Co hýbe světem v červenci 2019

31. 07. 2019 07:00

Obrázky: 9

Autor: Eva Holubcová Foto: © archiv https://sporthorse-data.com Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 1328 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Uprostřed léta přinášíme hlavně rozlučkový přehled: Mark Todd ukončil definitivně kariéru, zmíníme jednu americkou kontroverzi a pár smutných odchodů koní i jezdců.

Odchody ze scény

Sir Mark Todd, OH vítěz ve všestrannosti z let 1984 a 1988, vítěz WEG v letech 1990 a 1998, čtyřnásobný vítěz prestižní soutěže Badminton Horse Trials v letech 1980, 1994, 1996, a 2011, pětinásobný vítěz Burghley, vítěz mnoha jiných dalších velkých soutěží a účastník sedmi olympijských her v letech 1984, 1988, 1992, 2000, 2008, 2012 a 2016, oznámil definitivní odchod do důchodu. Ještě dodejme, že pasován rytířem byl roku 2013 a taktéž byl zvolen Jezdcem všestrannosti 20. století roku 2000. Mezi jeho nejlepší koně rozhodně patřil dvojnásobný OH vítěz Charisma, Southern Comfort, Bahlua, NZB Land Vision a jako poslední Leonidas II, se kterým byl na OH v Riu 2016 sedmý v jednotlivcích a NZB Campino. Co bude s jeho současnými sportovními koňmi, je zatím otázkou, část se zřejmě prodá a část budou jezdit jiní jezdci.         

Již předtím měl osmiletou pauzu, ale nyní sám uvedl, že je to definitivní, přestože se k tomu kroku rozhodl během rozjeté závodní sezóny. Dále zůstává ve Velké Británii, kde má svoji základnu Badgerstown. Choval a trénoval dostihové koně, mezi nimiž dříve byla nejlepší novozélandská vítězka Oaks klisna Bramble Rose. Dostihovým koním se hodlá věnovat nadále, v čemž pomáhá i to, že jeho manželka dostihy miluje. Prorazit v Anglii s dostihovými koňmi je ale velká výzva. A taktéž bude nadále trénovat a připravovat mladé jezdce.

Již nebudeme nadále vídat skvělého Selle Francais Opgun Louvo (Shogoun II x J'T'Adore), který vlastně nestartoval od loňského léta. „Wolle“, jak mu říkali ve stáji, s jezdkyní Sandrou Auffarth získal týmové zlato a bronz v jednotlivcích na OH v Londýně 2012, zlato v jednotlivcích i v týmech na WEG 2014, týmové zlato a stříbro v jednotlivcích na European Championships v letech 2011 a 2015 a týmové stříbro na OH v Riu 2016. Rozlučka s Opgun Louvo se konala při příležitosti mezinárodního mítinku CHIO v Cáchách konaném 3. červencový víkend. Opgun Louvo bude trávit svůj důchod na Sandřině rodinné farmě.

Rozlučku s kariérou, a to na prestižním stadiónu Hickstead, měl i jiný olympijský účastník, Tripple X (Namelus R x Catango Z), který se svým chovatelem a jezdcem Benem Maherem byli na absolutním vrcholu, když společně získali týmové zlato na OH v Londýně 2012, dále zvítězili např. na prestižní Olympia London International Horse Show nebo byli bronzoví v týmech na European Championships 2011. S Benem Maherem vkráčel i do arény, zatímco nynější jezdkyně Tiffany Foster ho doprovázela společně s jeho ošetřovateli ze země. Tripple X od roku 2015 startoval právě s kanadskou reprezentantkou Foster. S ní získal týmové zlato na panamerických hrách 2015 a zúčastnil se OH v Riu 2016.  Do aktivního důchodu odešel zdráv a za zvuků písně We are the Champions od The Queen.

Do chovu odešla patnáctiletá klisna Chela LS (Chapultepec La Silla x Tlaloc La Silla), přezdívaná „Chelly Bean“, která se s Ashley Bond zúčastnila WEG v Tryonu 2018, zvítězily ve World Cup Qualifier a nyní byla součástí izraelského týmu, který vyhrál kvalifikaci pro OH v Tokiu. Ashley k ní řekla: „Odchod do důchodu nikdy není snadné rozhodnutí, ale jak padlo, není lepšího pocitu než vědět, že jste pro svého koně udělali to nejlepší.“  Na svém oficiálním instagramu ještě dodala, že klisna má artritidu v hleznech a prodělala závažné infekce, takže není reálné, že by se vrátila do sportu. 

Kontroverze

Předmětem vyšetřování FEI se stal výkon valacha Carollo ve Spruce Meadows. S americkým jezdcem Andrewem Kocherem zvítězil v těžkém tříkolovém 160cm ATCO Queen Elizabeth II Cupu, ale následující den zjevně unavený a vyčerpaný Carollo během 145cm Spruce Meadows Derby skončil s 28 trestnými body, což se neobešlo bez reakce jeho bývalého majitele Roy Wiltena na sociálních sítích s masivní odezvou ze strany čtenářů, většinou kritických vůči jezdci (přes 2000 komentářů). Jezdec se sice bránil, že soutěž chtěl dokončit jako sportovec a že koni se dostalo veterinární péče a následného odpočinku. Nicméně to nezabránilo tomu, aby se incident nezačal vyšetřovat FEI; nyní se čeká na oficiální reporty. 

Odchody  

Všestrannost platí za nejnebezpečnější jezdecký sport vůbec a bohužel se to opět potvrdilo, když během pár dnů odešli na věčnost dva jezdci. Během závodů ve Velké Británii zemřela 31letá Clare Bedford po pádu s koněm Olympic Jester. I přes veškerou dostupnou péči na místě zemřela. Fatálním se také stal rotační pád s koněm pro teprve třináctiletou nadějnou Ashley Stout během přípravy na závody, Ashley byla mrtvá na místě a kůň musel být pro zlomený krk utracen.

Vigo d'Arsouilles (Nabab de Rêve x Fleuri du Manoir) odešel náhle po komplikacích ve věku 21 let, byl utracen na klinice. Do chovu odešel po startu na OH v Londýně 2012, poté co se stal šampiónem Belgie 2008, vítězem La Baule Nations Cup, Gijon Nations Cup 2010. Účastnil se European Championships v letech 2009 a 2011, ale především zvítězil na WEG v Lexingtonu 2010 v jednotlivcích a získal týmový bronz s Philippem Le Jeunem v sedle. V chovu Stal de Muze se prosadil skvěle, když mezi potomky má taková jména jako Fair Light van’t Heike, Dixson, Ego van Orti, Farfelu de la Pomme či Vagabond de la Pomme.

Slavný kůň Ludgera Beerbauma KWPN plemeník Chaman (Baloubet du Rouet x I Love You x Lucky Boy xx) usnul navždy ve věku dvaceti let v boxe poté, co strávil svůj běžný den. Chaman s Beerbaumem v sedle zvítězili v řadě Grand Prix, Global Champions Tour ve Vídni nebo na German Masters ve Stuttgartu a celkově vydělali přes 1,8 miliónů EUR. Roku 2017 odešel ze sportovní arény na zasloužený odpočinek.

Poporodní komplikace stály život osmnáctileté Spirit T (Tornado FCS x Carnaval Drum). Klisna byla osudovým koněm Jessicy Mendozy, která s ní soutěžila na European Championship. Získaly společně týmové stříbro roku 2013 v kategorii juniorů a o rok později v seniorské kategorii zlato a taktéž byly v jednotlivcích bronzové. Díky svým stálým výkonům byly v rezervě pro OH v Riu 2016. Zranění si vyžádalo pauzu, ale ta se nakonec změnila v odchod do chovu. Jak napsala Jessica při rozlučce se Spirit T: „Byla moje všechno...“

OH v Tokiu 2020 již definitivně neuvidí jednoho z potenciálních účastníků, dvanáctiletého KWPN valacha Blue Hors Touch Me, sportujícího pod jménem Theodore (Tuschinski x Kennedy). Jak se zjistilo na klinice v Sydney, měl tumor blízko ledviny a po intenzivní léčbě uhynul. Někdejší plemeník byl koupen loni ze stájí Patrika Kittela sponzorem australského jezdce Bretta Parbera jako Grand Prix kůň s výhledem na účast v Tokiu.

Připojené obrázky

Připojené články

29.01. 2019 07:00 Co hýbe světem
28.02. 2019 06:00 Co hýbe světem v únoru 2019
29.03. 2019 06:00 Co hýbe světem v březnu 2019
29.04. 2019 06:00 Co hýbe světem v dubnu 2019
31.05. 2019 06:00 Co hýbe světem v květnu 2019
28.06. 2019 12:00 Co hýbe světem v červnu 2019

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: