Aktuálně: Calanthus a další koně z Azylu pro koně

27. 05. 2013 05:00

Obrázky: 6

Autor: EQCH redakce Foto: archiv redakce a Patricie Pitříková Rubrika: Různé Počet přečtení: 6909 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Případ Calantha zaujal vás i nás, rozhodli jsme se proto jím zabývat podrobněji. Požádali jsme o podklady k právnímu řešení celého případu (o tom jste si již mohli přečíst v článku Darování koně očima právníka), vyjádření plzeňské veterinární správy a mimoto jsme vyrazili na výlet – do jižních Čech za Calanthem i na západ do Azylu.

calNejprve tedy aktuální informace o tom, jak se má Calanthus. Díky bohu dobře. Stojí v Domově pro koně, z něhož vám přineseme podrobnější reportáž příští týden, a již úspěšně zarůstá. V tomto směru nás čekalo docela slušné překvapení - ještě před několika týdny kůň prakticky bez srsti je nyní obrostlý téměř jakoby mu nic nebylo. Jen je srst ještě krátká a jemná, ale jinak pěkně hustá, kvalitní. Je vidět, že i přibírá, ale než se dostane do ideální kondice, bude to ještě chvíli trvat. Je potřeba doléčit i sedřený kohoutek. Calanthus dostává mimo jiné řepné řízky, sóju, lněné a konopné semínko, sušené kopřivy, ostropestřec. Po příjezdu byl Calanthus odčerven, odvšiven, byl prohlédnut veterinářem a byla mu odebrána krev a stěry z kůže. Výsledky na trichofytózu byly negativní. Jako důvod jeho stavu bylo určeno zanedbání, špatné a nedostatečné krmení, byl jezdecky přetěžován včetně užití nevhodného sedla, které se podepsalo na katastrofálním stavu jeho kohoutku, a jeho srst byla doslova zamořena všenkami. Což bylo i důvodem masivní olysalosti, takže po odvšivení začal velmi rychle zarůstat.

Co na to bývalý majitel pan Vrúbel? Překvapivě se nám podařilo jej telefonicky zastihnout (jinak to prý není možné), ale moc sdílný nebyl. Spíš vůbec. Jen opakoval, že mu bylo ukřivděno, že se o tom s nikým nebude bavit a vše bude řešit soudní cestou. Vzhledem k tomu, že má na krku žalobu od paní Horákové, asi mu ani nic jiného nezbývá... Rozhodně ale nepřiznal jakékoli pochybení v péči o koně ani v ničem jiném.

hnCož je na pováženou, když i Krajská veterinární správa konstatovala u Calantha vyhublost, silné napadení ektoparazity a špatný stav srsti s vylysalými místy. Ředitele MVDr. Richarda Bílého jsem poprosila o zodpovězení několika otázek. Ochotně vyhověl a zde jsou odpovědi:

Prosím o upřesnění počtu zvířat (především koní), která nebyla v pořádku a co konkrétně s nimi bylo v nepořádku.
V době kontroly se na hospodářství nacházelo celkem 15 koní, 23 koz a 13 ovcí. U některých koní byla v době kontroly zjištěna tzv. lehká kondice až vyhublost, kdy obratlové výběžky vytvářejí mírný hřeben, linie žeber se rýsuje a žebra jsou viditelná. Malé množství tuku u kořene ocasu. Kohoutek a kyčelní kost měly lehce znatelné struktury. U jednoho z koní (Calanthus) byla v oblasti krku až lopatky k prsní kosti zjištěna lysá místa s nezměněnou kůží (alopecie). Dále bylo zjištěno "kulhání" některých koní. Chovatel uvedl, že koním jsou podávány léky předepsané ošetřujícím privátním veterinárním lékařem, záznamy o léčbě však předloženy nebyly.  

Z jakého důvodu byl chov posouzen jako nevyhovující?
Při úřední veterinární kontrole byly zjištěny některé skutečnosti, které nejsou v souladu s právními předpisy, konkrétně s veterinárním zákonem a se zákonem o šlechtění a plemenitbě. Nejzávažnějším nedostatkem bylo, z hlediska chovatelství, nezajištění patřičné odborné veterinární péče. Zjištěné nedostatky jsou řešeny ve správním řízení v souladu s těmito zákony.

V jakém stavu byl při vaší kontrole kůň Calanthus?
U koně „Calanthuse" byla zjištěna vyhublost a v oblasti krku až po lopatku a prsní kost zjištěna lysá místa s nezměněnou kůží. Příčinou této lysavosti bylo silné napadení ektoparazity. Diagnostiku příčiny vyhublosti a porušení zdravotního stavu a jeho léčbu zajistila již nová chovatelka S. H., která svého koně přemístila do jiného kraje.

hneJaká opatření byla nařízena pro zlepšení stavu zvířat a jaký byl další postup?
Byla provedena opakovaná kontrola, ze které vyplynulo doporučení chovateli k nápravě nevyhovujícího stavu a s chovatelem je vedeno správní řízení ve věci uložení pokuty za porušení veterinárního zákona.

Byla (případně kdy) v místě provedena další kontrola?
Na konci měsíce dubna byla provedena opětovná kontrola chovu hospodářství. Zjištěné nedostatky budou taktéž, jako při předešlém zjištění, řešeny ve správním řízení v souladu s právními předpisy. Současně byl podán podnět dalšímu správnímu orgánu.

Je možné se na tento problematický chov zaměřit i do budoucna, např. častějšími kontrolami?
Kontroly chovů hospodářských zvířat jsou naplánovány a řízeny podle tzv. analýzy rizika. Dle výsledků kontrol se dá předpokládat, že chov koní a ostatních hospodářských zvířat na hospodářství Dream Horse bude vyhodnoceno jako rizikové. Podmínky chovu i stav chovaných zvířat bude krajská veterinární správa i nadále bedlivě sledovat.

Azyl pro koně

Protože v Azylu zbyli další koně, i když na tom nebyli tak zle jako Calanthus, rozhodli jsme se prostřednictvím naší externí dopisovatelky na ně podívat blíže:

pohCelý areál nacházející se mezi obcemi Vejprnice a Tlučná nedaleko Plzně působí sice poněkud spartánským, ale jinak v mezích možností upraveným a příjemným dojmem. (Nejen) koňské výběhy jsou bezpečné, upravené a vcelku dobře ohrazené. Koně měli k dispozici nově vypadající přístřešky. Aktuálně (stav z poloviny května) jsme napočítali 12 koní. Ne všechny jsme viděli zblízka, ale stav těch, které jsme viděli, můžete sami zhodnotit na přiložených fotografiích. Přestože nejsou vysloveně vyhublí (tj. kondiční stupeň 1-2), stále nejsou v dobré kondici. Vezmeme-li v úvahu výživnou jarní pastvu a také fakt, že se o zařízení nyní pravidelně zajímá veterinární správa, jsme docela rádi, že jsme je neviděli před měsícem. Je patrné, že i když nejsou tak vylysalí jako byl Calanthus, i oni měli na těle místa s vypadanou srstí, která jen pomalu zarůstají.

Vzhledem k předchozí velké neochotě a nepříjemnosti pana Vrúbela (zmohl se prakticky jen na výhrůžky) spolu s vědomím, že provozovatel Azylu, pan Mazan, ani v době návštěvy Stáni Horákové na koních neshledal nic neobvyklého, jsme neměli příliš chuti do komunikace, ale vrtalo nám hlavou jedno. Jak je možné, že si nikdo z okolí nevšiml špatného stavu koní? Pokud ano, proč na to neupozornil? Zajímalo nás také, zda je tento stav výjimečný, nebo zda koně takto vypadají stále. Naštěstí jsme narazili na sdílné lidi ze sousedství, kteří nám tuto otázku zodpověděli. Prý je všeobecně známé, že se jedná o azyl, v němž končí nemocní a týraní koně - a takoví samozřejmě nevypadají dobře. To je i důvod, proč se až dosud o stav koní nikdo blíže nezajímal - zkrátka jsou to koně staří, nemocní a týraní a podle toho vypadají. Až televizní reportáž a zájem médií lidem otevřely oči. Mimoto jsme se dozvěděli, že přístřešky pro koně ve výbězích vyrostly až letos, předtím se prý koně neměli kam schovat. A také jsme vyslechli podivení, jak se vlastně majitelé o koně mohou starat, když nemají peníze...

Vyjádření pana Pavla Mazana z Azylu pro koně

dvaLetošní zimu koníci strávili ve spodním výběhu, kde přístřešky byly a jsou, ale ze silnice je vidět nelze. Co se týče zdravotního stavu koní přes letošní zimu - koně byli naprosto v pořádku, vše bylo dokumentováno a stav, do kterého se pár koní dostalo po zimě, byl bohužel zaviněný nemocí. V léčbě koně byli a pod veterinárním dohledem taktéž.

Dnešní stav je takový, že koníci se z nemoci dostali (mimo jiné léčba koníků vyšla již cca na 30 tisíc, hrazeno z našich vlastních zdrojů), vylínaní koně tu již nejsou, jediné, co jste mohla z dálky zpozorovat, jsou koníci se zbytky zimní srsti. Po nemoci koníci krásně přibývají na váze a dostávají se zpět do formy.

Nicméně zdá se, že se sice pomalu, ale přeci jen díky dohledu KVS blýská na lepší časy. Koně mají přístřešky, mají co jíst a podle zarůstajících míst na těle se zdá, že byli i odvšiveni. A vzhledem k medializaci celého případu existuje šance, že místní lidé, kteří mají koně celkem rádi a občas jim dovážejí jablka i seno, si budou více všímat, jak koně vypadají.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: