Chceme závodit s malými sportovními koňmi?

8. 06. 2015 11:00

Obrázky: 3

Autor: Katka Lipinská Spoluautoři: Michaela Pavlisová Foto: Michaela Pavlisová, Blanka Škantová, Kristýna Kodešová Rubrika: Všeobecná sdělení Počet přečtení: 7913 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Velmi pravděpodobně jste zaznamenali iniciativu na Facebooku i na naší diskuzi, vztahující se k vytvoření kategorie malého sportovního koně. Protože se týká poměrně velkého počtu jezdců a dorazilo nám i několik dotazů, přinášíme více informací a vysvětlujeme důvody, které k této iniciativě vedly.

Maximální povolená kohoutková výška pony je 148 cm bez podkov (viz Pravidla pro soutěže pony 2015). Za správně narostlé „velké koně" jsou považováni koně zpravidla od kohoutkové výšky (KVH) 160 cm. Ve sportu je ale každý kůň, který přesáhne kohoutkovou výšku 148 cm, automaticky považován za velkého koně a platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní velké koně.

fsToto uspořádání malé koně ale velice znevýhodňuje, a to zejména v parkurovém skákání. Problémem není pouze výška překážek, i když je zřejmé, že kůň o výšce 150 cm je oproti koni o výšce 170 KVH v nevýhodě, ale zejména vzdálenosti na parkúru. Michaela Pavlisová, členka pony komise, dlouholetá úspěšná trenérka pony a „duše" tohoto projektu, vysvětluje: „Má-li se malý kůň s kratším cvalovým skokem vejít do kombinací naměřených pro velké koně, je to nejen obtížnější a s větším rizikem chyby, ale zejména mu to znemožňuje pravidelný cval v optimálním tempu /viz stylové skákání/. Kůň musí být ježděn hodně dopředu, distance mezi skoky nevychází. Děti, které se v tomto věku mají učit především zásadám stylového ježdění, pak musejí volit pouze mezi variantou odskočit z dálky nebo přidupnout, a nutí koně cválat ve vyšším tempu. Pro drezurní ježdění je jistě malý sportovní kůň také vhodnou variantou pro děti např. od 12-13 let, které ještě výškově na teplokrevníky nestačí."

Zkrátka se jedná o skupinu, která výškově vyhovuje velké skupině jezdců. V první řadě jsou to starší děti, pro které představuje vhodný mezistupeň pro přechod na velkého koně. Není jistě třeba rozebírat, že má-li slabší a méně zkušený jezdec příliš velkého koně, není to pro něj ani příjemné, ale ani prospěšné. Mnoho zlozvyků vzniká právě z toho, že jezdec musí vyvíjet přehnaně velké úsilí. Z toho pramení jak křečovitost a chyby sedu (přílišné tlačení), tak zaťaté paže a tahání za otěže (nutnost zastavovat koně silou). Malí koně nejsou vhodní jen pro děti, ale i pro drobnější dospělé. A to zejména pro ty, kteří se necítí dobře na větších, mohutnějších koních, ale přesto by rádi závodili a podávali kvalitní výkony na menších, ovladatelnějších a pro ně výškově přiměřených koních.

Je zde ale ještě jeden důležitý aspekt. Přestože určité úvahy o této kategorii se objevily už dříve a dokonce už několik let funguje sekce malého sportovního koně v rámci plemenné knihy českého sportovního ponyho, více se o oficiálním uznání této sportovní kategorie začalo debatovat až po loňském mistrovství ČR pony. Přesněji řečeno po protestech podaných proti startům přerostlých pony. Pokud neexistuje přechodová kategorie, majitel (nebo jezdec) je velmi silně motivován snažit se „protlačit" svého malého koně mezi pony, k nimž se svou výškou blíží více než velkým koním, mezi nimiž především ve skákání nemá šanci. Pokud budou mít malí sportovní koně svou kategorii, tato motivace odpadne. A také několikaletý stres, zda hraniční poník nepřeroste a nebude pak pro dítě do sportu nevyužitelný.

Zároveň je to šance pro chovatele. Není až tak neobvyklé, že mají šikovného koně se sportovním potenciálem právě v této „šedé zóně" a nezbývá, než ho prodat pod cenou jako rekreačního, protože do sportu o něj není zájem.

fsChov: Standard českého teplokrevníka uvádí minimální výšku 159 cm, hannoverští a KWPN koně mají 160 cm, holštýni a francouzští jezdečtí koně od 163 cm. Pokud klisna nedoroste, má možnost být zapsána do pomocné plemenné knihy od 156 cm. Proto u nás byla před několika lety založena sekce malého sportovního koně (MSK) v rámci plemenné knihy českého sportovního ponyho. Do ní je možno zapsat klisny s kohoutkovou výškou 148-159 cm.

Co je potřeba udělat?

Podle reakcí majitelů a jezdců na Facebooku, kde byla založena komunita Malý sportovní kůň, je vidět, že zájem o sportovní kategorii koně s touto kohoutkovou výškou by skutečně byl. Jelikož je náš sport organizován pod hlavičkou České jezdecké federace, je zapotřebí jednat s členy Výkonného výboru ČJF a s prezidentem ČJF. Prozatím jde o podporu ze strany ČJF ve smyslu umožnění možnosti zmapování počtu malých sportovních koní, kteří buďto mají licenci anebo nemají a startují v hobby soutěžích. Tento krok by zajistili majitelé a jezdci malých koní jejich přeměřením, stejně, jako se to každoročně děje s přeměřováním sportovních poníků. Po zaslání vystaveného potvrzení příslušným oblastním sekretářům by se koním v databázi licencí zapsala zkratka např. „M", stejně jako pony mají „P".

Aktuální seznam oficiálních měřitelů pony najdete zde: http://ponyeuweb.cz/view.php?nazevclanku=seznam-oficialnich-meritelu-kvh-pony-pro-sportovni-ucely&cisloclanku=2015040007

„Domnívám se, že těchto koní není vůbec málo. Mnoho majitelů ale váhá, zda se má angažovat. Mají pocit, že jim stačí závodit s velkými koňmi na úrovni ZZ nebo ZM, tedy 80-90 cm. Takový kůň má potom tuto výkonnost. Domnívám se ale, že je to škoda, protože kdyby stupně odpovídaly jejich výšce, neměli by výkonnost ZZ, ale mnohem vyšší. Určitě by se pak stejně jako pro pony i velké koně dal zpracovat žebříček výkonnosti jezdců s malými sportovními koňmi," uvádí Michaela Pavlisová.

fdDále vysvětluje svou představu, jak by to mohlo vypadat, pokud všechno dobře dopadne a ukáže se, že malých koní je dostatek: „V systému zaznamenávání sportovních výsledků Gallop se nyní rozlišuje pouze mezi velkými koňmi a pony (označenými písmenem P). U změřených malých sportovních koní (MSK) by se doplnil do centrální databáze kód pro MSK (např. „M"). Na konci roku by se podle údajů z výsledků mohlo zjistit, kolik malých sportovních koní aktivně soutěží a na jaké úrovni. Jistě takto zjištěné údaje nebudou zcela kompletní, protože většina koní, kteří spadají do této výškové kategorie, vůbec licenci nemá a se svými jezdci startují pouze v hobby soutěžích. Na sociální síti jsme pro podporu malého sportovního koně spustili stránku - Malý sportovní kůň. A dle ohlasů lidí - jezdců, majitelů, trenérů je těchto koní v naší republice opravdu hodně. A zájem o oficiální soutěže pro tuto výškovou kategorii je velký. Naše federace má 13 500 členů a k dnešnímu dni jich 1 200 sympatizuje s myšlenkou otevření této kategorie. A nejen to, tito lidé mají skutečně doma malé koně nebo na nich jezdí ve svém subjektu.

Není mi jasné, proč se tomu někdo brání nebo to považuje za zbytečnost, myslím, že je to v mnoha směrech opravdu užitečná věc. Nyní je nutné, aby se možnost této kategorie dostala do povědomí širší jezdecké veřejnosti, protože pouze pokud budou mít majitelé a jezdci zájem, bude možné tuto kategorii otevřít," uzavírá Michaela Pavlisová.

Pro srovnání: Co se týče výšky parkuru, velcí koně mají základní parkúr vysoký 100 cm (stupeň ZZ je vysoký 80, ZM 90 cm). Pony B (tj. 136-148 cm KVH) mají základní parkúr vysoký 70 cm. ZL má 80 cm, L 90 cm, atd. U malých koní by se tedy dala předpokládat výška zřejmě o 10 cm vyšší než u poníků, tj. 80 cm, takže malý kůň, který má s velkými koňmi výkonnost Z (100 cm), by ve své kategorii dosáhl výkonnosti L. Pro pořadatele to bude znamenat postavit jeden parkúr navíc, pro jezdce možnost zaskákat si s korektně napočítanými vzdálenostmi a na přiměřené výšce vzhledem k velikosti koně.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. TSsport

  A co drezůra?

  12:20 - 08. 06. 2015

  Ve drezurním obdélníku má malý kůň naopak výhodu. Lépe se do něj vejde, 10m kruhy se mu dělají jednodušeji, stejně jako se lépe projíždějí např.rohy. Bralo by se to také v potaz?

 • 2. Katka K.

  Re:

  13:06 - 08. 06. 2015

  Reaguje na 1.

  To není tak jednoznačné. Velký kůň na obdélníku vypadá lépe a impozantněji a myslím, že není úplně málo rozhodčích, kteří na malé koně koukají "skrz prsty". Aktuálně startují pouze mezi velkými koňmi, pokud by měli svou kategorii, nevidím nevýhodu.

 • 3. TSsport

  re

  14:19 - 08. 06. 2015

  Reaguje na 2.

  Já to brala spíše z technické stránky. ČISTĚ PRO ZAMYŠLENÍ. Nijak mě kategorie malých koní nepohoršuje. Ale pokud v parkuru budou vše přepočítávat na centimetry, snižovat překážky, zkracovat vzdálenosti, neměli bychom pak místo 20x40 požadovat 18x36? Čistě teoreticky. Doufám, že by to nikoho ani nenapadlo.

 • 4. Martin Blažek

  Zmenšení obdelníku..

  14:39 - 08. 06. 2015

  Reaguje na 3.

  To je holý nesmysl.. I ti nejmenší poníci kategorie S jezdí na 20 x 40 resp. 20 x 60. Spíš jde o to, jaké by měly malí koně jezdit úlohy - pony? velcí koně? Samostatné? Možná se inspirovat jak to funguje v jiných zemích..

  Jinak s těmi vzdálenostmi v parkuru je to o něčem jiném. Na rozdí od drezury, kde holt malý kůň na 20m kruhu udělá o několik kroků více, tak v parkuru je 30cm rozdílu ve dvojskoku vyloženě nebezpečnou záležitostí a může vést k úrazu..

  Jinak jsem zastáncem kategorie malých koní. Jen je třeba počítat s tím, že i když by se kategorii podařilo na ČJF prosadit a zakotvit ji do pravidel, bude třeba hodně osvěty u pořadatelů, aby v ní začaly vypisovat soutěže.. Ono právě to přestavování je poměrně časově náročnou záležitostí a při dnešních počtech startů se do toho nikomu moc chtít nebude..

 • 5. TSsport

  teoretické zamyšlení č.2

  17:12 - 08. 06. 2015

  Většina koní, kteří by do této skupiny patřily a které jsem viděla na závodech jelo rychlostí v rozmezí od opravdu rychle až po zběsile i v soutěžích pod 1m, kde zpravidla dvojskoky nejsou. Tudíž si nemyslím,že dohnat vzdálenost v dvojskoku byl důvod této rychlosti. Ale spíš, že je děti zas tak neovládali. No a ta teoretická myšlenka je, co by se stalo, pokud by opravdu v této rychlosti najeli pro ně správně naměřený dvojskok?

 • 6. Martin Blažek

  Re: teoretické zamyšlení č.2

  19:56 - 08. 06. 2015

  Reaguje na 5.

  no ono právě jde i o to, aby pro děti na těchto koních existovaly soutěže, kde se bude hledět na dobrou ovladatelnost a proježděnost. Soutěže na limitovaný čas s tempem nastaveným s ohledem na tuto kategorii, soutěže na styl, minimum soutěží na rychlost, podobně jako se to snaží ČJF nastavovat v pony sportu a osobně doufám, že soutěží na čas pro děti ještě značně ubude..

  Zrovna o víkendu jsem seděl jako rozhodčí ve Zduchovicích a v soutěži LP na čas si tam poník ve zběsilém tempu málem zlomil vaz. Když jsem viděl děti ambiciózních rodičů, jak by raději urvali poníkovi nohy, než aby dojeli pomaleji než ten co jel před nimi (a to bohužel i v případě, kdy už měli na parkuru několik chyb), tak mi to utvrdilo v tom, že by soutěže na čas pro pony (ale i pro děti na velkých koních) neměly být vůbec vypisovány.

 • 7. TSsport

  re

  06:47 - 09. 06. 2015

  Reaguje na 6.

  Pak je tedy otázkou, zda je problémem chybějící kategorie nebo spíš druh vypisovaných soutěží, když i poníci ve své kategorii letí jak zběsilí a opravdu to není o vzdálenosti ve dvojskoku.
  Jinak tedy co se týče přestavování parkuru, vlastně by se nemusel přestavovat celý, ale jen zkrátit či prodloužit vzdálenost u dvojskoku či krátkých distancí.U delších distancí si ten malý kůň prostě udělá jeden navíc. Tudíž by mohla být klasická soutěž rozdělena na kategorie A a B a nezabere to víc jak 10 minut.

 • 8. sandimura

  A co velcí?

  15:51 - 15. 06. 2015

  V tom případě požaduji i kategorii velký sportovní kůň, protože narvat se do kombinací a distancí s herkou přes 175 s pořádným cvalem je taky dost problém :)

 • 9. HelaS

  A co velcí?.

  00:28 - 17. 06. 2015

  Reaguje na 8.

  Tak tohle ser povedlo :.-) Pravda.
  Ovšem tenhle problém mají i na světových soutěžích, na které občas koukávám na Eurosportu...
  Asi to jde, přijezdit koně tak, aby se, byť je velký, do těch distancí vešel.
  Ale jde to blbě.
  Možná - když už se sáhne do tvorby parkuru podle KVH koně, pak tedy ... :-)

 • 10. LaLise

  Pravda, pravda

  07:43 - 17. 06. 2015

  škoda, že tyto úvahy nebyly před x lety...no on vlastně ani nebyl v ČR pony sport :-)
  jako malá jsem se svou dnes již 20ti letou "poničkou" mohla jen běhat dostihy a parkury vyloženě lítat s velkými koňmi, štěstím bylo, že existovaly i hobby, kde šlo skákat jen 90.
  A dnes se klepu, aby mi dcera mé poničky nepřerostla 148, nebo naopak hodně narostla, protože stejně jako dospělý vlastně nemůžu soutežit mezi pony :-)
  Takže já jsem absolutně pro souteže malých koní s tím, že by se v nich mohli startovat i jezdci dospělí. S poničkou mezi malými koňmi už to nebude tak hrozné jako mezi velkými.

  Díky za to.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: