A 1/1 plemeníci v teplokrevném chovu v sezóně 2012

21. 02. 2012 13:00

Obrázky: 13

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: Jana Němečková (www.leprechaunek.cz), Pavla Staňková, Jana Filipská a její archiv (www.plemenici.cz), Otakar Kroužecký, Eva Holubcová Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 15129 Počet komentářů: 17 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Články Evy Holubcové o plnokrevných hřebcích pokračují, dnes se však nebudeme vracet do minulosti - přinášíme vám jedinečný přehled plnokrevných plemeníků zařazených v teplokrevném chovu pro sezónu 2012. Stačí si vybrat...

Scyris

Scyris v zimě roku 2007Zařazení Scyrise do inseminace hřebčínem Tlumačov bylo krokem, po kterém se obecně u aktuálně působících plnokrevných hřebců volalo dost dlouho. Je jedině škoda, že k tomu nedošlo již za Regulusovy éry, který tak zůstal ke škodě všech opominut. Bělouš zůstává i nadále nejpopulárnějším plemeníkem, přesto je nutné říci několik důležitých informací:

 • hřebec sám neodpovídal svým projevem na dráze svému vytrvaleckému původu, což je fakt, který je zamlčován,
 • jedná se o atypického zástupce krve Sadler´s Wells, která zatím ve sportu nevynikla, i přes masivní příležitost,
 • klíčovou slabostí hřebce je jeho nepříliš výrazná rodina (např. jiní hřebci polského chovu Jagmin i Scater disponují podstatně lepšími rodinami).

Je tedy poměrně velkým otazníkem, jak se bude projevovat jeho potomstvo ve sportu. Oproti tomu má nesporně mnoho kladů pro běžného malého chovatele. Není příliš obvyklé, že dostihový kůň udrží svoji třídu po mnoho let, což je samo o sobě úctyhodné. Prostát řadu let intenzivního tréninku ve zdraví je nespornou známkou tvrdosti a v neposlední řadě hřebcův exteriér a fundament jsou výraznými klady hřebce.

TiznitTiznit

Pozitivní zprávou je, že i Tiznit bude nyní nabízen inseminačně (čerstvé sperma) u Ciprových v Pilníkově, doposud byl tento hřebec poněkud stranou zájmu, přestože disponuje pro teplokrevný chov vynikajícími předpoklady. Jeho původ je plný osvědčených a fungujících kombinací, tou základní je osa linií Djebel x Owen Tudor. Z Djebelovy hřebčí linie u nás byli k dispozici Astyanax, u něhož je dodnes posmrtně oplakáváno jeho tehdejší "nevyužití" a jeho legendární syn Korok, z nedávné doby Varadero, jeho mražené inseminační dávky jsou ještě nabízeny. Ve světě je to v současnosti ve všestrannosti adorovaný plemeník Master Imp. Taktéž celá sekvence Owen Tudorovy linie byla ve sportu úspěšná, nejlepším reprezentantem je ovšem Lauries Crusador. Výraznou devizou hřebce je rodina, která je základem kvalitního plemeníka a jejíž krev se tady navíc už osvědčila a to skrze Mill Pond. Z Tiznitovy rodiny kromě výše zmíněného a jeho pravého bratra (daleko úspěšnějšího) Garde Royale vychází Takawalk II (otec Nativio, m.o. Ard Allez Cat), nebo ve Francii tak úspěšný Green Dancer. Jako bonus mateřským otcem Tiznita není nikdo jiný než Rex Magna, velmi úspěšný v chovu KWPN koní ve všech olympijských disciplínách, a výborný otec matek.

Brooklyn, Egerton

EgertonTvrdostí, charakterem a povahou vyniká Brooklyn po známém a ve sportovní produkci osvědčeném Latén, stojící v Olešnici na Moravě, s neobvyklým životním příběhem, který je z hřebčí linie Mehari. Ta se zejména Polákům ve sportu osvědčila (např. Judex) a samotný Mehari je polobratr ve sportu dosti úspěšného Yoggi. Yoggi je otcem prabáby v Napajedlích působícího Egertona, který disponuje slušnou rovinovou třídou, ale je bohužel syn neúspěšného otce plemeníků ze sice ve teplokrevném sportu úspěšné linie Nasrullah, ale ta ovšem vynikla skrze jiné větve a to Grey Sovereign + syn Caro a Bold Ruler. Synové Blushing Grooma, kteří neuspěli v plnokrevném chovu, neuspěli ani v teplokrevném chovu a toto pravidlo platí i u Groom Dancer. Navíc i Egertonova rodina, která si jinak drží solidní black type standard, nevyprodukovala žádného alespoň dobrého plemeníka v posledních pěti generacích i přes připouštění kvalitními plemeníky typu Surumu či Lombard, v tomto kontextu lze ovšem litovat předčasné smrti El Tango...Je nutné ovšem dodat, že otec matky pochází z nejúspěšnější linie Northern Dancer v tepl. chovu a že celá mateřská část původu je opravdu dobrá.

Moonjaz, Scater

Po úspěšném synu Blushing Groom Nashwan je ale právě Moonjaz, který společně se Scaterem stojí v Němčicích u Pardubic, oba dva však jsou licentováni v rámci PK CS. Scater však pro teplokrevný chov nabízí více než Scyris, důvodem je jeho otec legendární Dixieland, který má v Polsku v teplokrevném chovu zařazeného Masini i San Luis, v Německu měl Longo, a také má mnohem lepší rodinu (v tepl. chovu z ní v Polsku působili Skunks, Solali, Sotis, Saumur, Scott, Solenizant ... atd.; rovněž má úspěšné zástupce ve sportu) a v neposlední řadě Scaterovo potomstvo zatím vyskákalo S**, v military S!

Minds MusicMinds Music

U pana Pecháčka v Horní Čermné působí Minds Music, který patří k tomu nejlepšímu, co se v ČR nabízí. Ve Francii byl lepším plemeníkem než zde adorovaný Mill Pond, navíc již ve Francii má zařazeného syna v teplokrevném chovu.

La Manche

V Nebuželích je k vidění La Manche, jehož otec Monseigneur se skrze své potomstvo prosadil až na úroveň T a jeho dcery dávají potomstvo až (zatím) na úroveň ST, venku měl úspěšného syna Don Camillo (vynikl v chovu Selle Francais) a nyní má zařazeného vnuka Lanciano v Kanadě. La Manche je z vynikající české rodiny importované La Lézarde ( z níž u nás působili Latén a Lancelot), která sdílí babičku Mirabelle s excelentní klisnou Nagaikou, která dala ve sportovním chovu velmi úspěšného Narew (Athenagoras) a jeho polobratry Noble Roi a Nouveau Roi (oba po Windwurf).

Gimt

Jako posledního zmíníme 25letého Gimt, který je posledním Lincolnovým synem v chovu u nás. Působí i letos v Kočíně a jeho potomstvo dosáhlo stupně „S" v drezuře a v military a skocích stupně L, a hřebčí linie se ve sportu osvědčila.

Hřebci s prozatím neověřeným místem působnosti

JagminOpomíjený 17letý Jagmin bude zřejmě patřit mezi promeškané a oplakávané příležitosti. Vynikající na dráze, v chovu z toho mála dal Lady Jagmin, ale především má pedigree s mnoha vazbami na teplokrevný svět. Sám je z linie Bay Ronald (v teplokrevném chovu tak oblíbené) vedenou přes famózního plemeníka Hyperion k Forli, který je např. dědem Prince Thatch, působícího v Celle, jehož mnozí z vás jistě znáte či vídáte v rodokmenech špičkových drezurních koní. Jagmin je z té samé kombinace Forli x Stupendous, kterou nalezneme právě u Prince Thatch.Na mateřské straně původu je kombinace Dakota x Mehari zodpovědná za úspěchy Poláků na nejvyšší parkurové scéně. Jagminův původ je plný kombinací, které se osvědčily nejen na středoevropské lokální scéně, ale především na té světové. Navíc by zde Jagmin měl na co navázat. Samotná rodina Jagmina je navíc velmi kvalitní, Jagmin je polobratrem řady excelentních koní a z rodiny vychází kromě sportovních koní i plemeníci v tepl. chovu Jarabub (Mehari), Jankes (Dakota), Jar Club (Demon Club), Jaromir, Jantar, Jaguar či Julius Caesar, a u nás už působil plemeník Jaspar (jeho potomci až úroveň T a nechal zde kvalitní dcery).

Potomky na sportovních kolbištích lze vídat i po hřebci Monarch, který ještě loni působil v plzeňském kraji. Je však po otci, který se zatím v tepl. chovu neprosadil a pochází ze slabé větve jinak v tepl. chovu úspěšné rodiny Judy O´Grady.

Mr. Bid dal „T" drezurního koně Homér, stupně L dosáhl Charbon. Jeho otec Baby Bid s Masisovou dcerou dal Dzikuse skákajícího až do stupně CCI** a jeho vnuk Holly Wind se stal šampiónem Velkopolského koně r. 2005, podstatné je však, že dědeček Spectacular Bid je otcem Mytens, který dal nejenom Mighty Magic. Mr. Bid má však velmi slabou rodinu a u něj je (podstatně více než u jiných) důležité jakou klisnu dostane.

Mir Sada podle informací od původního držitele (stále uváděného v seznamu) změnil majitele (působiště) a nepodařilo se mi ověřit, zda bude i letos v teplokrevném chovu. Prozatímní výsledky však má velmi slušné, z mladého potomstva např. Bluska v drezuře dosáhla „L" a jeho Parisien Mir již skáče L**.

BacarBacar stojí v Brusném Mlýně v Jihočeském kraji, otázkou je, zda mu byla vyřízena licence pro ČT jako loni. Jeho polobratr Arc Bright působí v chovu Irish Sport Horse, z rodiny jinak vycházejí plemeníci Bellypha (ve sportu vynikl např. A 1/1 Dancer Prince, který má pokračovatele (Dancer Hero v KWPN chovu), Bellman, Belmont, Belfort či Oncidium.

Posledním zmíněným bude vynikající militarista Damon, vítěz Zlaté podkovy, kterýžto krom vlastní výkonnosti nabízí i prověřený původ. A nakonec možná bude dodatečně pro letošní sezónu licentován i Bear King, který je k dispozici u p. Hesse u Prahy, v úvahu připadají i další potencionální kandidáti.

V aktuální nabídce již neuvidíme Alex the Great, Buenos, Mill Pond či Security Risk. Otázkou jsou také Eser či So Long Slew. Na závěr je třeba zmínit i hřebce, kteří mají předpoklady do teplokrevného chovu (mnohdy o dost vyšší jak výše zmínění hřebci), kteří však licentováni nejsou: mezi ně patří zejména a především Enjoy Plan, který je otcem mnoha vynikajících překážkařů a hlavně má již v Německu zařazeného syna Cyrkon v holštýnské plemenné knize, dále Rosensturm (jehož otec Monsun je populárním otcem plemeníků pro překážkový provoz ve Francii a navíc je z matky z linie syna Nasrullah Grey Sovereign, která se více než osvědčila ve sportu) nebo Torlus, zatímco vynikající steepler Marketplace ze sprinterské linie je v maďarském teplokrevném chovu.

Prozatímní a ověřený přehled rozmístění hřebců:

Hřebec Místo Kraj
Brooklyn Olešnice na Moravě Jihomoravský kraj
Egerton Hřebčín Napajedla Zlínský kraj
Gimt Kočín Plzeňský kraj
La Manche Nebužely Středočeský kraj
Minds Music Horní Čermná Pardubický kraj
Moonjaz Němčice u Pardubic Pardubický kraj
Scater Němčice u Pardubic Pardubický kraj
Scyris Zemský hřebčinec Tlumačov Zlínský kraj
Tiznit Pilníkov Královéhradecký kraj

Tento článek je přehledový, je nutné počítat s aktualizací článku o nové informace či změny působišť. Zatím totiž nevyšel aktuální seznam plemeníků v PK ČT a také v letošním seznamu ÚEK jsou i nadále uváděni plemeníci, kteří jsou již po smrti...


Eva Holubcová se svým spolupracovníkem Miroslavem Hlahůlkem pro vás dále chystají profily vybraných hřebců a jejich rozbory, také medailonky hřebců již neaktivních, kteří měli v teplokrevném chovu svůj význam a dnes mají např. dcery a vnučky zařazené v PK ČT, CS či MT. Máte se tedy skutečně na co těšit!

Připojené obrázky

Připojené soubory

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Ivetashena

  Díky

  13:08 - 21. 02. 2012

  Díky!
  Nevíte náhodou někdo, kde letos stojí Damon?

 • 2. rumba07

  Díky

  13:10 - 21. 02. 2012

  Moc děkuji za článek a těším se na další pokračování.

 • 3. tinace

  Velké díky!

  13:48 - 21. 02. 2012

  Skvělý článek, rozhodně se těším na další navazující. Díky za ně!

 • 4. Darling d`Agua

  klisna A1/1

  13:55 - 21. 02. 2012

  V chovu se vůbec nevyznám, ale zajímala by mě tato věc:
  Když je plnokrevná klisna zařazená do PK ČT, a majitel by se rozhodl ji připustit některým z těchto hřebců (tedy hřebcem A1/1 zařazeném do teplokrevného chovu). Takže hříbě bude zapsané jako teplokrevník, a je možné ho zapsat i do A1/1?
  A ještě jedna otázka: Pokud má hřebec pro A1/1 a pro teplokrevné klisny různý připouštěcí poplatek, který bude platit? Resp. může platit ten menší, když by majitel nechtěl hříbě zapisovat jako A1/1.

 • 5. Vap

  ...

  15:13 - 21. 02. 2012

  Reaguje na 4.

  Záleží, jakou licenci má hřebec na danou sezonu vyřízenou a zda je klisna uchovněná u JCČR...takže pokud ano a hřebec má licenci pro A1/1, pak může být hříbě A1/1....jinak ne a už vůbec ne v případě inseminace, plemenná kniha A1/1 umožnuje pouze přirozenou plemenitbu....

 • 6. ptyrov

  Darsalam

  16:10 - 21. 02. 2012

  Darsalam pro teplokrevný chov není?

 • 7. Darling d`Agua

  ...

  16:42 - 21. 02. 2012

  Reaguje na 5.

  Díky. Jestli to dobře chápu, tak pokud by se tedy plnokrevná klisna zapsaná do PK ČT nechala připustit inseminací hřebcem A1/1 v teplokrevném chovu, výsledné hříbě, i když ve skutečnosti plnokrevník, bude zapsané pouze jako teplokrevné.

 • 8. Vap

  ...

  19:07 - 21. 02. 2012

  Reaguje na 7.

  Ano....hříbě zapsané jako A1/1 bude pouze v případě, že klisna je uchovněna u JCČR a hřebec A1/1 je licentovaný danou sezonu pro A1/1, vše ostatní je teplokrevník, polokrevník atd.....

 • 9. assisi

  Díky

  19:35 - 21. 02. 2012

  Také se připojuji s poděkováním a těším se na pokračování... :-)

 • 10. nugetka

  Damon

  20:30 - 21. 02. 2012

  Reaguje na 1.

  Damona měla v loňské sezoně (i v těch předchozích) Radka Dvořáková u sebe, tj. v Rynárci u Pelhřimova. O jeho přesunu do chovu se docela šuškalo - ten kůň je absolutní kavalír, na závodech se chová velmi profesionálně - a navíc je exteriérově moc povedený, s vlastní výkonností....nevíte někdo víc o podmínkách připuštění?

 • 11. Vap

  Damon

  20:49 - 21. 02. 2012

  Reaguje na 10.

  Je to ten Damon, co byl jako dvouletý v tréninku R. Vraje?

 • 12. tondaa

  hřebci A1/1

  21:01 - 21. 02. 2012

  Moc vydařený článek nabízející srovnání plnokrevných hřebců působících v PK ČT. Náš chov působí na Zlínsku a tak jsme vždy pouštěli hřebce z Napajedel a po hříbatech, které máme z našich teplokrevných klisen po Mill Pond, Magnus, Security Risk, Bear King je loňská kobylka po Scyris trošku zklamáním. Barvou šimla je sice slušného exteriéru, narostená, ale v mechanice projevu již pokulhává a charakterově je taktéž nevyrovnaná. Ale říkáme si, že snad z toho vyroste!

  Více takových článků.

 • 13. nugetka

  Damon

  21:26 - 21. 02. 2012
 • 14. Eva Holubcová

  Don Bosio

  22:32 - 21. 02. 2012

  Děkuji za milé reakce.

  Ptala jsem se držitele hřebce Don Bosio (El Gran Senor x Irish River), který běhal řadu let, takový nezničitelný tvrdý nezmar, jestli bude i letos licentován pro ČT. Bylo mi odpovězeno, že pokud by byl zájem, tak by se mu to vyřídilo. Má už v chovu syna Asio Zdelovský (http://www.schct.cz/pk/pk_display.php3?id=186237), který začíná sportovat ve všestrannosti.

 • 15. Vap

  Damon

  07:10 - 22. 02. 2012

  Reaguje na 13.

  Jo tak je to on...pamatuju jako dvouletého v tréninku, takový hodný miý koník, měl nějaké problémy se zadníma nohama, snad oteklé hlezna,už se nepamatuju, je to hodně roků zpátky....Teda vůbec jsem netušila, že to dotáhl tak daleko :-)

 • 16. Ivetashena

  Damon

  08:48 - 22. 02. 2012
 • 17. Eva Holubcová

  Damon - letos ne

  10:28 - 30. 04. 2012

  Dobré ráno vespolek, mám ověřenou informaci, že Damon letos bohužel z důvodů sportovní kariéry připouštět nebude.... je to škoda. Ale další článek bude o jeho otci, Dara Monarch.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: