Centered Riding, Sally Swift a tak trochu jiná filosofie

10. 04. 2017 05:00

Obrázky: 8

Autor: Martina Krpálková Spoluautoři: Katka Lipinská Foto: Archiv autorky Rubrika: Pozvánky Počet přečtení: 12066 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Největším kamenem úrazu v jezdectví je jeho mnohostrannost. Jednu chybu opravíte a další dvě z toho vzniknou. A protože pocity se velmi těžko vysvětlují, trenér vám sice pomáhá, ale ten správný pocit zpravidla hledáte sami. Americká trenérka Sally Swift přišla s velmi zajímavým způsobem, jak pomoci. Neříká, kam máte dát ruku nebo nohu, ale pomocí přirovnání a představ vám zprostředkovává ten správný pocit. Možná by vás mohla zajímat i pozvánka na první kurz Centered riding u nás.

v wChcete příklad? Základem ježdění je správná pozice těla a rovnováha, podobně, jako je tomu třeba i v bojových sportech, z nichž se postupně vyvinulo spíše cvičení pro zdraví. Právě taiči je jedním z nich a Sally Swift se jím inspiruje. „Představte si, že máte tak dlouhé nohy, že i když sedíte na koni, stojíte na zemi." Zvláštní instrukce, že? Nedřít, neřešit sed a jen si něco představit. Jenže právě pomocí této konkrétní představy se dostanete k tomu správnému pocitu, že sezení na koni vlastně není sezení, ale spíše stání se zpevněným středem těla. Toto zpevnění je základ, proto také „centered riding" neboli „ježdění ze středu těla". Ne ruce, ne nohy, ale střed, „jádro" těla, které se učíte vnímat a ovládat a jehož prostřednictvím s koněm komunikovat.

Nebojte, ona to fuška přeci jen bude, ale budete přesně vědět, co a jak dělat. Jestliže vám trenér říká, „co" musíte dělat pro harmonickou komunikaci mezi vámi a koněm, Centered Riding vám ukáže, „jak" tuto informaci co nejlépe prakticky realizovat.

A věřte tomu, že jakmile zlepšíte svou vnitřní rovnováhu a kontrolu nad svým vlastním tělem, umožní vám to jezdit s větší volností, jistotou a lepší koordinací. Důsledkem bude i lepší uvolnění a rovnováha vašeho koně a kvalitnější pohyb, o oboustranné spokojenosti nemluvě.

Další příklad namísto mnoha slov:

vw

Text k obrázku:

Kruhy a obraty: když ohýbáte koně, představte si, že energie jeho dopředného pohybu je voda proudící zahnutým potrubím. Kůň se tlačí proti vnějším ohraničujícím pomůckám přesně jako voda tlačící se na vnější stranu potrubí.

Základní principy Centered Riding

  • vsaSoft eyes neboli „měkký" pohled. Napadlo by vás, že to, jak se díváte na svět, může mít vliv na vaše držení těla a ježdění? Už „uvolněním pohledu" a rozšířením zorného pole můžete zlepšit uvolnění a vnímání svého těla, které se odrazí i v lehkosti pohybu. Jedná se o techniku, kterou se lze snadno naučit a existuje k tomu řada způsobů.
  • Správné dýchání. Že správné dýchání pomáhá od napětí a únavy, klesá při něm vaše těžiště, aktivuje vnitřní, hluboko uložené svaly a pomáhá k uvolnění a pozornosti nejen vám, ale i vašemu koni (na kterého se skrze vaše tělo uvolnění a koncentrace přenesou) je celkem známá věc. Stojí za to naučit se správně dýchat.
  • Centrování neboli zpevnění středu těla. Pomocí různých technik a vizualizací se dostanete ke svému tělesnému a energetickému středu hluboko v těle. Naučíte-li se ho zapojit, stabilizuje a upevní váš sed, jak jsme již zmínili výše.
  • Rovnováha neboli věž z kostek. Představte si své tělo jako věž z dřevěných kostek, které jsou narovnané pěkně na sobě - je-li to tak, pak věž dobře stojí, ať je jakkoli vysoká. Pokud se byť i jen jedna kostka vychýlí, rovnováha je narušená a věž se dříve či později i při malém podnětu zbortí. Myslím, že není nutno vysvětlovat, jak důležité pro nás je při ježdění mít všechny kostky pěkně srovnané.
  • Uzemnění (ukotvení). I tuhle techniku, známou příznivcům asijských bojových umění, jsme letmo zmínili výše. V podstatě se jedná o představované propojení centra vašeho těla na koni se zemí skrz sedací kosti a chodidla, což vede k lepší rovnováze, jistotě a stabilitě v sedle.

Jak se učí Centered Riding?

vaJak už bylo uvedeno výše - snaží se vám zprostředkovat pocit a pochopení toho, jak je to správně, a pomoci si uvědomit překážky, které vám brání. Velmi důležité jsou různá přirovnání a vizualizace (představy), ale nezůstává se jen u slov. Využívá se cvičení na zemi i v sedle, prvků taiči, Alexandrovy techniky (metoda, jak si pomocí doteků zvenčí uvědomit a lépe propojit tělo a mysl) i různých pomůcek - především tzv. Franklinových balónků. Nevěřili byste, jak dva malé pružné balónky na posedlí pomohou uvolnit váš sed a „dorovnat" vaše tělesné nepravidelnosti.

Samozřejmě velmi pomáhají knihy, články a videa, ale vlastní zkušenost pod vedením certifikovaného trenéra je zcela jistě nejefektivnější. Co se zmíněné knihy týče, v češtině vyšlo Ježdění podle Sally Swift. Je to bestseller, který byl přeložen do mnoha jazyků a celosvětová proslulost říká, že „na tom asi něco bude".

Dnes je CR vyučován školenými instruktory po celém světě. Ovšem vyučovat nemůže každý. Pro získání statusu CR instruktor jsou nutné kurzy a semináře, sbírání zkušeností a vědomostí nejen jezdeckých, ale i dalších výše uvedených sportů a technik. Instruktoři pak mohou postupovat na různé úrovně. Nejvyššího stupně - úrovně IV dosáhlo na celém světě zatím pouze sedm instruktorů. Aby kvalita výuky zůstala na vysoké úrovni, musí se každý instruktor pravidelně zúčastňovat kurzů a seminářů, díky nimž zůstává neustále „up to date".


Centered Riding v České republice

vaV České republice se bude 6.-7. 5. konat první kurz Centered Riding s německou instruktorkou level IV Angelikou Engberg.

Angelika je přímou žačkou Sally Swift a její ideologii a metodu vyučuje úspěšně po celém světě. Je autorkou učebních filmů a neustálou vylepšovatelkou této metody. Mimo Centered Riding je i instruktorkou Tteam Lindy Tellington-Jones.

Dvoudenní kurz je určen pro všechny jezdce, kteří chtějí získat lepší kontrolu nad svým tělem a docílit kvalitnějšího pohybu svého koně. Angeličin přístup k jezdci a koni je naprosto výjimečný. Tisícům zájemců už pomohla k harmonickému a vyváženému pohybu bez ohledu na styl (western, anglické ježdění...). Angelika Engberg spolupracuje s jezdci všech výkonností, od špičkových sportovců až po „lesojezdce".

Zatím jedinou česky mluvící CR instruktorkou je Martina Krpálková, která kurz organizuje a bude k dispozici jako tlumočnice v případě jazykové bariéry.

Počet míst pro účastníky s koňmi je omezen, nicméně v tuto chvíli ještě volná místa jsou. Akce je určena i pro diváky.

Kdy: 6. - 7. května 2017
Kde: Farma Olšovka, Březí 37, 335 54 Žinkovy

Více informací a přihlášky na e-mail: cr.kurs.cesko@gmail.com nebo na tel. +436 767 933 269 (informace v českém jazyce)

va

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Připojené články

27.03. 2013 14:00 Mentální trénink ježdění
10.03. 2014 10:00 Jezdecko-psychologický seminář s Biancou Roch

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: