Co hýbe světem v červnu 2019

28. 06. 2019 12:00

Obrázky: 6

Autor: Eva Holubcová Foto: © https://sporthorse-data.com Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 809 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Glock´s London, Noltes Küchengirl, Plot Blue, Codex One - samá hvězdná jména v novinkách z června!

Pauzy a odchody ze scény

Slavný Eurocommerce London neboli Glock´s London, narozený jako Carembar de Muze (Nabab de Reve x Chin Chin), který za svůj život měl více jmen, odchází do sportovního důchodu a bude se na plný úvazek věnovat chovu. London patřil mezi nejlepší sportovní koně planety a do této pozice se vypracoval společně se svým jezdcem Gerco Schröderem, který ho jezdil od pěti let. Nejvyšší metou, které společně dosáhli, byly OH 2012 v Londýně, kde získali stříbro jak v jednotlivcích, tak i v týmech. London naplnil své nomen omen právě v Londýně…

Jenže poté přišly potíže. Jeho majitel se dostal do finančních problémů a ze stáje Eurocommerce ho koupila stáj Glock Horse Performance Center za 8,6 milionu EUR. A noví majitelé si přáli, aby dvojice dále pokračovala společně. V barvách nové stáje Glock získali týmové zlato na WEG v Caen, bronz v Poháru národů v Cáchách a vyhráli Pohár národů v Barceloně a Falsterbo. Poslední vítězství v Grand Prix přišlo v roce 2017 v Salzburgu, poté hřebec dostal zdravotní pauzu.

Nyní oficiálně odešel do důchodu při příležitosti CSIO v Geesterenu dne 23. června. V chovu je tento hřebec belgického teplokrevníka licentován pro OLDBG, BAVAR, BWP, HOLST, KWPN, OS, SF, tudíž o klientky nouzi mít rozhodně nebude.

Ohlala (Orlando x Cardento) má nárok zvolat ohlalala, protože ze zdravotních důvodů vynucené pauzy přešla rovnou do pauzy trvalé. Letos patnáctiletá klisna belgického teplokrevníka se svojí stálou jezdkyní Lauren Hough se zúčastnila soutěží v rámci Národních pohárů, posbíraly pěkná umístění z prestižních závodů a také získaly bronz v jednotlivcích i týmech na panamerických olympijských hrách v Kanadě roku 2015. Ohlala bude nyní působit v chovu.

Rozlučkovou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

Dlouhý a spokojený důchod chtěli dopřát majitelé svému patnáctiletému Eldoradovi van Het Vijverhof (Thunder van de Zuuthoeve x Omar) po jeho náročné kariéře. Eldorado se do mezinárodního povědomí dostal s jezdcem Dayro Arroyave, se kterým se zúčastnil Světového šampionátu a poté se přesunul do stájí Gregoryho Watheleta, se kterým vyhrál např. pětihvězdičkovou Grand Prix v Paříži. Nyní bude pobývat u svého majitele Daniela Demartina v jeho stájích.

Prodeje a změny v sedle

Holštýnského hřebce Quel Homme de Hus (Quidam de Revel x Candillo) nyní bude dál jezdit olympijský jezdec Jérôme Guery, přítel jeho předchozích jezdců Gaëtana Decroixe a Alice Tréhoust. Společně fungují od února a už v dubnu zvítězili v Grand Prix v Mexiku v rámci Global Champions Tour. A to je ta pozitivní zpráva! Gaëtanovi se bohužel vrátila rakovina a tak pro jednoznačný cíl – OH v Londýně 2020 – bude chystán přímo Jérômem Guerym, který si nyní koupil půlku koně společně se svým dlouhodobým přítelem a investorem Alexandrem Oanceou. Jérôme Guery nyní tak má dalšího špičkového koně k dispozici pro mety nejvyšší. A to poté, co svého Celvina nedávno prodal do Japonska a loni v únoru byl prodán do Španělska i jeho olympijský kůň z Ria, Grand Cru van de Rozenberg. Jérôme k tomu dodává, že je pro něj něco nového menežovat kariéru plemeníka, kterým Quel Homme de Hus taktéž je.

Chov

Na plný úvazek byl do chovu určen hannoverský hřebec Codex One (Contendro I x Glückspilz), kterého pro svůj chov angažoval Zangersheide. Codex One odchází v plném zdraví ve věku 17 let a rozlučka se konala v hamburském Derby Parku. Od roku 2011 jej jezdil Christian Ahlmann, který s ním získal první vítězství v legendárních Cáchách v soutěži Grand Prix, dále s ním vyhrál Grand Prix soutěže v rámci Global Tour v Hamburku, Berlíně a Valkenswaard. Zúčastnili se všeho, co bylo myslitelné, až po WEG (stříbro v týmech z roku 2013) a OH 2012. Zatím má velice málo hříbat, ne více jak 40, přitom výsledky jsou impozantní, nejlepším potomkem je Curious George, který soutěží na úrovni 160 cm s Laurou Kraut.

Známý jezdec a chovatel René Tebbel nešetřil kritikou na současné zkoušky výkonnosti plemeníků v Německu. Jeho postoj založený na letité praxi i jako majitele plemeníků lze shrnout do jedné věty: „Příliš brzy a příliš mnoho nároků v krátkém časovém horizontu“.  Podle něho mladí hřebci v podstatě nevyjdou z kola testací, což nemá nic společného s welfare koní a koňařstvím obecně. Jsou testováni za cenu svého zdraví a ztráty možnosti dospět. Celý systém není tak přínosný pro nikoho. Systém by bylo potřeba změnit a navrhuje k tomu otevřenou diskuzi, v zájmu všech, především koní. A co si o tom myslíte vy?  

Slavná Noltes Küchengirl (Lord Z x Cambridge Cole) porodila ve věku dvaadvaceti let v červnu klisničku po Sandro Boy ve stáji Marcuse Ehninga. Jedná se již o její páté hříbě během pěti let a v současném světě sportovních koní a chovu je příjemné slyšet tradiční zprávy bez používání slov „embryotransfer“ apod. Kobylka zatím není pojmenovaná, předchozí hříbata v chronologickém pořadí jsou: Comme sa Mere (Comme il Faut), Plot´s Princess (Plot Blue), For George (For Pleasure) a San Classic (Sandro Boy). Nejstarší čtyřletý již sportuje. To byla skvělá zpráva pro Marcuse Ehninga, ale následující zpráva z Francie ho musela velmi zarmoutit.

Odešli

Beligneux Le haras totiž oznámil, že byl utracen dvaadvacetiletý Plot Blue (Mr Blue x Pilot) na následky úrazu po loňském incidentu při odběru semene, kdy si zlomil pánev. Snažili se ho zachránit přes 8 měsíců, ale nakonec nebyl schopný samostatně žít bez závěsu, a tak bylo rozhodnuto o jeho odejití na věčnost.  

Plot Blue a Marcus Ehning tvořili dlouhá léta skvělou dvojici na mezinárodní scéně, ale na tuto scénu ho uvedl Werner Muff, se kterým se zúčastnil WEG v Cáchách 2006 a Evropského šampionátu 2007 v Mannheimu. Od roku 2010 až do jeho sportovního důchodu ho jezdil Marcus Ehning, se kterým vyhrál finále World Cupu v Kentucky, týmový bronz na Evropském šampionátu 2009 a zúčastnili se OH v Londýně 2012. Mimoto také vyhrál pětihvězdičkové Grand Prix v Cannes či St. Gallen. 

Potomstvo Plot Blue je mladé, ale již má řadu sportovců na úrovni 145 cm. Zbývající dávky Plot Blue budou prý využity pouze metodou ICSI.

Připojené obrázky

Připojené články

29.01. 2019 07:00 Co hýbe světem
28.02. 2019 06:00 Co hýbe světem v únoru 2019
29.03. 2019 06:00 Co hýbe světem v březnu 2019
29.04. 2019 06:00 Co hýbe světem v dubnu 2019
31.05. 2019 06:00 Co hýbe světem v květnu 2019

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: