Co skrývá seriál Moravský Show Pony Šampionát aneb speciální výstavní třídy

19. 07. 2019 08:00

Obrázky: 8

Autor: Žaneta Lodzianová Foto: Žaneta Lodzianová Rubrika: Pony sport Počet přečtení: 993 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Moravský Show Pony Šampionát (MSPŠ) je seriálová výstavní soutěž ve speciálních výstavních třídách probíhající na Moravě. Speciální výstavní třídy pocházejí z Velké Británie, kde jsou velice oblíbené nejen v rámci soutěží, ale mají i chovatelský význam. Ve Velké Británii mají již více jak stoletou tradici.

Samotný název speciální výstavní třídy je odvozen od samotného výstavnictví. Tyto soutěže jsou určeny pro děti již od útlého věku, až po juniory, kteří soutěží s poníky původních britských plemen např. shetlandský pony, welsh pony, irský cob, connemara…

Tento seriál je velkým přínosem pro soutěžící, kteří se v něm učí nejen předvádět poníky na ruce, ale i samotnému jezdectví. I ty nejmenší děti od 3 let se učí správnému předvedení poníka na ruce v kroku, klusu a ve výstavním postoji, přes jezdecké třídy s vodičem (Lead Rein), až po třídy určené pokročilým (Open Ridden).

Během soutěží se děti dokonale naučí pohybovat po kolbišti, přestanou se bát obecenstva a s podporou rodiny zdolají první kroky ve výstavním kruhu. Avšak tyto soutěže nejsou jen o dětech, ale i o ponících, kteří jsou taktéž hodnocení, a to nejen jejich standard daného plemene, ale i charakter a ochota k práci nejen pod sedlem.

Protože jsou tyto soutěže odvozeny od výstavnictví, hraje zde velkou roli čistota a upravenost závodníka i samotného poníka. Děti musí být oblečeny ve světlých rajtkách a košilích, vždy doplněných kravatou nebo motýlkem. Dle počasí mohou mít vestu nebo sako, samozřejmě nesmí chybět rukavice a pokrývka hlavy. Samotní poníci musí být čistí a upravení dle svého plemenného standardu. Nikdy nesmíme zapomenout, že první dojem na posuzovatele ovlivní celý výsledek.

Mladý vystavovatel je soutěž určená dětem ve věku 3–16 let s klisnami a valachy ročními a staršími bez omezení výšky KVH. V této soutěži jako jediné se hodnotí pouze um samotného vystavovatele, na rozdíl od výstav, kde se naopak hodnotí pouze standard koně. U malých dětí je povolen doprovod rodiče, který může pomoct dítěti v případě problému. Zároveň ti nejmenší potřebují pomoc rodiče, aby je provedl bezpečně kolbištěm mezi ostatními soutěžícími. I doprovázející rodiče musí být vhodně oblečeni. Tato soutěž děti naučí nejen se dobře pohybovat po kolbišti, ale i správnému předvedení koně při účasti na výstavách nebo zkouškách základního výcviku.

Lead Rein je soutěž pro začínající jezdce ve věku 3–9 let s vodičem, určená pro klisny a valachy s maximální výškou KVH 122 cm, čtyřleté a starší. I zde platí, že celá trojice (jezdec, vodič, pony) musí být vhodně upravená. Tyto soutěže upřednostňují maminky, které díky nim mají možnost vyvětrat krásné společenské oblečení, doladit se do detailu se svým dítětem v barvách, zvolenou garderobu doplnit kloboučkem.

Zde je role vodiče velmi podstatná, vodič má vodítko zapnuto do spodní části nánosníku. Tak je zajištěno, že vodič může v případě potřeby pomoci dítěti. Vodítko se zapíná do nánosníku, aby posuzovatel mohl posoudit nejen, zda dítě vede ponyho samostatně, ale také ochotu daného poníka spolupracovat s dítětem.

Vodič má vodítko v levé ruce a pravou ruku má volnou, aby mohl v případě kolize ihned zakročit a dítě podržet. Zde se již po projetí úlohy, která je předepsaná v kroku a klusu, hodnotí nejen sed a jezdecké schopnosti dítěte, ale i samotný plemenný standard daného poníka, který může ovlivnit celý výsledek, a taktéž ochota ponyho k práci.

Následující soutěž First Ridden je určená dětem ve věku do 12 let, s omezením hůlkové výšky poníků do 137 cm a ani zde se nesmí účastnit hřebci. Je předepsaná úloha, ve které je již i cval, avšak je možnost tuto úlohu projet pouze krokem a klusem, pokud trenér či rodič včas nahlásí tuto skutečnost posuzovateli.

Mnoho dětí, které jsou mladší a ještě nemají dostatek zkušenosti a mají obavy z nezdaru, tuto možnost využívají a ne jednou právě krásně projetá úloha v klusu obsadila první místo před nevydařenou úlohou i se cvalem.

V této úloze posuzovatel hodnotí opět celou dvojici, od upravenosti, jezdeckých schopností dítěte, přes charakter poníka, až po jeho standard a celkový dojem dvojice.

O krůček výše pak máme již soutěž určenou pro pokročilé jezdce Open Ridden, která není omezena věkem jezdce a mohou v ní startovat i hřebci. Zde se opět posuzuje jezdec i jeho kůň a očekává se již předvedení na vyšší úrovni. Tato soutěž se již přibližuje drezurnímu ježdění.

Nesmíme opomenout Driving, což je vozatajská výstavní třída. Zde mohou ukázat své kvality i hřebci, nejen klisny a valaši čtyřletí a starší. Platí přísná pravidla pro čistotu a úpravnost celého spřežení, ať již se nám předvede shetlandský pony v sulce či pára velšských poníků v kočáře. V této soutěži tak jako v soutěžích pod sedlem posuzovatel hodnotí celkový dojem daného spřežení, tedy nejen vozatajce, ale i vhodně zvolený padnoucí postroj, povoz, až po ochotu poníka k práci, včetně jeho standardu a chodů.

Tento seriál doprovází mnoho dalších různých soutěží pro děti i jejich rodiče, kteří si mohou také zasoutěžit. Velmi často se vypisuje jízda zručnosti s vodičem nebo jízda zručnosti na oprati.

V letošním roce má seriál celkem 6 kol, z toho 3 kola jsou spojená i s chovatelskými výstavami, které posuzují zahraniční posuzovatelé, tak jako samotný seriál.

  • I. kolo MSPŠ se uskutečnilo 25. 5. 2019 v Zemském hřebčinci Tlumačov
  • II. kolo MSPŠ proběhlo včetně chovatelské výstavy 6. 7. 2019 v Českém Těšíně
  • III. kolo MSPŠ proběhne 3. 8. 2019 v Olomouci, součástí bude i výstava
  • IV. kolo MSPŠ včetně výstavy proběhne 7. 9. 2019 v Polance nad Odrou
  • V. kolo MSPŠ ve Studence 28. 9. 2019
  • VI. MSPŠ Finále, kde bude vyhlášen žebříček MSPŠ, se uskuteční v Trojanovicích 20. 10. 2019

Celý seriál probíhá ve spolupráci se svazy SCHSHP a ČSCHVK, ve finálovém kole budou vyhlášeni dva nejlepší - šampion a vicešampion shetland a šampion vicešampion welsh pony.

Veškerá pravidla a propozice k jednotlivým kolům naleznete na www.mspsinfo.cz

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: