Co dělá kvalitní chovnou klisnu?

3. 08. 2018 10:00

Obrázky: 16

Autor: The Horse Magazine Foto: archiv THM, Stefano Grosso / LGCT Rubrika: Chov koní Zdroj: The Horse Magazine Překladatel: Martina Cerhová, Katka Lipinská Počet přečtení: 1813 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Když vám dva z nejrespektovanějších evropských chovatelů skokových koní představí své naprosto protichůdné pohledy na chovné klisny, usedne člověk beze slova k databázím, aby zjistil, kdo z nich má pravdu. A představte si to překvapení, když zjistíte, že „čísla“ podporují oba!

Článek vyšel v The Horse Magazine v červenci 2018: What makes a great broodmare?

Nizozemský chovatel Jan Greve je toho názoru, že se nedá kombinovat úspěšná sportovní a chovná kariéra klisny. Řekl mi: „Nevím proč tomu tak je, ale dle mého není možné využít tělo zvířete dvakrát. Pokud necháte klisnu skákat do věku 14–15 let a pak ji chcete využít v chovu, nebude to většinou fungovat. Ratina nefungovala. Možná je to tím, že už od jejich těla chceme moc. Každý má nějaký věk, kdy je schopen vydat ze sebe to nejlepší – i dojná kráva, u které je to třetí až páté tele, které u ní spustí nejvyšší laktaci. Nedokážu vysvětlit, proč se tomu tak děje u koní, ale zdá se, že nemůžete využít jejich těla dvěma směry. Buď bude dobrým sportovním koněm, nebo dobrou matkou.“

Respektovaný belgický chovatel, Joris de Brabander, je opačného názoru. Položil jsem mu tento dotaz: „Evidentně nevěříte teorii, že dobrý sportovní kůň nikdy nedává dobré potomstvo…?“

A Joris mi odpověděl: „To není pravda. Čím lepší jsou, čím lépe skáčou, tím lepší dávají hříbata. Je pravda, že velmi dobrý skokový kůň nemá obvykle příliš šancí: pro chov jsou příliš staří, jsou v rukách bohatých lidí nebo jsou v zemích, které nemají takovou chovatelskou kulturu. Často se stává, že má někdo velmi dobrou sportovní klisnu, ale připustí ji svým vlastním hřebcem, který často není až tak dobrý. Pokud připustíte opravdu velmi kvalitní klisny, je to vždy lepší než chov na ostatních klisnách.“

Fragance du Challis

A přesto byla jeho nejúspěšnější chovná klisna Fragance du Challis (Jalisco B – Fury de la Cense), matka vynikajících skokanů, v parkurovém skákání úspěšná na národní úrovni a jejím jediným mezinárodním úspěchem bylo 45. místo na 1,35 parkuru ve Wieze**. Oproti jiným chovným klisnám začala působit v chovu coby dvouletá a během své sportovní kariéry produkovala vajíčka pro embryotransfer. Nešla tak jako většina po úspěšné mezinárodní kariéře zpět do chovu.

Classic Touch

Podívejme se na dvě nejúspěšnější klisny všech dob. Začneme s Classic Touch, klisnou s klasickým holštýnským původem, tedy Caletto II – Landgraf – Roman. Classic Touch vybojovala v sedle s Ludgerem Beerbaumem zlatou medaili na OH v Barceloně v roce 1992. Nějakou dobu ji jezdil syn majitele, načež jej vystřídal Piet Raijmakers, s nímž zvítězila v Grand Prix Moorsele v posledním roce aktivního závodění. Během své osmileté sportovní kariéry dosáhla 35 mezinárodních umístění a do sportovního důchodu odešla ve čtrnácti letech. Během svého působení v chovu dala pět hříbat. Prvním byla v roce 1988 narozená Cantate Touch (po Capitol I). Ta se umístila na dvou mezinárodních závodech, byla první na CSI-B Grand Prix Modena a desátá v La Bagnaia.

Dva z jejích pěti potomků byli lepší než průměrní skokoví koně na úrovni 1,60 m: Con Touch (po Con Cento, nar. 2006) vydělala na výhrách 52 923 euro, naposledy byla druhá na 1,45 cm závodech v Arnhemu v červnu 2018. Untouched (po Untouchable, nar. 2007) má na svém kontě výhry ve výši 60 269 euro. Většinu z nich získal za druhé místo s Nickem Skeltonem na čtyřhvězdičkových závodech ve Wellingtonu – získali za něj 39 865 euro. Ale přestože jej sedlali takoví velikáni, jako Nick nebo Ben Mager, zvládl se hřebec umisťovat převážně v parkurech na úrovni 1,45 m, než aby zářil ve „velkém“ sportu. Untouched má 14 potomků ve sportu, kteří se umisťují na mezinárodních závodech od 1,15 do 1,45 m.

Po Quasimodo vd Molendreef dala Classic Touch v roce 2002 hřebce Jewel’s Carat. Ten během svého jediného startu na 1,60 úrovni obsadil s Marcusem Ehningem v sedle 13. místo na pětihvězdičkových závodech v Basileji. Jeho posledním nedávným výsledkem je šesté místo na 1,20 m v Lieru s Christophem Verheyenem v prosinci 2017. Na výhrách doposud vydělal 3 603 euro.

Jako další se Classic Touch narodila v roce 2004 dcera Jewel’s Exclusive Touche (po Querlybet Hero), která má na svém kontě starty v soutěžích 1,45 m obtížnosti a během své sportovní kariéry vydělala 6 840 euro. Je také matkou Jewel’s Chrystal (po Nabab de Reve), která se v posledních pěti letech představovala ve sportu, dosáhla výkonnosti 1,45 m a vydělala 1 379 euro.

Z toho si můžeme odvodit, že Classic Touch byla lepší sportovní než chovnou klisnou…

Ratina Z

Pojďme se podívat na další slavnou klisnu 20. století – Ratinu Z. I ona byla bezpochyby skokovou superstar, na jejím kontě je 50 mezinárodních umístění.

Opět není pochyb o tom, že se jednalo o skokovou hvězdu, ale ani ona nebyla maximálně vytížená. Umístila se na 50 závodech. S Pietem Raijmakersem skončila v roce 1992 v Barceloně druhá právě za Classic Touch a v dalším roce, kdy už ji sedlal Ludger Beerbaum, zvítězila ve finále Světového poháru v Göteborgu (Milton byl tehdy druhý). Společně také zvítězili v řadě špičkových závodů, a to včetně Cách a ME. Do sportovního důchodu odešla koncem roku 1999, ale Leon Melchior s jejím využitím v chovu neotálel.

V roce 1988 připustil Ratinu jejím pravým bratrem Rebel Z. Z tohoto spojení vzešel plemenný hřebec Rex Z. Ten nebyl mezinárodně úspěšným skokanem, ale je otcem šesti koní s výkonností 1,60 m v parkuru. Z těch je nejúspěšnější Regina Z (z matky po Savoy Hanover), která v letech 2008–2016 vydělala 430 380 euro. Regina měla v roce 2007 dva potomky, přičemž jeden z nich, Victoria Z (po Vigo d'Arsouilles) má výkonnost 1,45 m v parkuru.

Regina Z vítězí v Šanghaji (Stefano Grosso / LGCT)

Když začínal s chovem Zangersheide, prohlašoval Melchior, že cestou k úspěchu je out-cross, kombinoval proto francouzského plemeníka Almé s holštýnským Ramirem a hannoverským Gotthardem. Ale na konci osmdesátých let se jeho heslem stalo „chovat blízko“. Zajímavé je, že Regina podporuje obě hypotézy. Její otec je tak úzce prochovaný, jak to jen jde, zatímco její matka je pravým mixem: jejím otcem je napůl klusák a polokrevník, matkou je angloarabská klisna po plnokrevném Keystone Master.

Ratina je matkou tří skokanů na úrovni 1,60 m: Crown Z (po Carthago), Treazure Z (Tlaloc la Silla), kteří jsou dvěma ze čtyř jejích hříbat narozených v roce 2000, a Comme Il Faut narozeného v roce 2005. Crown Z startoval na 13 mezinárodních závodech a vydělal 2 156 euro. Byl ale užitečným otcem, hned 13 jeho potomků dosáhlo výkonnosti 1,60 m v parkuru. Ačkoliv jedinou hvězdou je, zdá se, MTM Reve de Paradis (Adelfos), který v posledních třech letech vydělal 219 185 euro s Tracy Fenney na americké půdě.

Treasure Z vydělal 523 euro na závodě Světového poháru v Káhiře v září loňského roku.

Comme il Faut (Stefano Grosso / LGCT)

Ale Comme il Faut, to je jiná. Když tedy onen chytrý Ukrajinec koupil Corneta Obolensky, bylo součástí dohody, že získá jeho hříbě z Ratiny Z. Comme Il Faut může být tím hřebcem, který bude dále předávat geny Ramirovy linie, která zatím nevyprodukovala žádného špičkového hřebce. Comme il Faut začal svou kariéru v roce 2010 druhým místem na šampionátu v Lanakenu v kategorii pro pětileté, kdy ho jezdil Marcus Ehning. Tato dvojice také společně zvítězila v pěti GP soutěžích a vydělala téměř půl milionu euro. Comme il Faut je také otcem 346 koní s umístěními na mezinárodních závodech, z nichž jeden dosáhl 1,55 m výkonosti a čtyři jsou na úrovni 1,50 m.

Ratinina dcera Calipa Z (po Cor de la Bryere) narozená v roce 1986 je matkou čtyř koní startujících v 1,60m parkurech. Není tak správné říkat, že Ratina byla absolutním propadákem, ale dostala (stejně jako její klony) mnohonásobně více šancí než jakákoliv jiná chovná klisna v historii a zazářil jen Comme il Faut.

Ale pojďme se do toho ponořit více. Jen tak z hlavy, tři špičkoví valaši, klisny a hřebci – Milton, Authentic, Gem Twist, Baloubet du Rouet, Quick Star, Casall, Fine Lady, Ratina a Classic Touch. Byly jejich matky sportovní hvězdy?

Milton byl výsledkem „opatrné selekce“ průkopníka britského teplokrevného chovu, Johna Harding-Rollse, ale jeho irská matka, Aston Answer, nebyla sportovním koněm. Authenticova matka Gerlinda (po plnokrevném Katell) pochází ze silné skokové rodiny, ale nejsou žádné známky toho, že by ona, její matka, bába, prabába atd. kdy startovaly na závodech.

Stejné je to u plnokrevného Gem Twist, jehož otec Good Twist byl sice mezinárodním parkurovým koněm (sedlán Frankem Chapotem), ale nejsou žádné záznamy o startu jeho matky Coldly Noble (po Noble Jay). Možná je to ale trochu zavádějící, protože donedávna nebylo tolik zvykem, aby klisny závodily. Je tak otázka, jak dobré by tyto neprověřené klisny mohly být, kdyby skutečně sportovaly.

A co plemeníci? Baloubet du Rouet: jeho otec i děd byli vynikající sportovní koně, ale na matčině straně nic takového v celých čtyřech generacích nenajdeme.

Quick Star – konečně sportovní kůň ze sportovní klisny. Angloarabská klisna Stella (po Nithard) byla nejen matkou dvou 1,60m skokanů, Quick Star a Olisco, ale sama startovala s Nelsonem Pessoou v sedle na mezinárodních závodech. Na svém koně má 32 vítězství v Grand Prix soutěžích.

Stella – skoková hvězda, vynikající matka…

Casall – opět tu máme mnoho skokových koní pocházejících z této rodiny, ale žádná z klisen nesportovala.

A to stejné zjistíme v případě první z našich tří klisen, Fine Lady. Matka Ratiny Z nebyla sportovní klisnou, ale její bába Heureka byla Grand Prix koněm. Classic Touch se drží stejného vzorce, její matka pochází z rodiny klisen, které nesportovaly.

Ale možná nedělám dobře, když se dívám tak daleko do minulosti. Až v poslední době je více zvykem, že sportují jak plemeníci, tak i klisny. Pojďme se proto podívat na příklady koní z nedávné doby.

Niels Bruynseels v sedle Gancia de Muze  (Stefano Grosso / LGCT)

V červenci 2018 je nejúspěšnějším skokovým koněm Gancia de Muze (Malito de Reves – Nimmerdor), klisna narozená v roce 2006. Na svém kontě má 133 umístění na mezinárodních závodech a 14 vítězství, a to včetně osmi pětihvězdičkových Grand Prix. A její matka je opět bez výkonnosti. Gancia de Muze má záznam o jednom potomkovi: v roce 2011 narozená Lauise van get Dalmenhof (po Nabab de Reve) je bez mezinárodních startů.

Druhé místo obsadil valach Explosion W (po Chacco Blue). Ten je synem sportovní klisny Untouchable (po Baloubet du Rouet), jejímž nejlepším výsledkem z 11 mezinárodních startů je druhé místo ve dvouhvězdovém Grand Prix (1,45). V jejím původu jsou dále klisny, které daly sportovní koně, ale samy nesportovaly.

Třetí je Breitling LS (po Quintero) Beezie Madden. Opět se jedná o potomka sportovní klisny: Armonia la Silla (po Acord II), jejímž nejlepším výsledkem bylo jedenácté místo na GP Světového poháru v Bordeaux v roce 2007, kde ji sedlal Rolf-Göran Bengtsson.

Čtvrtou příčku drží Cita (Casall – Pik Ramiro – Cor de la Bryère), holštýnská klisna narozená v roce 2006. Na jejím kontě jsou letos dvě vítězství s Danielem Coyle, a to v pětihvězdovém Wellingtonu a Langley, celkem 138 umístění a 12 výher. Její matka nemá žádnou výkonnost a její bába dokonce ani nemá jméno (je označena jako Stute_219001380).

Pátá Tobago Z (po Tangelo vd Zuuthoeve) je dcerou klisny Whoopie C (po Mr Blue), která byla sedmá v 4* Grand Prix v Antverpách s Yvesem Vanderhasseltem.

Že bychom se něčeho konečně dobrali?

Šestý Eddie Blue (po Zirrocco Blue) ze Silvana po Marlon – a jsme zase u chovných klisen, které jsou jen chovnými klisnami...

Stejné je to se sedmým Hansson WL (po Hip Hop), opět žádná výkonnost na straně matky.

Osmá je Lizziemary (Cabri d'Elle – Acord II), AES klisna narozená v roce 2006. Nyní ji jezdí Danielle Goldstein a jejích posledním úspěchem je čtvrté místo na 5* GCT v Cascais. Její matka Amandeleah startovala na 5* mezinárodních závodech. Takže další bod pro závodící chovné klisny.

Deváté místo a H&M Harley vd Bisschop (po Dulf vd Bisschop, což je syn Heartbreakera a klisny po Corradově synovi Cornadovi), belgický hřebec narozený v roce 2007. Ten má na svém kontě 176 startů a deset vítězství a žádné sportovní výsledky z matčiny strany.

Emerald a Harrie Smolders v Cáchách

K 17. červenci 2018 završuje první desítku plemeník Emerald NOP (Diamant de Semilly – Carthago) narozený v roce 2004. Ten se může chlubit 182 umístěními a 8 vítězstvími. I on je synem matky z vynikající rodiny, které ale sportovní koně produkovaly, samotné jimi nebyly!

Butterfly Flip

Náš průzkum zakončíme pohledem na poklad Jorise de Brabandera, klisnu Butterfly Flip (Robin I Z – Moderene). Té v roce 2004 patřila 13. příčka v žebříčcích nejlepších sportovních koní WBFSH. Její dcera Flips Little Sparrow (po Cardento), narozená v roce 2006 startuje v 1,60 m parkurech. Butterfly Flip přešla do rukou mistrovského chovatele v roce 2011 a dala mu pět hříbat po plemenících Vigo, Nabab, Norton d'Eole a Elvis ter Putt.

Jikke a Eric van der Vleuten

V roce 2004 patřila do nejlepší dvacítky koní celá řada klisen, které později měly hříbata:

Jikke (Concorde – Pantheon), KWPN klisna narozená v roce 1991, kterou sedlal Eric van der Vleuten, dosáhla na 54 umístění, 6 GP vítězství, 2 vítězství v PN. Je matkou 3 potomků registrovaných v databázi hippomundo. Nejlepší z nich je Dilona (po Warrant) narozená v roce 2008, která byla jedenáctá v 1,40 m v 1* soutěži v Drammen. Je matkou plemenného hřebce Okkie Trooi (po Lord Z, nar. 1996).

Cigale du Tallis a Eugénie Angot v Cáchách

Cigale du Tallis (Jasico – Galifo I), SF klisna narozená 1990, začala desátým místem v Ženevě v roce 1999 s Alexandrou Ledermann v sedle. Má sice 20 umístění, ale hned 7 GP vítězství (6 s Eugénií), a to včetně těch opravdu velkých. Poslední uvedené umístění je šesté místo v GP Bordeaux v únoru 2007. Nemohu najít žádné potomky.

Gladdys a Ludger Beerbaum

Gladdys S (Grandeur – Apart), vestfálská klisna narozená v roce 1992, kterou k jejímu prvnímu vítězství dovedl Ludger Beerbaum v roce 2000 na VC Arnheimu. Nadšení kolem této klisny bylo pochopitelné, vždyť druhý byl Franke Sloothaak a Lord Z, Jeroen Dubbeldam byl čtvrtý s De Sjiem a Otto Becker pátý s Centem. Jejím posledním umístěním bylo čtvrté místo z VC Götteborgu v roce 2007. Celkem 62 umístění, 19 vítězství a 2 výhry v PN, k tomu individuální úspěch na ME v roce 2001... A já nemohu najít žádné potomky.

Na osmnáctém místě tehdy byla Eve des Etisses (Quidam de Revel – Pot d'Or), SF klisna narozená v roce 1992, která se pyšní 47 umístěními a 4 GP vítězstvími. Eve má dva potomky, kteří se dostali do hippomundo databáze: Uraude des Etisses (po Diamant de Semilly) narozená v roce 2008, která startuje v parkurech do 1,45 m, a v roce 2010 narozený hřebec Atome des Etisses (po Mylord Carthago) se stejnou výkonností.

Rád bych se podíval ještě na jednu slavnou skokovou klisnu, a to Katchina Mail, na jejíž kariéru v chovu dohlížel expert na chov, Bernard le Courtois. Katchina, narozená v roce 1998, byla hvězdou sedlanou Patricem Delaveau.

Katchina Mail a Patrice Delaveau na WEG 2010

Jejím otcem je Calvaro a její matka je dcerou plnokrevného Laudanum xx. Katchina je matkou osmi potomků. V roce 2002 se narodila Orangeade Mail (po Fergar Mail). Ta je matkou dvou potomků Spring Mail (po Quite Easy I, nar. 2006), což je matka Athina Mail (po Jaguar Mail, nar. 2010) s vlastní výkonností 1,45 m v parkuru. Orangeade je rovněž matkou plemenného hřebce Tygar Mail (po Quidam de Revel, nar. 2007), který má výkonnost 1,35 m v parkuru.

V roce 2007 se Katchině narodila Talissa Mail (po Alligator Fontaine), což je matka hřebce Elgar Mail (po Utrillo Z) narozeného v roce 2014. Katchina je také matkou pro AES a SF licencovaného hřebce Catchar Mail (po Diamant de Sémilly) narozeného v roce 2012. Následující rok se jí narodil Delstar Mail (po Utrillo), rovněž licencovaný SF plemeník. Nejmladším potomkem Katchiny je v roce 2014 narozená klisna Eluna Mail (po Numero Uno).

Jediným Katchininým potomkem s výdělky uvedenými na hippomundo je Tygar Mail, který ve věku 11 let vydělal 555 euro, což je 1/6 připouštěcího poplatku jeho otce. 400 euro navíc pochází ze soutěží pro mladé koně. Jeho posledním výsledkem je třetí místo v 1,25m soutěži v Rouen v listopadu 2017, kde vybojoval 105 euro. Prapravnučka Katchiny, Athina Mail, vydělala na výhrách 857 euro a jejím posledním výsledkem je patnácté místo z 1,35m soutěže v Chantilly v červenci 2018.

 

Takže žádné jasné rozuzlení, že? Se současným trendem, kdy sportuje stále více klisen, vídáme více špičkových sportovních koní ze sportujících matek, ale stále je tu velká část špičkových skokových klisen, které selhaly ve snaze vyprodukovat potomky stejně úspěšné, jako byly ony samy. Navíc velká část matek špičkových skokanů nikdy neviděla parkurové překážky, a přesto se jim podařilo dát skvělé skokové koně...

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: