Atentát na koně

20. 04. 2018 08:00

Obrázky: 9

Autor: Inéz Chehaibiová Foto: internet, archiv autorky Rubrika: Různé Počet přečtení: 1112 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Neporazitelný Phar Lap začal představovat nevítanou konkurenci, a tak netrvalo dlouho, a zhoustla atmosféra... Kůň si toho zažil hodně - atentát, policejní ochranu i zmizení. A brzy mu přestala Austrálie stačit.

Zloba a závist hledaly způsoby, jak se šampióna zbavit. Na konci října roku 1930 dostoupila „pharlapománie“ v Austrálii vrcholu. V této době se také Dave J. Davis spřátelil s vykutáleným dostihovým sázkařem, Alfrédem Erikem Connollym (1880–1944). (1) Uskutečnili spolu nechvalně známý sázkový „podvod.“ Vsadili velkou sumu peněz na prvenství Armounise (2) v Caulfield Cupu a na vítězství Phar Lapa v Melbourne Cupu.

Bookmakeři jejich záměr neprohlédli a „bláznivou“ sázku akceptovali v pohádkovém kurzu, protože každé malé dítě v Austrálii vědělo, že Armounis Phar Lapa nikdy porazit nedokáže. Jenže pár dní před startem Caulfiedl Cupu přesvědčil Davis Telforda, aby Phar Lapa ze startovní listiny dostihu vyškrtl. Jako důvod uvedli, že kůň je unavený a potřebuje odpočívat. V ten moment však nastal poprask. Bookmakeři zuřili, že naletěli. Jenže nebylo zbytí, kurz sázky už se změnit nedal. Kostky byly vrženy…

Po Armounisově lehkém vítězství atmosféra mezi dostihovými autoritami a bookmakery ještě zhoustla. Tisku, veřejnosti, ale hlavně samotným bookmakerům bylo jasné, že pokud Phar Lap v Melbourne Cupu 1930 poběží, jistě také zvítězí. Toto vítězství pak přivede mnoho bookmakerů k bankrotu. Ve hře byly nemalé peníze. Pověstná sázka se stala noční můrou všech sázkových společností v zemi. Má-li člověk přijít o milióny, je mnohdy schopen učinit cokoliv, aby se tak nestalo. S blížícím se startem druhého velkého dostihu začali zoufalí bookmakeři hledat řešení z bezvýchodné situace. Nakonec požádali o pomoc podsvětí.

Telford začal nejprve dostávat „jen“ výhružné dopisy, aby svého koně z nadcházejícího dostihu stáhnul, jinak Phar Lap skončí v konzervách pro psy. Později neznámí vyděrači přitvrdili a začali trenérovi telefonovat i domů. Vyhrožovali, že koně zastřelí při tréninku, že ho oslepí kyselinou nebo srazí nákladním vozem na cestě z tréninkové dráhy do stájí. Lidé kolem Phar Lapa náhle čelili tlaku, na který nebyli zvyklí. Všude neustále slídili zvídaví reportéři připravení urvat z této senzace to největší sousto. Telford se zalekl a začal o celé akci pochybovat. Nezvedal telefony a nevycházel z domu. Strach měl nejen o Phar Lapa, ale také  o mladého Woodcocka, který byl nyní neustále ve střehu a u koně i přespával. Davis však nekompromisně rozhodl v započaté akci pokračovat, i když musel tušit, že neriskuje pouze život svého zázračného koně, ale také životy všech členů týmu. Jenže touha po penězích byla i tentokrát silnější.

Následující událost vešla do dějin australského turfu jako den, kdy „chtěli zabít Phar Lapa“.

Ráno před startem jednoho z dalších velkých dostihů se mohutný ryzák, doprovázený Woodcockem v sedle poníka, vracel z ranního tréninku. Tehdy si Woodcock povšiml tmavého sedanu, který je z povzdálí sledoval. Veden náhlou intuicí přitiskl Phar Lapa k plotu a zakryl ho svým ponym. V následujícím okamžiku vyšlehla z okénka automobilu rána a kolem šampiónovy hlavy prolétla kulka. K dalšímu výstřelu naštěstí nedošlo.“ (3)

Druhý den informovala lokální i celosvětová média veřejnost o hrůzném činu. Celý dostihový svět byl v šoku! Phar Lap se stal prvním koněm v dostihové historii, na kterého byl spáchán atentát!

Zmizení favorita

Po incidentu se střelbou bylo jasné, že sázkové podsvětí myslí své výhrůžky smrtelně vážně! Davis sice za dopadení pachatelů vypsal tučnou odměnu, ale ze svého záměru neustoupil ani o krok. Policie zahájila rozsáhlé vyšetřování, ale zločinci se ztratili tak dokonale, že se je nikdy nepodařilo vypátrat. Davis s Telfordem vydali prohlášení, že se v žádném případě nenechají mafiánskými praktikami zastrašit.

Telford se však důsledně dožadoval policejní ochrany. „Jelikož tato žádost nikomu nepřipadala nepřiměřená, k odpolednímu dostihu doprovodilo šampiónův vůz osm po zuby ozbrojených policistů na motocyklech. Nadšeně oslavovaný šampión přišel, běžel, zvítězil  a – zmizel.“ (4)

Starý trenér se obával, aby se podobné pokusy neopakovaly, proto nechal Phar Lapa ještě té noci tajně dopravit na farmu St. Alban Stud v Geelongu, kterou mu doporučil jeho přítel, vlivný podnikatel, Solomon Green (1868–1948). Tam se šampión v tichosti začal připravovat na nadcházející Melbourne Cup.

Proslulý americký spisovatel Mark Twain na cestě kolem světa sám na vlastní oči zažil, co pro Austrálii tento dostih znamená. V roce 1895 se ho totiž zúčastnil. Zážitek nasledně popsal ve svých memoárech: „Melbourne Cup je – a to nijak nepřeháním – v Austrálii víc než jen pouhý svátek. Zastiňuje totiž všechny ostatní svátky v této zemi. Oh, já že napsal zastiňuje? Tak pardon, úplně je vymazává. Je to den, na který se Australané celý rok těší. Nadřazený všem dnům v roce. Nemá konkurenci. V den konání Melbourne Cupu se Austrálie prostě zastavuje… Nějak si nevybavuji, že bych něco podobného byl kdy zažil v jiné zemi. Ne, myslím, že žádná jiná země takovýto den nemá.” (5)

Melbourne Cup 1930

Přes veškerá bezpečnostní opatření však nepřátelé tajný úkryt šampióna vyslídili.
Ke střelbě se sice už nedostali, přesto odpojili přívod proudu, přeřezali dráty telefonního vedení a pár hodin před startem velkého dostihu poškodili motor vozu, ve kterém byl kůň na dostihy převážen. Ale znovu neuspěli! V zoufalém chvatu se motor podařilo opravit a půl hodiny před dostihem se Phar Lap s Woodcockem objevil na závodišti
ve Flemingtonu.

Zpráva o příjezdu netrpělivě očekávaného favorita se bleskově šířila po celém závodišti i kontinentu. Nadšené milióny fanoušků ihned zavalily sázkové stánky a během několika minut vsadily na Phar Lapa tolik peněz, že poprvé a naposledy v dějinách Melbourne Cupu odstartoval nějaký kůň jako desetinový favorit.“ (6)


Znevýhodněn handicapem (7) 61 kg v sedle, Phar Lap důvěru sázejících nezklamal. Před zatáčkou do cílové rovinky se několika obrovskými skoky dostal do čela a svůj náskok v klidu udržel až do cíle! Atmosféra na závodišti ve Flemingtonu byla nepopsatelná! Muži vyhazovali klobouky vysoko do vzduchu a ženy vedle nich vesele tančily se sázkovými tikety v rukou. Svým přesvědčivým vítězstvím v nejslavnějším dostihu Austrálie se z Phar Lapa v očích národa stala živoucí legenda.

Během následujícího týdne vyhrál velký ryzák další dva prestižní dostihy, přičemž ve druhém z nich na něj zruinovaní bookmakeři odmítli dát i ten nejmizivější kurz a postarali se tak o další unikát australské dostihové historie.

Osudný handicap

Na zimu roku 1930 poslal Telford svého svěřence spolu s jeho věrným společníkem Woodcockem na farmu Solomona Greena zvanou Bacchus March. Tam měl šampión sbírat síly pro dostihovou sezonu 1931. Na sklonku roku 1930 Telfordovi vypršela nájemní smlouva. Po rozsáhlém vyjednávání se nakonec stal polovičním majitelem šampióna. Pro Phar Lapa se nezměnilo nic. Publikum však zaregistrovalo změnu stájových barev.

Po návratu zpět do tréninku na jaře roku 1931 pokračoval Phar Lap v  lámání rekordů. Zaznamenal sérii dalších osmi vítězství v řadě a prohrál až v Melbourne Cupu 1931, kde mu VRC vyměřil rekordní handicap 68 kg. (8) Okolnosti, které Melbourne Cupu 1931 předcházely, definitivně zpečetily  Phar Lapův další osud. Telford i Woodcock dobře věděli, že „Bobby“ zatížen břemenem 68 kg v sedle dostih na 3 200 metrů vyhrát nemůže.

Snažili se přesvědčit Davise, aby ryzáka do dostihu neposílal. Zvláště pak Woodcock, kterému byl Phar Lap ze všech bytostí na světě nejdražší, upozorňoval Davise na to, že pokud se šampión v dostihu schvátí, nebude už nikdy schopen závodit. Davis nakonec psychologickému nátlaku podlehl. Jenže proti ostře vystoupil předseda VRC, MacKinnon. Ten Davise důrazně upozornil, že pokud jeho kůň (nikdy nenazýval Phar Lapa jménem) v Melbourne nepoběží, bude VRC nuceno ryzáka doživotně diskvalifikovat. Přitlačil tak majitele ke zdi a on více méně neměl na vybranou. Phar Lap se na startu prestižního dostihu nakonec opravdu objevil.

V jeho průběhu si vedl nad očekávání dobře i se zátěží, která by každého jiného koně zbavila sil už v první třetině. V cílové rovince dokonce útočil na přední pozice. Enormní zátěž si ale vybrala svou daň. Šampión se postupně propadal a nakonec cílem proběhl až osmý.

I navzdory porážce zvítězil Phar Lap ve všech důležitých dostizích v Austrálii. V některých dokonce dvakrát. Majitelé se začali poohlížet po nových příležitostech. Podle jejich názoru už neměl Phar Lap v Austrálii co dokazovat. V úvahu připadala Anglie. Z toho plánu nakonec sešlo. Valaši tam byli z důležitých a prestižních dostihů vyloučeni, proto účast Phar Lapa představovala příliš velký finanční risk.

Díky Davisovu americkému původu byla optimálním řešením Amerika. Tam se dostihy těšily nebývalé oblibě, a navíc měly štědré dotace. Mezi nejproslulejší patřil ve 30. letech dvacátého století Agua Caliente Handicap, který se běhal v luxusním zábavním komplexu na mexicko-americké hranici.

Phar Lapova pověst dávno překonala hranice Austrálie a šířila se světem. Davise oslovil Jim Crofton, jeden z pořadatelů Agua Caliente Handicapu, který projevil nebývalý zájem mít na startovní listině prestižního dostihu právě australského zázračného koně. Davis se dlouho rozhodovat nemusel. Částka 100 000 dolarů určená vítězi byla více než lákavá. Crofton ještě nabídl částečnou úhradu cestovních nákladů z Nového Zélandu do Ameriky a na hranice Mexika. Davis byl ochotný tuto nabídku akceptovat. Telford z nápadu ale radost neměl. Z Phar Lapových výher si zbudoval luxusní tréninkové středisko, které pojmenoval Braeside. Konečně se mu začínalo dařit a kromě Phar Lapa měl v tréninku i další koně. S expedicí do Ameriky nakonec souhlasil pod jedinou podmínkou. Místo něj bude oficiálním trenérem šampióna šestadvacetiletý Tommy Wooodcock.

Navzdory snaze uchovat záležitost v tajnosti, začaly zvěsti o šampiónově plánované cestě do Ameriky postupně pronikat do médií v Austrálii i v Americe. 

Novináři spekulovali o možnostech, překrucovali fakta a Davis u australské veřejnosti rychle ztrácel na oblibě. Pro mnoho lidí začal představovat toho, kdo se národ chystá oloupit o to nejcennější – o milovaného hrdinu! 

Několik týdnů po Melbourne Cupu 1931 Davis opravdu veřejně oznámil informace, které už nějakou dobu kolovaly mezi lidmi. Phar Lap se pokusí dobýt dostihovou Ameriku a postaví se na start nejbohatšího dostihu světa – Agua Caliente Handicapu 1932. Přední strany australských novin i časopisů ihned zahltily zprávy o plánované americké expedici. „Australští novináři přirovnali Phar Lapa ke Kryštofu Kolumbovi, který se také vydal do neznáma, aby objevil Ameriku.“ (9)

Neobyčejná mise se stala hlavním tématem rozhovorů nejen v domácnostech, ale i na ulicích a v obchodech. Nikdo tehdy netušil, že Austrálie svého milovaného hrdinu již nikdy živého nespatří.

Poznámky:

 • 1 - Erik Connolly uskutečnil při Melbourne Cupu jednu z nejbláznivějších sázek australské dostihové historie, když si jako jeden z mála vsadil, že dostih vyhraje Nightmarch a nikoliv favorizovaný Phar Lap, což mu při sázkovém kurzu 6:1 vyneslo pohádkovou výhru 180 000 guinejí.
 • 2 - Armounis – jeden z Phar Lapových rivalů, vítěz 33 dostihů ze 79 startů.
 • 3 - Horáček 1986, s. 219.
 • 4 Tamtéž, s. 219.
 • 5 - Chehaibiová, Inéz. Phar Lap aneb konečně pravda o přípravě na jeho poslední dostih. Phar Lap, a track phenomenon [online; rok zpracování 2007] dostupné z: <http://pharlapracehorse.blogspot.com/2009/07/phar-lap-aneb-pravda-o-jeho-poslednim.html>.
 • 6 - Horáček 1986, s. 220.
 • 7 - Handicap – pořadí, v němž jsou koně seřazeni podle kvality, ta je vyjádřena hmotností, kterou by ten který kůň měl nést oproti soupeřům, aby všichni měli stejnou šanci na vítězství, handicap se mění po každém dostihu a výkonu jednotlivého koně, uzavírá se na konci dostihové sezony. Ti nejlepší koně mají samozřejmě největší handicap.
 • 8 - Pro zajímavost – vítězný kůň White Nose nesl pouhých 44 kg.
 • 9 - Reason 2009, s. 30.

Zdroje:

 • Horáček, Michal. Království za koně. Praha: Olympia, 1983.
 • Reason, Michael. Phar Lap (A true legend). Melbourne (AU): Muzeum Victoria, 2009, ISBN 978-09806190-1-0.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Občas se zkrátka objeví kůň, který se dotkne srdce, pronikne hluboko do Vaší podstaty a uchvátí Vaši duši jako žádný jiný… takovým koněm je pro BcA. Inéz Chehaibiovou australský dostihový kůň Phar Lap, který ji provází celým jejím životem.  Od patnácti let sbírá archivní a historické materiály pro vydání ucelené publikace, která by mapovala život tohoto fenoménu australského dostihového sportu ze 30. let 20. století.

Phar Lapovi založila vlastní web.

Připojené obrázky

Připojené články

01.01. 2018 11:00 Legendární Phar Lap – kůň, či mýtus?
02.02. 2018 11:00 Tři muži a kůň za pakatel
23.02. 2018 07:00 Veřejným idolem kůň

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: