Chladnokrevný kvalifikační víkend v Klokočově

13. 9. 2014 Natalie Blizňáková Autor fotek: Podhorská Zuzana, Blizňáková Barbora

Poslední srpnový víkend se v hřebčíně v Klokočově u Vítkova konala předposlední kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní v oblasti Severní Moravy. Koní se sešlo hodně, a proto byl program opravdu zajímavý a diváci se měli na co dívat...

23. a 24. srpna se na Františkově Dvoře v Klokočově konala dvoudenní kvalifikace na Mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní, a to v jednospřeží i v dvojspřeží. I když počasí moc nepřálo, probíhaly celé závody v pohodové atmosféře jak pro diváky, tak pro účastníky.

Turčan

V sobotu 23. srpna probíhala kvalifikace pro jednospřeží. Na start se postavilo 7 kočí, z nichž 5 jelo se dvěma koňmi. Tak jako každá kvalifikace, i tato se skládala ze třech částí - vozatajská jízda, ovladatelnost s kládou a těžký tah. Cíl soutěžícího je nasbírat ze všech částí co nejméně bodů, protože kočí s nejmenším počtem bodů vyhrává. Pokud se soutěžícímu v jedné z částí nezadaří, je diskvalifikovaný a řadí se tak na poslední místo. Přesto může pokračovat v soutěži dál a při lepších výsledcích v následujících disciplínách nakonec může dosáhnout i dobrého umístění.

Fizek

V sobotu, kdy se konalo jednospřeží, nás celým dnem prováděl pan Ivan Petrtýl, který diváky obeznamoval s průběžnými výsledky i pravidly soutěží. Díky vybudovanému závodišti, které se v hřebčíně nachází, bojovali závodníci i s překážkami jako vodní příkop nebo val.

Hajtmar

Vozatajská jízda byla pro účastníky opravdu zajímavá. Museli při ní projet přes již zmíněný val, vodním příkopem, absolvovat couvání, taky maratonskou překážku, průjezdy a jiné. S první částí si nejlépe poradil dlouholetý účastník těchto soutěží Jan Blizňák se svým valachem Narexem a na druhém místě se umístil taktéž Jan Blizňák se svým druhým koněm, hřebcem SN Brysem Slezským. Na 3. i 4. místě se umístil vozataj Marian Fizek se svými valachy Lordem a Buntkem. Jako pátý se umístil v této části Játy Jozef s polským chladnokrevníkem Mačkem.

B

Ovladatelnost s kládou byla složena z 10 překážek. Na trati museli závodníci projít i s kládou přes vodní příkop a nechyběly ani technické překážky. S touto soutěží se nejlépe popral zástupce Slovenské republiky Patrik Játy s hřebcem Litvorem. Ten měl před druhým umístěným Janem Janovským s Brokem náskok ještě více než 15 vteřin. Následně za nimi skončil Marian Fizek s valachem Lordem a čtvrtý pak Libor Mikeš se svou klisnou Stellou. Na posledním dekorovaném pátém místě skončil Dušan Turčan s valachem Juráškem.

Fizek

Poslední soutěží dne byl těžký tah. Koně tahali saně, které měly počáteční hmotnost 700 kg. Postupně se po 100 kg přikládalo a aby koně získali 1 bod, stačilo jim přetáhnout 1 000 kg. Tuto hmotnost přetáhli všichni koně a dál jen pro ukázku divákům šli Patrik Játy s muráňským hřebcem Litvorem, Jozef Játy s valachem Mačkem, Marian Fizek s Buntkem a Jan Janovský s Inspektorem. Po přetáhnutí 1 200 kg však také soutěž ukončili a rozhodčím a technickému týmu byl dán čas na spočítání výsledků a došlo k celkovému vyhodnocení.

Tur

Jako pátý se umístil Blizňák Jan s Narexem, který nasbíral 10 bodů. Na čtvrtém místě se umístil zástupce Slovenské republiky, který je ovšem úspěšný i u nás, Patrik Játy s hřebcem Litvorem. Třetí místo si vybojoval Jan Janovský s valachem Brokem. Ten získal v soutěži 9 bodů. Druhý skončil Jan Blizňák se svým druhým koněm Brysem Slezským a vítězem sobotního dne se stal Marian Fizek ze stáje Lordo se svým valachem Lordem. Výherci byli odměněni peněžnými i věcnými cenami, stužkou a pohárem.

Marián Fizek s Lordem

Vítěz celého dne Marian Fizek s Lordem.

V neděli proběhla soutěž dvojspřeží, které se účastnilo 8 párů koní. K závodníkům z předchozího dne, kteří spřáhli koně do pár (Blizňák, Fizek, Janovský, Mikeš, Turčan), přibyli Vladimír Hajtmar s Galenem a Rainerem, Mojmír Kubíček s hřebci Barbarem a Biskupem a také David Šima s klisnami Sara a Sára. Trať byla pro soutěže stejná jako v sobotu, jen maratonská překážka byla obměněna a průjezdy byly rozšířeny. Neděli komentovala Petra Šanturovová.

Š

S vozatajskou jízdou, kterou byl den zahájen, bojovali závodníci opravdu velmi vyrovnaně. Mezi prvním a druhým místem byla mezera jen 3 vteřiny a i dál to bylo opravdu našlapané. Vítězem vozatajské jízdy se stal Jan Blizňák s koňmi Narexem a Brysem Slezským a hned za ním Mojmír Kubíček s Biskupem a Barbarem. Jako třetí skončil Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem a hned za ním Marian Fizek, který v sobotu zvítězil, s valachy Lordem a Buntkem. Pátý ve vozatajské skončil Janovský Jan s Brokem a Inspektorem.

Ha

Ovladatelnost s kládou byla taktéž stejná jako v sobotu a pro první místo si dojel Jan Janovský, který si svým dlouhým krokem udržel náskok i před druhým Mojmírem Kubíčkem. Třetí skončil Blizňák Jan s Narexem a Brysem Slezským a čtvrtý Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem. Na pátém místě se umístil Marian Fizek s Lordem a Buntkem.

Jan

V těžkém tahu se opět jela jen hmotnost nutná k získání jednoho bodu. Začínalo se tahat na hmotnosti 1 500 kg a šlo se na hmotnost 2 300 kg, na kterou nedošli jen Vladimír Hajtmar, David Šima a Libor Mikeš. Všech zbylých 5 závodníků získalo za tah 1 bod.

D

Po celkovém sečtení bodů došlo k tomu, že první dva měli shodný počet bodů. V tomto případě rozhoduje podle pravidel umístění ve vozatajské jízdě, a proto se na prvním místě umístil Jan Blizňák a na druhém Mojmír Kubíček. Na třetím místě za nimi skončil Jan Janovský a čtvrtý Dušan Turčan. Na pátém dekorovaném se umístil Marian Fizek. Soutěžící byli opět oceněni a přijali gratulace od rozhodčích a pořadatelů.

K

Celé závody proběhly v příjemném duchu, a toto byla jedna z posledních kvalifikací před mistrovstvím, které proběhne druhý víkend v říjnu v Olšině u Horní Plané. Poslední kvalifikace se uskuteční 27. 9. v Jablunkově u Mariana Fizka (pozvánka Přijďte se pobavit na formanské závody k Lordovi).

Borci

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.