Chladnokrevný šampionát v Olomouci

15. 09. 2016 06:00

Obrázky: 7

Autor: Natalie Blizňáková Foto: Markéta Holčáková Rubrika: Chov chladnokrevníků Počet přečtení: 3877 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V Equine Sport Centre Olomouc, areálu známém pro parkurová skákání na té nejvyšší úrovni, se první srpnovou sobotu uskutečnil Moravský šampionát tříletých teplokrevných a chladnokrevných klisen a také klisen s hříbaty. Na dvou pískových kolbištích byly po celý den předváděny kolekce tříletých klisen, klisen s hříbaty a plemenných hřebců jak teplokrevných, tak chladnokrevných. Bohatý program vytvářely různé ukázky téměř ze všech odvětví jezdectví a k vidění bylo mnoho plemen od nejmenších poníků až po plemenné chladnokrevné hřebce.

V chladnokrevných kolekcích byly nejdříve hodnoceny tříleté klisny slezského norika a českomoravského belgického koně.

V kategorii slezanek bylo předvedeno 7 klisen, které byly všechny představeny odborné komisi, kterou tvořili Mojmír Kubíček, Josef Anderle a Pavel Kaluža, členové rad slezského norika a českomoravského belgika. Nejlépe hodnocenou klisnou se stala klisna 67/879 Šance v majetku Vítkovské zemědělské s.r.o., druhá skončila klisna 65/630 Bela v majetku pana Antonína Turčína a na třetím a čtvrtém místě se umístily opět klisny v majetku Vítkovské zemědělské s.r.o., a to klisna 67/875 Švarná a 67/874 Šína. Na pátém místě skončila klisna 72/771 Samba v majetku pana Josefa Peňáka, klisny 50/576 Unique Scarlett a 65/631 Syntie skončily na společném 6. -7. místě.

Šance

OzvěnaV kategorii tříletých belgických klisen se představily pouze dvě klisny, což jistě není mnoho. Vítězkou se stala klisna 2/137 Ozvěna v majetku pana Václava Tomiczka a na druhém místě skončila klisna 55/756 Hedvika pana Antonína Tesaře.

Za slezskonorická hříbata, kterých bylo předvedeno šest, byla vybrána nejlepší klisnička a nejlepší hřebeček. Nejlepší klisničkou se stala Lucka z matky 68/236 Líza po hřebci 1588 Nacho - B v majetku pana Vojtěcha Pospěcha a za nejlepšího hřebečka byl vybrán Soren z matky 68/424 Barunka po hřebci Steiman v majetku pana Vladislava Němčáka. Na třetí místo byla zařazena klisnička Vabeka, jejíž matka je klisna 69/743 Chata a otec plemenný hřebec 1589 Baramis.
Zbylí tři hřebečci skončili na 4. - 6. místě.

Líza

Ze sedmi belgických hříbat zvolila komise jako nejlepší klisničku Shakyru z matky 55/388 Masija a po otci 2882 Sagir a jako nejlepší hřebeček byl vybrán Bohuš z klisny 60/287 Arisa a po otci 1954 Brisul.

Z předváděcí části byla pro diváky jistě velmi atraktivní přehlídka plemenných chladnokrevných hřebců. Ze zástupců slezského norika to byli hřebci 2986 Neron, 2952 Brys Slezský, 1952 Galvas, 2060 Nagan a za českomoravské belgiky 1835 Patriot, jediný žijící zástupce linie Pandor, a 1699 Agy, horký kandidát na nejkrásnějšího koně České republiky pro rok 2016.

Agy

Celý den probíhaly na hlavním kolbišti ukázky westernového ježdění, PONY GAMES, čtverylka poníků, rytířské souboje provedené skupinou z Trnavy nebo vystoupení s názvem dáma v sedle. Chladnokrevníci byli předvedeni v reji kočárů, který vedl Pavel Cáb s hřebcem Naganem v jednospřeží, následoval ho Pavel Reichel s plemennými hřebci Neronem a Brysem Slezským, pan Stuchlík s fríským spřežením, Václav Coufalík s teplokrevnými klisnami Libyí a Lindou, Jiří Bajer s valachem Leonem a klisnou Leidy, kteří byli zapřaženi v krásné dobové bryčce, a rej uzavíral Jan Blizňák se čtverkou slezských noriček Švarnou, Sárou, Šancí a Šínou.

P. Reichel

Na vedlejším kolbišti probíhaly po chovatelské části výstavy speciálních tříd poníků, a to lead rein třída pro shetlandské pony, lead rein třídy pro velšské pony, dále soutěž mladý vystavovatel pro děti a juniory do 16 let a jízda zručnosti pro děti do 9 let.

Chladnokrevníci byli po celý den k vidění také na travnatém kolbišti, které pro vzdálenější umístění v areálu nepřilákalo mnoho diváků, i přesto, že zde měl pan Vladimír Hajtmar zapřažené své tři valachy Galena, Grafita a Olivera ve speciálně upraveném žacím stroji a ukazovali zde, jak se dají využít koně a stroje dohromady v polním hospodářství - tato ukázka byla opravdu neobvyklá a zajímavá. Pan Hajtmar pak spolu s panem Bajerem provedli ukázku orby a také soutěž v ovladatelnosti s kládou.

p. Hajtmar

Celá akce proběhla pod záštitou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, a i když zpočátku nebylo počasí moc slunečné, diváci si přece jen cestu na chladnokrevníky do areálu v Lazcích našli a vydrželi až do konce bohatého programu.

Za organizaci děkujeme především Svazu chovatelů koní Moravy a Slezska pod vedením pana MVDr. Františka Horníka.

Další fotografie z akce naleznete ve fotogalerii Markéty Holčákové.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: