De Niro, Baloubet du Rouet a Heraldik xx obhájili pozice nejlepších

10. 12. 2013 Martina Cerhová Autor fotek: www.sporthorse-data.com

Tak jako každý rok i letos zveřejnila WBFSH zastřešující chovatelské svazy z celého světa, vyjma těch českých, žebříčky nejlepších plemeníků a sportovních koní roku 2013. Prvenství z loňského roku obhájili De Niro, Baloubet du Rouet a plnokrevný Heraldik. Pojďme se podívat i na další umístěné a především nováčky.

Kompletní žebříčky WBFSH (World Breeding Federation for Sport Horses = Světová federace pro chov sportovních koní) najdete zde - Sire rankings 2013. O pořadí za rok 2012 čtěte článek De Niro, Baloubet du Rouet a Heraldik xx jsou nejlepšími plemeníky pro rok 2012.

10 nejlepších drezurních plemeníků

Umístění Jméno hřebce Body Plem. kniha Původ Loňské umístění
1. De Niro 27 247 Hann. Donnerhall - Akzent II 1.
2. Gribaldi 22 385 Trak. Kostolany - Ibikus 3.
3. Jazz 20 680 KWPN Coctail - Ulster 2.
4. Florestan I 15 428 Rýnský t. Fidelio - Rheingold 4.
5. Donnerhall 11 648 Old. Donnerwetter - Markus 5.
6. Don Schufro 8 195 Old. Donnerhall - Pik Bube I 7.
7. Michellino 8 134 KWPN Michelangelo - Ulft 8.
8, Sandro Hit 7 755 Old. Sandro Song - Ramino 10.
9. Come Back II 7 690 Holšt. Cor de la Bryѐre - Landgraf I 11.
10. Negro 6 772 KWPN Ferro - Variant 21.

De NiroKrásné srovnání se nabízí u hřebců De Niro, Gribaldi a Sandro Hit, kteří jsou ze stejného ročníku, byť každý jiného plemene (hannoverský t., trakénský t. a oldenburský t.). Zatímco De Niro již druhým rokem drezurním plemeníkům kraluje následován Gribaldim, který se oproti loňskému roku posunul o jednu příčku výše, u nás tolik obdivovaný Sandro Hit si letos polepšil z desátého na osmé místo.

Sandro Hit má celkem dost odpůrců, kterým vadí především jeho neprověřenost ve vysokém drezurním sportu. Vždyť odešel do „důchodu" již ve svých šesti letech, kdy sice kraloval svému ročníku a sklízel obdiv, ale nikdy neukázal více. Přednost dostali chovatelé, kteří si jej skutečně silně žádali a samozřejmě i finanční stránka věci. Nic to ovšem nemění na tom, že je otcem potomků úspěšných na poli chovatelském, na tom drezurním se sice prosazují, ale nepatří mezi světovou špičku. Otázkou zůstává, zda mohou konkurovat nejlepším, ale to ukáže až čas. Mezi jeho letos nejúpěšnější potomky patří Santana (om: Rubinstein I), Sandro Boy 9 (om: Argentinus) a Soraya II (om: Donnerhall).

DonnerhallPrávě Donnerhallovy dcery se ukázaly jako skvělé partnerky (viz Sir Donnerhall I a Sir Donnerhall II). Zajímavostí jistě je, že původově není Sandro Hit drezurním koněm a jeho matka je mimořádně kvalitní chovná klisna, která dala ještě plem. hřebce Diamond Hit (po Don Schufro) a Royal Hit (po Royal Dance) a daří se i jejím dcerám.

Donnerhalla, De Nira a Dona Schufra jsme si zde již představili - Donnerhallova linie v českém chovu. A pro klisny ČT bude nově k dispozici De Nirův syn Dumont.

V elitní desítce drezurních hřebců došlo až na dvě výjimky pouze ke změnám v pořadí. Nováčky jsou ale letos hřebci Come Back II a Negro, kteří „vyšoupli" Ferra a Welt Hita II (ti skončili na 11. resp. 12. místě). Mimochodem, Negro je Ferrův syn. Chovatele holštýnských koní může potěšit deváté místo právě holštýnského hřebce Come Back II s pro někoho „zastaralým" původem. Come Back II ale patří k plemenným hřebcům, kteří zplodili potomky úspěšné jak v drezurním, tak i skokovém sportu na nejvyšší úrovni. Takových není mnoho. Úspěšně ho reprezentují např. Mariett (om: Sidney), Calecto V (om: Rastell) nebo Toy Story (om: Concorde). Negro je milovníkům drezurního sportu taktéž velmi dobře znám. Je otcem současné jedničky a miláčka publika, Valegra (om: Gerschwin), ale také Nintenda (om: Monaco) nebo Numberta (om: Ahorn). Díky Valegrovi se tak Negro vyšvihl z loňského 21. místa až na 10. příčku.

10 nejlepších skokových plemeníků

Umístění Jméno hřebce Body Plem. kniha Původ Loňské umístění
1. Baloubet du Rouet 11 659 SF Galoubet A - Starter 1.
2. Kannan 11 208 KWPN Voltaire - Nimmerdor 2.
3. Quick Star 7 592 SF Galoubet A - Nithard AA 4.
4. Heartbreaker 7 853 KWPN Nimmerdor - Silvano 5.
5. Diamant de Semilly 7 663 SF Le Tot de Semilly - Elf II 9.
6. Cornet Obolensky 6 713 Belg. t. Clinton - Heartbreaker 15.
7. Darco 6 232 Belg. t. Lugano van la Roche - Codex 3.
8. Mr. Blue 5 366 KWPN Couperus - Oldenburg 19.
9. Numero Uno 4 966 KWPN Libero H - Lord Calando 14.
10. Contendro I 4 882 Holšt. Contender - Reichsgraf 13.

KannanMezi nejlepšími deseti skokovými plemeníky se pořadí měnilo nejvíce. Své pozice obhájili pouze Baloubet du Rouet a Kannan. U Kannana je předpoklad dalšího posunu.

Nejvýraznější úspěch zaznamenal KWPN hřebec Mr. Blue, a to posun z 19. místa na místo 8. Mr. Blue patří k oněm hřebcům, kteří došli slávy až po své smrti. Vzhledem k tomu, že nepatřil k nejkrásnějším hřebcům, nedostal příliš příležitostí. Ale v současné době je jeho potomstvo vysoce ceněno. Velmi dobře pasoval i na klisny vysoko v krvi a dodával silnou kostru. Jeho potomstvo se rovněž projevilo jako pozdnější, ale o to kvalitnější. Snad všichni fanoušci skokového sportu znají jméno alespoň některého z jeho potomků: Simon (om: Polydox), Plot Blue (om: Pilot), Zirocco Blue VDL (om: Voltaire) nebo Bluebuster (om: Fleur du Manoir).

Cornet ObolenskyHusarský kousek se povedl teprve čtrnáctiletému hřebci Cornet Obolensky, který se z 15. místa vyšvihl na 6. pozici. Cornet Obolensky měl být hvězdou a oporou německé reprezentace, ale famózně skákající šiml neoplýval přilišnou spolehlivostí a i jezditelnost nebyla právě nejlepší. To ale neovlivnilo počet klisen, které připustil a s nimiž zplodil mimořádně kvalitní potomstvo. To naopak zdá se problém s jezditelností nemá a tak to vypadá, že Cornet Obolensky bude coby otec kvalitních skokových koní zářit i nadále. Čest mu dělají např. Cornet d'Amour (om: Damiani), Cornado NRW (om: Acobat), Cornet's Cristallo (om: Pilot), Conte Bellini (om: Ramiro) a další. Jestli je hřebec, jehož potomci se skutečně velmi rychle a snadno prodají, pak je to právě Cornet Obolensky.

Ze čtrnáctého místa se do první desítky posunul také Numero Uno, další z úspěšných KWPN hřebců (v první desítce jsou hned čtyři). Numero Uno je velmi podobný svému otci, kterým je Libero H. Jeho výhodou je také to, že se výrazně prosazuje: jeho potomci jsou převážně tmaví hnědáci s kvalitním pohybem, dobrého exteriéru a opravdu velkého skokového nadání. Numero Uno pasuje téměř na všechny klisny - plnokrevné i ty s nízkým procentem plnokrevných genů v původu. Na světových kolbištích jej reprezentují Sterrehof's Tamino (om: Farmer), Tyson (om: Voltaire), Warrant (om: Nimmerdor) a jiní.

Na desáté místo se vyšvihl další v ČR i ve světě velmi oblíbený hřebec, Contendro I. Ten patří k otcům charakterních a všestranných koní. V ČR působil jeho syn Campbel (om: Argentan), který po svém prodeji úspěšně startoval s Marcusem Ehningem (např. vynikající starty v Hamburském derby, kde Campbel obdržel cenu za styl), nyní je však po dalším prodeji již valachem. Německo úspěšně reprezentuje další z jeho synů Codex One (om: Glückspilz), prosadili se i Caballito (om: Argentinus), Constantin B (om: Espri) a jiní.

10 nejúspěšnějších plemeníků všestrannosti

Umístění Jméno hřebce Body Plem. kniha Původ Loňské umístění
1. Heraldik 2 014 A 1/1 Caramel xx - Cale xx 1.
2. Master Imp 1 033 A 1/1 Imperius xx - Hul a Hul xx 2.
3. Ricardo Z 749 Zang. Rebel II Z - Furioso II 4.
4. Jumbo 664 Sport. kůň VB Skippy - Seven Bells xx 6.
5. Cruising 582 Irský sport. kůň Sea Crest - Nordlys xx 3.
6. Fines 482 A 1/1 Dancing Brave xx - Shirley Hights xx 7.
7. Limmerick 448 Holšt. Lancer II - Caletto II 20.
8. Yarlands Summer Song 433 Sport. kůň VB Fleetwater Opposition - Welton Gameful xx 19.
9. Ghareeb 429 A 1/1 Dancing Brave xx - Shirley Hights xx 8.
10. Fleetwater Opposition 385 Trak. Muschamp Danube - Oplot 23.

HeraldikI pořadí nejlepších deseti plemeníků všestrannosti doznalo změn, ačkoliv i zde nadále kraluje plnokrevný Heraldik, kterého není třeba představovat. Jeho portrét pro vás zpracovala Eva Holubcová: Heraldik, kůň čs. chovu a otec olympijských koní. Heraldik xx vládne plemeníkům ve všestrannosti od roku 2009. V roce 2008 byl na druhém místě, přičemž první byl Cavalier Royale.

O krásných 13 příček si polepšili Limmerick a Fleetwater Opposition. Holštýnský hřebec Limmerick je otcem např. Shannondale Titan (om: Leabeg), Loughan Glen (om: Cut the Mustard) nebo Lord Limmerick (om: Lord Americo), což jsou všichni zástupci irského sportovního koně.

Trakénský hřebec Fleetwater Opposition pak patří ke skutečně všestranným koním a sám úspěšně sportoval. Mezi jeho úspěšné potomky patří např. Opossition Buzz (om: Java Tiger), Trevalgar II (om: Fire Blade) nebo Ngong Hills (om: Reformed Character). O 11 míst nahoru se vyšvihl i jeho syn Yarlands Summer Song. I on úspěšně startoval v soutěžích všestrannosti včetně účasti na OH. Ve všestrannosti se prosazují jeho francouzští potomci: Lesbos (om: Mazarin V), Orpheo des Sablons, Nemetis de Lalou (om: Garitchou) a jiní.

Stejně jako z každého jiného žebříčku, i z těchto se dá vyčíst mnohé a stejně jako na každý jiný žebříček, i na tyto se dá pohlížet z různých úhlů: plemenná příslušnost, věk, vlastní výkonnost, počet připuštěných klisen, rodina, mateřští otcové atd. Vždyť takový Sandro Hit připustil neuvěřitelné množství klisen ve srovnání např. s Mr. Blue (rozdělení skokoví a drezurní ponechme stranou) a přesto je Mr. Blue mezi nejlepšími 10 hřebci světa. I to má svou vypovídací hodnotu.

Pokud se plemenný hřebec neumí sám prosadit a musí se spoléhat na skutečně velmi kvalitní matky, pak to o jeho kvalitě nevypovídá nic moc dobrého. Např. u Totilase se o jeho úspěchu v roli plemenného hřebce nepochybovalo, neboť vzhledem k ceně připouštění a prvotnímu omezení pro klisny dostával skutečně ty nejlepší partnerky. Přesto jeho potomci letos na körunzích příliš nezazářili. Uvidíme, co si o nich budeme říkat za pár let.

Jak jistě víte, i my v ČR máme nebo jsme měli k dispozici plemenné hřebce po výše zmíněných úspěšných otcích. Jak je nám ale všem jasné, jen původ nezaručí vůbec nic. Chov není otázka záruky a jistého výsledku. Je také důležité to, že velké množství hřebců pasuje dobře nebo dokonce lépe na klisny v krvi a s tím začíná být v ČR problém. Plnokrevník je stále v teplokrevném chovu nezastupitelný a měl by se objevovat nejlépe ve třetí nebo čtvrté generaci. S tím je ovšem logicky spojen výběr kvalitních plnokrevných hřebců pro teplokrevný chov, což je běh na dlouhou trať a bohužel také silná nedůvěra českých jezdců vůči koním vysoko v krvi či přímo polokrevným. Podívejme se ale na původy těch nejúspěšnějších. Vždy u nich najdeme plnokrevníka. A jak se říká, chovat znamená myslet v generacích.

Vzhledem k tomu, že u nás působí/působilo mnoho plemenných hřebců ze zahraničních PK, je nyní příležitost navázat na určité linie nebo přímo hřebce. A přesně k takovému přemýšlení a plánování se hodí dlouhé zimní večery. A nezapomínejte na rodiny klisen :-)

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.