Délka hrudníku versus hřbetu a stranová ohebnost

28. 3. 2018 Hooves Blog Autor fotek: Archiv autorky

Kůň nemá velký rozsah pohybu mezi jednotlivými obratli, je naopak mnohem menší, než si lidé myslí. Zmínila jsem v předchozí části této série, že dlouhý hřbet není nutně pružnější než kratší; někdy ano, někdy ne... dnes se Mercedes bude věnovat vztahu mezi délkou hřbetu, délkou hrudníku a laterální ohebností koně.

Hřbet se skládá z obratlů hrudních a bederních. Hrudní obratle mají větší rozsah pohybu než bederní. Ve skutečnosti jsou bederní obratle u dospělého koně spojeny, aby dodávaly stabilitu a sílu této části hřbetu, která je nejslabší a nejzranitelnější, protože je prohnutá a nejsou v tomto místě žádná žebra, aby páteř podepřela. Mladí koně jsou pružnější a lépe se ohýbají než dospělí, protože jejich obratle ještě neukončily růst a neztvrdly. Podobně jako dětská lebka, která je měkká a složená z několika kusů. Postupně jak dítě roste a zraje, lebka tvrdne a kostnatí. To je jen jeden z mnoha důvodů, proč ježdění mladých koní může být škodlivé pro budoucí zdraví a je také hlavním důvodem, proč tolik dostihových koní bolí záda, ale to je téma na jindy.

Pokud má kůň středně dlouhý hřbet, ale oproti němu i poměrně dlouhá bedra, pak bude tento kůň méně laterálně pružný než kůň se stejně středně dlouhým hřbetem, ale bedry úměrně kratšími. Jinými slovy: čím delší poměr beder vzhledem ke hřbetu, tím delší úsek relativně imobilních obratlů, tedy menší laterální pružnost hřbetu.

Takže teď se blíže podíváme na hřbety našich šesti koní a zjistíme, kolik vlastní potenciální pružnosti. Nejprve chceme vidět, jak daleko zasahuje podpora žeber. (Šetřím si tematiku beder pro další část našeho seriálu.) Čím dále zasahují žebra, tím silnější je hřbet (podobně jako kohoutek, který také dobře podpírá hřbet), a tím lepší potenciál pro laterální pružnost, protože to znamená, že máme větší poměr hrudních obratlů oproti bederním.

Existují dvě metody, jak zjistit, jak dobře hrudník podpírá hřbet. Jedna metoda je "rychlá a nečistá" a druhá je naše věrné měření a výpočet. Začneme s ním.

  • Kůň s maximální laterální pružností, (což je mimochodem schopnost projet v ohnutí šestimetrový kruh) bude mít délku hrudníku, která překračuje 100 % délky hřbetu.
  • Kůň s průměrnou laterální pružností bude mít délku hrudníku blížící se 100 % délky jeho hřbetu.
  • Kůň s podprůměrnou laterální pružností bude mít délku hrudníku hluboko pod 100 % délky jeho hřbetu.

Pamatujte však, že všechny ostatní věci by musely být stejné. Například, kůň se středně dlouhým hřbetem, který má hrudník 95 %, bude méně laterálně pružný než kůň se stejně středně dlouhým hřbetem, který má hrudník 110 %. ALE kůň se středně dlouhým hřbetem, který má hrudník 110 %, bude pružnější než kůň s krátkým hřbetem a hrudníkem 110 %, protože tento střední hřbet disponuje delším hrudníkem než krátký hřbet bez ohledu na to, že mají tu samou délku hrudního koše. Stále mě stačíte sledovat?

K určení délky hrudníku začneme změřením délky hřbetu (od nejvyššího bodu kohoutku po lumbosakrální kloub). Pak si nakreslíme linii délky těla (od ramenního hrbolu k sedacímu hrbolu) a druhou linii od nejvyššího bodu kohoutku ke konci posledního žebra. Tam, kde tato druhá linie protíná linii délky těla, je koncový bod našeho hrudního koše. Pak vydělíme délku hrudníku délkou hřbetu a dostaneme procento délky hrudníku.

Tady je naše známá kostra s vyznačenými body a čárami:

Kůň 1 - desetiletý hřebec quarter horse

Teď nejspíš zíráte na našeho prvního koně a přemýšlíte, kdeže je to poslední žebro? To je další bod na koni, který může být někdy obtížné identifikovat na fotografii. Je vždy lepší se podívat na koně v reálu, zkusit to odhadnout a pak si palpací (hmatem) ověřit, jak blízko jste byli. Časem si vytrénujete oko a začnete být schopni rozpoznávat jemné nuance svalů, kůže, světla a stínů, které vám ukážou, nejen v reálném životě, ale i na fotce, kde tento bod je.

Dokonce i bez měření můžeme vidět, že linie hrudníku tohoto koně je téměř stejně dlouhá jako linie hřbetu. Moje měření říká, že asi 97 %, takže se jedná o hrudník, který dobře podpírá hřbet a dodává mu sílu a pružnost. Ale pamatujte si, že tento kůň měl krátký hřbet, takže i když je délka hrudníku velmi dobrá, kvůli celkové krátkosti stranová pružnost nebude ideální.

Kůň 2 - valach quarter horse

Tento kůň nemá tolik vyrýsované svaly jako ten první, takže zjistit, kde je umístěno poslední žebro, bude mnohem obtížnější.

Nicméně je to další kůň, u kterého můžeme vidět, že linie hrudníku je velice podobné délky jako linie celého hřbetu. U tohoto koně jsem naměřila téměř 95,5 %, takže má blízko k prvnímu koni. Tento kůň má také poměrně krátký hřbet (jen o fous delší než kůň 1), takže můžeme konstatovat, že oba koně budou pravděpodobně podobně laterálně pružní.

Kůň 3 - čtyřletý quarter horse

Slunce nám trochu pomáhá najít poslední žebro.

Hrudník tohoto koně má skoro 100 %, takže dobře nese hřbet a má dobrý potenciál stranové pružnosti. Navíc délka tohoto koně byla lepší (pohybovala se na konci středního spektra, což ještě zvyšuje ohebnost tohoto koně).

Kůň 4 - arabský hřebec

Další kůň s hrudníkem, který dobře podpírá hřbet na 95 %, je ale celkově příliš krátký.

Kůň 5 - plnokrevný valach

Jaký má tento kůň hrudník ve srovnání s těmi předchozími?

Pokud jste uhodli, že u tohoto koně je hrudník nejdelší a nejvíc podpírá hřbet, pak máte dobré oko! Konečně tu máme koně s výjimečnou délkou hrudníku - 104 %. Náš plnokrevník a náš šedý QH měli také podobně dlouhé hřbety na horní hranici středního pásma, ale plnokrevník má hrudník, který nese hřbet dále, takže by měl mít trochu větší potenciál, co se týče stranové pružnosti. Ostatně tento kůň by měl mít v této oblasti největší potenciál všech zobrazených koní. A konečně, nezapomeňte, že čím dále hrudník podpírá hřbet, tím je také hřbet silnější.

Kůň 6 – klisna painthorse

Kolik hřbetu podpírá hrudník u této klisny?

Naše nebohá paintka patří k těm, jejichž hrudník nese nejmenší část hřbetu – pod 91 %. Krom toho vlastní nejdelší hřbet z celé naší skupiny – právě 50 %. Je to tedy právě ta situace, kdy delší NEznamená pružnější.

Nyní, když jste si vyzkoušeli tento způsob měření, povím vám ještě o té druhé zmíněné, „rychlé a špinavé“ metodě. Položte ruku mezi poslední žebro koně a kyčelní hrbol. Pokud je tam víc místa než na dlaň s roztaženými prsty, hrudník moc daleko hřbet nepodpírá. Prostor na šířku dlaně s roztaženými prsty je u hrudníku, který podpírá hřbet dobře a méně než tento prostor připadá na hrudník, který nese hřbet velmi dobře. Nemůžete mít příliš dlouhý hrudník. Čím je delší, tím lépe.

Podobné články

Hlava je pro jezditelnost koně tou nejzásadnější věcí, ovšem v tomto článku se nebudeme zaměřovat na hlavu ve smyslu psychiky, vyrovnanosti, ochoty a…

Pokračujeme v našem výletě stavbou těla koní. Poté, co jsme se v minulé části prokousali stavbou krku koní obecně, je na čase podívat se na naši…