Co hýbe světem v srpnu 2019

3. 09. 2019 06:00

Obrázky: 7

Autor: Eva Holubcová Foto: © archiv sporthorse-data.com, Chronicle of the Horse, Reiter Revue, St. Georg, kasprzakdressage, VDL Stud Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 905 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Pokus o vraždu, #metoo, diskvalifikace z ME, nákupy koní, žaloba o 8 miliónů EUR, v srpnu bylo opravdu horko!

Novinky

Laura Klaphake přišla nejen o slavnou Catch me if you can ve prospěch české jezdkyně Anny Kellnerové, ale dlouho bez dobrého koně nezůstala. Paul Schockemöhle koupil 50% podíl na teprve osmiletém hřebci Davenport VDL (Diamant de Semilly x Indoctro) od slavného VDL Stud. Laura s Davenportem se poprvé společně objevili již koncem května, a mezitím absolvovali 11 startů v soutěžích 135 cm až 145 cm. Laura má s potomstvem Diamanta de Semilly pozitivní zkušenosti, vždyť s jiným jeho synem, Silverstone G, úspěšně startovala. Davenport VDL je licentovaný plemeník prozatím pro PK Zangersheide a Anglo European Studbook, ale další PK budou zřejmě následovat.

Pozadu nezůstal ani Ludger Beerbaum, nejnovějším koněm v jeho stáji je valach plemene Selle Francais také po Diamant de Semilly. Volver de la Vigne (Diamant de Semilly x Cumano) zářil ještě sotva pár dní dozadu na Mistrovství Evropy v parkúrovém skákání v Rotterdamu s portugalským jezdcem Antonio Matos Almeida, kde díky výkonům zaujal mnoho lidí a mezi nimi i slovutného Beerbauma. Jedná se o mimořádné zvíře s neomezenou budoucností, takže si jeho jméno zapamatujte, brzy o něm zase uslyšíte.

Nového koně má i brazilský OH vítěz z roku 2004 Rodrigo Pessoa. Jeho sponzor Artemis Equestrian Farm mu koupila hannoverskou klisnu Venice Beach (Voltaire x Escudo I) od Double H Farm. Desetiletá klisna má výkonnost i talent pro ty největší akce a velké věci ji teprve čekají.  

Světová drezúrní šampiónka z World Young Horse Championships v Ermelu 2016 Victoria´s Secret (Vitalis x Fidermark) se vrací zpět do tréninku. Klisna byla bezprostředně po šampionátu zakoupena novým majitelem, který ji vzápětí přeprodal a klisna se nakonec objevila ve stáji dánské jezdkyně Anny Kasprzak. Společně v říjnu 2016 zvítězily v národní verzi šampionátu, ale poté kariéru přerušilo napřed drobné zranění šlachy, které se zkomplikovalo a vyústilo ve dvouletou závodní pauzu a operaci. Do stájí Anny se klisna vrátila až letos v dubnu. I pauza byla využita a během ní se díky embryotransferu narodila klisnička Valerie po Franklin.

V sobotu se naopak se skoky při slavnostní rozlučce rozloučil bílý Cornet d’Amour (Cornet Obolensky x Damiani), který se naposled zúčastnil závodů se svým jezdcem Danielem Deusserem a bylo to symbolicky při příležitosti Stephex Masters, které pořádají Stephex Stables. Stáje ho vlastní od jeho pěti let a Cornet d’Amour byl koněm, který je dostal do povědomí. Cornet d’Amour je ověnčen plejádou prestižních vítězství a umístění, mj. je vítěz finále World Cupu 2014, člen stříbrného týmu na European Championships v Herningu 2013 a v Cáchách 2015, nemluvě o ziscích Grand Prix soutěží.  Nyní ho čeká spokojený důchod na pastvinách.

Nedobrovolný odpočinek si ale na dobu určitou musí udělat Nicola Philippaerts, který si zlomil klíční kost při ježdění mladého koně. Po operaci ho čeká šestitýdenní klid a teprve poté může začít rehabilitace.

Velmi ošklivý pád má za sebou německý jezdec Martin Sterzenbach na závodech „Bergisch Classics“, když jeho třináctiletému holštýnskému Balougrafovi ESC (Baloubet du Rouet x Landgraf I) praskla zřejmě aorta v průběhu závodu, kůň byl na místě mrtev a jezdec odvezen do nemocnice vrtulníkem. S otřesem mozku a zlomenými žebry byl propuštěn z nemocnice, ale koňského parťáka, kterého jezdil od jeho tří let, mu nikdo už nevrátí. Společně vyhráli téměř 40 „S“ soutěží a byli velice známou dvojicí.

Kontroverze

Veliká aféra v době sociálních sítí, která přeje rychlému bezmyšlenkovitému odsouzení, poskvrnila prestižní Mistrovství Evropy v Rotterdamu. Na pozávodní kontrole stewardů prodřený levý bok slavné Mount St John Freestyle (Fidermark x Donnerhall) vedl k následné bezprostřední diskvalifikaci její jezdkyně Charlotte Dujardin. Britský tým jako celek přišel kvůli diskvalifikaci o týmové stříbro, neboť Charlotte a Mount St John Freestyle získaly hodnocení 81,91 %. Charlotte je známá svým ohleduplným ježděním a vztahem ke svým zvířatům, o to horší byla eliminace z těchto důvodů, ale pravidla FEI, konkrétně článek 430.7.6.2, byla neúprosná, byť všem bylo jasné, že se jednalo o nešťastnou náhodu, která se může stát opravdu každému.

Charlotte se k aféře vyjádřila rozsáhle ve svém FB statusu, vyjímáme část prohlášení: „Jsem naprosto zničená, nic takového se mi předtím nikdy nepřihodilo. Zdraví a welfare mých koní bylo vždy prioritou číslo jedna, ale samozřejmě akceptuji rozhodnutí.“ 

Nervy mohou vytéci každému, ale věhlasný americký drezúrní jezdec a trenér Michael Barisone se rozhodl problém s Lauren Kanarek vyřešit jednoznačně a definitivně. Lauren byla po střelbě hospitalizována v kritické kondici, ale přežila. Její snoubenec byl pouze poraněn při boji o zbraň. A důvod sporu? Stájové spory a výpověď z nájmu. Barisone Lauru na své farmě již nadále nechtěl, výpověď byla oznámena předem, ale i přes mnoho incidentů, při kterých asistovala policie, se Lauren vystěhovat nechtěla. Michael Barisone má nyní zničený život, neboť byl obviněn z pokusu o vraždu. Barisone se proslavil s koňmi Neruda, Ellegria, HF Victor a Wyatt Star na Grand Prix úrovni a roku 2008 byl rezervou amerického týmu pro OH. Jako trenér připravil Allison Brock k získání týmového bronzu na OH v Rio de Janeiro 2016. Komplikovaný případ je nyní v řešení zákona.

Amerika také žije jinou kauzou, a to ničím menším než tou z #metoo vlny, kdy je slavný skokový trenér George Morris podezřelý ze sexuálního obtěžování v letech 1968 až 1972 a na základě vyšetřování komise United States Center for SafeSport mu byla nyní zastavena činnost a udělen doživotní zákaz domácích i mezinárodních aktivit. Trenér, který se nikdy svojí homosexualitou netajil, trvá i nadále na své nevině… Kauza je už staršího data, ale rozhodnutí padlo nyní. Dřívější obětí #metoo kauzy byl jiný věhlasný trenér Jimmy A. Williams, který byl z obtěžování obviněn in memoriam, celých 24 let po smrti, a tak se už nemohl bránit. Mnoho obětí z #metoo afér bylo potom zpětně očištěno, ale dobré jméno jim už nikdo nevrátí.

Velmi zamotanou, choulostivou a výbušnou kauzou je spor, ve kterém figuruje dvanáctiletý OH vítěz v týmech Cosmo (Van Gogh x Landjonker), rodina Rothenbergových a veterinární klinika Equine Clinic Karthaus. Ve zkratce, klinika je žalována o 8 miliónu EUR jako náhradu škody vzniklé a možné budoucí škody, která vyplývá z nepovedeného průběhu léčby Cosma v únoru 2018, kdy kombinace Tildrenu a jiných léčiv vedla k akutním potížím s ledvinami. Klinika a rodina Rothenbergových přitom spolu úspěšně a dlouho spolupracovali. Z kauzy ale vyplynulo, že Cosmo měl zřejmě podstoupit cca 80 zákroků v průběhu pouhých 3 let a odhalení těchto informací poškodilo dobré jméno Rothenbergových a samozřejmě to nastoluje opravdu hodně extra výbušných otázek z hlediska etiky. Otázkou je i transparentnost veterinárních záznamů, a tak je tento případ vyšetřován i na oficiální úrovni Německou jezdeckou federací. Rodina Rothenbergových rozhodně nemá dobrý rok, koncem února jim kompletně shořely stáje a při neštěstí uhynulo také pět koní. Kauza nicméně nedělá dobré jméno opravdu nikomu a tak uvidíme, jaký bude další vývoj či jestli dojde k nějaké dohodě.

Závěrem, srpen byl opravdu horký měsíc. Co si o tom všem myslíte?

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: