Co hýbe světem v únoru 2019

28. 02. 2019 06:00

Obrázky: 11

Autor: Eva Holubcová Foto: © http://sporthorse-data.com/, horsemagazine.com, FB stránky, http://www.altenahorses.nl Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 1208 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Měsíc utekl jak voda, ze zimy se zvolna přehoupáváme do jara a začátku sezóny. Což samozřejmě obnáší mnoho změn v sedlech koní. Pojďme se podívat, co se zajímavého odehrálo na mezinárodní sportovní scéně.

Tina Irwin se bohužel se svým valachem Laurencio (Laurentio x Donnerhall) nezúčastní panamerických her 2019 v Peru, poté co byla zraněna 20. února při nakládání svého koně, který po ní vykopl oběma zadníma nohama. Naštěstí jí nezlomil kosti a než se jezdkyni ruce zahojí, bude Laurencia jezdit její manžel Jaimey.

Švéd Peder Fredricson, kterého tak dobře známe i díky účasti v týmu Prague Lions, obdržel od švédského krále Karla XVI. Gustava medaili cti. V témže měsíci byli on a jeho kůň Hansson WL (High Hop x Iowa) oceněni jako nejlepší dvojice za rok 2018 dle FEI žebříčku, neboť nasbírali 1920 bodů. Za nimi skončili Steve Guerdat s Biancou s 1770 body a Ben Maher s Explosion W a 1515 body.  

Belgický teplokrevný hřebec Emerald van't Ruytershof (Diamant de Semilly x Carthago) končí ve sportu. Již v šesti letech se stal rezervním šampiónem na Mistrovství světa mladých koní a o pouhých pět let později reprezentoval Holandsko na OH v Riu 2016 a mimo jiné byl druhý ve finále World Cupu. Také zároveň působil v chovu, a např. potomek Igor (z matky po Nabab de Reve) reprezentoval Belgii na WEG v Tryonu 2018. Emerald bude působit již jenom v chovu a Harrie Smolders tak přichází o svého nejlepšího koně. Malou útěchou mu může být to, že získal titul holandského Jezdce roku druhý rok za sebou.    

Na chov se plně soustředí také čtrnáctiletý Vagabond de la Pomme (Vigo d'Arsouilles x For Pleasure), jak oznámil Haras des Clarbec. Hřebce nejvyššími soutěžemi prováděla Penelope Leprevost a nejcennějším umístěním bylo druhé místo z finále Světového poháru roku 2015 a řada umístění v Grand Prix soutěžích. Na top úrovni už soutěží i jeho potomstvo, tak bude o hřebce jistě zájem.

SFN Zenith (Rash R x Fuego du Prelet) se s veleúspěšnou kariérou rozloučí 17. března na pětihvězdičkové CSI. KWPN valach dosáhl letos patnácti let a ve sportu už vlastně nemá co dokazovat. S Jeroenem Dubbeldamem získali jak týmové, tak individuální zlato na WEG 2014 v Normandii a týmové i individuální zlato následovalo i na ME v Cáchách 2015. Reprezentovali společně Holandsko na OH v Riu 2016, kde skončili pěkně sedmí. To, že Holanďan Dubbeldam mohl jezdit koně jako Zenith, bylo možné díky speciální nadaci, která si za cíl klade získávat nadějné koně pro holandské jezdce a také je pro ně obvykle i udržet. O celém projektu si můžete přečíst zde.

Velkých změn doznalo i vedení prestižního dánského hřebčína Blue Hors, kde končí po dvaceti pěti letech Esben Møller, který stál v pozadí slávy Don Schufro či Zacka a Matine. Spolupráce Blue Hors a Esbena Møllera započala roku 1993 a roku 1997 se stal manažerem. To začal právě uhánět Paula Schockemöhleho, aby mu prodal Dona Schufro, protože cítil, že se jedná o mimořádného hřebce. Koupě se povedla a Don Schufro se ihned stal v Dánsku mimořádně populárním. Blue Hors je profesionálním podnikem, jehož generálním ředitelem je byznysmen Ole-Magnus Petersen, který přišel z LEGO company. Na takovou úroveň ho však přivedla práce Esbena Møllera, tudíž zpráva, že rezignoval, způsobila doslova výbuch atomovky. I další informace, že odchází vést renomované Helgstrand Dressage byla podobné kategorie. Můžeme být jen zvědaví, jaké budou další kroky v budoucnu u Blue Hors i Helgstrand Dressage.

Prodeje

Nádherný bílý valach belgického teplokrevníka Hector Van D'Abdijhoeve (Cabrio Van De Heffinck x Utrilllo Van de Heffinck) byl zakoupen irským jezdcem Denisem Lynchem, který pro něj má spoustu plánů. Hector předtím soutěžil s Bertramem Allenem a společně získali týmové zlato na ME 2017 a vyhráli pětihvězdičkovou Grand Prix v St. Gallenu, taktéž se v řadě vysoce hodnocených soutěží umístili. Denis Lynch tak získal dalšího nového koně, když předtím přišli desetiletý hřebec Lukas a dvanáctiletý valach Chablis jako náhrada za odchod na důchod All Stara 5 a za prodej The Sinnera.

Desetiletý oldenburský hřebec Beaulieu (Bentley x Sandro Hit), který loni a předloni soutěžil na úrovni malých rund s Matthiasem Rathem, byl prodán do Holandska a novým jezdcem se tak stal Diederik van Silfhout. Matthiasi Rathovi zůstali zejména šestiletý Destacado, který vyhrál stříbro na Mistrovství světa mladých koní 2018, a Foundation (Fidertanz x De Vito), hřebec Grand Prix úrovně.

Švýcarská jezdkyně Janika Sprunger přišla o svého daleko nejlepšího koně Bacardi VDL (Corland x Kannan). Třináctiletý hřebec byl prodán do Stal Tops, kterou vlastní Jan Tops. Ten ho koupil pro svoji ženu Edwinu Tops-Alexander. Janika to komentovala: „V tento moment je to samozřejmě velká ztráta pro mě, protože jsem měla ve velkém sportu pouze Bacardiho. Na druhou stranu, mít jediného koně pro velké soutěže a šampionáty bez dalšího v záloze je velmi obtížné. Zbytek mých koní není zatím na tuto úroveň připraven. Plán majitele je reinvestovat peníze za Bacardiho do nových koní. Nyní mám devítiletého koně King Edward, který vypadá nadějně.“ Posledním společným vítězstvím Janiky Sprunger a Bacardi VDL tak zůstane Grand Prix v Dubaji 20. února.

Reprezentantka Španělska na OH Beatriz Ferrer-Salat, která jezdí dlouhodobě na úrovni Grand Prix, získala nového koně Rio Duero (Romanov x Samarant), kterého vlastní Yeguada Javier Hernandez Ganaderia. Mladý Rio Duero se svým předchozím jezdcem Soto Sánchezem ještě nesoutěžil mezinárodně, ale byli osmí na Spanish Young Horse Championships v kategorii šestiletých.  

Zatímco Rio Duero je teprve budoucí nadějí pro Beatriz, to KWPN klisna Badinda Altena (Tolando x Goodtimes) už byla dokonce i na OH jako reprezentantka Francie se svým jezdcem Pierrem Vollou. Pierre Volla s ní soutěžil na mezinárodní úrovni od roku 2012, kdy se zúčastnili CDI a následně i World Young Horse Championships, poté ze scény zmizeli, aby se vrátili v Grand Prix 2015 v Didaubanu. Dvojice pak reprezentovala Francii na evropských šampionátech 2015 a 2018 a také na OH v Riu 2016, krom toho soutěžili na národní úrovni v Grand Prix a získali dokonce bronz v šampionátu Francie 2018. Pak následoval šok, když se Volla odmítl zúčastnit s klisnou Badinda Altena WEG v Tryonu 2018, což způsobilo, že Francie neměla žádného jezdce v Tryonu. Badinda Altena se totiž mezitím prodávala a nového jezdce nakonec našla v Dánce Charlotte Heering, která se na ni už velmi těší. Pierre Volla pokračuje v soutěžích Grand Prix s třináctiletým Sir Piko (Sir Donnerhall).

Dobří holubi se vracejí, tak by mohla znít zpráva o prodeji tmavého ryzáka Bluefields Floreno (Florencio I x Royal Black) z Austrálie zpět do Německa. V Německu narozený baden-württembergský hřebec neprošel klasickými výkonnostními zkouškami, licentován byl soukromě a později akceptován na základě svých sportovních výsledků, kterých dosáhl v Austrálii, kam byl koupen JJ Fuchsem z Bluefield Farm (odtud prefix Bluefield). Pro pana Fuchse jej jezdila napřed Janina Kletke, se kterou debutoval na mezinárodní úrovni v malé rundě 2014 a také soutěžil na CDI úrovni, pak se v sedle objevila znamenitá Alexis Hellyer, která s ním soutěžila na CDI úrovni a díky výsledkům byla dvojice vybrána jako reprezentanti Austrálie na WEG 2018 v Tryonu. Poté se však cesty koně a jezdce rozešly, Floreno byl převezen do Německa a prodán Elisabeth Morell, která jezdí na národní úrovni Grand Prix.

Velkou změnou, nikoliv prodejem, žije nejen Německo. Sedlo slavného Chipmunk FRH (Contendro I x Heraldik xx) totiž po šesti letech opouští Julia Krajewski, která ho vedla a rozvíjela od jeho čtyř let. O změně rozhodla německá olympijská komise pro jezdectví, když vypršela smlouva mezi nimi a Julií. Novým jezdcem se stal dvojnásobný olympijský vítěz Michael Jung. Pro něj je novinkou dostat „hotového koně“, ale tuto novou dvojici jistě čekají velké a slavné zítřky na mezinárodní scéně ve všestrannosti.   

Odešli navždy

Oldenburský valach Falcao (Feiner Stern x Figaro x Kronprinz xx x Volkorn xx) se s vezdejším světem rozloučil ve svých 27 letech po sérii kolik, poté, co byl od roku 2009 na odpočinku u své jezdkyně Victorie Max-Theurer. Victoria a Falcao spolu strávili krásných a bohatých 23 let, ale samotná Victorie s ním soutěžila až od roku 1999. Pár Victoria a Falcao se objevil v celkem 135 soutěžích během 11 sezón, z nichž plných 95 bylo na úrovni Grand Prix. Celkem 64 soutěží vyhráli, z toho 31 na úrovni Grand Prix. Pár reprezentoval Rakousko na evropském šampionátu v roce 2005 a 2007, na WEG v Cáchách 2006 a na OH v Hong Kongu 2008. Na odpočinek zůstal Falcao ve své stávající stáji v Achleitenu, kde stál v čestném prvním boxe, odkud každý den zdravil příchozí.

Cardento (Capitol I x Lord) se dožil stejného věku jako Falcao, jeho smrt oznámila VDL Stud. Cardento společně se švédským jezdcem Peterem Erikssonem vyhráli třikrát stříbro, a to roku 2001 na Evropském šampionátu, dále na Světovém šampionátu 2002 v Jerezu a především na OH v Aténách 2004. V chovu dal řadu top skokanů jako Carisma, Carrera VDL, Glory Days či Cafino.

Naopak velmi předčasně uhynul jedenáctiletý Main Road (Hearbeat x Irco Marco) jezdkyně Shane Sweetnam. Koně našli mrtvého večer v boxe... Main Road se Shane Sweetnam zvítězili v Grand Prix v Tryonu  2018 a byli druzí v Hampton Classic Grand Prix, předloni pak vyhráli dvě soutěže Longiness Cup a byli druzí na World Cup v Torontu.

Na fotky Main Road se můžete podívat zde.

Krásný, dlouhý a velmi bohatý život měla Nina Georgijevna Gromová, která zemřela 28. ledna 2019 v požehnaném věku 97 let. Veteránka druhé světové války, která zažila boje mj. o Moskvu. Na koních a u koní byla celý život, velmi ji proslavilo např. soutěžení s plnokrevnou klisnou Didou v různých disciplínách (steeplechase dostih, skoky, drezúra a všestrannost), přičemž se společně staly šampiónkami na skocích i v military, zatímco v drezúře soutěžily na úrovni Grand Prix a roku 1956 byla rezervním jezdcem pro OH. Poté, co odešla z aktivního závodění, stala se první ruskou reprezentantkou v FEI sportovních komisích a také měla svůj podíl na tom, že Rusko získalo zlato na OH 1968 a 1972 v drezúře. Naposledy si na koně sedla ve svých 95 letech.

Touto finální zprávou končíme únorové novinky ze světa. Že je smutná? Kdepak, skončil dlouhý, bohatý dobrý život, a na paní Gromovou se bude v dobrém vzpomínat ještě dlouho. Kdopak by si to nepřál? Ale mezitím žijme tak, aby se o nás psalo jen v dobrém :) V rámci možností, samozřejmě a doufejme, že si budeme moci ještě v pokročilém věku na koně ještě sednout.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: