Bezpečnost nade vše

18. 12. 2015 07:00

Obrázky: 7

Autor: Tým Equiservisu Foto: archiv Equiservisu Rubrika: PR článek Počet přečtení: 6154 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Jezdectví je statisticky vyhodnocováno jako jeden z nejnebezpečnějších sportů vůbec. Ke zraněním dochází jak při péči o koně, tak samozřejmě při jízdě. Úrazy způsobené pádem z koně mohou mít velice vážné či tragické následky, ale naštěstí většina pádů končí jen pár modřinami a povídáním v klubovně.

Shrňme si, jak se pádu z koně a hlavně jeho bolestivým následkům uchránit. V první řadě je to stupeň výcviku jezdce a koně. Jedná se zde o souhru jezdce a koně, jezdecké schopnosti jezdce a přiměřené nároky kladené na koně podle jeho stupně výcviku. Za mnoho zbytečných pádů mohou právě nemalé nároky kladené na koně, a to jak ve skákání, tak v hobby ježdění.

Dainesse BaliosK základní pasivní ochraně jezdce patří jezdecká přilba a bezpečnostní vesta, na jejíž výběr zaměříme pozornost v článku níže. Jezdecké bezpečnostní vesty prošly v několika posledních letech značným vývojem a pomůcka určená původně víceméně pro soutěže všestrannosti a dostihové jezdce se dostává i mezi běžné sportovní i hobby jezdce. Za jejich rozšíření může především jejich snadná dostupnost v prodejnách jezdeckých potřeb a pohodlné použití. Bezpečnostní vesty podléhají certifikaci, která byla ustanovena jako CE 13158/2009 a je platná i v ČR.

Úroveň bezpečnosti

Při výběru bezpečnostní vesty byste měli brát na zřetel několik kritérií. Prvním z nich je úroveň bezpečnosti. Tu vyjadřuje stupeň BETA od 1 do 3. Úroveň BETA1 je pro uživatele, kteří jsou řekněme na "profi" úrovni, druhý stupeň poskytuje ochranu vyšší a stupeň BETA3 poskytuje ochranu nejvyšší. Ve většině případů také platí, že čím vyšší stupeň bezpečnosti, tím silnější vesta. Kupujete-li vestu pro dítě, určitě byste měli sáhnout po vestě se stupněm bezpečnosti BETA3. Dětské tělo sice ledacos snese, ale určitě je drobnější a „křehčí", a proto bychom ho měli chránit opravdu poctivě.

Zástupcem nejvyššího standardu bezpečnosti BETA3 je např. vesta Racesafe Lux složená z kvádrů ochranné pěny, které jsou těsně zašity do obalu. Díky této ohebné konstrukci nabízí vesta opravdu velký komfort i dívkám. Díky bočním tkalounům mírně upravíte šířku vesty na ideální rozměry.

Možnost dodatečných úprav

Dalším kritériem výběru je možná „minimální" úprava velikosti vesty. Některé druhy vest jsou dělané přesně na míru, zapnete je a nezměníte na nich ani milimetr. Má to své výhody i nevýhody. Vestu sice neupravíte, ale zato je bez dalších nastavovacích a utahovacích popruhů či šňůr a působí více kompaktně. Jiné vesty mají možnost „doupravení" výsledných rozměrů - v řádech několika málo centimetrů, ale nepůsobí tak celistvě právě z důvodu možnosti nastavení.

Bezpečnostní vesta HKMŘešíte-li nákup právě dětské vesty, jistě uvítáte možnost „úpravy velikosti" a nižší finanční náročnost. Ideálním výběrem jsou v tomto případě vesty odpovídající platné bezpečnostní normě se stupněm bezpečnosti BETA3. Volit můžete vestu HKM Flexi či USG Flexi Eco. V obou případech je nárazy absorbující materiál dělen pro maximální volnost pohybu do menších dílců. Velikost doupravíte pomocí suchých zipů na ramenou a v pase. Vesta HKM Flexi má navíc v horní zádové části reflexní prvky pro větší bezpečnost při špatné viditelnosti.

Celistvá nebo "dílková"

Jednotliví výrobci se liší nejen vzhledem a cenou, ale také technologií zpracování. Za poslední dobu se těší velké oblibě bezpečnostní vesty z děleného výplňového materiálu (sestavené z jednotlivých dílků), které se lépe přizpůsobují pohybu právě proto, že nejsou jedním kompaktním celkem. Zástupcem této kategorie vest je např. bezpečnostní vesta Dainesse Balios (splňuje normu, bezp. st. BETA3), která vyniká revoluční pohyblivostí, prodyšností a vysokým pohybovým komfortem.

Vesta KomperdellNaproti „dílkovým" vestám stojí vesty celistvé, vyráběné tzv. sandwich-systémem, kde je kompaktní jednolitá výplň vesty tvořena jednotlivými vrstvami. Top v nabídce celistvých vest je vesta Komperdell Extrem Frontzip vyrobena tzv. 'sandwich-konstrukcí' z pěti vrstev vysoce kvalitní pěny, která se vlivem tělesného tepla během 10-15 minut perfektně přizpůsobí tvaru těla. V první chvíli se vesta bude zdát těsná, ale za pár minut už ji ani neucítíte. Díky této schopnosti nemusíte na vestě nic nastavovat. Také tato vesta splňuje bezp. normu se stupněm bezpečnosti BETA3 a je tedy vhodná pro všechny jezdecké disciplíny. Dámské velikosti jsou vyráběny ve speciálním střihu. Za zmínku určitě stojí, že v roce 2011 vyhrála prestižní Spoga Horse Innovation Award, kterou dostávají nejvíce inovativní výrobky.

Pohodlí je důležité

Phoenix TipperaryBez ohledu na jakékoli kritérium stále platí pravidlo, že vesta by vám měla dobře sedět a být příjemná. Každému zákazníkovi sedí něco jiného a často se stane, že zákazník přijde s přáním na určitý druh vesty a odchází s naprosto jiným. Nejdůležitější ze všech výběrových kritérií je totiž pohodlí. Aby vesta mohla plnit svou bezpečnostní funkci, musíte ji nosit, a nosit ji budete jen tehdy, když vám bude příjemná a pohodlná. Proto se všichni výrobci v dnešní době snaží vyrobit vesty nejen bezpečné, ale také pohodlné. Určitě si z nabídky vyberete takovou, která splní vysoký bezpečnostní stupeň ochrany BETA, ale i požadavek pohodlí bez nutnosti dělat kompromis jakýmkoli směrem.

Ti z vás, kteří se vestám opravdu brání a upřednostňují jako první výběrové kritérium pohodlí, ale zároveň alespoň trošku myslí na svou bezpečnost, mohou vyzkoušet tenkou a lehkou bezpečnostní vestu Phoenix Tipperary, která je nyní dostupná v ČR i s evropskou certifikací splňující normu CE 13158/2009, bezp. stupeň BETA1, což je nejnižší stupeň ochrany určený pro profesionální sport a žokeje. Vesta vyniká zejména díky své lehkosti, prodyšnosti a poskytované svobodě při pohybu. Je vyrobena patentovanou technologií překrývajících se lamel, které se dokonale anatomicky přizpůsobí. Velikost můžete doupravit bočním stahováním.

Dávat vestu na oblečení, nebo pod?

Vestu byste měli mít na těle co nejtěsněji, protože pak plní svou bezpečnostní funkci nejlépe. Určitě bude lépe fungovat při bližším kontaktu s tělem než přes silnou zimní bundu. Standardně se vesta obléká na triko či tenkou mikinu.

Výběr správné velikosti

Měření pro správný výběr velikosti vestyAby vám vesta seděla co nejlépe, potřebujete pro její výběr znát tyto tři rozměry:

 • 1. obvod hrudníku,
 • 2. obvod pasu a
 • 3. délku od pasu přes rameno opět k pasu.

Na základě těchto rozměrů vyberete potřebnou velikost. Nepřehlédněte při svém výběru, že některé vesty se vyrábí v dámských a pánských velikostech. Dětské vesty mají své velikosti vždy. Jako pomocník při výběru velikosti vám pomohou tabulky s jednotlivými rozměry pro konkrétní vesty, které najdete v sekci Měření na našich stránkách. I přes skutečnost, že víte rozměry a máte jasno o velikosti, doporučujeme vestu vyzkoušet. Může se totiž stát, že vesta se podle rozměrů tváří jako ta pravá, ale na těle vám tak perfektně nesedí a kromě jiného zjistíte, že je vesta o malinko delší než potřebujete. Podle tabulek si řeknete, že o ten kousek to nevadí, ale při vyzkoušení cítíte, že vám vesta naráží na zadní rozsochu sedla a tím se vám při jakémkoli pohybu v sedle zvedá a pohybuje na těle, což zrovna na komfortu jízdy nepřidá. Špatně zvolená bezpečnostní pomůcka může leckdy i ublížit namísto poskytnutí ochrany a bezpečí.

Chránič zad StübbenJak moc chránit?

Bezpečnostní vesta bezesporu chrání celý trup. Kromě páteře také žebra, klíční kosti a hrudní koš. Proto je pro jízdu na koni lepší volbou než chránič páteře, který v případě pádu pokrývá pouze páteř, ale žebra a další části trupu jsou nechráněné. Nicméně i „páteřák" má mezi jezdeckou komunitou své obhájce a uživatele. Právě pro ně máme v nabídce špičkový chránič zad Stübben vyrobený ve spolupráci s předním výrobcem bezpečnostních pomůcek pro motocyklisty, lyžaře a snowboardisty. Chránič je vyroben z termo-elastické pěny, která se vlivem tělesného tepla dokonale přizpůsobí vašemu tělu a díky své 'sendvičové' konstrukci se náraz při pádu rozloží rovnoměrně po celé ploše a riziko poranění páteře je tak sníženo na minimum - absorbuje až 95 % energie nárazu. Pevná část je pouze v oblasti páteře, nikoli v oblasti hrudního koše a žeber. Ta je vyrobena z velmi komfortního elastického materiálu zaručujícího perfektní uchycení chrániče a svobodu pohybu za jakékoliv situace. Tento páteřní chránič je certifikován dle norem EN 1621-2 motocyklového sportu (Level 2), a nesplňuje normu pro jezdecký sport!)

Další bezpečnostní doplňky

Dalšími bezpečnostními prvky pro jízdu na koni jsou bezpečnostní přilby, které je povinnost nosit až do 18 let věku. Podrobnější článek o tom, jak vybrat správnou helmu a něco o jejich členění, najdete v chystaném článku, který se objeví již brzy. Kromě výše zmiňované helmy a vesty nesmíme zapomenout ve vztahu k bezpečnosti také na správné jezdecké boty a bezpečnostní třmeny. Často opomíjenou součástí jsou také třmenové řemeny, podbřišník, otěže a uzdečka. Je potřeba je pravidelně kontrolovat, jak šití, tak stav kůže. Zvláště šití na třmenových řemenech a podbřišníku je velmi namáháno a často povolí v ten nejnevhodnější okamžik. O kůži je potřeba pečovat nejen promazáváním, ale také odstraňovat zbytky starého tuku s nečistotami.

K pasivní bezpečnosti jezdce za šera na silnici patří samozřejmě i reflexní doplňky, o kterých jsme psali v článku Vidět a být viděn.

Problematiku bezpečnosti při jízdě na koni již reflektují i pojišťovny a již dnes pro případ pojistných plnění požadují splnění bezpečnostních požadavků na bezpečnostní normy. Nepoužívání bezpečnostní helmy a bezpečnostní vesty dle těchto norem bude mít s vysokou pravděpodobností vliv na omezení pojistného plnění ze strany těchto pojišťoven.


EquiservisKamenná prodejna Equiservis, Obchodní 977, Rudná u Prahy nebo www.equiservis.cz.

Otevírací doba (o adventní neděli otevřeno 9-18 hodin)
Po-Pá: 9 - 20 hod.
So: 9 - 20 hod.

Připojené obrázky

Připojené články

04.10. 2015 19:00 Pravidla správného dekování
30.10. 2015 09:00 Stříhání koní
03.12. 2015 18:00 Vidět a být viděn!

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. katkak

  Vesta

  11:32 - 18. 12. 2015

  Dobrý den, děkuji za poučný článek.
  Před časem jsme kupovali dceři bezpečnostní vestu. Při zkoušení v obchodě (i doma) se jeví celkem "pohodlně", ale na koni dceři stále "vyjíždí" nahoru, takže má nad rameny volný prostor a začne škrtit pod pažemi. Vesta má vzadu prodloužení, které se dá sklopit - vesta se jí zvedá v obou polohách prodloužení (ačkoli ani v "delší" poloze se nedotýká sedla). Chtěla jsem se zeptat, zda je to normální jev? Vesta je HKM z dílků.
  Předem děkuji za Vaše zkušenosti.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: