Co dělat v případě úrazu kopyta

17. 01. 2017 10:00

Obrázky: 5

Autor: The Horse Foto: the Horse.com, archiv EQCH Rubrika: Zdraví a veterinární péče Zdroj: The Horse Překladatel: Veronika Pajpachová Počet přečtení: 7258 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Určitě jste už narazili na různé internetové vtípky s typickou kamennou tváří Angličanů v případech, kdy jde do tuhého: „ZŮSTAŇ V KLIDU A POKRAČUJ“. No, je poměrně těžké zachovat klid, když přijdete do stáje a najdete svého koně stát na třech nohách nebo má v kopytě zabodnutý nějaký předmět. Ale kovář a veterinář varují, je důležité odolat pocitu, že je potřeba okamžitě něco udělat, tedy aspoň v některých případech. Proto v tomto článku odborníci nabízejí priority pro případy úrazů kopyt, se kterými se setkávají nejčastěji.

Autor původního textu: Jennifer O. Bryant, Horse.com

 Především, nic není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá

Chybějící kus kopyta nebo prasklina velká jako Grand Canyon vypadají hrozně, ale škoda může být z větší části jen kosmetická," říká Patrick Reilly, vedoucí kovářů na University of Pennsylvania's New Bolton Center, na Kennett Square.

Otázky, na které byste se sami sebe měli ptát, jsou: Je tam krev? Jaká je úroveň komfortu koně?" uvádí Reilly. „Pokud tam žádná krev není a kůň nejeví známky diskomfortu, pak určitě zavolejte svého kováře, ale pravděpodobně se nejedná o pohotovostní případ."

Nicméně nechcete, aby se stav kopyta zhoršoval, proto Reilly doporučuje očištění a zakrytí kopyta, než kovář dorazí. Zkuste pomocí obvazu vytvořit botičku, nebo použijte starou dobrou gázu/plenu/samolepicí bandáž/kobercovou pásku. Udržte svého koně v klidu, mimo vlhko bez nechutného mokrého obvazu na kopytě.

Reillyho kolega, chirurg David Levine, DVM, Dipl. ACVS z New Bolton Center colleague, má jednu námitku: „Lidé se soustředí jen na zřejmá zranění a zapomínají zkontrolovat další problémy. V tomto případě - co se stalo, že si kůň utrhl takový kus kopyta? Zaklínil si v něčem nohu?" Kůň mohl utrpět zranění i jinde, takže jestliže zjistíte nějaké známky bolesti nebo kulhání i na jinou nohu, volejte také veterináře, aby ho prohlédl.

Bodná zranění

Pokud je někde jen tak se povalující ostrý předmět, velmi pravděpodobně si najde cestu, jak se zapíchnout do kopyta nějakého nešťastného koně. Koně si také mohou částečně nebo úplně utrhnout podkovu a zapíchnout si do chodidla podkovák, nebo jakýkoliv jiný předmět - ztracený šroub nebo hřebík, nebo dokonce i kus dřeva.

Pokud nějaký předmět pronikne chodidlem a kůň nebude schopný na nohu došlápnout, Reilly radí: „Když uvidíte hlavičku hřebíku, váš prvotní instinkt bude ho vytáhnout, ale lépe uděláte, když ho necháte na místě, protože můžete zranění ještě zhoršit."

Problémy s odstraněním zabodnutého předmětu jsou dva. Zaprvé, jak odstraňovat předměty, ví veterinář - ano, musíte navíc s kovářem zavolat i veterináře. Reilly říká, že může být potřeba i rentgen, abychom viděli, které struktury kopyta byly zasaženy. Zadruhé, dokud je předmět v ráně, tak ji utěsní a v momentě, kdy je vytažen, rána se otevře. Levine upozorňuje: „Vnitřní struktury mohou pomalu hnisat." To je obzvláště závažné, pokud byl předmět zabodnutý v zadní části kopyta - od střelu po patku - protože zde jsou citlivé vnitřní struktury kopyta. Vážné poranění, infekce nebo oboje může znamenat operaci, konec kariéry nebo dokonce utracení koně.

Podkováky obecně nejsou příčinou závažných infekcí," říká Reilly, který poukazuje na to, že podkováky obyčejně nejsou dost dlouhé na to, aby se dostaly do střelkové kosti nebo jiných rizikových struktur.

Než přijde pomoc, omezte aktivitu svého koně a udržte ho v takové pohodě, jaká je možná - ideálně v čisté vysoko nastlané stáji," doporučuje Levine. Pokud se rozhodnete, že je nejlepší nechat zabodnutý předmět v kopytě, ochraňte chodidlo před dalším zraněním, pokud můžete. Reilly vzpomíná na případ, kdy jeden chytrý majitel připevnil lepicí páskou ke kopytu kus dřeva, aby se zabodnutý hřebík nemohl zkroutit a způsobit další zranění.

Když kůň stojí na třech

Řekněme, že tu není žádný hřebík nebo jiná zjevná příčina, ale váš kůň odmítá přenést váhu na jednu nohu. Co se děje? „Když je tu náhlá neochota stoupnout si na jednu nohu, jedná se většinou o absces nebo zlomeninu," říká Reilly. Oboje vyžaduje přivolání veterináře a kováře. „Ale pokud je čerstvě okovaný a zítra nedošlápne na nohu, začněte s kovářem," dodává. Mohlo se stát, že kovář koně zakoval.

 Absces je infekce v kopytě, která mohla být způsobena nečistotami nebo úlomky, které se dostaly skrz chodidlo," vysvětluje Reilly. „Může to být modřina - kapsa infikované krve a séra," říká. „Tělo reaguje zánětem, a protože v kopytě není místo, zvyšuje se tlak a tím pádem je to velmi bolestivé."

Infekce samotná může být v nebo mezi lístkovou škárou (vrstvy citlivé tkáně spojující kopytní kost a stěnu kopyta)," říká Reilly. Ať tak či onak, bolest je velmi velká - stejně jako bychom měli infekci pod nehtem.

Léčba abscesu obvykle zahrnuje otevření zasažené oblasti, což umožní hnisu a nečistotám vytéct (takže se zmenší tlak a tím pádem i bolest), namáčení kopyta, aby se vytáhl zbytek infekce, udržení chodidla v čistotě a zakrytého a podávání orálních nebo lokálních antibiotik. Vyléčení abscesu je časově náročné, ale jak Reilly, tak Levine raději vidí takový případ než zlomeninu.

Zlomenina kopytní kosti není nic neobvyklého a podle Reillyho může znamenat i konec kariéry. To je důvod, proč je důležité, aby se volal veterinář za účelem diagnostiky kulhání. I když je na chodidle zcela zřejmá podlitina, nebudete vědět, s čím máte co dočinění, dokud veterinář nevyhodnotí rentgenové snímky, které odhalí zlomeniny a některé abscesy.

Než přijede zdravotní tým, dostaňte svého koně do čisté, vysoce podestlané stáje nebo mu nějak zamezte pohyb," radí Reilly. „Nenechte kopyta namočit, mohlo by to způsobit potíže při určení diagnózy," upozorňuje.

Laminitida

Levine končí popisem laminitidy - zánětem lístkové škáry. Jen si nad touto obávanou nemocí povzdechne, „to je špatné".

Na rozdíl od abscesu nebo zlomeniny, laminitida se typicky objevuje postupně a obvykle postihuje celý pár nohou nebo všechny čtyři. Reilly a Levine vypočítávají možné varovné příznaky: ztuhlost a neochota chodit, přesouvání váhy, přehnaná nebo jinak abnormální chůze, „ukazování" nohou (kůň stojí s jednou nohou nataženou směrem dopředu, takže nese menší váhu), stání s roztaženýma nohama (jako houpací kůň), stání s nohama abnormálně u sebe (jako slon na míči), nebo více než obvykle leží na zemi.

 V případě podezření na laminitidu je včasná péče klíčová," říká Levine. Toto je další scénář, kdy byste měli zavolat jak kováře, tak veterináře.

Zatímco čekáte, než dorazí pomoc, co nejrychleji začněte s kryoterapií," radí Reilly. Obložte kopyta pytli s ledem, stůjte s ním v ledové řece, udělejte cokoliv můžete, abyste kopyta zchladili a tím zmírnili zánět. Zabránění koni v pohybu pravděpodobně nebude problém, protože kůň sám bude pohyb odmítat, ale dostaňte ho na měkký podklad, abyste mu poskytli co možná nejvíc pohodlí.

Když Levine vidí koně s podezřením na laminitidu, chce vědět o nedávných změnách nebo problémech, které mohly zdraví koně ovlivnit. Takže pokud jste zrovna změnili krmení, zvýšili nebo snížili přístup na pastvu nebo byl váš kůň nějak nemocný nebo utrpěl zranění, dejte to svému veterináři vědět.

Týmová spolupráce mezi veterinářem a kovářem je důležitá zejména v případech laminitidy," dodává Levine. „Pro kováře je užitečné, když vidí rentgenové snímky, aby mohl posoudit tloušťku chodidla a pozici kopytní kosti před zahájením jakýchkoliv mechanických opatření pro snížení bolesti, jako je speciální strouhání a kování," říká.

Závěrem

Samozřejmě, téměř každý může poznat, když kůň chodí po třech, ale někdy jsou známky kulhání mnohem jemnější. Znáte svého koně lépe, než kdokoliv jiný, pokud se vám cokoliv zdá neobvyklé, nechte to zkontrolovat - nechcete riskovat zdraví nohou svého koně.

Najděte si dobrého kováře a veterináře, kteří se nebojí spolupracovat, pro případ nouzové situace. Toto je užitečné nejen z praktických důvodů (ne každý veterinář přijede na zavolání, pokud už nejste jeho klienty), ale také kvůli získání srovnávacích dat, což může být užitečné, když stojíte tváří v tvář krizové situaci.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: