Curly horses – již nikdy se nemusíte bát alergenů z koňské srsti

9. 08. 2013 13:00

Obrázky: 12

Autor: Lucie Švecová Foto: Mikuláš Nečekal, Sonja Oaks a Tim McIntyre Rubrika: Různé Počet přečtení: 9766 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Znám mnoho dívek a chlapců, ale i dospělých, kteří by pro kontakt s koňmi dali cokoliv, ale jejich fyzický stav jim to neumožňuje, ba v mnohých případech je pro ně přítomnost koní, respektive jejich srsti, životu nebezpečný. Alergické problémy těchto lidí však již dávno nemusí být překážkou před naplněním jejich životních snů. Řešení se bohužel ale nenachází na našem kontinentu. Nejpočetnější stádo hypoalergenních koní na světě žije v blízkosti města Guelph v kanadské provincii Ontario.

Sonja Oaks, majitelka těchto „Bashkir Curly" koní, jak se toto atypické plemeno nazývá, mi jednoho studeného prosincového rána hrdě vyprávěla historii celé své farmy, původ těchto koní, a popsala všechny jejich výjimečné vlastnosti.

Ona sama s „Bashkir Curly" koňmi začala pracovat hned poté, co byl její manžel diagnostikován s těžkou alergií na zvířecí chlupy. Sonja jakožto velký milovník koní hledala řešení, aby i přes alergii svého manžela mohla pro sebe a svou dceru uchovat jejich koňskou farmu a dál se zabývat tím, co je obě naplňuje. Po dlouhém hledání se přeci jenom objevila naděje, a to právě v podobě tzv. „kudrnatých" koní, kteří díky výjimečné genetické výbavě neprodukují alergeny, které citlivé lidi dráždí ke kašli či jim všeobecně znepříjemňují dýchání.

Bashkir Curly

V nynější době Sonja Oaks vlastní neuvěřitelných 83 „kudrnáčů". S nimi se velmi často zúčastňuje mezinárodních výstav a dále koně připravuje k základnímu výcviku a poté je prodává. Její dcera Emily a rodinný přítel Tim McIntyre jsou její pravou rukou a jak ona sama říká, bez nich by celá farma prakticky fungovat nemohla. Emily se odmalička věnuje výcviku těchto koní a reprezentuje farmu na mnoha soutěžích. Tim je odborníkem přes chov a je tedy zcela na něm starost o správné křížení těchto koní a s tím související povinnosti. Jelikož Bashkir Curly koně jsou stále vědeckou záhadou, vzorek srsti každého narozeného hříběte musí být poslán do genetické laboratoře do Západní Alberty či ontarijského Guelphu. Tento genetický materiál se pak zkoumá, zařazuje a slouží k dalšímu výzkumu, který v budoucnosti snad dopomůže k naprostému vyřešení alergií na zvířecí chlupy.

Bashkir CurlyA čím je tedy tato srst tak výjimečná? Malé či velké kudrliny, podobné srsti pudlů (psů, jejichž srst je také hypoalergenní), jsou jedním z nejvýznamnějších charakteristických rysů tohoto plemene. Pokud se prsty zaboříte do hřívy či do této kudrnaté srsti, budete překvapeni jejich neobyčejnou jemností a zvláštním pachem. Po pohlazení těchto koní vám na rukou ulpí charakteristický maz, který vás ochrání před chladem či dokonce mrazem. Další zajímavostí této srsti je, že v období jarního línání mohou tito koně přijít i o veškeré osrstění, které jim pak znovu naroste až při zimním opětovném nasrsťování. Kudrnatá srst se přenáší na potomstvo v 75 % veškerého křížení. Potomci s rovnou srstí nemají sice typické kudrliny, ale i jejich rovná srst je taktéž hypoalergenní.

Američtí Bashkir Curly koně jsou koně menšího až středního vzrůstu se spíše mohutnější tělesnou konstitucí a rámcem. Barevné variace těchto koní nejsou nijak omezené a prakticky se zde může vyskytovat jakákoliv možná barva a její kombinace. Takže není výjimkou, že „kudrnáč" bude ve zbarvení appaloos, paintů či dokonce albínů. Dalším typickým znakem jsou pro tyto koně veliké oči dávající jim orientální zjev a umožňující jim široké spektrum vidění.

Bashkir CurlyPovaha Bashkir Curly koní je velice klidná a vyrovnaná, jsou to koně neobyčejně inteligentní a pracovití. Proto jsou zejména vhodní pro děti a začátečníky. Díky jejich srsti dokážou přežít ty nejextrémnější zimní podmínky, a to dokonce bez jakéhokoliv přístřešku. Tito koně nepotřebují ani být kováni, a to pro jejich unikátní kopytní strukturu, která je uzpůsobena tvrdým přírodním podmínkám a podle Sonji za celých 10 let chovu těchto koní žádného nikdy neokovala a ani to opravdu nebylo nikdy potřeba.

Stejně tak výjimeční jsou tito koně v náchylnosti na nemoci. Všichni na farmě se shodli, že veterinář k nim jezdí skutečně jen vyzvedávat vzorky srsti nově narozených hříbat, jinak ho ale prakticky po celý rok nevidí.

Jak bylo řečeno, Bashkir Curly koně jsou záhadou, a to jak z hlediska genetiky, tak jejich samotného původu. Existuje několik teorií vzniku tohoto vzácného plemene. Koně dostali své jméno po starodávném ruském plemenu Bashkir, z něhož mnozí věřili, že byli tito američtí koně vyšlechtěni. Nicméně moderní výzkum dokázal, že genetický kód amerických Bashkir koní se s těmi ruskými neshoduje. Jméno jim ovšem již zůstalo.

Odkud se tedy ale američtí Bashkir Curly koně vzali? Mnoho příznivců zastává teorii, že tito koně byli přivezeni z Indie do americké Nevady kolem roku 1880 objevitelem Tomem Dixnem a odtud se rozšířili po celé severní Americe. Nicméně tato teorie nevysvětluje, že se tito koně již dávno před tímto letopočtem v Americe vyskytovali, a to zejména v chovech indiánských kmenů Siouxů. Jednou z tradic těchto kmenů bylo totiž chovat speciální kudrnaté koně pro potřeby svých náčelníků, kteří díky své pozici měli nárok je vlastnit a užívat. Další velmi zajímavou zmínkou z historie Curly koní připomíná popis veleznámé bity u Little Bighornu, kde údajně sám generál Custer vedl útok v sedle zvláštního kudrnatého koně. Mnoho badatelů věří, že tímto mysteriózním koněm byl právě zástupce plemene Bashkir Curly.

hříběPokud vás tedy tento kůň zaujal a přemýšlíte o jeho koupi, vězte, že nákup v Evropě nebude nic jednoduchého. Nevěšte ovšem hlavu. Díky několika německým zákazníkům se Sonja před několika lety rozhodla importovat svůj odchov i do Evropy. Koně podle jejích slov „jednoduše" naloží na letadlo a zamává jim. Transport díky jejich klidné povaze je zcela bez komplikací a koně se na místě určení velice rychle adaptují. Cena se u těchto koní pohybuje něco kolem 5 000 dolarů, tedy na přepočet asi 100 000 Kč. Peníze to nejsou příliš malé, ale pro ty, kdo se kvůli zdravotním problémům nemohou ke koním ani přiblížit a přitom touží být s nimi v kontaktu, se tato investice jistě vyplatí.

Více informací naleznete na stránkách Sonji Oaks www.curlyhorse.com, kde se jednak můžete dočíst více informací o jejich stáji, koních a také vybrat z nabídky právě prodávaných koní.


Koně a hříbata logoTento článek vyšel v časopise Koně & hříbata, měsíčníku pro všechny milovníky koní. Každé číslo obsahuje jako dárek pohlednici, kalendářík, pexeso a také velký plakát.

Navštivte takée-shop časopisu Koně & hříbata. Magnetky, fotoobrazy, náhrdelníky, kreslené i fotosamolepky, cedulky, kalendáříky i pohlednice.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: