Chovatelský den Hřebčince Tlumačov

13. 07. 2018 07:00

Obrázky: 21

Autor: Jana Fatenova Foto: Jana Fatěnová Rubrika: Výstavy a show Počet přečtení: 1012 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Jediný moravský hřebčinec připravil pro moravské chovatele a příznivce koní tradiční Chovatelský den v prostorách historií opředeného hřebčince. Ač ředitel hřebčince Ing. David Olejníček ve svém úvodním slovu v programu říká „chovatelský den je ale na druhou stranu stále jen „slabým“ odvarem slavné historie Jezdeckých dní v Tlumačově, které přitahovaly pozornost nejen stovek a tisícovek, ale i desítek tisíc návštěvníků,“ ti, co se chovatelského dne účastnili, mohou říct, že tým pod vedením Ing. Olejníčka („nekoňáka“), šlape a posouvá hranice hřebčince a jeho akcí na úroveň světových chovatelských zařízení.

Vedoucí výcviku zápřahových koní hřebčince Josef Iš sestavil atraktivní program plný bohatých a různorodých čísel. Chovatelský den začal chovatelskou ukázkou několika kolekcí různých plemen, komentovanou nejedním chovatelským odborníkem.

Na Moravě se ctí tradice a tak polední přestávka byla vyplněna koncertem Skoroňáků a trubačů a početné diváctvo kromě poslechu mohlo potěšit své chuťové buňky či se projít po části zrekonstruovaných stájí, kde se připravovali koňští a lidští aktéři ke svým představením.

O slavnostní zahájení se postarali vlajkonoši a kočáry přivážející četné hosty mimo jiné i hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.

S Moravou souvisí i banderium, tentokrát přijelo z Kunovic a představilo krásu nejen koní, ale i moravských krojů a tradic.

Pro nastávající nevěsty a ženichy byla připravena ukázka svatební. Kromě krojů moravských oblastí byly k vidění róby ze Svatebního studia Dany Svozílkové a svatební spřežení řídili J. Iš, M. Žák, Č. Zavadil, L. Doležel a J. Kartus.

Když se řekne ve sportovním světě Tlumačov, na mysl přijde hned jedna z disciplín, která se může chlubit mistrem světa – voltiž. I pro tento chovatelský den si TJ Voltiž Tlumačov připravila ukázku svého umění a tak lonžérka L. Hablovičová lonžující Condora a tým cvičenců (M. Hablovič, J. Hablovič, L. Hablovičová, N. Polsterová, K. Matulíková, M. Drbalová, V. Gasanová, M. Lekešová, L. Polster a V. Matulíková) předvedli metání na koni neosedlaném.

Sílu koní při reji chladnokrevných koní i při práci v kládě předvedli se svými koňskými svěřenci J. Andrle, T. Hubl, J. Kartus a M. Kubíček.

Spolupráce českých hřebčinců a hřebčína je viditelná i při akcích těchto organizací. Do Tlumačova dorazila drezurní ukázka jak z ZH Písku, tak i z Hřebčína Kladruby n.L. Písecká K. Kačírková předvedla ponyho Zaval v.h. Enkershof. Černé barokní perly ze Slatiňan předvedli Ing. K. Neumannová (Solo Siria XXIX), M. Flégrová (Sacramoso Mantova X), Ing. K. Dvořák (Romke Eleja X) a P. Novák (Sacramodo Siria XV).

České teplokrevníky Čika a Lotara v ukázce dáma a kavalír odjezdili I. Nováková a L. Žákovčík.

Pro tlumačovské publikum byla připravena i čtverylka českých a moravských teplokrevníků a tak diváci spatřili v netradiční úloze Zdeňka Žílu (Jacampo) a spolujezdce s ČT V. Kučovou (Big Gem), M. Slováčka (Lotrando) a MT R. Musila (Sabila Sagrada), M. Farkašovou (Sába), K. Sukupovou (Cadot), K. Stoličkovou (Sambery), L. Vrbíčkovou (Sabéna).  

I nastupující koňařská nejmladší generace se zde prezentovala. Nejprve ukázkou malý vystavovatel a posléze i ukázkou soutěže Lead Rein. Děti N. Respondek, Š. Stehno, D. Lodzianová, E. Bocková, J. Stehnová ukázaly, co se svými poníky Horeb Blodwen, Tyli, Finale umí.

Jízdní policie Zlín předvedla nejen ušlechtilé a skvěle vycvičené české teplokrevníky při policejní práci, ale i ukázku výcviku policejních psů.

Maďarští hosté se v programu prezentovali několikrát. Maďarští čikoši předváděli tradiční maďarské jezdecké umění, až se tajil dech. Lipicáni z Szilvasvaradu se chovatelům předvedli na ruce v dopoledním bloku, pak při drezurní ukázce a v nádherné maďarské zápřeži.

Pro českou kotlinu netradiční plemena předvedli Ing. J. Kubeša s hřebcem paso fino columbiano Resorte de Quebrada Grande, J. Vávra s fríským hřebcem Jeroen van Stal Jaegerhof a žhavou Andalusii zajistily dámy MVDr. V. Živnová a M. Petráková s Sarmiento II a Guaro IV. Rumunský venkov do Tlumačova přivezli huculové z Farmy „Y“ z Cunkova se svými jezdci A. Vopravilovou – Ginebra, B. Dvořákovou – Ofina a spřežením vedeným V. Vopravilem a K. Kozákovou (Lola, Oranžáda).

Různých typů spřežení viděli diváci během chovatelského dne několik, své umění se spřežením předváděli J. Iš, M. Žák, E. Blecha a J. Nesvačil. Vícespřeží vedené mistrem opratí Jiřím Nesvačilem vlétlo do kolbiště, jen se zaprášilo, a koně Diettward, Arnie, Gulden ZH, Apul, Jasmín 12 a Furioso XXX – 16SK/Čardáš G předváděli, co umí.

V nekoňařském programu, ale s koňmi souvisejícím, se představil sokolník M. Straka se svými dravci v letu. Žongléři Erik a Thomas s bubeníkem Lukášem nám připomněli cirkusové kousky.

Komentáře celého odpoledne se ujala dvojice velmi sehraná, a to Ing. Lenka Gotthardová, CSc., a Ing. František Petřík.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: