Bez peněz do lesa nelez?

27. 04. 2016 05:00

Obrázky: 3

Autor: EQCH redakce Foto: Martin Lipinský Rubrika: Koně a zákon Počet přečtení: 19700 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Již několik našich čtenářů nás kontaktovalo, abychom rozšířili a podpořili výzvu Strany zelených: Nezakazujte lidem vstup do lesa. Většiny majitelů především rekreačních koní se tato záležitost blízce dotýká. Vztahy mezi myslivci a jezdci na koních jsou v mnoha oblastech velmi napjaté a nyní hrozí, že myslivci budou ještě „mocnější“.

V březnu byla představena novela zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství. Součástí plánovaných změn je i rozšíření možností zákazu vstupu veřejnosti do lesa a zpřísnění postihů za porušení tohoto zákazu. Podívejme se, k jakým změnám vlastně má dojít. Že myslivci mohou zakázat vstup do lesa, není nic nového, to povoluje již stávající myslivecký zákon, konkrétně par. 9, odst. 3:

Na žádost uživatele honitby může orgán státní správy myslivosti, zejména v době hnízdění, kladení a odchovu mláďat nebo provádění lovů, nařídit přiměřené omezení nebo i zákaz vstupu do honitby nebo jejích částí, omezení jízdy koňmi a tažnými psy a omezení jiných sportovních nebo zájmových činností. Uvedená opatření se nevztahují na hospodářskou činnost vlastníků, popřípadě nájemců honebních pozemků.

Honitba není jen les, jsou to také pole, louky, zkrátka většina volné krajiny kolem nás včetně lesních a polních cest. Výjimkou jsou například přírodní rezervace, ale celkem se jedná o skoro sedm miliónů hektarů, o kterých je řeč. Diskutovaný zákaz vstupu zahrnuje i cesty včetně dvoustopých, turistických a cyklostezek. Co se ale mění, když tento zákaz již v zákoně figuruje?

vsPředevším jsou to sankce, a to nejen za porušení zákazu, ale např. i když vám v lese uteče pes. Z dřívějších 10 000 Kč se zvyšuje na 30 000. Pokud se proviníte opakovaně, může to být až dvojnásobek. Dále má být podle neoficiálních zdrojů v novele uvedeno, že místní úřady (přesněji řečeno úředník, který musí mít složenou mysliveckou zkoušku), které mají vydávání zákazů na starosti, budou moci zakázat vstup na konkrétní místa i v případě, že se jedná o turistickou cestu nebo cyklostezku. Proč toto zpřísnění? Podle vysvětlení MZe právě proto, že veřejnost a myslivci se často dostávali do sporu a zákazy nebyly respektovány.

Proti této novele se postavila Strana zelených s výzvou vládě a ministru Jurečkovi, aby nezakazovali lidem vstup do lesa. Žádá o neumožňování orgánům státní správy myslivosti vydávat zákazy pro vstup veřejnosti do honitby a nesouhlasí s výrazným zvýšením pokut. Argumentuje omezováním práva veřejnosti na volný pobyt v přírodě a kritizuje, že „současný návrh jde na ruku výhradně myslivecké lobby". Zároveň upozorňuje, že už současný stav je nevyhovující a novela jej ještě zhoršuje. Celé znění výzvy a další informace včetně možnosti podpisu petice najdete na webové stránce Bez peněz do lesa nelez. Petici podepsalo již skoro 30 000 lidí a podle ČTK Ministerstvo zemědělství přislíbilo, že se námitkami bude zabývat.

Sporných bodů v novele je více a kromě Strany zelených se proti ní postavila i Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a Sdružení vlastníků honebních pozemků ČR.

vsRealita?

Myslivecký zákon ve své novelizované podobě bude v podstatě umožňovat uzavřít honitbu nebo její část i po většinu měsíců v roce (teoreticky po celý rok) - buďto z důvodu rozmnožování zvířat, nebo kvůli provádění lovů. Argument ministra, že se nejedná o naschvál, že se omezení vydává výjimečně a může platit jen na omezenou část honitby, dny nebo hodiny v týdnu, je sice hezký, ale co říkáte zákazu „každý rok od poloviny srpna do konce října do části lesa, a to ne po celou dobu, ale vždycky od 15.00 do 6.00 hod." To pro člověka, který chodí do práce a tuto část honitby má za statkem, v podstatě znamená, že si kvůli zákazu víc než půl roku ve všední den nevyjede s koněm ven (protože od konce října do zhruba března je tma). A takto to na některých místech funguje již nyní.

Jediné, co musí státní orgán udělat, chce-li část honitby uzavřít, je odůvodnit to. Důvody se ale při „dobré" vůli najdou vždycky, divočáky včetně selat lze podle nové vyhlášky od letošního ledna střílet po celý rok. Jistě, je to o lidech a můžeme věřit, že na místním úřadě, který je oprávněn tento zákaz vydávat, sedí rozumní lidé. Nicméně zákony by měly být postaveny tak, aby se nedaly snadno zneužít zájmovou skupinou obyvatel a domníváme se, že o tomto to neplatí.

va

 

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. ppindian

  Dobré ...

  09:07 - 26. 04. 2016

  ... ale co dál?

 • 2. Katka K.

  Re:

  09:04 - 27. 04. 2016

  Návrhy?

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: