Deky a zima

22. 11. 2005 00:00

Autor: Equiservis Rubrika: PR článek Zdroj: PR článek Počet přečtení: 4896 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Chladno během zimy není jenom nám lidem, ale i koním. Ti se chrání před mrazem dlouhou zimní srstí. Je-li dlouhá zimní srst pro majitele koně z jakéhokoli důvodu nepřijatelná, má dvě možnosti: koně v zimní srsti ostříhat a pak důsledně dekovat, nebo zabránit včasným a důsledným dekováním již od prvního ochlazení (přelom září - říjen) přelínání do hrubé zimní srsti.

Na trhu je množství zimních dek, slušné zimní deky je možné pořídit již od cca 1.500-1.800 Kč. Nejedná se zde tedy o žádnou závratnou investici, zvážíme-li, že deka bude sloužit pravděpodobně několik sezón.

Rozhodnete-li se koně ostříhat, budete potřebovat deky minimálně tři: deku stájovou, teplou výběhovou a odpocovací.

Odpocovací deka je důležitá pro uschnutí koně po práci, odvádí vodní páry od koně a tím urychluje schnutí či zabraňuje kondenzaci páry ve vodu v srsti. Používají se po práci na dobu nezbytnou pro uschnutí koně. Zimní odpocovací jsou nejčastěji vyráběny ze polyester-fleece materiálu, který nepřijímá vodu a je výtečně prodyšný. Dalším materiálem je vlna, která má obdobné vlastnosti jako fleece. Odpocovací deky nejsou určeny pouze pro koně ostříhané či dekované, ale pro všechny zpocené nebo z jiného důvodu mokré koně, pro jejich rychlejší uschnutí. Nejlevnější fleecové odpocovací deky jsou na tru již za necelých 1.000 Kč, značkové odpocovací deky v moderních designech stojí až ke 3.000 Kč.

Deky stájové a výběhové mají mnoho společných rysů. Oba typy musí dovolovat koni neomezený pohyb, nesmí překážet, sklouzávat, padat, přetáčet se a to ani když kůň pádí tryskem či když se válí. Takové deky jsou označovány jako "turnout" deky a představují špičku nabídky specializovaných firem. Zapínání je zpravidla na prsou, křížové pod břichem, dále řemínek pod ocasem nebo lépe pásky kolem zadních nohou. Ale "turnout"deku nedělají pouze tato zapínání, ale především její dokonalý střih. Proto zdaleka ne každá deka s tímto zapínáním snese název "turnout".

Ideální stájová deka má tedy uvedené vlastnosti, dále je lehká, její teplotní optimum je cca 0-15 stupňů Celsia. Musí dobře dýchat, vnitřní materiál dobře odvádí pot od koně a vnější materiál je prodyšný a odolný proti znečištění a mechanickému poškození. Často se jako stájové deky používají různé typy celtových dek nebo lehce zateplené zimní deky.

Ideální výběhová deka je dostatečně zateplená, opět je prodyšná, nepromokavá a odolná větru. Cenové rozmezí pro stájové a výběhové deky je velice široké: 1.000-5.500 Kč, v závislosti na materiálech, střihu, značce, výrobci, atd.

Tipy na nákup

Na trhu je mnoho typů dek a není snadné rozpoznat deky dobré a horší. Zde je několik rad a nápadů, jak se při nákupu jednotlivých typů dek orientovat.

U dek odpocovacích závisí především na kvalitě materiálu, tedy jeho schopnostech odvádět vodní páry. Kvalita fleecu se ovšem na první pohled jen špatně pozná a zde platí, že levné nemusí být vždy špatné. Výhodou odpocovacích dek je jsou-li vybaveny plným zapínáním, tj. zapínání na prsou, křížové zapínání pod břichem a elastické popruhy u zadních nohou.

Většina dek na trhu je vyrobena ze syntetických materiálů. Zde platí, že nové funkční materiály jsou drahé. Na opravdu drahé deky jsou používány membránové materiály s garantovanými vlastnostmi prodyšnosti, nepromokavosti a voděodolnosti.

U výběhových dek je si třeba uvědomit následující: nejrozšířenější typ prošívané termodeky je promokavý, ať výrobce či prodejce tvrdí cokoliv. Termodeka je teplá deka, která slouží k zahřátí. Přší-li nebo padá-li déšť se sněhem, nemůže být teplota hluboko pod bodem mrazu, pravděpodobněji bude nad nulou a tudíž je možná vhodnější použít do výběhu deku nepromokavou, možná u ostříhaného koně v kombinaci s odpocovací dekou jako termovložkou.

(pokračování: Jak koupit tu správnou deku? - vyjde 29.11.2005)


Příbuzné články:


Související odkazy:

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: