„Ano“ momenty…

21. 08. 2017 05:00

Obrázky: 4

Autor: Karen Rohlf Foto: Archiv autorky Rubrika: Zdraví a psychologie jezdce Zdroj: Dressage Naturally Překladatel: Kateřina Lipinská Počet přečtení: 5945 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Každý den je příležitostí začít znovu. Doufám, že se mi podaří nabídnout vám námět k zamyšlení, který zlepší vše, co se svými koňmi děláte... Zkrátka další ze skvělých esejí autorky "Šestkového hrdiny", týkající se skutečně všeho, co se svými koňmi můžete dělat.

Kůň, který vám rozumí a je ochotný, bude lepším a snáze jezditelným partnerem než ten, který se cítí otrávený, ušlápnutý, nedoceněný a manipulovaný. Jako profesionální drezurní jezdec, ale také koňař, který se vrátil k přirozenosti, dobře rozumím důležitosti postupného budování náročných komplexních cviků od jednoduchých základů prostřednictvím jasné a srozumitelné komunikace.

vsProto kladu velký důraz na kvalitu komunikace se svými koňmi. Umět se s nimi domluvit co nejlépe i o nejběžnějších věcech zlepšuje komunikaci a partnerství obecně. Pokud budete jednoduché věci dělat perfektně, i ty těžší pak budou snazší. Jako nedostatek harmonie vnímáme rozdíl mezi představou a realitou. Abychom této harmonie dosáhli, musíme buď na chvíli pozměnit naše představy, nebo pomoci koni změnit jeho realitu.

Existuje cvičení, které dělám a které se nazývá Získání 100 %. Získání 100 % nám umožňuje říci „Ano!" svému koni, na rozdíl „No, to je na nás docela slušné," nebo dokonce přání, aby to vypadalo jinak. Často bráníme dosažení harmonie tím, že získáváme méně než 100 %. Někteří z vás si teď možná myslí: „Ouu, ta Karen je ale perfekcionistka! To je příliš velký tlak. Já nemůžu očekávat, že já a můj kůň budeme perfektní po celou dobu!" Nebojte!

Získat 100 % není o „správně" nebo „špatně", nebo o požadování dokonalosti. Jde o jasnost a porozumění. Požadavek musí být srozumitelný, smysluplný a realistický, aby ho váš kůň mohl splnit. A oba musíte vědět, jak to bude vypadat, až to bude správně. Pokud tohle víte, pak proč nedosáhnout 100 %? Když se jedná o nový cvik, požadujte stoprocentní verzi „prvního pokusu". To je něco jiného (a věřím, že lepšího) než žádat o nejvyšší dokonalost a spokojit se s vlažnou snahou nebo zmatenou reakcí. Opravdu se podívejte na kvalitu věcí, o které svého koně žádáte: od chytání na pastvině, přes čištění, práci ze země až po ježdění. Pak se podívejte na kvalitu jeho reakcí (porozumění, psychickou/fyzickou angažovanost). Možná budete překvapeni, co zjistíte.

Koně opravdu chtějí pochopit, co po nich žádáme. Chtějí, abychom byli v sebejisté pohodě, která nastane, když jsou naše představy a realita v harmonii. Získávat 100 % je neomylná cesta. Když se zeptáte sami sebe - dostal jsem 100 %? - a odpověď není bezprostřední „Ano!", pak to bylo méně než 100 %. Věřte svým instinktům.

saCo kdyby náš každý rozhovor vypadal takto:
(Člověk): „Mohl bys ___?"
(Kůň): „Ano! Udělal jsem to dost?"
(Člověk): „Ano!"

Na rozdíl od:
(Člověk): „Udělej tohle."
(Kůň): „Cože?"
(Člověk): „TOHLE!"
(Kůň): „Myslíš, že něco jako tohle?"
(Člověk): „Něco takového."
(Kůň): „Tak chceš to, nebo ne?"
(Člověk): „No, to je myslím na nás docela dobrý."

Klíčem je představit si, o co žádáte svého koně. Vědět, jak má vypadat úspěch. A pokud se neshoduje s realitou, zjistěte proč!

  • Buďte pro koně srozumitelnější
  • Změňte způsob, jakým žádáte
  • Poděkujte koni za veškeré úsilí, ale dejte mu najevo, že to chcete příště lepší: („Děkuji moc za těchto 40 % a zkusme to ještě jednou.")
  • Zopakujte cvik, ať má kůň šanci být stoprocentně úspěšný
  • Oceňte okamžitě jeho úsilí

vbsDůležité je „pojďme". To není jen kůň. Jste zodpovědní za svou roli i v jeho úspěchu. Někdy jediná věc, která se musí změnit, jste vy! Hledejte. Nespokojte se s málem. Buďte k sobě ale shovívaví, je-li to obtížné. Pokud si myslíte, že nemůžete získat 100 % vaší představy, musíte upravit svou představu tak, abyste z ní 100 % získat mohli! To také znamená, že nežádáte o něco, co víte, že nemůžete zvládnout.

Chcete se dostat k „Ano momentu". Budete překvapeni, jak moc koně ocení, když říkáte „Ano! Děkuji!". Ježdění s pocitem, že to nejde, způsobuje, že se cítíte špatně a váš kůň se tak zcela jistě cítí taky. Tento nesoulad je hlavní příčinou napětí.

Získat 100 % neznamená, že to musí být těžké. Je potřeba si moudře a realisticky utvořit představu, která odpovídá danému koni v jeho fázi výcviku. Moje představy se mění, když přecházím z koně na koně, takže i mí mladí koně zažívají tolik „Ano momentů" jako mí zkušení koně.

Pokud požádáte svého koně o ustoupení při čištění a on vykopne, pak se lekne domnělého plácnutí a ustoupí, kam jste chtěli, dosáhli jste cíle, ale bez kvalitní komunikace. Pro vás to bude nesmírně cenná zkušenost k prozkoumání. Jak to zlepšit? To bude opravdu zajímavé!

Jak byste se cítili, pokud by váš učitel říkal něco jako:

  • va„No, to je na tebe docela slušné..."

Nebo když se zeptáte, jestli jste udělali něco správně, a dostali odpověď:

  • „No, tak nějak."
  • (nebo v horším případě:) „Ne" a pak vás nechal tápat.

Cítili byste se hrozně, zmatení a nedocenění. Nenechte své koně, aby měli tento pocit. Víte, jak je příjemné, když váš učitel zvolá nadšené „Ano!" v pravou chvíli.

Než půjdete ke svému koni, udělejte si chvilku a představte si i zcela nedůležité věci. Představte si rozhovor, kde požádáte svého koně: „Mohl bys___?" a pak si poslechněte jeho odpověď. Jak můžete docílit, aby mezi vámi a vaším koněm proběhlo více „Ano" a „Děkuji"? Slibte svému koni, že budete stoprocentně srozumitelní a hledejte způsoby, jak nastavit podmínky, aby byl stoprocentně úspěšný a VĚDĚL o tom. Ptejte se svého koně a buďte pozitivní: „Omlouvám se, že jsem se nevyjádřila jasně poprvé, jak ti můžu pomoci, abys tohle pochopil a byl úspěšný?" A když se to podaří, nahlas a s hlubokým výdechem řekněte „Ano"! Váš kůň bude ten moment milovat a oba si budete užívat více úspěchů ve vzájemné harmonii.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: