Chovatelské ohlédnutí za WEG 2018

25. 10. 2018 06:00

Obrázky: 26

Autor: The Horse Magazine Foto: Eric Knoll a DigiShots Rubrika: Chov koní Zdroj: http://www.horsemagazine.com/thm/2018/10/breeding-at-the-weg/ Překladatel: Eva Holubcová, Katka Lipinská Počet přečtení: 1107 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Jaká plemena byla nejúspěšnější na světových jezdeckých hrách v Tryonu? A co se můžeme dozvědět zajímavého o původech startujících a jejich příslušnosti k plemenným knihám? Téma zpracovali Chris Hector a Gemma Alexander.

Navzdory problémům vyplývajícím z místa konání a počasí, světové jezdecké hry 2018 bezpochybně vstoupí do historie.

Parkurové skákání

Pro všechny fanoušky chovu zde máme přehled soutěžících. Startovní listina čítala 124 startujících a nejčastěji se jako otec vyskytoval momentální světový plemeník číslo jedna podle WBFSH – Chacco Blue (Chambertin – Contara x Contender) s ohromujícím počtem 8 potomků: Chaqui Z (matka Quilina Z po Quinar Z), Chalou (matka Skylubet po Baloubet du Rouet), Chacco-Blue II (matka Naiti Rouge po Cincaba Rouge), Chacco Balou (matka Balounielle po Baloubet du Rouet), Chacna (matka Karewa po Narew xx), Chacco Kid (matka Solara po Come On), Blue Movie (matka Showtime po Pilot) a Chactino (matka Cento’s Contina po Cento).

Blue Movie po Chacco Blue, matka po Showtime po Pilot

Na druhém místě v žebříčku WBFSH je také druhý nejčastější plemeník – se čtyřmi přímými potomky a čtyřmi vnuky: Diamant de Semilly (Le Tot de Semilly – Venise des Cresles x Elf III). 

Don VHP Z NOP po Diamant de Semilly

Třetí nejvíce reprezentovaný plemeník byl Cornet Obolensky (Clinton – Rabanna van Costersveld x Heartbreaker), který momentálně je 4. v žebříčku; a je reprezentován čtyřmi potomky a je dědem dalších tří.

Silver for Clooney po Cornet Obolensky

Čestná zmínka patří hřebci Darco (Lugano van la Roche – Ocoucha x Codex), který je v současnosti v žebříčku na 28. místě a na WEG ho zastupovali 3 potomci a 7 vnuků.

Plemeníci z dřívější doby stále mají velký vliv na startovní listiny díky synům a dcerám, v čele je Quidam de Revel (Jalisco B – Dirka x Nankin); momentálně na 11. místě ve WBFSH a kterého na WEG prezentovali dva potomci a 12 vnuků. Hned za ním v žebříčku WBFSH je na 12. místě Nabab de Reve (Quidam de Revel – Melodie En Fa x Artichaut) zastoupený dvěma potomky, zatímco je dědem sedmi. Plemeníkem č. 8 ve WBFSH je Baloubet du Rouet (Galoubet A – Mesange du Rouet x Starter), na WEG s jedním potomkem a sedmi vnuky. Jalisco B (Almé – Tanagra x Furioso xx) již v elitní stovce WBFSH není, ale na WEG byl zastoupen sedmi vnuky, stejně jako Heartbreaker (Nimmerdor – Bacarole x Silvano), který je v žebříčku na 15. místě.

Nejvíce zastoupeným plemenem byl belgický teplokrevník s 20 soutěžícími, následovaný 19 KWPN koňmi, oldenburským teplokrevníkem se 13 a Selle Francais s 12. Holštýni a Zangersheide se umístili shodně na pátém místě se 7 startujícími koňmi.

Ve žhavé soutěži týmů zvítězil americký tým, který se skládal z Devina Ryana s Eddie Blue (VDL Zirocco Blue – Silvana x Marlon; KWPN), Adrienne Sternlicht s Cristalline (Cristallo I – Monalisa x Caretello B; německý sportovní kůň), Laury Kraut s Zeremonie (Cero I – Toulouse x Quick Star; holštýnský teplokrevník) a McLaina Warda s Clinta (Clinton – Last Flight x Lord Pezi; oldenburský teplokrevník).

Stříbrní byli Švédové, jejichž tým byl sestaven z Henrika von Eckermanna s Toveks Mary Lou (Montendro I – Pina-Colada x Portland L; vestfálský teplokrevník), Malin Baryard-Johnsson s H&M Indiana (Kashmir van Schuttershof – Halifax x Animo’s Hallo; belgický teplokrevník), Fredrika Jönssona s Cold Play (Contendro I – Honey Moon x Argentinus; oldenburský teplokrevník) a Pedera Fredricsona s H&M Christian K (Namelus R – Sirnanda x Calvados; KWPN).

Bronz patřil Německu, které reprezentovali jezdci Simone Blum s DSP Alice (Askari – Landblume x Landrebell; německý sportovní kůň), Laura Klaphake s Catch Me If You Can (Catoki – Argentin x Acordplus; oldenburský teplokrevník), Maurice Tebbel s Don Diarado (Diarado – Lady Lancer x Lord Lancer; rýnský teplokrevník) a Marcus Ehning s Pret A Tout (Hiram Chambertin – Gare A Elle Deux x Stew Boy; Selle Francais).

Simone Blum and DSP Alice

Absolutně jednoznačným vítězem byla německá dvojice Simone Blum s její báječnou jedenáctiletou klisnou DSP Alice (Askari – Landblume x Landrebell; německý sportovní kůň). Tato úžasná klisna byla odchována v Německu Ralfem Mewsem a je vlastněna svojí jezdkyní. Není zrovna představitelkou špičkového chovu. Její otec Askari je v Hipomundo databázi registrován pouze s 54. mistem v Grand Prix soutěži 150 v roce 2006. Přesto má působivý rodokmen. Je po Accord II, který je z kombinace Almé a Cor de la Bryère z matky s mnohem více Cor de la Bryère a jako bonus i s Landgrafem. Otec matky Alice je neznámý syn Landadela jménem Landrebell a sama matka Alice je z rodiny, která by vám peníze z kapsy při koupi rozhodně nevytáhla.

Stříbro získal švýcarský Martin Fuchs s dvanáctiletým vestfálským valachem Clooney (Cornet Obolensky – Fraulein vom Moor x Ferragamo), který byl odchován v Německu Berndem Richterem. Bronzový byl také Švýcar, a to Steve Guerdat s dvanáctiletou klisnou švédského teplokrevníka Biancou (Balou du Rouet – Coco x Cardento), která byla odchována ve Švédsku Stall Hickey AB a je v současné době v majetku svého jezdcee a Elias Stud Farm.

Bianca a Steve Guerdat

Zbytek první desítky byl následující:

  • 4. USA, Mclain Ward a Clinta (Clinton – Last Flight x Lord Pezi; oldenburský teplokrevník)
  • 5. Kolumbie, Carlo Enrique Lopez Lizarazo a Admara (Padinus – Somara x Murano; KWPN)
  • 6. Rakousko, Max Kühner a Chardonnay (Clarimo – Pamina III x Corrado I; holštýnský teplokrevník)
  • 7. Itálie, Lorenzo de Luca a Irenice Horta (Vigo D’Arsouilles – Erenice Horta x Diamant de Semilly; belgický teplokrevník)
  • 8. Švédsko, Fredrik Jönsson a Cold Play (Contendro 1 – Honey Moon x Argentinus; oldenburský teplokrevník)
  • 9. Francie, Alexis Deroubix a Timon d’Aure (Mylord Carthago – Miss du Beny x Drakkar des Hutins; Selle Francais)
  • 10. USA, Laura Kraut a Zeremonie (Cero I – Toulouse x Quick Star; holštýnský teplokrevník)

Co bylo zajímavé, všichni koně z první desítky byli ve věku mezi 10 a 13 léty, 5 klisen, 4 valaši a jeden hřebec. Dva reprezentovali holštýnskou a oldenburskou PK, zbytek německého sportovního koně, vestfálského, švédského, belgického teplokrevníka, KWPN a Selle Francais.

Drezúra

Jako obvykle, prvních dvanáct v Grand Prix Special, jediné individuální soutěži v drezuře, kterou jsme mohli vidět v Tryonu, bylo jednoznačně ovládnuto „D“ linií Donnerhall, kterou reprezentovalo pět startujících. A zase byl De Niro nejvýznamnější Donnerhallův syn – dva ze soutěžících byli po něm a jeden po jeho synovi Danone (z matky po Weltmeyer), bohužel u Dante Weltino se databáze neshodují v jeho otci, kterým je buď Danone I, nebo Danone IV. Na webu Klosterhof Medingen stojí Danone I (stejně jako dřív jeho otec, De Niro), budeme se přiklánět k Danone I.

Du Soleil po De Niro

Diamond Hit po Don Schufro (Donnerhall / Pik Bube) je z Loretty po Ramino, špičkové klisny ze stáda Paula Schockemöhla. Loretta je také matkou Sandro Hita. V čase, kdy byl Sandro Hit neskutečně populární a Diamond Hit ignorován, mi tehdy Paul Schockemöhle řekl, že Diamond Hit je nejlepším synem Loretty. Zdá se, že měl pravdu. Syn Dublet byl v individuální soutěži 6. a další Hawtins Delicato 9., zatímco „S“ linie Sandro Hita byla reprezentována na 11. místě koněm Sammy Davis Jr (San Remo / Wenckstern).

Hawkin’s Delicato a Carl Hester

Také zde byli tři reprezentanti „F“ linie: klisna Mount St John Freestyle (po Florestanově synu Fidermark z klisny po Donnerhall), bronzová s Charlotte Dujardin ve Special, zatímco stříbrný Verdades byl po Florett As (Florestan) a pátý Well Done de la Roche CMF byl po pravnukovi Florestana Furstentraum z klisny po Walt Disney.

Charlotte a Freestyle

„B“ linie měla jen jednoho představitele, ale zato vítězného, je jím Bella Rose po Belissimo z matky po angloarabovi Cacir.

Bella Rose

Před pár lety Holanďané předpovídali budoucí dominanci jejich jezdců a v Holandsku odchovaných koní, ale nestalo se tomu tak. Holandský styl ježdění čím dál více vypadá, že je v úpadku a jen málo holandských koní dosáhne vrcholu. Nejlépe umístěný KWPN kůň byl Cosmo, který byl ale odchován jako skokový kůň po Grand Prix skokanovi Van Gogh z matky po Frühling.

Cosmo

Buriel K.H. byl jedním z překvapení na WEG, reprezentoval holandskou drezurní linii, je po Osmium, synu Ferra, a z klisny po Krack C.

Nejlepším holandským jezdcem byl Edward Gal na 7. místě, který jezdil dánského hřebce Glock´s Zonik NOP po Zack, synu Rousseau (Ferro x Jazz), ale z matky německého chovu po Romanov x Don Schufro.

Edward Gal a Zonic

Všestrannost

Bylo nebylo, kdysi nikdo nevěnoval pozornost chovu koní do všestrannosti, věřilo se, že odchovávat koně do všestrannosti nelze, že se jedná jen o šťastné shody okolností. WBFHS rankingy koní do všestrannosti byly plné koní „neznámého původu“. Samozřejmě, že to nikdy nebyla pravda. Irové měli pěkný byznys z prodeje svých military koní bohatým Američanům, což bylo jen rozšíření původní role jejich hunterů, kteří dělali vše pro to, aby bezpečně přenesli šlechtu v honech. 

Byli zde pionýři jako Sam Barr a Friedrich Butt, kteří začali s chovem koní pro všestrannost, a ukázalo se, že ve skutečnosti je to snadné, možná snadnější než chov špičkových skokových či drezurních koní. V současné době je chov koní pro všestrannost byznys v řadě zemí, včetně Francie, která je v popředí. Když se zaměříme na finální patnáctku v Tryonu, šest z nich byli Francouzi, tři Irové, dva KWPN a dva z Německa.

Když se podíváme na původ zlatého medailisty z Tryonu – Allstar B, najdeme všechny vlivy, které formovaly moderního military koně. Třináctiletý valach je sice KWPN, ale jeho horní linie jsou všechny francouzské, v kombinaci s legendárním Almé Z s plnokrevným Night and Day. Mateřský otec Allstar, Eckstein je po Zion (65 % A 1/1, který v sobě kombinuje plnokrevné Lucky Boy a Fra Diavolo). V neposledku otcem báby je Ladalco po plnokrevném Ladykiller, zde užit v kombinaci s krví jiného plnokrevníka, který renovoval holštýnského teplokrevníka, a to Cottage Son, který také byl otcem mnoha špičkových military koní, včetně britského olympijského koně, plnokrevného Cottage Romance, který byl zplozen předtím, než Cottage Son opustil Británii.

AllStar B

Rodina Allstar B vyprodukovala skokany s výkonností 160 cm, ale jak můžeme vidět v poslední generaci, byla pozornost soustředěna na všestrannost. Polosestra Allstara Vienna B byla tříhvězdičkovou militaristkou s holandskou Jeanette Chardon, zatímco polobratr Allstara Warinde B (Padinus) je USA skokan do 160 cm s jezdkyní Lauren Hester. Chov reflektuje změnu, která se ve světě military odehrála, soustředění na bezpečné skákání a rostoucí vliv parkúrové části.

Druhým byl Mr Chunky, který je mnohem tradičněji odchován. Registrován v PK Sport Horse Breeding of Great Britain Book, je po Jumbo (Skippy x plnokrevný Seven Bells), který s Andrewem Nicholsonem skákal military, a z matky po plnokrevném Sergeant Drummer.

Mr Chunky

Třetí, Hale Bob, je oldenburský teplokrevník, tedy patří k plemenné knize, která byla jednou z prvních, které masivně přilily plnokrevnou krev do své populace. Hale Bob je po Helikon xx z Goldge po Noble Champion, synu plnokrevného Noble Roi. Až otec báby přináší skokovou krev skrze Gotthardova syna Goldlöwe.

Hale Bob

Vassily des Lassos byl hvězdou, ve svých devíti letech přeletěl kurz s veteránem Andrewem Hoyem, ale dostal špatnou známku za drezurní část od jednoho z rozhodčích, jinak by byl pravděpodobně celkově třetí. Vassily je po Jaguar Mail, Selle Francais plemeníku, který se ukázal jako skvělý otec koní do všestrannosti, jak to již naznačoval jeho rodokmen. Jaguar Mail je po plnokrevném Hand In Glove (dostihový kůň, taktéž špičkový drezúrní a skokový kůň) a z klisny po posledním Grand Prix skokanovi A 1/1 Laudanum, s kombinací krve Almé Z a Gotthard. Andrew Hoy koupil koně od Toma Carlileho, který měl velké úspěchy s potomky Jaguar Maila a který rád zdůrazňuje, že je má rád z dobře, opatrně skákajících angloarabských matek; Vassily je z Illusion Perdue (Jalienny x Vulcain), klisny angloarabského chovu, jejíž linie se datuje do roku 1902.

Vassily de Lassos

Dalším koněm je irský odchovanec VDL Ricochet (Ahorn x Lord), registrovaný jako KWPN, ale jeho krev je vesměs holštýnská.

Qing de Briot Ene HH je klasický mix Selle Francais a angloarabů. Je po vnukovi Grand Veneur jménem Eolien II a z matky po angloarabovi Elaton Or.

Qing de Briot Ene HH

Sedmý byl Vinci de la Vigne, který jako Vassily je pouze devítiletý a jezdil ho vítězný jezdec z Ria, Astier Nicolas. Vinci de la Vigne je po synovi Papillon Rouge, Estevelovi des Bois z klisny po Duc du Hulvel a z báby po angloarabovi Gentil Pierre.

Hnědá klisna Tima Price jménem Cekatinka byla osmá a Tim nyní dluží díky velkému holandskému chovateli Janu Greve. Cekatinka je totiž z klisny po St. Leger vítězi Julio Mariner, který byl méně úspěšný v chovu než na dráze a byl koupen později Janem Grevem pro jeho De Watermolen Stud. Otec Cekatinky King Kolibri (Kolibri x Libero H) je bělouš, kterého Jan Greve koupil do Holandska dříve, než se stal skokanem s výkonností 160 cm s Jos Lansinkem a později s Američankou Lauren Tisbo. 

Cekatinka

Deváté místo patřilo Billy the Red, německému odchovanci, který je po Balou du Rouet, úspěšném skokanovi a plemeníku Paula Schockemöhle, z klisny po plnokrevném Stan the Man – nejlépe známém jako otci světového šampióna v military La Biosthetic-Sam Michaela Junga.

Desítku zaokrouhluje jedenáctiletý ryzák Quarrycrest Echo, který ve svém rodokmenu má obrácené současné trendy, tedy ISH nahoře a holštýni na mateřské straně. Echo je po Clover Echo, synu famózního Clover Hill, zatímco matka je po holštýnském Cavalier Royale, který byl mnohokrát v čele WBFSH žebříčků plemeníků ve všestrannosti. Bába Echo je po Diamonds Are Trumps, synu prestižního ISH plemeníka King of Diamons.

Piggy French a Quarrycrest Echo

Návod, jak odchovat špičkového militaristu, se může lišit zemi od země, ale bezpochybně více a více chovatelů obrací svoji pozornost na všestrannost a jezdci všestrannosti nyní mohou těžit z benefitů specializovaného chovu.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: