Clin d’Or a jeho původ

1. 3. 2013 Martina Cerhová Autor fotek: www.sporthorse-data.com, archiv SCHČT

Pozdvižení mezi chovateli vyvolala zpráva o prvním svazovém hřebci v ČR, kterým je Clin d’Or (Clinton I – Landor S – Contender). Hřebec je reakcí SCHČT na nerovné podmínky nastavené některými držiteli plemenných hřebců pro chovatele vlastnící klisny zapsané v PK ČT a jedná se o snahu svazu zajistit chovatelům hřebce kvalitní zahraniční krve za rozumnou cenu.

Hřebec bude působit v Zemském hřebčinci v Písku (inseminace čerstvým spermatem), kde bude také předveden již zítra, 2. března 2013, na přehlídce plemenných hřebců (více informací o přehlídce zde). Připouštěcí poplatek je 4000,- Kč a pro členy SCHČT je nabízena sleva ve výši 50 %. Hřebec je k dispozici na tři roky svazu SCHČT pro realizaci šlechtitelského programu a pro zvýšení počtu připuštěných klisen ČT. Za tento krok nelze SCHČT nic než zatleskat a nejspíš nejen já doufám, že Clina d'Or bude brzy následovat i hřebec s drezurní krví.

Clin d´Or

Oldenburský hřebec Clin d'Or se narodil 14. 5. 2010 u chovatele Paula Rode. V roce 2012 úspěšně absolvoval oldenburský körung, kde jej již vystavoval hřebčín Sprehe. Jeho míry jsou 166 - 177 - 190 - 21,5 a je velmi zajímavého a známého původu. Pravděpodobně není chovatel teplokrevných koní, který by neslyšel o hřebcích Clinton I, Landor S nebo Contender.

Clinton I

Carolus Capitol I Capitano
o. m. Maximus
Lacq Roman
o. m. Ladykiller
Waage I Calypso II Cor de la Bryѐre
o. m. Heissporn
Lorettchen Royal Wash
o. m. Colibri

Ricena St.Pr./ El.St.

Landor S Landadel Landgraf I
o. m. Farnese
Fureida II El.St. Godehard
o. m. Furioso II
Riconda St.Pr./ El.St. Contender Calypso II
o. m. Ramiro
Ricarda Figaro
o. m. Adrian

Původ ze strany otce

Clinton IClinton I (Carolus I - Calypso II), otec Clina d´Or, je 172 cm vysoký holštýnský hřebec, který se ještě během života stal jednou z legend světového chovu sportovních koní. Se svým jezdcem Thomasem Voßem vytvořili velmi úspěšnou dvojici, která sbírala úspěchy na mezinárodních závodech: dvojnásobné vítězství ve švédském Derby, druhé místo v závodě SP v Oslu a umístění ve Velkých cenách Cách (Aachen), Dortmundu, Berlína, Helsinek apod. Během svého života vydělal Clinton I na výhrách necelých 197 000,- eur, čímž se řadí k jedněm z nejúspěšnějších skokových koní své generace.

Během své sportovní kariéry nebyl příliš hojně využíván v chovu, přesto se mu v roli plemeníka, do které se po ukončení aktivního sportování ponořil, daří výborně. Bylo uchovněno několik jeho synů:

  • Chicardo (om: Corofino I, patří k úspěšným plemeníkům v USA), Clapton Ask (om: Candillo),
  • Clintaro (om: Calato),
  • Clintissimo Z (om: Carthago, hned po körungu byl prodán za 300 000 eur do známého hřebčína Zangersheide, s Judy-Ann Melchior se prosazuje v soutěžích pro mladé koně a mezi chovateli je velmi oblíben),
  • Clinto Z (om: Calido I),
  • Clintord I (om: Caletto I, vítěz 70denního testu se známkou 10 za skok, parkur 1,60 m, prodán do USA) a
  • Clintord II (om: Caletto I, hřebec působil v ZH Tlumačov),
  • Clintos (om: Askari),
  • Cliostro (om: Contender, parkur 1,40 m),
  • Coming Man (om: Corrado I),
  • Coolidge (om: Contender, parkur 1,60 m, ) a
  • Prinz Clintus (om: Cantus).

Úspěšně sportují také Cliqout, Clintash nebo Sir Clinton (všichni 1,60 m parkur). Clinton je také otcem matky plemenného hřebce Christon (o: Cristo), který stejně jako Clintord II v minulosti působil v ZH Tlumačov.

CarolusCarolus, Clintonův otec, je synem další legendy světového chovu, hřebce Capitol I. 100denní test absolvoval s průměrnými výsledky (20. místo ve skokové, resp. 24. místo v drezurní části). Tento výsledek ale nijak neovlivnil jeho význam v roli skokového plemeníka. Dle odhadů plemenných hodnot něm. jezd. federace je jeho skokový index 138 (97% spolehlivost). Ve sportu má zapsáno 684 potomků, 12 T drezurních a 148 T skokových, kteří na výhrách získali přes 1,5 milionu eur. V různých plemenných knihách má zapsáno 308 klisen a v chovu působí 14 jeho synů: Campostello, Canaris Go, Caplan, Carlsson G, Caronimo, Castillo, bratři Clinton I a II, Contini, Conto, Contec, Duka's Carlos a Cascavello. Cascavello (om: Constant) je českým chovatelům velmi dobře znám, neboť dlouhodobě působil v ZH Tlumačov. V současné době působí na Slovensku, kam byl počátkem roku prodán. I Carolus I má pravého bratra působícího v chovu pod jménem Carolus II. Také on je úspěšným parkurovým koněm (1,60 m) a zplodil sportovně nadějné potomstvo. Zajímavostí může být, že mezi potomky hřebce Carolus I je velké množství ryzáků.

Capitol ICapitol I je dalším z řady úspěšných holštýnských hřebců. Od počátku své kariéry plemeníka byl chovateli velmi žádán. Jelikož ale šlo o hřebce většího a těžšího typu, se silným krkem a velkou hlavou, objevily se tyto aspekty i u jeho hříbat. Chovatelé brzy pochopili, že pro něj jsou vhodné klisny v krvi. Výborně se osvědčil na dcery hřebců Lord, Caletto II a Sacramento Song xx, s nimiž zplodil své nejlepší potomky. Jeho věhlas stoupal spolu s licencovanými syny Carthago (om: Calando I), Cassini I a II (om: Caletto II) a Cento (om: Caletto II). Přestože v chovu působí a působilo mnohem více Capitolových synů, např. Indoctro, Carolus I a II, Clearway, Calato aj., jsou to právě první čtyři zmiňovaní, jež sami tvořili dějiny světového skokového sportu. Capitol I neměl pouze jednoho licencovaného bratra, ale hned dva. Capitol II byl ušlechtilejšího typu a bylo proto jednodušší jej připařovat na vhodné klisny. Bohužel po sobě nezanechal pokračovatele. Capitol III se narodil z dvojčat a v chovu se příliš neprosadil. Chovatele odrazovala i jeho výška, pouhých 159 cm.

Capitano, otec Capitola I, 162 cm vysoký holštýnský šiml, má jako otce zapsaného hřebce Corporal. Vznikly ale pochybnosti o otcovství, neboť všichni jeho potomci byli rovněž šimlové a otec Corporal byl hnědák. Holštýnský svaz nechal udělat odběry, které bohužel ničemu nepomohly, neboť hlavní aktéři, klisna Retina a hřebec Grand Vikar (údajný správný otec) byli již po smrti. Nakonec je tedy Corporal nadále uváděn jako Capitanův otec, přestože za toho skutečného je považován Grand Vikar (Colonel - Ramzes AA). Ten nebyl nikdy uchovněn, v mládí ale připustil několik klisen a později se stal mezinárodně úspěšným parkurovým koněm. Capitanův děd, plnokrevný Cottage Son, dal holštýnskému chovu koně většího rámce s často ne zcela korektní horní linií. Jeho synové bohužel často nedostali moc příležitostí v chovu a jako jezdečtí koně byli také často kastrováni. Jeho největší význam nespočívá v přímých potomcích, ale nejlépe se prosadil ve druhé až čtvrté generaci. Je např. otcem matky věhlasného plemeníka Ramiro (po Raimond).

Clintonova matka, klisna Waage, je snem každého chovatele. Několikrát byla připuštěna hřebcem Carolus I a z tohoto spojení vzešel nejen právě Clinton I, ale také jeho uchovněný bratr Clinton II. Třetí z bratrů již uchovněn nebyl. Clinton II je rovněž úspěšným parkurovým koněm. V chovu není příliš hojně využíván, přesto se jeho potomstvo jeví také velmi nadějně. Ani další Waagino potomstvo se neztratilo. Valach Amigo (po Akinos) je drezurním koněm. Syn Clintus (po Carolus II) se prosadil ve skokovém sportu (1,60 m). Dcera G-Casablanca (po Carolus) dala uchovněného hřebce Cantoblanco (po Canto) a parkurovou klisnu Sclintura (po Canturo, 1,60 m). Další dcera Hirtin (opět po Carolus I), sama mezinárodně úspěšná parkurová klisna, dala plemeníka Levisto Z (po Leandro, parkur 1,60 m) a Levisto Alpha Z (klon hřebce Levisto Z).

Calypso IIOtcem Waage je hnědák Calypso II, který oplýval skvělým charakterem, enormním skokovým nadáním a jezditelností, což velmi často předával svým potomkům. I on lépe pasoval na klisny s podílem plnokrevné krve a byl jedním z prvních holštýnských hřebců, kteří se prosadili v hannoverském chovu. Českým chovatelům je znám především jako otec hřebce Carismo, který v minulosti působil v ČR a zanechal zde hojné potomstvo. Teplokrevnému chovu dal ale více plemenných hřebců: Carbid (om: Graphit, otec hřebce Carducci, který v minulosti působil ve Stáji Mustang a Hřebčíně Měník, zároveň otec hřebce Cartouche, také v minulosti působícího ve Stáji Mustang), Compliment (om: Freiherr), Coriolan (om: Capitano) a především další legendu světového chovu sportovních koní, hřebce Contender.

Cor de la Bryѐre (otec Calypsa II), hřebec plemene Selle Français, je také pojmem. Jeho otcem je Rantzau xx, jenž patřil k nejlepším plnokrevníkům, kteří kdy ve Francii působili, a plodil potomstvo prosazující se v parkuru, drezuře i všestrannosti. Důležité je zmínit, že Cor de la Bryѐre nese z matčiny strany také krev plnokrevného hřebce Furioso, k jehož nejznámějším synům patří Furioso II. Přestože patřil Cor de la Bryѐre k nejlepším hřebcům na výkonnostních zkouškách, vynikal charakterem, jezditelností, rychlostí, skokovým stylem i chody, chovatelé o něj nejevili příliš velký zájem. Byl tedy na čas vyměněn do Zangersheide za hřebce Rebel Z. Po návratu zpět do Holštýnska byl jedním z prvních hřebců, kteří byli nabízeni inseminačně. Stal se otcem více než 85 uchovněných hřebců a 569 klisen zapsaných v 1. PK. Téměř 2/3 holštýnských koní nesou jeho geny. Znám je především díky bratrům Calypso I - V, Calando I - V, Caletto I - III, Calvados I - II, Corrado I - II a mnohým dalším synům, kteří ovlivnili světový chov.

Původ ze strany matky

Landor SRicena, Clinova matka, je dcerou známého hřebce Landor S. Ten absolvoval 100denní test v Medingenu s velmi dobrým výsledkem: celkové čtvrté místo a druhé místo ve skokové části a posléze absolvoval úspěšnou kariéru parkurového koně na mezinárodní úrovni. Více než 1 100 jeho potomků vydělalo ve sportu přes 1 300 000 eur a 111 z nich dosáhlo T výkonnosti v parkuru. V různých plemenných knihách má zapsáno 523 dcer a v chovu působí i kolem 40 jeho synů. Mezi ně patří např. Ludwig von Bayern (om: Landino), který je pro letošní rok novou akvizicí Stáje Mustang, dále L'Arc de Triomphe Z (om: Pilot), Lagato (om: Caletto I), Lambrusco Ask (om: Contender, parkur 1,60 m), Lambsdorf (om: Argentinus), Landelin (om: Lanciano), Lando Star (om: Sandro), Landorino (om: Contender), Landsboy (om: Beach Boy), Langostino (om: Graf Lehndorff), Lauterbach (om: Contender, parkur 1,60 m), Le Carolus (om: Carolus I, parkur 1,60 m) a jiní. Mezi sportovně úspěšné potomky patří Blue Loyd (bronzový z OH v Londýně). Landor S je i otcem drezurního GP valacha Lorenzo B (om: Sion). Jeho potomstvo se tedy prosazuje ve všech třech nejrozšířenějších jezdeckých disciplínách - parkuru, drezuře a všestrannosti (Le Carré vítězem Bundeschampionatu ve všestrannosti pro šestileté koně). Coby plemeník je Landor S vhodný pro klisny s podílem plnokrevné krve, lépe většího rámce.

LandadelLandadel, Landorův otec, patří k plemeníkům, kteří dokázali zplodit potomstvo do nejvyššího drezurního i skokového sportu a které na výhrách získalo kolem 4 mil. eur. V počátku své kariéry v chovu ovšem narazil na překážku v podobě komisařů holštýnského svazu, kteří jej považovali za pěkného sportovního koně, ale ne hřebce vhodného pro plemenitbu. Nikdo není neomylný. I u Landadela se potvrdilo pravidlo, že nejlépe pasuje na klisny s vysokým podílem plnokrevné krve (to ten Landgraf I) a jeho potomstvo je v naprosté většině velmi kvalitního exteriéru s enormním skokovým i pohybovým nadáním. K jeho nejznámějším potomkům ve sportu patří jistě klisny Lady Weingard (om: Weinstern, j. Markus Beerbaum) a Fein Cera (om: Cor de la Bryѐre). V chovu působí také početný zástup jeho synů (více než 70), mezi něž patří také Le Cou Cou (om: Goldstern), Landfriese I (om: Manstein), Landstern (om: Ikarus), Landjonker (om: Tin Rocco), Landclassic (om: Trajan), Landkönig (om: Landsknecht I), Lord Kemm (om: Grandios), Lagoheidor (om: Godehard) a Landkaiser (om: Weinstern).

Landgraf I, legenda německého chovu, která se dočkala i vlastní bronzové sochy v Elmshornu, se objevuje v Clinově 4. generaci. Mezi mnohými českými jezdci nebývá oblíben, především pro často komplikovanou povahu potomstva. Zahraniční chovatelé mají na Landgrafa „recept". Je vhodný na klisny vysoko v krvi. Evidentně na tom něco bude, protože Landgraf dokázal ovlivnit světový chov teplokrevných koní. Jeho potomci vydělali přes 4 mil. eur. I Landgraf I měl pravého bratra, který byl licencován, ale posléze vykastrován. Mezi jeho syny působící v chovu patří např. Burggraaf (om: Cor de la Bryѐre), Labrador, Lancer I - III), Landfrieden (om: Calypso I), Larome (om: Roman), Landprinz I a II (om: Masetto, Landprinz II je jistě českým chovatelům velmi dobře znám), Latinus (om: Lord), Latus I - II (om: Maximus), Lavall I - II (om: Sacramento Song xx), Libero H (om: Ronald), Lino J, Lombard, Loutano, Landino (om: Lido, hřebec působící v ZH Písek) atd. Mezi vnuky má také licencované hřebce úspěšné ve sportu jako jsou Last Man Standing (po Lovari), bratry Camposanto a Czechmate (oba po Carthago), Cash and Carry (po Cash), Casir Ask (po Cor de la Bryѐre), Quite Easy I - III (po Quidam de Revel, Cumano (po Cassini I) a mnoho dalších.

GodehardŠiml Godehard patří k nejvýznamnějším synům další ikony teplokrevného chovu, hřebce Gotthard. V chovu působili jeho synové Godewin, Godewind, Gershwin, Germanicus a Germane, ale je znám především díky své dceři Fureidě II (Landorově matce), která dala 5 plemenných hřebců: Coulthard (po Corofino I), Leartes S, Lagoheidor G, Landor S a Landwerder S (všichni po Landadel). Také její dcery daly licencované hřebce: Livestream, Incello, Kumano a Cesaro. Fureidina matka je dcerou známého hřebce Furioso II (po Furioso xx), který se objevuje v liniích drezurních i skokových hřebců extra třídy.

Ricena sama dala kromě hřebce Clin d'Or také valacha Quo Vadis (po Quidam's Rubin), který je úspěšným parkurovým koněm (1,60 m). Ze stejné rodiny pochází i plemenný hřebec Dante Weltino (Danone I - Welt Hit II), jehož bába Riconess je sestrou Clinovy báby. Riconess dala také GP drezurní klisnu Riwera de Hus (po Welt Hit II) a parkurového koně Lumos (po Lordanos), její dcera Ricola dala parkurového koně Lordy 7 (po Ludwig von Bayern). Uchovněný hřebec World Dancer (Wolkentanz II - Waikato) je pro změnu vnukem sestry Clinovy prabáby.

ContenderRicenin mateřský otec Contender patří k dalším velmi známým hřebcům. Zvítězil ve 100denním testu (1. místo ve skokové části a 10. místo v drezurní části). Ve sportu má zapsáno 1868 potomků, z nichž 17 dosáhlo T drezurní a 360 T skokové úrovně. Na výhrách vydělali jeho potomci více než 7 mil. eur. V chovu působí přes 1100 jeho dcer a 130 synů. Contender je hřebec výborného exteriéru, povahy a kvalitních chodů. Od počátku byl chovateli hojně využíván. Mezi jeho nejznámější potomky ve sportu patří jistě Montender a Checkmate. Contender patří k otcům skutečně všestranných koní. V chovu je pravděpodobně nejslavnější jeho syn Contendro I (om: Reichsgraf) a jeho bratr Contendro II, dále pak Chellano Z (om: Cor de la Bryѐre), Canabis Z (om:Silvester), Concerto I a II (om: Ahorn Z) a mnoho dalších. Contender a především jeho syn Contendro I jsou chovateli velmi oblíbeni, především pro svoji schopnost předávat potomstvu nejen skokové vlohy, ale také kvalitní chody a především výborný charakter a jezditelnost. V ČR působí jeho synové Comics (om: Ladykiller xx), Concreto (om: Calando I) a v minulosti Beethowen (om: Lavall II), také zde má vnuky - Normana (po Nekton) nebo Commodora (otec Cranach po Contender) a pravnuky Cannavara (Cannavaros - Con Air) a Crawfordastrala (Crawford - Lupicor). V minulosti zde také působil Campbel Czech (Contendro - Argentan I), v současnosti velmi úspěšně startující s Marcusem Ehningem na mezinárodních parkurových závodech. Výkony této dvojice patří k nejstylovějším (cenu za styl obdrželi např. i za svůj výkon v Hamburském derby). Campbelův syn Carison působí ve Stáji Mustang.

Původ hřebce Clin d'Or je plný zvučných jmen. Vlastně co jméno, to pojem a producent úspěšných skokových a chovných koní. O každém z hřebců, potažmo klisen, by se dal napsat velmi dlouhý text. Tento článek by pak ale narostl do neúměrných rozměrů a pravděpodobně by jej vůbec nikdo nečetl. V případě, že vás bude zajímat určitý předek tohoto hřebce blíže, ozvěte se a informace budou doplněny obsáhleji.

Videa Clin d'Or

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.