Co je nového v ponysportu?

24. 04. 2018 05:00

Obrázky: 4

Autor: Katka Lipinská Foto: Archiv autorky Rubrika: Pony sport Počet přečtení: 2540 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Kdo z vás trochu sleduje dění v ponysportu, zcela jistě zaznamenal, že předloni došlo k obměně celé ponykomise a následně k velkým změnám. Nejvýznamnější bylo asi zcela nové rozdělení dětí do kategorií a v drezuře s tím související i změny ježděných úloh. Manažerka ponykomise Jana Rosická nám poví, jak se vše osvědčilo a co nového nás čeká pro letošek.

Manažerkou pony komise ses stala předloni – jaké jsou pocity?

Pocity? Smíšené. Někdy samozřejmě přijdou pocity beznaděje a únavy, práce je nesmírně moc, a tak když řadu nocí pracuji třeba do jedné, půl druhé v noci, mám sto chutí se na vše vykašlat. Ale pak vidím spokojené děti, přijdou rodiče, kteří jsou schopní poděkovat, vidím pokrok, který v pony sportu probíhá, a to je jak dynamo. A jedu zas dál. Máme s Riou Hoffmeisterovou, Pavlem Vaňkem, Standou Hakrem a nyní nově jmenovanou Petrou Svobodovou skvělý team, bez nich by to také nešlo. Každý z nich věnuje pony sportu nezměrný kus svého času a života. Díky jim za to!

Co se za tu dobu změnilo?

Změnilo se moc. Ne proto, že by snad předchozí komise pracovala málo nebo špatně, ale prostě pokrok ve sportu s sebou nese nutné změny a ty se nám povedlo prosadit. Vznikly tak nové věkové kategorie, zcela nové STP MČR, nově se jezdí i třeba soutěž družstev. Vznikla sportovní centra pony, což je obdoba SCM.

Loni se prvním rokem závodilo v drezuře podle nových kategorií. Oproti dřívějšku se nedělili pony jen podle velikosti, ale namísto dvou věkových kategorií jsme měli tři a navíc kategorii MASTERS. Jak to zpětně hodnotíš? Domníváš se, že se tento systém osvědčil?

Ano, domnívám se, že se tento systém velmi osvědčil. Bylo to znát již jen na účasti na MČR, kde startovalo rekordních 231 pony. A v nejmladších kategoriích pak startovalo 11 dětí v drezuře a 16 ve skocích. Takže obavy některých lidí, že tyto kategorie se ani nenaplní, se nepotvrdily. Naopak se potvrdila naše vize, že je nutné motivovat už nejmladší jezdce a dát jim možnost poměřit se se sobě věkově srovnatelnými jezdci a v jejich věku odpovídající obtížnosti.

Taktéž se potvrdila správnost volby kategorie Masters, kdy v prvním ročníku startovaly 4 dvojice a to s výsledky nad 60 %. To beru na první ročník, kdy se u nás takto obtížné úlohy doposud prakticky nejezdily a daly se absolvovat pouze na mezinárodním poli, jako velký úspěch. Byla to i motivace pro děti a jejich rodiče, kdy i díky tomu bylo zakoupeno několik velmi kvalitních pony a v letošním roce by v této kategorii mělo startovat zase více jezdců. A věřím tomu, že za 4–5 let bude i tato kategorie plně obsazená. Další správná volba byla soutěž družstev, kdy tyto soutěže nutí jezdce spolupracovat a fandit si vzájemně.

Pro nováčky v ponysportu zopakujme kategorie. Nejmladší je kategorie dětí 8–10 let, „přechodovou“ kategorií je 11–13 let a nejstarší jsou závodníci 14–16 let. Toto dělení je stejné pro drezuru i pro skoky, přičemž v drezuře je navíc kategorie Masters, která je nejobtížnější a věkově je ohraničená na 11–16 let. Jezdí se v ní FEI pony úlohy, tedy těžká L, ve kterých se startuje v zahraničí na mezinárodních závodech včetně mistrovství Evropy pony. Tyto FEI pony úlohy jsou u nás vypisovány v podstatě až od loňského roku, jedná se konkrétně o úlohu PU. Jelikož poníků, kteří jsou schopní na této obtížnosti startovat, je zatím jen velice málo, od letoška je v ní povolen start i velkým koním.

Chystají se pro letošek ještě nějaké další změny?

Ano, i na letošní rok jsou připraveny nějaké změny. První je třeba zařazení Šampionátu Nadějí jako Mistrovské soutěže. Nebude se tedy již dál jmenovat Šampionát Nadějí, ale Mistrovství v jízdě na pony. Formát je pak totožný jako loni, tedy jedná se o kombinaci drezurní úlohy a skokové zkoušky na styl, přičemž obtížnost obojího je nižší než u skoků nebo drezury samostatné. Je otevřená pro děti ve věku 8–10 let. Podrobnosti najdete ve Sportovně-technických podmínkách na stránce ČJF.

Ve skocích se pak sjednotily věkové kategorie jezdců s drezurou, sjednotily se skokové kvalifikační podmínky stylové známky pro kategorii 8–10 a 11–13 let, v drezuře pak věková kategorie 14–16 let bude předvádět úlohu L místo původní FEI kur Pony.

Na jaké zajímavé závody se děti mohou letos těšit? Opět bude tradiční Styl šampionát, Národní pohár, Benjamin cup (Národní pohár ve všestrannosti) a Drezurní šampionát – změnilo se zde něco oproti loňsku?

Ano, jen Styl šampionát byl bohužel přejmenován na Stylový pohár pony (pravidla zde), ostatní seriály dál také zůstávají. V šampionátu i NP v drezuře jsou pak nově vypsané kategorie i drezurní úlohy. Zde najdete podrobnosti pro šampionát a zde pro Národní pohár.

Jaká je situace s pony žebříčkem? Jsou známá pravidla pro letošek? Bude zpracován a zveřejněn žebříček ve skocích a drezuře za rok 2017?

Pony žebříček již je zveřejněn v systému JIS spolu s pravidly pro sezonu 2018.

Jaké jsou aktuálně možnosti podpory talentovaných začínajících pony jezdců?

Komise měla připravený a zpracovaný projekt pro začínající pony jezdce – Talent pony, který jsme převzali od předchozí komise a upravili jej. Ovšem nebyl rozpočtem schválen a tak byl přesunut do kompetence oblastí, kde finance ovšem nebyly dostatečné. Pro pony jezdce tedy stále funguje bohužel jen SCP ve skocích a drezuře.

Co říkáš na vývoj pony sportu u nás v posledním zhruba roce? Přibývá kvalitních zkušených poníků i nadšených dětí...

Z posledního progresu v pony sportu jsem naprosto nadšená. Přibyli zde velmi kvalitní poníci, rodiče si uvědomují nutnost investice jak do kvalitního pony, tak do kvalitních trenérů a prestižních závodů a tak přibývá i mezinárodních startů s velmi dobrými výsledky.

Je něco, co bys na závěr vzkázala či poradila rodičům a trenérům pony jezdců?

Myslím, že je nutné, aby si všichni uvědomili nutnost spolupráce celého teamu. Že nejde jen o jezdce, ale bez ponyho, trenéra, rodičů, kovářů, veterinářů, funkcionářů, pořadatelů atd. by to nikdy nešlo. Aby nezapomněli, co je pokora. A že s úsměvem jde všechno líp!

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: