Co je Global Champions Tour

28. 11. 2018 06:00

Obrázky: 6

Autor: Eva Holubcová Foto: © https://sporthorse-data.com/ Rubrika: Skokové ježdění Počet přečtení: 1041 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Skvělá skoková soutěž, které se účastní ti nejlepší z nejlepších. Něco o ní a o vítězích jako Parco, Plot Blue či Itot du Chateau... a samozřejmě o jejich špičkových jezdcích.

Tato renomovaná prestižní série parkurových závodů se pořádá od roku 2006 a letos poprvé je k vidění jedno z kol (a zrovna to nejdůležitější, finální) v Praze. Jak to celé vzniklo?

Autorem myšlenky je Jan Tops, někdejší olympijský vítěz z OH 1992 v Barceloně s koněm Top Gun. Chtěl zvýšit celkový standard v parkurovém skákání a také dodat nový impulz do sportovního odvětví, které se v tuto dobu ocitalo mimo zájem médií. To se mu povedlo a vzniklá soutěž patří mezi nejvýraznější akce spojené s koňmi vůbec a navíc se také těší zájmu takových osobností, jako je Bill Gates nebo Bruce Springsteen. Jan Tops k tomu říká: „Vize byla jasná. To nejlepší pro ty nejlepší“.

Soutěží se mohou zúčastnit jezdci, kteří jsou v první třicítce nejlepších jezdců dle WBFSH rankings (v případě odmítnutí se pak vybírá z prvních 250 hodnocených), a držitelé tzv. „divokých karet“, které přiděluje FEI, organizátoři jednotlivých kol, místní národní organizace atd. Celá koncepce je uspořádaná tak, aby nastupovali ti nejlepší z pečlivě sestavených týmů, ale v pravidlech také je, že jeden z každého týmu musí mít pod 25 let, čímž se otevírá cesta pro sbírání cenných zkušeností i pro mladé, talentované jezdce. Celkem se účastní 4 skupiny jezdců (rozděleno procentuálně na 30 – 30 – 30 – 10 %).

Vítězem soutěže se od roku 2010 (a předtím v letech 2006 a 2007) stává nejlepší jezdec na základě bodů nasbíraných v průběhu celého roku, ale v letech 2008 až 2009 byl vítěz určen až ve finále, kterého se zúčastnilo 25 nejlepších.

Do roku 2016 se jednotlivá kola skládala ze dvou kol a rozeskakování, od roku 2017, kdy byla týmová série Global Champions League uznána FEI jako součást mezinárodních skokových sérií, se pravidla pozměnila. Druhé kolo Global Champions League umožňuje kvalifikaci 25 nejlepším do následujícího dne konané Global Champions Tour.

Letošní pravidla najdete zde, ale už dost nudných řečí o pravidlech.

Vítězové z let 2006 až 2012

Prémiovým vítězem roku 2006 se stal Ludo Philippaerts s hřebcem Parco (Darco x Attack Z x Donnersberg). Ludo Philippaerts jezdí od svých šesti let společně se svými sourozenci, a v letech 1992, 1996, 2000 a 2004 reprezentoval svoji zemi i na olympiádě. V r. 2000 byl celkově čtvrtý s koněm Otterongo van de Kopshoeve (Darco x Hedjaz x Horenzacio) a v r. 2004 se umístil opět čtvrtý se svým životním koněm Parco. Zajímavé je také to, že je otcem dvojčat – Oliviera a Nicoly, oba jezdí parkury na top úrovni a Nicola dokonce i Global Champions Tour. Ani zde nepadlo jablko daleko od stromu.

Jeho koňský partner Parco je synem Darco (z linií Der Löwe xx a Cottage Son xx), se kterým Ludo vyhrál týmové zlato v evropském šampionátu roku 1991. Parco byl svým jezdcem označen jako lépe jezditelný, než jeho otec Darco, a také patří mezi nejlepší potomky svého tak úspěšného otce, který vyprodukoval například koně Winningmood, HH Capin van de Broy, Amaretto d´Arco, Coriana van't Klapscheut, Codarco, Bonanza van Paemel, Sapphire (OH vítězka z let 2004 a 2008) …

Následující rok 2007 byl ve znamení úžasné dvojice: Albert Zoer a Okidoki (Jodokus x Topas x Record). Oba jsou Holanďané de iure i de facto :-) Albert Zoer vyrostl na koňské farmě a se svými sestrami aktivně jezdil, takže z původní malé stáje se počet koní rozrostl na více než 20. Krev není voda a starší sestra Jenny Zoer skákala na mezinárodní úrovni, nejlepším výsledkem bylo 10. místo na WEG s Wendelou (Purioso x Nimmerdor). Albert je však v celkové bilanci podstatně úspěšnější. Byl totiž členem zlatého týmu na WEG 2006, vítězem International Horse Show v Londýně r. 2007, 10. kola FEI World Cup Jumping 2008–09 a mnoha Grand Prix soutěží. Bohužel fraktura nohy ho vyřadila z možnosti se zúčastnit olympiády v Pekingu. Momentálně vlastní stáje Zoer B.V. pro chov a trénink plemeníků.

KWPN valach Okidoki (jeho jméno znamená „To je v pořádku“) byl fenomenálním skokanem a vítězem WEG v Cáchách 2006. Bohužel roku 2010 utrpěl během soutěže zranění šlachy, které se později ukázalo být fatálním. Jeho otec Jodokus pocházel z linie založené plnokrevným běloušem Le Sancy, zatímco otec matky Topas byl vnukem plnokrevného Poeta.

Jeden jejich povedený parkur najdete třeba ZDE.

Castle Forbes Libertina s Jessicou Kürten ovládly scénu o rok později. Vestfálská klisna Castle Forbes Libertina (Libero H x Polydor x Debutant) byla v roce 2008 dvanáctiletým koněm na absolutním vrcholu sil a tehdy to také byla z hlediska výdělků její nejlepší sezóna. „Libby“, jak jí bylo přezdíváno, odešla ze sportu ve svých 15 letech, do chovu. Jediné hříbě, které jsem dohledala, je Castle Forbes Gillian po Kannan. Otec Libertiny Libero H (z kombinace linií Ladykiller xx a Le Sancy xx přes Ramiro Z) aktivně sportoval, zatímco připouštěl ve „volném čase“, takže hříbat tolik jako ostatní neměl, ale i tak se uvádí číslo 25 % potomků, kteří se dostali do mezinárodního sportu, což je skvělé.

Jessica Kürten (dříve Chesney) byla ve své době jednou z nejlepších jezdkyň na světě, zúčastnila se také dvou olympiád jako reprezentantka Irska, a to OH v Atlantě 1996 s koněm Diamond's Exchange (Diamond Serpent) (byli 26. v jednotlivcích a 8. v týmech) a OH v Aténách 2004 s Castle Forbes Maike (Libero H x Lucky Boy xx), kdy byla 18. v jednotlivcích. V roce 2010 se však rozpadlo dlouholeté partnerství s Lady Forbesovou, která vlastnila většinu úspěšných koní Jessicy Kürten; a samotná Jessica se poté z aktivního sportu stáhla roku 2014. Nyní je manažerkou týmu Prague Lions, který se skládá Aleše Opatrného, Anny Kellnerové, Švéda Pedera Fredricsona, Belgičana Nielse Bruynseelse a Nizozemce Gerca Schrödera. Ti se zúčastní Global Champions League, konané před Global Champions Tour.

Na Jessicu s Libby mrkněte TADY.

Roku 2009 se vítězem stal Michel Robert s koněm Kellemoi de Pépita (Voltaire x Jalme des Mesnuls x Barigoule X). Selle Francais klisna Kellemoi de Pépita tvořila s M. Robertem sehranou dvojici, která úspěšně soutěžila mnoho sezón na mezinárodní scéně, mj. spolu vyhráli také soutěž „Top Ten“ v Bruselu 2008 a v roce 2011 byli ve stříbrném týmu na evropském šampionátu. Koncem roku 2011 byla Kellemoi de Pépita prodána za blíže neurčenou sumu mezi 2 milióny až 5 milióny EUR do Kataru, ačkoliv byla nadějí francouzského týmu pro nadcházející OH v Londýně 2012. Bohužel se jich nedožila, protože v květnu 2012 uhynula na koliku. Otec Voltaire je vnukem plnokrevného Furiosa a jedním z fundamentálních plemeníků historie sportovního teplokrevníka. Sám měl výkonnost Grand Prix na skocích. Zajímavé je, že ho první licentační komise pro oldenburskou PK úplně odmítla a komise pro KWPN ho sice akceptovala, ale jako posledního z předvedených a uznaných hřebců. V chovu je znám především jako otec Kannana, Concorde a dalších.  

Michel Robert svoji kariéru začínal na ovečkách jako čtyřleté dítě, ale rychle přesedlal na koně, kde sportoval napřed ve všestrannosti, než přešel do dalšího odvětví – parkurů, kde již zůstal. Reprezentoval Francii mezinárodně od roku 1982 a za své zásluhy dostal Řád čestné legie. Byl např. v bronzovém týmu Francie na OH 1988 v Soulu s La Fayette (Double Espoir + A 1/1 matka) a taktéž bronzový na OH v Barceloně 1992 s Nonixem (Diableur + A 1/1 matka). Účastnil se také a mnohdy úspěšně světových i evropských šampionátů.

Rok 2010 byl ve znamení Marcuse Ehninga Plot Blue. KWPN hřebec Plot Blue (Mr. Blue x Pilot) z rodiny někdejší napajedelské chovné klisny Orszy na mezinárodní úrovni soutěžil původně se Švýcarem W. Muffem, než byl zakoupen pro Ehningovy stáje. S novým jezdcem byl v bronzovém týmu na evropském šampionátu 2009, v roce 2010 pak byli ve finále FEI World Cupu a členové zlatého týmu na WEG v Kentucky 2010… Plot Blue a Marcus Ehning zamířili i na OH v Londýně 2012, kde skončili 12. Plot Blue byl oficiálně stažen ze sportu ve svých 18 letech při ceremoniální rozlučce na CHI v Ženevě 2015. Odešel tehdy naplno do chovu, kde na částečný úvazek působil již od r. 2010.

Jeho jezdec Marcus Ehning patří dlouhodobě k absolutní špičce a byl partnerem koní jako For Pleasure, Noltes Küchengirl, Sandro Boy, Plot Blue, Pret a Tout či Comme il faut. Také je olympijským vítězem ze Sydney 2000.

Druhou ženskou vítězkou Global Champions Tour se stala v letech 2011 až 2012 Edwina Tops-Alexander s koněm Itot Du Chateau. Jak již jméno napovídá, je také manželkou zakladatele soutěže Global Champions Tour :-) Australanka Edwina začala jezdit ve svých osmi letech, protože soused měl stáj s poníky, a v roce 2005 vyhrála australský šampionát pro mladé jezdce. Poté se přesunula do Evropy a v dalším roce se stala první Australankou soutěžící na WEG ve skocích. Úspěšně se účastnila s koňmi jako Pialotta, Itot du Chateau, Lintea Tequila atd. mezinárodních soutěží od Grand Prix po OH. S Janem Topsem se potkala velice záhy, ale randit spolu začali až o čtyři roky později. V roce 2011 se vzali. Nyní má dvojí občanství, australské i holandské.

Selle Francais valach Itot Du Chateau (Le Tot De Semilly x Galoubet A x Cor de Chase) je nevysokým, pouhých 157 cm měřícím koníkem s velikým srdcem. Přezdívaný „Toti“ vyvázl jako tříletý z téměř fatální srážky s autem, když utekl z výběhu. Strach z aut mu zůstal, ale odvaha a statečnost ho provázela celou sportovní kariéru. Od roku 2007 patří Janu Topsovi, který ho koupil pro svoji manželku jako novoroční dárek. Ta s ním pak vyhrála tuto soutěž v letech 2011–1012, ale především se s ním zúčastnila olympijských her v letech 2008 a 2012, které se konaly v Pekingu a Londýně. Umístili se v jednotlivcích na 9. a 20. místě.

 

V druhém díle se podíváme na vítěze z let 2013 až 2018. Ano, pro letošní rok je již celkový vítěz znám, přestože se ještě budou konat další kola. A co vy, máte mezi jmenovanými své osobní favority?  

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. karola

  článek neodpovídá nadpisu

  12:22 - 03. 12. 2018

  Dobrý den, tak jsem se těšila, že mi někdo přesně vysvětlí, co je global champions tour, ale nestalo se tak. Stále nevím o co jde, pokud bych měla čerpat pouze odsuď. Jde o soutěž jednotlivců? Nebo týmů? Co to je - soutěžit v poměru 30-30-30-10? Opravdu článek jak od průměrného žáka základky, nemá moc hlavu a patu, alespoň v tom úvodu.
  Příště prosím lépe.
  Hezký den
  Karolína

 • 2. Eva Holubcová

  pravidla

  12:38 - 03. 12. 2018

  Dobrý den, odkaz na pravidla, která mají 7 stran, je uveden přímo v článku, ale pro jistotu přiikládám i zde: https://media.globalchampionstour.com/uploads/2018/lgct_rules.pdf

  Pěkný seriál o této soutěži měla Equi TV.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: