27letý kůň pokořil Tevis Cup

2. 08. 2018 08:00

Obrázky: 2

Autor: Michaela Burdová Rubrika: Vytrvalost Počet přečtení: 3196 Počet komentářů: 5 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Sto šedesát kilometrů na trati Tevis Cupu letos úspěšně překonal arabský plnokrevník PL Mercury. Je mu 27 a půl roku a v konkurenci 150 koní obsadil neuvěřitelné 13. místo...

Vytrvalcům jistě nemusím Tevis Cup představovat. Praotec moderní vytrvalosti, tvrdá zkouška koní a jezdců na pionýrských stezkách v drsné přírodě Sierra Nevady.

Když se o něm psalo jako o nejstarším koni, který startoval – a dokončil, svůj třetí Tevis Cup ve 24 letech, už to bylo na pováženou. Ale malý Mercury s přezdívkami jako Mercules nebo Merctastic stál na startu znovu v roce 2016, kdy ale nedokončil. Zastavila ho veterinární uzávěra 6 mil před cílem, protože jeho puls se držel kolem 66-68.

Loni startoval znovu a dojel na 74. místě. A letos, zraje jako víno, nejenže dokončil, ale 13. místo je naprosto fantastický výkon. Překonal svůj vlastní rekord.

Jeho svěží klus ve finiši byl neuvěřitelný. V klusovkách ve veterinární kontrole se ovšem pohyboval jako obvykle „ne úplně ochotně“, ale je o něm známo, že zná dokonale svůj džob a v následné proceduře se nijak nesnaží. Za skvělými výkony výborného koně je jistě genetika (v jeho původu najdeme 7x Raffles), ale také management a celkem pozdní nástup do sportu (v 15 letech). 

PL Merkury (foto TC 2010) do svých 14 let sloužil v pony klubu jako spolehlivý učitel. K majitelce Claire Godwin se dostal ve svých 14 letech, když sháněla koně pro svého syna Dana. Na inzerát pak koupila Merkuryho, malého, bílého valáška. Byl dobře stavěný, s rovnýma nohama a dobrými kopyty, jako dělaný na vytrvalost. V roce 2006 začal startovat ve vytrvalostních soutěžích s Claiřinou dcerou Katie. Dokončil pět z deseti 80km soutěží a následující rok převzala otěže Claire a sezóna byla stoprocentně úspěšná, v osmi z deseti soutěží se umístili v první desítce. Byl tak spolehlivý a dobře jezditelný, že ho zapůjčila i dalším jezdcům, pokud jim zrovna chyběl kůň do závodu.
 
V roce 2009 zvládl svůj první Tevis Cup na 44. místě (jezd. Sueann Adams), to mu bylo 18 a měl za sebou teprve tři roky vytrvalostní kariéry. V roce 2010, v sedle s Lisou Bykowski, dojel TC na 6. místě ve věku 19 a půl roku. Jeho kariéra stoupala a do roku 2012 nikdy nebyl vyloučen na kulhání. Claire to přičítala jeho bývalé kariéře v dětském klubu - neměl v nohách v mládí žádné vytrvalostní míle a jeho šlachy a kosti měly čas dozrát.
 
V roce 2015 ho jela v TC Claire a to mu bylo přes 24 let. Pro mnohé jezdce se stal inspirací - proč by se měli koně dávat po 15 letech na odpočinek? Věk je jen číslo. Merkury byl navíc ve svých výkonech velmi konzistentní - karty časů jednotlivých ročníků vykazovaly téměř identické údaje. Ve veterinárních kontrolách se ovšem v klusu příliš nenamáhal a Claire musela vysvětlovat, že je prostě takový. Věděl, že má odpracováno. 
 
Ve 24 letech dokončit Tevis Cup byla senzace - a Claire prohlásila, že ho nechá běhat, dokud ho to bude bavit. Jen mu dělá menší přestávky mezi sezónami. Běžně se dávají vytrvalci na 3 měsíce přes zimu odpočívat, Claire nechává koně být dva týdny po 80 km a 4 týdny po 160 km. Ovšem pro Mercuryho je podle ní lepší držet ho stále v kondici. A tak běhal dál - až k ohromujícímu výkonu letošního ročníku Tevis Cupu. 

O vytrvalosti se Claire dozvěděla až na studiích na veterinární fakultě ve Virginii. Když po studiích postavila na solidní základ svou praxi, pustila se do ježdění. Tu a tam také fungovala ve veterinární komisi na závodech. O vytrvalosti říká: „Je to dost návykový sport. Je to životní styl a skvělý rodinný sport – moje dcera jezdí také a vede si dobře. Člověk vidí kus nádherné přírody.

Claire jezdí vytrvalost závodně od roku 1991 (je to až hodné nějakého ezoterického rozboru, protože v témže roce se PL Mercury narodil). O Tevis Cupu snila 20 let. „Je to těžký závod, ale mám radši náročnou trať než rovinové dostihy.

Claire Godwin má malou veterinární praxi v Marylandu, v Laytonsville. Po Tevis Cupu 2015, kde ji povzbuzovali diváci i dobrovolníci, prohlásila, že PL Mercury se stal inspirací po další majitele koní, aby nadále s koňmi pracovali a neodkládali je do důchodu. Do roku 2015 LP Mercury dokončil každou stošedesátku, ve které startoval. Jeho úspěšnost byla 94 procent. Každopádně jeho rekord nebude snadné překonat.

Kdo letos PL Mercuryho předjel? 

Heather Reynolds slavila své třetí vítězství na koni Cayucos, cenu kondice – Haggin Cup získal mustang MM Cody.

Podmínky na trati letos hodně komplikovalo velké horko, vlhkost a do některých částí tratě zasahoval kouř z požárů devastujících Redding, což dráždilo oči a zhoršovalo viditelnost. 

Startovalo 150 koní, dokončilo 64.
 1. Heather Reynolds (USA) – Cayucos (Cayu) Heather zvítězila v TC potřetí (předtím 2003 a 2014). Se svým manželem Jeremym se už před lety upsali vytrvalosti a také dosáhli vynikajících výsledků jak na amerických, členitých tratích, tak v poušti. V TC zvítězili oba a také získali cenu kondice (Haggin Cup). Zvítězila s náskokem 18 minut na Wasche Blakeley. 
 2. Wasch Blakeley (OR) – Ra Ares Bey (Goober) Blakeleyovi patří v posledních letech ke stálicím Tevis Cupu a letos zabírají v první desítce tři místa.
 3. Gabriela Blakeley (OR) – LLC Pyros Choice (Pyro)
 4. Lindsay Fisher (CA) – Monk – výborný kůň, rekordman na 160km trati v Anglii před 6 lety, který po těžkém úrazu a náročné léčbě zažívá už tři roky úžasný comeback. Většinu tratě tato dvojice jela v čele. 
 5. Barrak Blakeley (OR) – OMR Quick San (Q)
 6. Diane Stevens (CA) – Banderaz LC10 (Titan)
 7. Tennessee Lane (CO) – TM Burning Bridges (Bluff) – loňská vítězka TC s Auli Farwa letos sedlala potomka Burning Sand, z matky nesoucí po jejím dědovi Kontiki geny nejúspěšnějšího arabského plnokrevníka v US na dráze. Bluff je letos 11letý, začal startovat ve vytrvalosti v 8 letech. Během třech sezón nasbíral 9 cen kondice v národních soutěžích 80 km a jedné 160km. „Tenny“ vyrostla v koňařské rodině, vystudovala mikrobiologii a imunologii, ale nakonec příliš těsné prostory laboratoře opustila, založila svou stáj Remuda Run a věnuje se vytrvalosti denně.
 8. Mykaola Corgnell (CA) – MM Cody Cody je mustang – a získal cenu kondice, Haggin Cup. Byl adoptován jako tříletý ze shromaždiště v Ridgecrest.
 9. Mark Montgomery (CA) – MM Woodrow (Woody) – další mustang v top desítce – oba mustangy – Codyho i Woodyho - adoptoval a trénoval Mark Montgomery, který se adopcí a vytrvalostní přípravou mustangů zabývá. Sám je úspěšně jezdí i pronajímá. Zkušenosti z loňského TC na mustangovi Codym opěvuje Australanka Erin Krahnen: "Myslím, že nejlepší u Codyho a Woodyho je jejich ochota stále jít dopředu a jíst a pít cokoliv, co se jim nabídne. Nikdy neprojevili únavu nebo nechuť, naopak byli velmi soustředění na svou práci. Neplýtvají energií. Cody je nejbezpečnější a nejjistější kůň, na jakém jsem kdy seděla, na skalnatém terénu neudělal jediný špatný krok. Kromě toho jsou oba velmi přátelští a vychovaní…"
 10. Sarah Gray (CA) – Sharade Le Fey (Rader) – na konci roku 2017 se objevil inzerát na prodej 12letého arabského plnokrevníka po Sanskrit, který má za sebou 3x dokončený Tevis Cup a přes 1800 mil bez eliminace (s majitelkou a jezdkyní Kim Zvik). Sarah Gray udělala dobrý obchod. Ovšem Sarah není jezdkyně bez bohatých zkušeností, která si prostě za své peníze koupil koně do Tevis Cupu. Její vytrvalostní skóre je přes 2 a půl tisíce mil.

Muly, mustangové, Quarter horse, hannoverský kůň

Kromě drtivé převahy arabských koní, angloarabů a podílových arabů se na startu objevilo: 

5 mul

 • 35. místo - Shane Lester – Ticket
 • 36. místo - Frank Smith – Raptor (loni 41.)
 • 52. místo - Kelly Blue – Bizmo
 • Sabrina Donohue – Traveler (elim)
 • Jeniffer Mather – Sarah (elim).

4 mustangové

dva v první desítce, dva nedokončili

 • Haley Esteves - Back Alley Sally (elim)
 • Andrea maitland – Liliana Vess (ret)

Americký klusák (standardbred)

 • Anette Phillips - THE MAGIC (elim, kulhání)

Morgan

 • 52. Sarah Rinne - Steinauer

Dále se TC zúčastnili třeba i hannoverský kůň (elim), quarter horse (elim).

 

K dalšímu čtení k Tevis Cupu doporučujeme:

Připojené obrázky

Připojené články

13.08. 2014 16:00 Tevis Cup - sen vytrvalců
11.08. 2015 08:00 60. Tevis Cup zná své vítěze

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. EFCA

  Morgan

  12:50 - 02. 08. 2018

  Morgan se jmenuje Silver Valley Tate, je to devítiletý valach. Steinauer je místo bydliště ;)

 • 2. gamblerka

  Morgan

  13:01 - 02. 08. 2018

  Alenojo, máte pravdu, bohužel jsem se ve tři ráno překoukla. Děkuju za upozornění:)

 • 3. EFCA

  Morgan

  13:11 - 02. 08. 2018

  Reaguje na 2.

  Nevadí ;) Já jen, že jsem ho sledovala ;)
  Děkuji za hezký článek!

 • 4. gamblerka

  morgan

  13:40 - 02. 08. 2018

  Reaguje na 3.

  To je dobře, já se musím přiznat, že jsem se na něj tolik nezaměřila, vím, že tam byl ještě morab - ale docela jste mě inspirovala se o ně zajímat víc, protože o morganech se v souvislosti s vytrvalostními závody ví málo a přitom jsou fakt dobří.

 • 5. EFCA

  Morgan

  14:03 - 02. 08. 2018

  Reaguje na 4.

  Jsou dobří v mnoha sportech, jsou to takoví malí úsporní koníci s krásným pohybem ;)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: