Co hýbe světem v dubnu 2019

29. 04. 2019 06:00

Obrázky: 7

Autor: Eva Holubcová Foto: © sporthorse-data Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 893 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Koloběh života pokračoval i v aprílovém měsíci. Jaké jsou novinky ze zahraničního chovu a sportu?

Změny v sedle

Eric van der Vleuten Jr. již více nebude jezdit svého Grand Prix koně Casantose (Carthino Z x Orlando van de Heffinck). Dvojice společně soutěžila na skocích 120 až na 155 cm, ale nyní byl hřebec prodán a novým jezdcem se stal Brazilec Yuri Mansur. Je mu teprve 39 let, ale už vystřídal 38 různých domovů a nikdy nezůstal na jednom místě více jak pět let. Nyní pobývá v Holandsku, kde má vlastní stáj s patnácti koňmi. Dlouhodobým cílem Yuriho je pak účast na OH. Nový kůň bude jistě kladnou motivací pro jezdce, který měl loni špatnou sezónu a zvažoval i konec ježdění. To se mu vážně zranil v Cáchách nejlepší kůň Vitiki, kterého čeká dlouhá cesta zpět po operaci, jejíž úspěšnost se udává na 50 %. A zraněná byla i Babylotte. Nyní se snad vše v dobré obrací.

Jedenáctiletá Selle Francais klisna Ulane Belmanière (Muriesco du Cotentin x Timorrak des Isles) bude nyní dělat radost švýcarskému jezdci Piusu Schwizerovi. Klisna v uplynulém roce sportovala na úrovni Grand Prix s Francouzem Simonem Delestrem. Dvojice se společně představila na akci v New Yorku, kde závodila i další nová dvojice, a to vnuk legendární Dollar Girl, hřebec Cazador Ls (Casall x Dollar dela Pierre) a Daragh Kenny. Daragh ho jezdí společně s ostatními koňmi pro majitele, který je poté chce zhodnotit prodejem, takže je otázkou, jak dlouho se budou ukazovat společně.

Konec kariéry

Se zpožděním, ale přesto referujeme, že emociální rozlučka světového šampióna a legendy SFN Zenith (Rash R x Fuego du Prelet x Mytens xx) proběhla 17. března na velké nizozemské akci The Dutch Masters. SFN Zenith se svým jezdcem Jeroenem Dubbeldamem dosáhl na mezinárodní scéně impozantních výsledků. Na WEG v Caen 2014 získali zlato v týmech i jednotlivcích a výsledek zopakovali o rok později na evropském šampionátu v Cáchách, čímž se stali první nizozemskou dvojicí od roku 1977. Na OH v Riu 2016 byli v jednotlivcích sedmí. SFN Zenith bude trávit zbytek svého života ve stájích Jeroena společně s jinou superhvězdou Sjiem, OH vítězem v Sydney 2000.

Do trvalého důchodu odešla i hvězda mezi koňmi pro soutěže juniorů Winston (OO Seven x Cocktail). Winston se svojí holandskou jezdkyní Stephanie Kooijman vyhrál vše, co se dalo. Na evropském šampionátu mladých jezdců získali pro Holandsko týmové zlato v letech 2012 a 2013 a byli stříbrní v roce 2014. Soupis úspěchů by byl na dlouho. Takoví koně se obvykle neprodávají, ale rodina Kooijmanové se dostala do velkých finančních potíží, a tak byl Winston prodán Theodoře Livanosové do Švýcarska. Theodora s ním úspěšně soutěžila v roce 2017 na šampionátech a prestižních soutěžích, ale následující sezónu se Winston zranil a nyní bylo rozhodnuto o jeho odchodu na odpočinek; bude ježděn jen doma a na soutěže už jezdit nebude. Šestnáctiletý KWPN valach nyní už bude jen spočívat na vavřínech.

Sedmnáctiletý oldenburský hřebec Armitages Boy (Armitage x Feo De Lauzelle) se na základě rozhodnutí svých majitelů a týmu bude již naplno věnovat chovné kariéře. Hřebec sportoval s italským jezdcem Lorenzem de Luca a předtím s francouzským Aymericem de Ponnat. S de Ponnatem byli součástí vítězného týmu při Nations Cup 2013 v Barceloně a následně v Nations Cup of La Baule 2014. S de Lucou pak soutěžil na Longines Global Champions Tour a letos byl třetí ve Světovém poháru v Lipsku. Nyní bude k dispozici chovatelům ve francouzském Haras de Saint Lô.

I osmnáctiletý AES hřebec Billy Congo (Vechta x Animo), který se podobně jako Armitages Boy účastnil Longines Global Champions Tour, odchází na plný úvazek do chovu, kde se mu ostatně daří, neboť má například top koně skákající na úrovni 160 cm v Billy Buckinghamovi, účastníku WEG, dále v Billy Onslow či Billy Fanta.

Radostnou novinkou je návrat belgické teplokrevné klisny Flora de Mariposa (For Pleasure x Power Light) zpět do jejího domova, francouzského Haras de Clarbec. Flora de Mariposa se na konci roku vážně zranila během liverpoolské soutěže CSI**** a doposud byla v péči veterinářů na tamní klinice. Doma bude dále pokračovat v rekonvalescenci, budoucnost je zatím nejistá.

Do Francie přišla i klisna Kira (Emerald van‘t Ruytershof x Querlybet Hero), také plemene belgického teplokrevníka, kterou prodala Gudrun Patteet francouzské jezdkyni Mathilde Pinault. Kira neboli Sea Coast Kira, také známa jako Kira van het Bokkenhof, je teprve devítiletá a má před sebou mnoho let. Už teď je to profesionálka na úrovni Grand Prix a její nová jezdkyně Mathilde je mladá, sedmnáctiletá dcera francouzského byznysmena. Společně mohou tedy stoupat ke hvězdám.

Chov

Slavnou Gothu (Goldfever I x Prestige Pilot) jsme až donedávna potkávali na sportovních kolbištích, ale v posledních dvou letech si užívá role matky. Letos se jí narodila klisnička po Colestus (Cornet Obolensky) a loni taktéž klisnička, ale po Comme le Pere. Hannoverská klisna Gotha sportovala s Ludgerem Beerbaumem v sedle a společně získali např. týmové zlato na evropském šampionátu v roce 2011, úspěšně se účastnili soutěží v rámci Global Champions Tour, kvalifikace do Světového poháru atd. Celkově Gotha vydělala přes 800 tis. EUR. Nyní těší znovu, jako chovná klisna.

Německá jezdecká federace uzavřela statistiky v chovu za rok 2018. Oznámila, že se loni narodilo celkem 25 560 teplokrevných hříbat z připouštění 31 109 klisen. Letos se zřejmě čísla příliš lišit nebudou, protože loni bylo připuštěno 31 327 klisen.

Odchody

Nejsmutnější rozloučení přišlo se skvělou šestnáctiletou klisnou Ludgera Beerbauma. Chiara 222 (Contender x Coronado) se bohužel zhoršila měsíc po operaci koliky natolik, že bylo rozhodnuto o jejím uspání. Dvojice sportovala na nejvyšší úrovni osm let, během nichž byli stříbrní na evropském šampionátu v letech 2013 a 2015, a v roce 2014 byli vicešampióny ve finále Světového poháru.

Rozlučkovou fotogalerii můžete zhlédnout zde

Svůj boj o život prohrála také americká drezúrní jezdkyně Gwen Stockebrand, která zemřela ve svých 64 letech na rakovinu. Jezdila celý život a připravila mnoho koní na úroveň Grand Prix. Nejpozoruhodnější z nich však byl Bao, první v Americe odchovaný kůň zrozený z typických amerických plemen, který dosáhl na úroveň Grand Prix. Bao byl výsledkem krosu mezi Morganem a tennessijským mimochodníkem. Dvojice Gwen a Bao dosáhla mnoha úspěchů na domácí i mezinárodní scéně. Gwen byla v místní kalifornské komunitě významnou osobností, velice aktivní ve všech směrech.

I devatenáctiletý KWPN valach Toots (Jazz x Havidoff) odešel předčasně. Byl sotva půl roku na odpočinku po dlouhé a úspěšné kariéře, když zkolaboval a uhynul, zřejmě na prasklou aortu. Toots byl před lety koupen pro Imke Schellekens-Bartels jako naděje na OH v Londýně 2012, cíl však nevyšel, protože teprve v roce 2012 začal soutěžit na úrovni Grand Prix. Následující sezónu byl vyřazen z aktivního sportu pro těžkou alergickou reakci, ze které se vzpamatovával dva roky. Poté, co se úspěšně vrátil na scénu v CDI soutěži v prosinci 2015, byl prodán japonské jezdkyni Akane Kuroki. Byla to zvláštní kombinace: drobná Japonka a obrovitý kůň, ale velice úspěšná. Pro ni se stal koněm snů, který ji vzal na olympijské hry v Riu 2016, a o dva roky vyhráli na Asijských hrách týmové zlato. Před koncem roku 2018 byl poslán do Colorada na trvalý důchod, ale bohužel netrval dlouho. Toots zůstane s láskou vzpomínán Imke i Akane jako skvělý kůň.

Připojené obrázky

Připojené články

29.01. 2019 07:00 Co hýbe světem
28.02. 2019 06:00 Co hýbe světem v únoru 2019
29.03. 2019 06:00 Co hýbe světem v březnu 2019

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: