Aby se kůň nebál spreje

14. 3. 2024 Marcia King Autor fotek: Shutterstock.com Zdroj: The Horse

Věčný boj s koněm při stříkání repelentu či jiného spreje? Proč bojovat? Naučte koně se spreje nebát! Jaro je za dveřmi!

Válčíte se svým koněm kvůli repelentu? Není to až tak nebvyklé, jak si možná myslíte. Někteří koně prostě nesnáší přípravky, které je nutné aplikovat ve spreji. Vadí jim pach, zvuk, který sprej dělá, pocit, když se rozprášený roztok dotkne jejich kůže...Připravte se tedy již nyní na období, kdy repelenty opět budou denně potřeba!

Ne, sprej ne!

Citliví jedinci mohou na sprej negativně reagovat jednoduše proto, že se dosud nikdy s tímto podnětem nesetkali. Je to pro ně něco nového a tedy i znepokojujícího. Jiní koně zase mají určitou averzi k vlastnímu procesu „sprejování" a často reagují negativně na cokoli, co „se jim dělá", včetně píchání injekcí, podávání léků (do očí, do nosu, do huby), oblékání deky, bandážování nohou, stříkání hadicí, stříhání - jsou prostě předpojatí. A pak jsou tady jedinci, kteří mají skutečnou fóbii ze sprejů. Jedinci, kteří se aplikace spreje naučili bát, protože při kontaktu s ním zažili v minulosti něco negativního, co jim nebylo vhodně „vysvětleno".

Naštěstí správnou desenzibilizací (odstranění úzkosti a strachu, kdy se situace vyvolávající strach spojuje s relaxovaným stavem a jedinec si postupně zvyká na podnět, který v něm vyvolával strach) a metodou kontra-podmiňování (náhrada nežádoucího chování chováním žádoucím, angl. counter-conditioning) lze obvykle tuto averzi rychle „vyléčit".

Co tě trápí?

Pokud chceme pracovat se strachem koně, je dobré - i když ne nutné - zjistit, čeho se vlastně bojí. „Člověk může vykonat celý proces znecitlivění krok za krokem, aniž by skutečně věděl, čeho se kůň obával, ale přesto dosáhne úspěchu," vysvětluje Jeannine M. Berger, DrMedVet, diplomovaná pracovnice na American College of Veterinary Behavior. „Pokud však víte, čeho se kůň bojí, můžete ho znecitlivit přímo na tento spouštěcí podnět a tím si ušetříte čas."

Některé z nejčastějších příčin nežádoucích reakcí koní jsou:

  • Pohyby osoby, která „sprejuje" koně nahoru a dolů. Koně jsou velmi citliví na pohyb ve svém zorném poli; používání léků a repelentů ve spreji se obvykle spojuje s rychlými a trhavými pohyby.
  • Zvuk rozprašovače.
  • Pocit, kdy se rozprášený roztok dotýká kůže. Mnoho koní nemá rádo ani stříkání vodou z hadice.
  • Zápach.
  • Přibližování se osoby s lahvičkou spreje v ruce.
  • Kombinace uvázání a „sprejování". Někteří koně, především ti, co nebyli dostatečně navyklí na ohlávku, snesou po uvázání pouze klidné stání. Jakmile začne člověk v jejich blízkosti stříkat sprejem, kůň zareaguje tahem dozadu.

Přichází změna

Desenzibilizace, neboli znecitlivění, často spojená s kontra-podmiňováním, je oblíbenou metodou, jak změnit reakci koně na určité spouštěcí podněty (vyvolávající v koni strach).

Desenzibilizace je proces, kdy se kůň postupně (krok za krokem) vystavuje podnětu, který u něho vzbuzuje strach," vysvětluje Berger. Cílem je nahradit nežádoucí emoční reakci - strach, úzkost, agresivní chování - mnohem uvolněnější, pohodovější reakcí. Každý krok se provádí velmi postupně, aby nedošlo ke znovuobjevení strachové reakce.

Kontra-podmiňování je proces posilování tzv. náhradní emoční reakce: Místo toho, aby kůň reagoval na podnět negativně, bude reagovat takovým chováním, které je žádoucí, pozitivní.

Doporučujeme použít kontra-podmiňování s desenzibilizací tehdy, když jsou reakce koně opravdu hodně výrazné," říká Berger. „Při kombinování desenzibilizace a kontra-podmiňování se na koně působí negativním podnětem (v našem případě sprej) a pokud zůstane uvolněný, dostane odměnu. Tím se učí nejen nebát se podnětu, ale reagovat na něho klidně, pozitivně."

Obě metody, ať už zvlášť nebo v kombinaci, se však musí provádět správně, aby byly účinné. Naštěstí nejsou nijak složité.

318_farnam_az_2017-scaled.jpg

Příprava

„Najděte si místo, kde budete s koněm pracovat. Má být bezpečné, klidné a bez rušivých podnětů," doporučuje Eric Davis, DVM, MS, Dipl. ACVIM, ACVS, ředitel Rural Area Veterinary Services a veterinář na Steinbeck Country Equine Clinic v kalifornském městě Salinas. „Ujistěte se, že váš hlas a chování jsou klidné: Kůň rozpozná napětí z řeči těla, modulace hlasu i mimiky vašeho običeje."

Nikdy koně netrestejte za projev strachu!

Berger preferuje mít koně pod určitou kontrolou, tj. použít ohlávku a vodítko. Někteří experti, například Sophia Yin, DVM, specialistka na aplikované chování zvířat, však uvádí, že můžete účinně pracovat i s koněm ve volnosti. Ať už zvolíte jakýkoli postup, důležité je dodržet pár zásad:

  • postupujte pomalu;
  • znecitlivujte koně vždy jen na jeden podnět najednou (pokud se bojí pohledu na lahvičku i zvuku rozprašovače, nejdříve koni pouze lahvičku ukazujte, až si na to zvykne, pak teprve rozprašujte, apod.), postupujte vždy krok za krokem, kroky nepřeskakujte ani nespojujte dva v jeden;
  • pozorně sledujte známky strachu (uhnutí, leknutí nebo agresi) i známky navyknutí (klidné chování, nezájem o sprej nebo zájem o něco jiného);
  • ujistěte se, že kůň je v pohodě a současný fázi výcviku/uvykání plně akceptuje; až pak můžete přistoupit k následujícímu kroku;
  • pokud kůň reaguje negativně (strach, agrese...), vraťte se k předchozímu, jednoduššímu kroku, který již kůň plně akceptoval;
  • kůň nesmí být nikdy vystaven podnětu takové intenzity, která u něho vyvolá výrazný strach. Smí být pouze mírně neklidný, a neklid musí odeznít brzy po aplikaci/opakování podnětu (a případně odměně). Pokud kůň reaguje velmi ustrašeně, znamená to, že pracujete špatně (postupujete příliš rychle, příliš na koně „tlačíte") a proto se musíte vrátit o krok zpět, kdy kůň nevykazuje strach;
  • nikdy koně netrestejte za projev strachu;
  • vyhledávejte dobré momenty, malé, „krokové" zlepšování, neočekávejte hned okamžité výsledky.

Desenzibilizace

Začněte tím, že budete držet sprej v takové vzdálenosti od koně, kde mu nevadí. „To, jak daleko od koně to bude, je individuální," říká Yin, dříve učitelka na Animal Science Department na UC Davis, nyní privátní praktik v San Francisco Veterinary Specialists. „Možná vás kůň nechá se sprejem stát hned vedle sebe, možná na délku paže, možná bude muset lahvičku držet druhá osoba několik metrů od koně."

Pak sprej trochu přibližte ke koni. Dbejte o to, abyste s ním nepohnuli příliš náhle, čehož by se mohl polekat; kůň by měl zůstat u vás po celou dobu, neměl by odejít, uskočit apod. „Zopakujte přesně toto stejné přiblížení přibližně dvakrát až pětkrát, až si kůň na to zvykne a bude v pohodě (nebude na sprej v této vzdálenosti od těla reagovat). Pak můžete jít zase o kousek blíž," doporučuje Yin. „Když si kůň nechá přiblížit sprej do vzdálenosti asi 30 cm od své hlavy, můžete zkusit jednou stříknout do vzduchu. Sledujte, jak zareaguje. Pokud to akceptuje, zopakujte to ještě několikrát."

Pokud kůň akceptuje stříkání do vzduchu, pokračujte tím, že mu stříknete na nějakou část těla, nejlépe na krk. Opět to několikrát zopakujte. Pak můžete stříkat na větší plochu těla, stále opakujte výše popsaný postup, dokud si kůň v klidu nenechá postříkat sprejem celé jeho tělo.
Dávejte pozor na stříkání hlavy: Mnoho jinak klidných koní může reagovat přecitlivěle a rozprášený roztok se navíc může dostat do očí, uší nebo nozder, pokud je nebudete chránit rukou. (Zvolte raději „roll-on" repelenty, protože můžete lépe kontrolovat jejich aplikaci).

Samozřejmě celý tento postup lze různě obměňovat, vše záleží na konkrétní situaci, koni a jeho strachu. Místo repelentu můžete zpočátku rozstřikovat vlažnou vodou. Pokud si myslíte, že koni vadí zápach repelentu, nařeďte ho nebo ho stříkněte na houbu a tou koně potírejte, opět nejdříve na malé oblasti těla a postupně je zvětšujte. Myslete na to, že vždy koně musíte v jednom kroku navykat pouze na jeden podnět (pach - stříkání) a že si musí na tento krok naprosto navyknout, než přistoupíte k dalšímu.

Doplnění desenzibilizace kontra-podmiňováním

Sprej znamená odměnu: žádný sprej, žádná odměna. Kůň však musí chtít odměnu.

Výše popsaný postup můžete doplnit o podávání pamlsků nebo krmení koně. „Cílem je, aby kůň v klidu žral, když ho budete „sprejovat" a nebál se," uvádí Yin. Sprej znamená odměnu: žádný sprej, žádná odměna.

Zajistěte, aby si kůň od vás nevzal odměnu a nešel ji žvýkat někam pryč (odměnou je trocha jádra, pelet, kousky mrkve atd.). I zde existuje několik varant postupu. Jeden říká, že koně budete asi 5-10 sekund krmit a přitom mu ukážete sprej. Nos koně má být ve vaší ruce a tu vy nesmíte oddálit ve chvíli, kdy přiblížíte sprej. „Jakmile kůň skončí se žrádlem, oddalte sprej na dvě až pět sekund a pak vše zopakujte."

Důležité je, že kůň musí chtít odměnu. Pokud už není příliš ochoten žrát nebo přestává mít o krmení zájem, ukončete lekci.

Další variací desenzibilizace a kontra-podmiňování je odměnit koně za to, že stojí klidně, když vidí sprej. „Představte mu sprej," říká Yin, „a pokud stále stojí klidně, ihned ho odměňte." Můžete nejdřív použít clicker nebo nový hlasový signál (např. „ano") a hned na to mu dát pamlsek/krmení.

Během každého kroku je třeba koně odměnit pouze za splnění úkolu (v tomto případě klid a nezájem o sprej/„sprejování"). Tak upevňujete „náhradní" chování = klid, uvolnění namísto strachu, agrese.

Equine_EIA.jpg

Během desenzibilizace a kontra-podmiňování je důležité, abyste se vyvarovali některých chyb:

  • Snažte se, aby se kůň nevrátil k nežádoucímu chování (projev strachu, agrese...). „Pokaždé, když kůň předvede nežádoucí chování, bude toto chování procvičeno a upevněno," varuje Berger. Musíte volit přiměřeně „silné" podněty, abyste nevhodné chování nevyvolali a neupevňovali. Koně se rychle učí za pomoci působení negativních podnětů a jejich odstraňováním. Majitel stříkne, kůň uskočí, majitel přestane stříkat. Pro koně to znamená - sprej přestal stříkat poté, co jsem uskočil. Takže ho to vlastně učí uskakovat před sprejem.
  • Dejte pozor, abyste nepřestali koně odměňovat příliš brzy. „Odměňujte ho, dokud není po celou dobu „sprejování" hodný," doporučuje Yin.

Čas plyne

Odnaučit koně strachu ze spreje může trvat různě dlouho. „Pokud to zkoušíte poprvé, pokud je kůň mladý a nesocializovaný, může to trvat týden," říká Davis. „Pokud je však na vás už zvyklý, má dobré základní návyky, může to trvat jen den nebo dva."

Mnoho koní lze pomoci kontra-podmiňování naučit něco už za 5 až 10 minut. „Pokud to děláte správně, půjde vám to skutečně rychle. Je to člověk, kdo je netrpělivý a chce přeskočit kroky, kdo svého koně posílá ve „výcviku" zpět. Může se pak stát, že bude bojovat a stresovat se se svým koněm každý den, měsíc po měsíci, a stres a boj jsou ty poslední věci, které chceme spojovat s aplikací spreje."

Podobné články
Autorka Anika Vogt a její ryzka Dshamilja si focení náramně užívaly. Drezurní klisnu s výkonností S nerušil ani dron

Trénink s kavaletami je super, ale jednoduché řady jsou za chvíli prostě nudné. S tím je teď konec, protože našich deset kombinací jsou všestrannými…

Boj Hunů s Alany na obraze Johana Nepomuka Geigera z roku 1873

Dnes odcváláme v čase zhruba o 1500 let zpět, do doby, která skrývá mnoho otazníků. Období od 4. do 7. století n. l. se označuje jako stěhování…