A 1/1 plemeníci v teplokrevném chovu v sezóně 2014

12. 02. 2014 11:00

Obrázky: 12

Autor: Eva Holubcová Foto: © Jana Filipská (www.plemenici.cz), Jana Němečková (www.leprechaunek.cz), Eva Holubcová, Míša Hubáčková, Pavla Staňková Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 6970 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Tak jako každý rok vám i letos přinášíme přehled plnokrevných hřebců působících v teplokrevném chovu. Z čeho budete moct letos vybírat a jaké jsou novinky? Připouštěcí sezona 2014 se začíná rozjíždět...

Letošní nabídka A 1/1 hřebců v teplokrevném chovu je skutečně zajímavá. Zejména PK CS svoji nabídku rozšířila hned o tři nové hřebce (Darsalam, Durante Alighieri a Pop Rock) k původním třem stávajícím (Egerton, Heretic, Moonjaz). U PK ČT je tou nejdůležitější změnou odchod Scyrise do německého Gestüt Sprehe, kde jeho taxa byla stanovena na 600 € za čerstvé sperma. Pro české chovatele je však nadále dostupný, stejně jako ostatní hřebci Gestüt Sprehe.

V kontextu změn musím zmínit, že znamenitý steepler Bremen Plan (Enjoy Plan), který 3x startoval ve Velké pardubické, odešel do Maďarska, a to mohl být při troše štěstí licentován i pro teplokrevný chov u nás. Je po otci, který dával velké steeplery a má körovaného syna v zahraničí, a neopomiňme dodat i fakt, že Bremenův polobratr Brelok působí v polském tellokrevném chovu. Rodina je sice relativně bezvýznamná, ale když to nebyl problém ani u Scyrise...

Nu, vraťme se do reality. Pro letošek je licentovaných celkem 12 hřebců, z toho dva s otazníkem (vyznačeni kurzívou). Hřebec Bacar bude teprve potvrzen a u So Long Slew tato informace není ověřená, pouze je v seznamu hřebců PK ČT.

MoonjazPlnokrevníci licentovaní pro teplokrevný chov:

Hřebec Stanice PK
Bacar Červená Voda ČT
Bear King Skržice, Zdounky ČT
Darsalam Doubravy CS
Durante Alighieri Chotouň CS
Egerton Napajedla ČT, CS
Heretic Chlum u Křemže CS
Moonjaz Němčice CS
Pop Rock Němčice CS
Scater Hřebčín Murhof, Jesenec CS
Scyris Gestüt Sprehe (inseminačně) ČT, MT
So Long Slew Ochoz u Konice, Konice ČT
Tiznit Pilníkov (inseminačně) ČT, MT
PK ČT

V rámci této knihy se prakticky nic nezměnilo, hřebce Bear King, Scyris a Tiznit jsme rozsáhle představovali v jednotlivých profilech, proto jen stručně.

Bear KingBear King změnil působiště a bude stát ve Skržicích, kde již působil roku 2009. Tento hřebec nabízí tvrdost, dobrou rodinu a dobrou krev. Přes svůj věk (17 let) není kvůli omezené příležitosti prakticky prověřen. Na dostihové dráze se loni ukázala Bajadéra (3. z Ceny zimní královny) a Gobe (2x vítězná na překážkách).

Tlumačov nabídl do Gestüt Sprehe Scyrise výměnou za jejich hřebce Lantino, Němci nabídku akceptovali, a tak je už v nabídce. Scyrisovo potomstvo na dostihové dráze velmi zklamalo, ale to se čekalo s ohledem na to, že kvality plemeníka neměl „kde brát". Nejen proto byl hřebec po několika letech z plnokrevného chovu vyřazen, byť ještě nebyl plně prověřen. V teplokrevném chovu může udělat mnoho radosti, pokud bude předávat svůj exteriér, tvrdost a povahu. Na nějaké hodnocení výsledků je zatím příliš brzy. V Německu byl licentován pro oldenburskou, vestfálskou i rýnskou PK, k tomu ještě bylo požádáno o jeho akceptaci v rámci jiných PK. Budeme zvědaví, zda ho připustí nějaké klisny, při vědomí rozsáhlé nabídky kvalitních plnokrevných hřebců, které má Německo k dispozici; a pokud ano, co dá za zajímavé koně.

Tiznit zůstává i nadále u Ciprových v Pilníkově, z těchto tří má teoreticky největší předpoklady v teplokrevném chovu pozitivně uspět, zejména s ohledem na budování dalších generací českého teplokrevníka.

EgertonEgerton (linie Nasrullah) je plemeníkem, který zatím překvapil spíše pozitivně, ale také dostával velkou příležitost, protože byl mezi napajedelskými plemeníky jednookým králem. Již dal vítěze slovenského St. Leger Taggertona, který navíc byl senzačně třetí v našem Derby. Dává často pěkná, velká zvířata. Bude zajímavé se na Egertona podívat s odstupem vícero sezón, zatím měl první tříleté, a zhodnotit ho s ohledem na příležitost. V teplokrevném chovu je neprověřený.

Co se týče So Long Slew, jedná se o hřebce poněkud v ústraní, který nikdy nebyl příliš propagován. Je po stejném otci jako House Rules, ale hlavně má asi nejsilnější rodinu v ČR, co se týče plemeníků světového významu... So Long Slew neběhal a do chovu byl u nás zařazen díky neskutečnému původu. Většinu jeho potomků odchoval pan Trávníček (majitel dvojnásobné vítězky Velké pardubické Orphee des Blins) a z nich je nejlepší sprinterka Dorotka, jedničková vítězka, ale hlavně aktuálně výborná steeplerka, která dokonce zvítězila 2x v zemi steeplerům zaslíbené - ve Francii. Byla to ona, která svého otce vlastně zachránila před propadnutím se do úplného zapomenutí.

BacarU Bacara ještě není definitivně rozhodnuto, zda bude působit v chovu - závisí to na rozhodnutí SCHČT, které by mělo přijít v nejbližších dnech. Stojí nově v Červené Vodě a připouštěl by pouze naživo. Jedná se o hřebce, který nabízí mnohé, ale hlavně charakter a povahu s jezditelností, které si zachoval i přes těžké časy, kterými prošel. Bacarovi se budeme věnovat v dalším článku, pokud bude akceptován PK ČT pro tuto sezónu.

PK CS

Tři hřebce zařazené již předtím v rámci PK CS jsme rozsáhle probírali ve článcích, týká se to hřebců Heretic a Moonjaz, kteří zůstávají na svých dosavadních působištích. Scater bude už druhou sezónu působit v soukromném hřebčíně Murhof a vypadá na svůj věk mimořádně dobře! Scater nabízí vlastní výkonnost, skvělý původ a již prověřené potomstvo, a s ohledem na jeho stávající věk 24 let by byla velká škoda, aby ho zatím váhající majitel chovné klisny prováhal definitivně...

Co se týče tří jmen nováčků, tyto budeme probírat v navazujících článcích, přesto alespoň pár slov.

DarsalamDarsalam patří k nejlepším koním naší historie, kteří nás reprezentovali venku. U nás vyhrál Derby a St. Leger, ale to bledne v souvislosti s velkým vítězství v Grupa 1 dostihu Rheinland Pokal, německou klasikou St. Leger a skvělým třetím místem v Preis von Europa. Jednalo se o vytrvalce až ultravytrvalce. Je to kůň velkého rámce, kostnatý, dlouhých kostí.

V chovu debutoval v Německu, přes epizodku ve Francii se vrátil do ČR, kde si prošel anabází v Křenku a nyní stojí u V. Vandy v Doubravách. Je to silná osobnost v tom dobrém slova smyslu a jeho polobratr Moonax byl svojí osobitostí vyhlášen v celé Evropě, tudíž bych ho pro dominantní či ostřejší klisny nedoporučila. Zajímavé je, že v Německu byl jako plemeník veřejnosti normálně předveden v drezúře. Je to kůň, který prezentuje „staré časy", má pro teplokrevný chov zajímavý původ se jmény tak velmi důležitými jako Sicambre a Nearco, kteří dnes „tak blízko" v původu, jak to on nabízí, nejsou.

Durante AlighieriSlabě běhající Durante Alighieri je po asi nejlepším plemenném hřebci na světě v plnokrevném chovu, a to Galileo, který je ze stejné rodiny jako Anno, jež se u nás tak dobře v teplokrevném chovu osvědčil. Nabízí se zde velmi zajímavá možnost prochování na skvělou rodinu Asterblüte, pakliže připustí dceru/vnučku Anno. Navíc je Durante Alighieri z rodiny Lost Soul jako Amyndas, kterou jsme také představili v jeho profilu. Takže jen připomeňme, že sehrála v teplokrevném chovu kladnou úlohu, zejména skrze Hethersett.

Pozor na fakt, že Durante Alighieri bude v letošní sezóně působit na dvou místech, napřed v Chotouni do konce března a poté v Pičíně, tak by bylo dobré si to ověřit, naplánovat a domluvit předem.

Pop RockV Japonsku narozený Pop Rock stojí nově vedle Moonjaze u Vocáskových, kteří mu věří a dají mu všechny své klisny. U něj je hodnocení možností do teplokrevného chovu asi nejtěžší, vlastně nemožné. Je to nejlepší syn svého otce Helissio, který v chovu selhal a je ze slabší rodiny. Na dráze byl sám výborný, byl druhý v Japan Cup či Melbourne Cup.

 

To je prozatím vše k letošní nabídce a zatím nepředstavené hřebce vám budeme prezentovat v příštích článcích.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. getka

  Brooklyn

  19:04 - 12. 02. 2014

  A co Brooklyn?Po o:Latén.Měl by pouštět někde v Praze.
  Jinak článek opět super.

 • 2. Eva Holubcová

  Brooklyn

  10:29 - 13. 02. 2014

  Děkuji za chválu. Brooklyn nemá uvedenou v přehledu připouštěcí stanici. Až ji tam bude mít nebo jinde zjistím, že fakt připouští, tak ho tam přidám. Kdyby někdo věděl, kde přesně stojí, tak by mi to pomohlo, ráda bych věděla jak se má.

 • 3. Veronika

  Brooklyn

  22:59 - 13. 02. 2014

  Reaguje na 2.

  V létě byl za mrzký peníz nabízen v inzerci.......jestli je to on.

 • 4. Veronika

  On?

  23:13 - 13. 02. 2014

  Reaguje na 3.

  http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1324735#prispevek1484566

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: