Až po okraj naplněný víkend před námi! Kde a s kým budete slavit Den koní?

23. 05. 2019 06:00

Obrázky: 9

Autor: EQCH redakce Rubrika: Počet přečtení: 680 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Víkend plně ve znamení koní před námi! Na poslední květnovou neděli připadá Mezinárodní den koní, což samozřejmě nelze minout bez povšimnutí. Počasí, sic lehce aprílové, by nemělo být v zásadě nepřátelské, a proto věříme, že všichni si v naší nabídce, připravené pro tento skutečně plnokrevný "koňský víkend", něco vyberete. Den koní v NH Kladruby nad Labem, těžký tah, první letošní kvalifikace na "Velkou" anebo seminář věnovaný šetrnému zemědělství či vozatajství? Anebo? Kam právě vy vyrazíte?

Den starokladrubského koně a oslavy 440. výročí založení dvorního hřebčína v Kladrubech nad Labem

Srdcovým esem tohoto víkendu jistě budou oslavy 440. výročí založení dvorního hřebčína v Kladrubech nad Labem, které se konají sobotu 25. května v prostorách NH Kladruby nad Labem.

Od 10:00 do 10:30 bude probíhat chovatelská ukázka, po níž bude následovat slavnostní příjezd císaře Rudolfa II.

Ve 13:00 bude zahájen hlavní program na nádvoří hřebčína, kde samozřejmě budou předvedeni koně jak v zápřeži, tak i pod sedlem.

Pokud nebudete v podvečer ještě zcela vyčerpaní, můžete den zakončit poslechem varhanního koncertu v kostele sv. Václava a Leopolda, který začíná v 18:30.

Od 19:00 do 24:00 pak bude i v Kladrubech probíhat Muzejní noc. Na programu jsou oživené prohlídky zámeckých interiérů s Rudolfem II. a Kateřinou Stradovou. O pestrý program se tedy Kladruby postarají až do pozdních nočních hodin!

Ceník vstupného na akci Den starokladrubského koně:

 • Základní vstupné: 150 Kč/osoba
 • Snížené vstupné: 100 Kč/osoba (děti 6-18 let, studenti a senioři)

Více, včetně informací o umístění parkovacích ploch, naleznete na webu NH Kladruby nad Labem.

Sledovat událost můžete také na Facebooku.

 

Kurz klasické drezury a Alta Escuely

Ctitelé výcviku koní klasickými metodami mají jedinečnou příležitost se zúčastnit dalšího Kurzu klasické drezury a Alta Escuely, který povede profesor jezdectví pan Angel Cid Camás (rozhovor s ním si můžete přečíst zde).

Angel Cid Camás rozhodně není na české hipologické scéně zcela neznámou tváří. Díky dlouhodobé spolupráci s paní MVDr. Veronikou Živnovou se do České republiky pravidelně vrací a s některými svými žáky tu pracuje soustavně již několik let. Možnost zúčastnit se těchto lekcí je tedy mimořádnou příležitostí pro každého, kdo se chce společně se svým koněm posunout o kus dál a docílit tak zhodnocení své každodenní práce.

Kurz klasické drezúry a Alta Escuely proběhne ve dnech 25. až 26. května na Ranči Barevný sen v Hostěnicích u Brna.

Zájemci o účast s koněm se mohou hlásit u MVDr. Veroniky Živnové e-mailem na zivnova.veronika@gmail.com nebo volejte 602 536 254.

Diváci jsou srdečně zváni!

 

I. kvalifikace na MČR v těžkém tahu chladnokrevných koní

Po celou sobotu, 25. května, bude ve Zdeslavi probíhat I. kvalifikace na MČR v těžkém tahu chladnokrevných koní. Příznivci chladnokrevníků se tedy mohou na nadcházející Mezinárodní den koní přichystat skutečně stylově! :)

 

I. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase

Ti, pro které je "chladná síla" až příliš chladná, mohou v sobotu 25. května vyrazit do Pardubic. Čtyřdílný kvalifikační seriál na 129. Velkou pardubickou steeplechase právě začíná!

Aby kůň mohl v říjnovém vrcholu tuzemské překážkové sezony startovat, musí splnit kvalifikační podmínky, tzn. že  musí v roce 2019 absolvovat nejméně jeden kvalifikační dostih pořádaný na pardubickém závodišti, případně dostihy seriálu Crystal Cup nebo dostihy steeplechase, steeplechase cross country nebo cross country o délce nejméně 4 800 metrů v Irsku, Anglii, Francii nebo Itálii konané od 15. října 2018. Vítěz 128. Velké pardubické Tzigane du Berlais má právo startovat bez kvalifikace.

Podmínkou pro účast jezdce je dosažení nejméně 10 vítězství v překážkových dostizích v kariéře a dokončení alespoň jedné steeplechase nebo steeplechase cross country v roce 2019, nebo dosažení nejméně 10 umístění v překážkových dostizích v kariéře a jednoho kvalifikačního dostihu pro 129. Velkou pardubickou steeplechase.

První kvalifikace bude v zelené

Květnová kvalifikace je první částí čtyřdílného seriálu kvalifikací na 129. Velkou pardubickou steeplechase. V rámci dostihového mítinku je na programu nejen samotný kvalifikační dostih, ale také dalších osm překážkových dostihů.

Kvalifikační mítinky si hrají s barvami. Pro květnový mítink je to barva zelená - pokud tedy na dostihy přijdete v zeleném outfitu nebo se zelenými doplňky, budete "in"!

Doprovodný program

Zmenšené překážky z kurzu legendární Velké pardubické. Taxisův příkop, Irská lavice, Poplerův skok nebo třeba Zahrádky, to vše si mohou malí i velcí návštěvníci dostihových mítinků vyzkoušet na trati Dětské velké pardubické.

Prezentovat se bude také Nadační fond Kapka naděje, a to i se svou zakladatelkou a patronkou letošní sezony Vendulou Pizingerovou.

Na programu dne je 9 dostihů, v nichž bude startovat 81 koní. Adrenalinu tedy bude v Pardubicích jistě více než dost.

 

Výstava a hodnocení plemenných koní - Nový Jičín - Žilina

Chovatelé si jistě nenechají ujít akci, kterou ve dnech 25. až 26. 5. pořádá Svaz chovatelů koní Moravy a Slezska z.s. a Spolek Nový Jičín společně se zemědělci okresu Nový Jičín. Výstava a hodnocení plemenných koní se koná v areálu školního zemědělského podniku Nový Jičín - Žilina.

Program:

Sobota - Ve znamení sportu

Od 11:00 parkur s vodičem, následuje pony parkur a parkur (60-100) a pony cross Memoriál Miroslava Vaníčka a cross o Putovní pohár předsedy.

Neděle - Výstavní/chovatelská

Od 11:00 přehlídka plemenných hřebců, hodnocení tříletých klisen, chladnokrevných a teplokrevných klisen s hříbaty, pony a ostatních plemen. Prostor bude věnován i vozatajství.

 • Podrobné informace naleznete zde.

 

I. kolo Moravského Show Pony Šampionátu

Tuto sobotu, 25. května, si mohou plnými doušky užít i chovatelé pony plemen a příznivci speciálních výstavních tříd. V areálu Zemského hřebčince Tlumačov se od 9:00 koná I. kolo Moravského Show Pony Šampionátu. Posuzovatelkou je paní Ing. Milena Nováková (Hřebčín Aslan) a k vidění budou výstavní třídy Mladý vystavovatel, Junior vystavovatel, Lead Rein, First Riden, Open Riden a Jízda zručnosti s vodičem i na oprati.

 • Pokud se ještě chcete se svými pony zúčastnit, přihlášky a propozice naleznete na www.mspsinfo.cz

 

Vozatajský seminář v Tlumačově

Příznivci vozatajství mohou v tento den dorazit do Zemského hřebčince Tlumačov za vzděláním.

Vozatajský seminář proběhne v areálu Zemského hřebčince Tlumačov rovněž 25. května a to od 14:00.

Lektorem je pan Josef Iš ve spolupráci se Zemským hřebčincem Tlumačov.

Seminář je mimo jiné zaměřený i na zápřahové speciální třídy a bude spojený s veřejným tréninkem v rámci Moravského Show Pony Šampionátu.

Přihlášky a propozice na vozatajský seminář naleznete na www.mspsinfo.cz

 

Vzdělávací seminář Šetrné metody hospodaření na zemědělské půdě

Všichni, kdo mají progresivní myšlení, zajímají se o trvale udržitelný rozvoj v oblasti zemědělství a moderní trendy ve využití chladnokrevných koní, mohou přijmout pozvání na seminář Šetrné metody hospodaření na zemědělské půdě.

Seminář se koná ve čtvrtek 30. května od 8:30 hodin v aule VÚRT, v.v.i., Praha 6 - Ruzyně.

Program:

 • 08:30 - 9:00 -  zahájení semináře, pozdravení účastníků Ing. Jiban Kumar, Ph.D. - ředitel VÚRV
 • 09:05 - 09:30 - Vraťme se ke starému, bude to pokrok (Ing. Martin Káš, Ph.D., VÚRV)
 • 09:30 - 10:10 - Výhody moderního organického zemědělství z pohledu půdního mikrobiologa (Ing. Jaroslav Záhora, CSc., MENDELU)
 • 10:10 - 10:30 - přestávka na občerstvení
 • 10:30 - 11:00 - Agrolesnictví – novinka nebo návrat k tradicím (doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D., ČSAL)
 • 11:00 - 11:30 - Zkušenosti s aplikací agrolesnických systémů pro udržitelné zemědělství (Ing. Radim Kotrba, Ph.D., ČSAL)
 • 11:30 - 12:00 - Komunitou podporované zemědělství (KPZ) – jídlo jako vztah (Mgr. Jan Valeška, AMPI)
 • 12:00 - 12:30 - Praktické zkušenosti s KPZ z pohledu farmáře a koordinátorky komunity (Ing. Martin Rosenbaum, farma Lukava, Ing. Šárka Krčílková, AMPI, CooLAND)
 • 12:30 - 13:10 - oběd
 • 13:10 - 13:30 - společný průvod s koňmi na pole
 • Od 13:30 bude následně probíhat komentovaná praktická ukázka práce chladnokrevných koní na poli – sečení vojtěšky, otáčení sena, nahrabování sena, komentáře: koňské pohonné jednotky (potry) – představení koňostroje (Jan Kolman), slezský norik – rodinný farmářský kůň (J. & J. Svobodovi, CSNs), situace s koňmi na poli v ČR a ve světě (Ing. Martin Rosenbaum, farma Lukava)

 

Něco pro příznivce amerických plemen - Wanted Color Show

Věříme, že si nadcházející víkend, který je ve znamení Mezinárodního dne koní, užijete. Přeje vám to celá naše redakce!

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: