160 km dostih má nový časový rekord!!

26. 2. 2007 Lenka Kerumová

V 05:45:00 ráno 17. února 2007 v Al Wathbě, Mezinárodní vytrvalostní vesnici v Abu Dhabi, se do jednoho z nejprestižnějších 160 km vytrvalostních dostihů světa pustilo 101 koní. Dokončilo jich 28, první čtyři v cíli byli emirátníci, a vítězný kůň pokořil 160 km pouště za 6:41:33, což znamená průměrnou rychlost 23,91 km/hod. Druhý v cíli (6:47:41) dostal cenu kondice.

Při prvním přečtení výsledků mne napadá, kam "emirátníci" ve vytrvalosti spějí. Jsou výkony jejich koní skutečnou výkonností určující kvalitu jejich chovu, či jde jen o "rychlokvašky", které tento nápor prostě nevydrží a po roce zmizí z tabulek vytrvalostních závodů? Takovýchto fenoménů, které celý rok podávají na 160km skvělé výsledky, pak jsou následující sezónu v Gate 2 či 3 vyřazováni pro kulhání a následující sezónu už o nich nikdo neví, se dá najít bez námahy více. Viz jen např. databáze FEI.

První ne-emirátní jezdec v cíli byla Španělka Maria Alvarez Ponton na koni Nobby, půl hodiny za vítězem. Jeho průměrný čas na uklidnění byly 3m52s, s průměrnou rychlostí 22 km/hod.

Ani Margaret Wade nezklamala. M. Wade byla mezi pozvanými na první Prezidentský pohár a top výsledků dostahuje pravidelně na kterémkoli kontinentě. Z dalších známých jmen, kteří letos v Dubaji doběhli, pak zmiňme Liz Taylor z Velké Británie, a Francouze Stephane Chazela, od něhož kupuje své koně u nás sídlící Peter Reichmann. Stephana jsme mohli vidět i u nás v moravském Zábřehu.

Na diskuzích v souvislosti s rychlostmi, kterých emiráčtí koně dosahují, se probírá i styl, jímž emirátníci na koních sedí. Na obrázku dole je letošní vítěz. Připomíná vám to něco?



Tak tak, velbloudí závody...
Možná to tak nevypadá, zdá se dokonce, že jezdec dává koni volnou otěž, ale velice často lze vidět, že se za otěže drží, a to nemluvě o stabilitě sedu při překonávání výškových rozdílů...

I když dnes často jezdí místo dětí či dospělých robotci, emirátníci na koních neumí jezdit, protože na velbloudech se jezdí jinak. "Najdi jeden rozdíl", tak by se tyto dvě fotografie daly nazvat.

Otázkou tedy zůstává, co na to říkají koně. Co jejich záda? Jak je možné, že dosahují takových rychlostí s pytlem brambor v sedle?

Tyto otázky si kladou mnozí vytrvalostní jezdci, a často lze vidět, že mění svůj sed, aby se přiblížili emirátským vítězům. Něco na tom přeci musí být, když jsou tak úspěšní...

Jedna velice úspěšná vytrvalostní jezdkyně Velké Británie působila nějaký čas i ve stáji šejka Maktouma. Učila jeho syny jezdit. "Nejsou bez talentu, neuměli nic a chtěli se učit. Líbila se jim německá drezúra, a styl Rodrigua Pessoi. Do té doby, než jsme se vrátili do Dubaje a oni viděli dostihy velbloudů a nadchli se opět pro typický sed populárních žokejů. Je těžké jim vysvětlit, že kůň potřebuje odlehčit a pomoci, když vítězí i s takovým sedem průměrnou rychlostí 20 km/hod."

Tož to jen tak na zamyšlenou. To je pak krása pohledět na Anču Matějčkovou nebo Markétu Terberovou. O té se, mimochodem, zmíníme v dalším článku, protože spolu s ostatními našimi juniorkami dosáhly vynikajícího úspěchu ve stejném závodě určenému juniorům, který se běžel o týden dřív.

Na závěr fotečku robotků, když už jsme o nich mluvili.... (zdroj oficiální stránky Camel Racing v UAE ).

Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Španělsko je jejím druhým domovem, pouště kolem Dubaje má proježděné křížem krážem. Potěší vás milý a inspirativní rozhovor s Táňou Terberovou tak…