je možné zlepšit, pohlédneme - li na představení z nadhledu, byl učiněn další krok k obsahovému vyrovnání se zahraničními výstavami.

Tradice podpořila účast

Šesté pořádání úspěšné výstavy s názvem Kůň a příslušným letopočtem bylo dostatečnou zárukou pro vystavovatele a návštěvníky, že se v Lysé v hojném počtu společně najdou a sejdou. Sešli se vystavovatelé koní, jezdeckých potřeb, stájových technologií, výrobci krmiv, kočárů, sešli se veterináři a podkováři, zástupci chovatelských a jezdeckých svazů, sešli se výtvarníci, přednášející a počítačoví odborníci a především koňaři. Po všechny tři dny a nejvíce v sobotu byl areál výstaviště zaplněn příznivci koní. Kromě všech výše zmíněných nabídek a akcí, mohli návštěvníci využít služeb internetu a zúčastnit se řady přednášek v prvním patře nové haly. Na programu byla krátká chovatelská přednáška, povídání o koních Převalských, o zapřahání a soutěžích spřežení, o metodě Monty Robertse a virtuálním ježdění. Možnost se představit slovem mluveným i videoukázkou byla nabídnuta vystavovatelům koní v neděli. Na závěr nedělního přednáškového cyklu vystoupil André Slavkov právě se navrátivší z významného hipologického semináře ve Francii.

Chovatelské a jezdecké ukázky

Všichni návštěvníci výstavy měli možnost shlédnout vystavované koně v přízemí nové haly. Byli zde k vidění koně starokladrubští a koně Kinští, zástupci českého teplokrevníka, českomoravského belgického koně, norika a slezského norika, lipicáni, frízové, shagya-arabi, haflingové, huculové, welští a shetlandští poníci, koně westernových plemen - appaloosa, quarter horse a další. Koně bylo možné vidět v boxech nebo na předváděcích obdélnících -venkovním či krytém v hale číslo jedna. Doprovodný program nabízel ukázky koní na ruce, pod sedlem či v zápřeži. Velmi pěkná a obdivováníhodná byla ukázka paravoltiže, kterou předvedlo Sdružení pro pomoc zdravotně postiženým Piafa Vyškov. Součástí programu byla i volba nejkrásnějšího koně výstavy. Ze šesti přihlášených koní zvítězila šestiletá ryzka Afrodita (398 Mirage - 442 Salut-Lesná) chovatelky Ing. Kotilové v majetku Hřebčína "Society z Bavorovic u Hluboké n. Vltavou.

Rezervy

V letošním roce pracovala valná část přípravného organizačního týmu výstavy ve zcela novém složení a tak se řada záležitostí řešila značně operativně. Do budoucna je organizátorům jasné, že se musí dbát na lepší časovou návaznost jednotlivých vystoupení, že je nutné minimalizovat časové posuny programu a lépe informovat o všech nabídkách výstavy. Z hlediska pronajímatele výstaviště je třeba zabezpečit lepší orientační označení, kde a co je ve které hale a kromě trvalých orientačních panelů nabídnout přenosné panely s aktuální nabídkou právě probíhajícího programu (na předvadištích, v prezentačním centru,…). Další nezbytností ze strany majitele výstaviště je zabezpečení většího počtu toalet. Určitě by se našly další možnosti zlepšení organizace a provozu výstavy a tak by bylo přínosné, kdyby vystavovatelé vyplnili roznesené dotazníky na téma s čím jsou spokojeni a co by se mělo zlepšit a kdyby sami návštěvníci napsali na adresu vystavovatele, co jim scházelo a co je naopak pozitivně zaujalo.

Příště opět v Lysé

Právě jsme si alespoň stručně vyjmenovali, co vše bylo v Lysé n. L. k vidění a v čem má výstava ještě možné rezervy. Většina návštěvníků však odjížděla z Lysé obtěžkána nejrůznějšími jezdeckými potřebami či dárky pro své čtyřnohé přátele - koně či dvounohé přátele - jezdce a příznivce koní. I ti, kteří si koupili jen nějakou maličkost nebo se přišli jen tak podívat, získali přehled, co se u koní právě děje, jaký pokrok nastal v jezdecké výstroji, v krmivářství či "veterině", co nabízejí některé chovy a jezdecká střediska, kdo byl za své celoživotní či sportovní koňařské snažení oceněn a kdo se kolem nás zajímá o koně. Výstava je vždy jakýmsi průřezem současnou dobou. A protože se většina z nás o jezdeckém a chovatelském dění přesvědčuje nejraději na vlastní kůži, máme se příští rok opět kde sejít.

Podobné články
Součástí veletrhu FOR PETS bude youtuberka Kristy M. Ranch

Program veletrhu FOR PETS 2024 jako každoročně připravila Nadace na ochranu zvířat, spolupořadatel(ka) veletrhu. Program letošního veletrhu FOR PETS…

Od čtvrtka 7. do neděle 10. prosince 2023 výstaviště v Salcburku hostilo festival koní nesoucí název Silberheil Amadeus horse indoor.