Bylinky ve výživě koní (a lidí)

10. 01. 2017 05:00

Obrázky: 7

Autor: Alžběta Patková - NUTRIN s.r.o. Foto: pixabay.com Rubrika: PR článek Počet přečtení: 7936 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Byliny a jejich léčivé účinky jsou využívány již tisíce let. Po celou dobu jsou považovány za součást zdravé výživy nejen lidí, ale i zvířat a jsou dobrým pomocníkem při řešení zdravotních problémů. Ve volné přírodě se koně mohou pohybovat po velkých plochách, vyhledávají rostliny a různorodé bylinky, které ukusují, a jsou tak schopni přijmout látky, které potřebují. Koně v zajetí tuto možnost bohužel nemají a jsou plně odkázáni na to, čím je my, lidé, nakrmíme.

Většina pastvin a luk již nemá různorodý porost bylin a trav. Navíc, většina koní nemá možnost celodenního pastevního ustájení a v lepším případě se na pastvinu dostanou alespoň na pár hodin denně. Není však výjimkou ustájení plně boxové, kdy se koně pouští pouze do malých výběhů, kde na trs trávy, natož byliny, narazí jen těžko.

Ve výživě koní lze právě díky vhodnému použití bylinek zlepšit zdravotní stav koně, podpořit jeho psychický stav, urychlit regeneraci a hojivé procesy, případně lze pomocí nich tělo detoxikovat. Pokud se rozhodnete zpestřit jídelníček vašeho koně právě bylinkami, nejprve si dobře prostudujte, které bylinky jsou právě pro vašeho koně vhodné a které naopak nikoliv.

Všechna krmiva, která firma NUTRIN nabízí, obsahují účinné bylinné směsi sestavené podle toho, do jakého druhu krmiva jsou přidávány. Připravili jsme pro vás základní přehled použitých bylinek, kterými můžete ovlivnit zdravotní stav svého koně.

 Ostropestřec pomáhá pročišťovat a podporovat dobrou funkci jater, která napomáhají detoxikovat organismus, podporuje zdravé trávení a stav střevní mikroflóry. Příznivě působí na zdravotní stav kůže a srsti - obsahuje omega-6 a omega-3 mastné kyseliny. U březích klisen podporuje vývoj centrálního nervového systému plodu.

Yucca Schidigera má díky vysokému obsahu saponinů detoxikační účinky. Zbavuje tělo virů, plísní, kyseliny mléčné i močové a dalších nežádoucích látek a usazenin. Podporuje protizánětlivé procesy, zmírňuje otoky, bolest a pomáhá předcházet vzniku artritid. Je bohatá na zdravé tuky, proteiny, fosfor, železo, vitaminy skupiny B, vitamin A a další látky. Yucca Schidigera i ostropestřec jsou využity ve všech extrudovaných krmivech NUTRIN.

Jitrocel působí proti kašli, má antibiotické účinky a díky vitaminu C posiluje imunitu. Dýchací cesty čistí a napomáhá odhleňování. Najdete ho společně s dalšími bylinkami například v krmivu NUTRIN Guardian Broncho, které je určeno pro koně s dýchacími obtížemi.

Proskurník obsahuje slizové látky, které usnadňují odkašlávání, a zmírňuje podráždění dýchacích cest. Pozitivní účinky byly pozorovány i na zklidnění žaludku a střev. Společně s heřmánkem a jitrocelem působí pozitivně na dýchací soustavu a najdete ho například v krmivu NUTRIN Guardian Broncho.

Anýz obsahuje silice a jeho podávání je vhodné při zažívacích problémech, kolikách a dýchacích problémech. Jeho podáváním můžeme zesílit říji a laktaci. Najdete ho například v krmivech NUTRIN Guardian Broncho a NUTRIN Guardian Mare.

 Šípek obsahuje značné množství vitaminu C, K, A, riboflavin a silice. Posiluje játra, celkovou imunitu a růst kopytní rohoviny. Má pozitivní účinky při trávicích obtížích. Najdete ho například v krmivech NUTRIN Guardian Senior - krmivu určenému pro koňské seniory - a v NUTRIN Guardian Chondro pro koně s pohybovými obtížemi.

Heřmánek tlumí křeče, uklidňuje a uvolňuje. Má využití jak při trávicích obtížích (pomáhá například při boji se žaludečními vředy), tak při kašli a nachlazení. Využít ho lze i při únavě. Najdete ho například v krmivech NUTRIN Guardian Regeneration, NUTRIN Guardian Control, NUTRIN Guardian Ekzema.

Kmín podporuje správnou funkci trávicího ústrojí a také tvorbu mléka. Pomáhá při nadýmání a chrání koně před kolikou. Najdete ho například v krmivech NUTRIN Guardian Regeneration.

Mateřídouška je bylina, která pomáhá jak při zažívacích, tak dýchacích obtížích. Má antiseptický a uklidňující účinek. Pomáhá hojit rány a záněty. Najdete ji v krmivech NUTRIN Guardian Mare, NUTRIN Guardian Control, NUTRIN Guardian Broncho a NUTRIN Guardian Regeneration.

 Máta je velmi oblíbenou bylinou s širokým spektrem využití. Působí na uvolnění svalstva. Je vhodným pomocníkem pro prevence kolik a zažívacích obtíží. Máta napomáhá rozpouštět hlen a zbavovat se ho. Z tohoto důvodu je vhodná pro užívání při dýchacích obtížích. Zmírňuje také bolest. Najdete ji například v krmivech NUTRIN Guardian Broncho, NUTRIN Guardian Senior, NUTRIN Guardian Regeneration a NUTRIN Guardian Mare.

Zázvor je pro své široké využití označován jako všelék. Je antibakteriální, protizánětlivý, celkově podporuje imunitu, trávení, správnou funkci pohybového aparátu. Známý je ale především pro podávání při problémech s kašlem. Najdete ho například v krmivu NUTRIN Guardian Regeneration - krmivu pro období regenerace po sezóně nebo pro koně s náchylností k zažívacím obtížím.

Meduňka snižuje stres a uvolňuje napětí. Má uklidňující účinek, proto je její podávání vhodné především nervózním koním. Podává se i při žaludečních a střevních obtížích. Obsahuje ji například krmivo NUTRIN Guardian Regeneration a NUTRIN Guardian Control.

Chmel je rostlina s výrazným zklidňujícím účinkem, která potlačuje psychickou úzkost a celkové napětí. Je tedy vhodným doplňkem krmení nervózních koní. Kromě toho má pozitivní vliv na zažívání. Najdete ho například v krmivech NUTRIN Guardian Control.

Maliník je rostlina bohatá na vitaminy. Podporuje imunitu, zlepšuje zrak, uvolňuje svalstvo a ulehčuje porody. Najdete ho v krmivu NUTRIN Guardian Mare.

Koriandr podporuje tvorbu žaludečních šťáv, má detoxikační, antioxidační a protizánětlivé účinky. Je tedy vhodný k podání především při infekcích. Najdete ho v krmivech NUTRIN Guardian Mare a NUTRIN Guardian Senior.

Fenykl podporuje trávení a chuť k jídlu. Pomáhá mírnit křeče a má celkově pozitivní vliv na trávení. Uplatnění najde ale i při boji s dýchacími problémy. Najdete ho například v krmivech NUTRIN Guardian Broncho, NUTRIN Guardian Mare, NUTRIN Guardian Senior.

Harpagofyt je vhodné podávat při artrotických obtížích, bolestech kloubů a svalů. Má protizánětlivé účinky a doporučuje se podávat po úrazech. Nepodává se březím ani kojícím klisnám! Najdete ho například v krmivech NUTRIN Guardian Senior a NUTRIN Guardian Chondro.

Bříza se podává při problémech s ledvinami a zavodněním. Další využití najdeme při revmatismu a bolestech svalstva. Vyskytuje se v krmivu NUTRIN Guardian Senior.

 Kopřiva je zásobárnou železa, vitaminu C a A. Má pozitivní vliv na krvetvorbu a čistí krev. Důležitou roli může hrát především u koní trpících na letní vyrážku. Upravuje metabolismus a podporuje funkci jater. Najdeme ji například v krmivu NUTRIN Guardian Ekzema, NUTRIN Guardian Chondro.

Kostival má chladivý, protizánětlivý účinek a zmírňuje podráždění. Pomáhá regenerovat tkáně a má pozitivní vliv především na pohybový aparát. Obsažen je v krmivu NUTRIN Guardian Chondro.

Česnek napomáhá posílit celkový zdravotní stav. Má antivirový účinek, ničí choroboplodné zárodky a plísně ve střevech. Rozšiřuje cévy, pomáhá lepšímu prokrvení těla a ocení ho zejména muchaři, protože odpuzuje hmyz. Najdeme ho například v krmivu NUTRIN Guardian Ekzema.

Svízel snižuje otoky končetin, pomáhá při lymfatických onemocněních. Zlepšuje krevní oběh. Vhodné podávat koním po schvácení. Obsažen je v krmivu NUTRIN Guardian Chondro.

Zlatobýl je bylinou vhodnou k podávání při problémech s pohybovým ústrojím, artritidou a revmatismem. Má pozitivní vliv na problémy s močovými cestami.

 Smetánka známá jako pampeliška obsahuje vitamin A a C. Celkově působí na posílení organismu. Má čisticí účinek. Působí například při revmatismu. Najdeme ji v krmivu NUTRIN Guardian Ekzema.

Rozmarýn se používá při infekcích a plísních, hnilobách kopyt. Podporuje činnost jater, upravuje trávení a tlumí křeče. Je vhodným doplňkem pro staré koně. Nepoužívat pro březí a laktující klisny! Najdete ho například v krmivu NUTRIN Guardian Senior.

Bylinky a jejich léčebné účinky jsou v dnešní době nedílnou součástí zdravého životního stylu jak lidí, tak koní, pomocí nich lze v některých případech zdravotní stav koně řešit bez použití veterinárních léčiv.

Všechna extrudovaná krmiva NUTRIN jsou vyrobena za použití bylin, bez umělých konzervantů, barviv a zchutňovadel tak, aby byl při jejich konzumaci organismus koně co nejméně zatěžován. I tak koním chutnají.


 NUTRIN Professional

Extrudované krmivo špičkové kvality pro všechny typy koní v rozličné zátěži.

Vytvořeno na principech zdravé výživy koní. * Zvýšená stravitelnost a hygienická kvalita krmiva. * Snížení nákladů na krmení díky nižší krmné dávce. * Rychlé a snadné dávkování. * Konzultace a distribuce.

 

NUTRIN s.r.o.

Adresa: Zastavilka 60, 518 01 Dobruška
E-mail: equine@nutrin.cz
www.nutrin.cz
Tel.: +420 491 433 234

Připojené obrázky

Připojené články

18.05. 2015 11:00 NUTRIN Professional: tak trochu jiná krmiva
29.11. 2016 06:00 Období podzimu – čas na odpočinek?

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: