DNA profilování koní

25. 7. 2017 tým Genomie (PR) Autor fotek: Pixabay.com

O stanovení genetického typu a k čemu slouží, asi slyšela již většina vás. Na jakém principu funguje, jak se stanovuje, k čemu je to vůbec dobré a také na kolik vás to vyjde, se dozvíte v dnešním článku, kde tuto problematiku rozebral náš partner Genomia poměrně vyčerpávajícím způsobem. V případě zájmu je můžete kontaktovat.

Článek o DNA profilování koní začneme poněkud nepopulárními, leč velmi důležitými zákony, vyhláškami a paragrafy. Problematika stanovování genetického typu koně, jak ji nazývá litera zákona, spadá pod zákon č. 154/2000 Sb. „O šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon)", v úplném znění (č. 344/2006) a pozdější vyhlášku 448/2006 Sb.

 Ze zákona vyplývá, že stanovování genetického typu hospodářských zvířat je povinné. Konkrétně u koní je uvedeno, že genetický typ musí být stanoven u hřebců vybraných pro plemenitbu a původ musí být ověřen u všech hříbat plemene anglický plnokrevník a klusák a u hříbat narozených po inseminaci nebo po přenosu embryí. Koně jsou podle zákona registrováni a identifikováni na základě DNA testů, které provádí oprávněná osoba s příslušnou akreditací.

Oprávnění k provádění této odborné činnosti, tedy souhlas k ověřování a vydávání osvědčení původu a stanovování genetického typu plemenných koní udělilo laboratoři Genomia Ministerstvo zemědělství. Genomia se pravidelně účastní srovnávacích testů kvality pořádané každé dva roky organizací ISAG (International Society for Animal Genetics).

Co je to genetický typ a k čemu slouží?

Genetický typ (profil) je soubor DNA znaků, které jsou pro daného jedince charakteristické a nezaměnitelné (jako např. otisk prstu). Podle genetického typu lze jedince jednoznačně identifikovat a ověřit rodičovství (paternitu/maternitu). Stanovení genetického profilu zvířete slouží jako jeho celoživotní identifikace a spolu se slovním a grafickým popisem je jedním z možných způsobů označování koní.

Genetický profil má v chovatelské praxi celou řadu uplatnění, lze jej využít k potvrzení identity například při krádeži nebo v případě, že přestane fungovat mikročip. Stanovení genetického typu je vyžadováno při zápisu koně do plemenné knihy. V případě pochybností o původu koně může organizace určená k vedení plemenné knihy požadovat ověření původu dle genetického typu.

Znalost genetického typu je nezbytná pro testování příbuznosti jedinců, zejména pro ověření rodičovství. Hledány jsou společné znaky v DNA u rodičů a jejich potomka. Pro posouzení příbuznosti rodiny (otce, matky a jejich potomka) je nutné stanovit genetický profil všech účastníků. Potomek totiž dědí od každého rodiče jednu alelu a vždy se musí shodnout jedna hodnota daného markeru s matkou a jedna s otcem, aby byly genetické profily kompatibilní. Ověření maternity nebo paternity tedy není jednoznačné, pokud není porovnávána celá rodina. V případě, že některý z účastníků již má stanoven genetický profil, lze jej pro ověření rodičovství použít.

 Na jakém principu je genetický typ stanovován?

Testování genetického typu lze provést ze vzorku krve (v nejlepším případě), stěru sliznice nebo z vytržených žíní, jejichž důležitou součástí jsou vlasové cibulky.

Ke stanovení genetického typu jsou využívány specifické opakující se motivy v DNA, tzv. markery STR (tandemové repetitivní sekvence o velikosti dvou až sedmi párů bazí), také nazývané mikrosatelity. Mikrosatelity jsou velmi variabilní, mají vysokou hladinu polymorfismu a informativity a jsou tedy vhodné pro studium diverzity, testování rodičovství a určení identity jedince.

STR alely jsou zjišťovány pomocí multiplexové polymerázové řetězové reakce (PCR-polymerase chain reaction). Jeden z primerů každého páru je na 5´ konci označen fluorescenčním barvivem. Fragmenty jsou následně rozděleny a detekovány v jediném elektroforetickém střiku, s použitím automatizovaného elektroforetického přístroje.

Pro stanovení genetického typu u koní využívá laboratoř Genomia těchto 17 markerů: VHL20, AHT5, HMS2, AHT4, HTG10, LEX3, ASB23, HMS1, ASB2, HTG6, HMS3, HTG4, CA425, HMS6, HTG7, ASB17, HMS7. Tyto markery jsou zahrnuty v doporučeném panelu dle International Society for Animal Genetics (ISAG), výsledky testu jsou tedy mezinárodně platné a porovnatelné.

Jak test objednat?

Genetický typ koně lze objednat on-line na webových stránkách laboratoře Genomia nebo lze použít papírovou žádanku, kterou zákazník pošle spolu se vzorkem.

Genetický typ lze objednat on-line přímo zde https://www.genomia.cz/cz/test/eq-profile/, ověření původu tu https://www.genomia.cz/cz/test/eq-parentity/#.

Pro ověření původu je nutné stanovit genetický typ koně všech zúčastněných (tedy potomka, otce, matky). Mají-li rodiče genetický typ již stanovený, stačí dodat již hotový výsledek genetického typu.

 Žádanka v tištěné formě je dostupná zde.

Pro ověření původu je nutné poskytnout laboratoři údaje o rodičích testovaného vzorku, případně zprávy s jejich genetickými typy.
Výsledky Genomia zhotoví do dvou týdnů po přijetí vzorku.
Cena stanovení genetického typu činí 900 Kč. Cena ověření původu činí 100 Kč.

Jaký vzorek lze použít pro stanovení genetického typu a ověření původu?

Laboratoř Genomia přijímá tři druhy vzorků - krev, stěr ze sliznice úst a žíně. Krev se odebírá nesrážlivě do zkumavky EDTA v množství minimálně 1 ml. Stěr ze sliznice úst se odebírá dvěma kartáčky (cytobrush), které vám Genomia na požádání zašle. Žíně musí obsahovat viditelnou chlupovou cibulku. Žíně je tedy nutné vytrhnout. Pro analýzu Genomia potřebuje minimálně 20 cibulek.

  • Podrobný postup odběru všech typů vzorku je dostupný zde.

 Genomia s.r.o.

Janáčkova 51
32300 Plzeň

 

laborator@genomia.cz
www.genomia.cz
Facebook
tel: +420 373 749 999 nebo +420 373 317 478 (v pracovní dny volejte přednostně mezi 7-17 hod)
tel: +420 777 907 952 nebo +420 724 028 493 (v pracovní dny volejte přednostně mezi 17-19 hod)

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…