10 pravidel pro spokojeného koně podle Andrewa McLeana

31. 07. 2017 05:00

Obrázky: 4

Autor: The Horse Magazine Rubrika: Teorie ježdění Zdroj: The Horse Magazine Překladatel: Kateřina Lipinská Počet přečtení: 6889 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Články od světoznámého etologa, zabývajícího se pohodou sportovních koní při výcviku, si nikdy nenechám ujít, protože jen málokdo tak dobře ví, o čem mluví a dokáže propojit teorii s praxí. V tomhle nejnovějším článku shrnuje to nejpodstatnější pro to, aby se váš kůň cítil dobře jak při práci, tak mimo ni. A není náhodou, že hned v prvním bodě stojí nutnost volného pohybu v blízkosti ostatních koní, průběžné krmení a… nu však čtěte dál.

The Horse Magazine požádal Dr. Andrewa McLeana o vyjmenování deseti nejdůležitějších pravidel, které je potřeba mít na zřeteli při zacházení s koňmi. Zde jsou.

Pravidlo 1: Koně by optimálně měli pobývat s dalšími koňmi nebo vedle nich; měli by mít k dispozici objemové krmivo v průměru 13 hodin denně, a pokud je to možné, měli by pobývat spíše na větším prostoru než ve stáji.

vs

Lidé od koní by neměli přeceňovat koňskou inteligenci, tedy měli by se vyvarovat soudů, jako například „on ví, co udělal špatně", nebo používat opožděné odměny nebo tresty. Neměli by ale koně ani podceňovat tím, že „koně nemají žádné emoce ani nemohou trpět, takže s nimi můžete zacházet, jak se vám zlíbí."

Pravidlo 2: Při učení pomocí negativního posílení je to uvolnění tlaku, které koně něčemu učí, takže je nezbytné při požadované reakci uvolnit tlak. Pokaždé, když je odstraněn tlak, je odměňováno aktuální chování, tedy i v případě, že koně vstoupili do vašeho osobního prostoru a vy jim ustupujete. Odměna pamlsky, pokud je používáte, by měla přijít okamžitě po správné reakci nebo může následovat sekundární posilovač, jako je hlas nebo klikr, který ale musí zaznít okamžitě. Trestům je vhodné se vyhnout, nicméně jestliže ho použijete, pak to musí být ihned po nežádoucí reakci. A klasické podmiňování znamená, že pobídky by se měly minimalizovat až k minimálnímu množství tlaku a převést na pomůcky, které si vyberete.

bePravidlo 3: Vždy si buďte jistí, že kůň dokáže rozlišovat mezi pomůckami pro jednotlivé reakce a cviky.

Pravidlo 4: Složitější reakce budujte postupně, v jednoduchých krocích od začátku a po jedné.

Pravidlo 5: Nepoužívejte současně dvě různé pomůcky. Každá pomůcka by měla vyvolat určitou reakci. Ve většině případů jí bude pohyb končetiny, která se v tu chvíli v tom daném chodu odráží. I v piruetě by měly pomůcky přicházet v rytmu pohybu, má-li být provedena správně.

Pravidlo 6: Vždy si buďte jistí, že pro každou reakci existuje jedna jedinečná pomůcka (signál).

Pravidlo 7: Buďte konzistentní, v tréninku vyžadujte reakce koně vždy stejnou pobídkou na stejném místě a tak vytvářejte návyky.

Pravidlo 8: Trénujte koně, aby vydržel ve stejném rytmu, dokud mu nedáte pomůcku k něčemu jinému (takže do něj nebudete neustále dloubat). To je princip sebenesení. Pokud mu na pár kroků nabídnete otěže, neměla by se změnit jeho rychlost, rámec ani pozice hlavy a krku.

vw

Klidné holeně, klidné ruce = sebenesení.

Pravidlo 9: Vyhněte se v tréninku strachovým reakcím co nejvíce a pomocí zpomalujících pomůcek se snažte, aby kůň nereagoval ve strachu. Pokud kůň vyhazuje, vzpíná se, nebo pohybuje nohama rychleji, než považujete za žádoucí, zpomalte ho!

Pravidlo 10: Nedovolte, aby se kůň dostal do většího stresu, než je nezbytné k vyvolání reakce. Udržujte hladinu vzrušení tak nízkou, jak je to jen možné s ohledem na reakci, kterou učíte. Některé reakce a chování koně nabudí víc než jiné.

Kdo je kdo: Dr. Andrew McLean, PhD, BSc, Dip Ed
bwsZískal doktorát z etologie koní (kognice a učení koní), je celosvětově proslulým a uznávaným etologem. Zabývá se učením koní, drezurními principy a welfarem, často tato témata přednáší na univerzitách a konferencích. Opakovaně byl zván na Equitanu i Global Dressage Forum. Je uznáván i mezi evropskými špičkovými drezurními jezdci (resp. jezdkyněmi). Je jedním ze zakladatelů a čestných členů ISES (International Society for Equitation Science), mezinárodní společnosti, jejímž cílem je výcvik koní dle etologických principů, což by mělo zlepšit pohodu a welfare trénovaných zvířat.
Jezdil všestrannost (je vítězem známého australského třídenního závodu všestrannosti - Gawler Three Day Event course), parkury až do nejvyššího stupně a v národních soutěžích byl úspěšný i na drezurním obdélníku. Kromě vlastního ježdění je především vyhledávaným drezurním trenérem, vede své výcvikové centrum (Australian Equine Behaviour Centre). Pro své zkušenosti spojené s dobrou znalostí psychologie koní bývá často žádán o pomoc s problematickými koňmi při redrezuře.

Připojené obrázky

Připojené články

19.03. 2010 05:00 Tváře současné drezury: Andrew McLean
18.06. 2012 05:00 Princip tlaku ve výcviku
16.07. 2012 05:00 Princip výlučnosti (jedinečnosti)
27.08. 2012 05:00 Princip sebenesení
10.09. 2012 05:00 Princip strachu. Proč koně prchají?

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. janinka

  Hezké :-)

  10:43 - 31. 07. 2017

  Jen bych doplnila, že hlas nebo klikr sice může být sekundárním posilovačem, ale sem by mně osobně víc sedělo slovo "bridge", "marker" nebo české "přemostění".

 • 2. Katka K.

  re

  10:58 - 31. 07. 2017

  Reaguje na 1.

  Díky, mám McLeana moc ráda, nesmírně mi sedí způsob, jak dokáže věci přesně popsat a pojmenovat a má to srovnané. Myslím, že význam je zde jasný, ale bridge je termín, spojovaný s pozitivní motivací a McLean není pozitivkář, takže se drží svého. :-)

 • 3. janinka

  Jo...

  11:13 - 31. 07. 2017

  A primární a sekundární posilovače spojeny s R+ nejsou?
  Já si pod sekundárním posilovačem představím buď něco, co není základní životní potřebou (což jsou jídlo, voda, teplo, kontrola), nebo něco, co je vybudované člověkem (tj. např. drbání někdo bude řadit do primárních, pokud funguje hned).
  Čiliže to hlas a klikr být může a nemusí. Je to terminologická drobnost, rozhodně nic zásadního. :-)

 • 4. Katka K.

  re

  11:23 - 31. 07. 2017

  Reaguje na 3.

  Hele bít se za to nebudu, ale tyhle termíny jsem znala v rámci etologie dávno před tím, než tu nějaká R+ byla. Termín bridge jsem slyšela poprvé až v souvislosti s pozitivkou.

 • 5. nitka

  R+

  13:01 - 31. 07. 2017

  Reaguje na 4.

  Taky se za to nebudu bít- opravte mě, pokud se pletu :-) R+ čili pozitivní posílení je v rámci etologie či spíš teorie učení podobně starý termín jako ty výše zmíněné.
  Že se práce se zvířaty na principu R+, lidově zvaná pozitivka, v současnosti dostává do módy, s tím nijak nesouvisí.
  Jinak článek se mi moc líbí.

 • 6. Katka K.

  re

  13:33 - 31. 07. 2017

  Reaguje na 5.

  Jistě, ale řeč je o termínu bridge.
  A jelikož vidím, že tu frčí chytání za slovíčka, opravuji svou formulaci z první reakce: ...bridge je termín, spojovaný s prací se zvířaty na principu R+, lidově zvanou pozitivka...
  Ve druhém příspěvku si nahraďte R+ opět touto dlouhou citací.

 • 7. nitka

  R+

  07:23 - 01. 08. 2017

  Reaguje na 6.

  Myslím, že chytání za slovíčka tu nefrčí...vždyť píšu 'opravte mě, pokud se pletu' a smajlík :-)
  Já jsem reagovala na tuto formulaci
  "ale tyhle termíny jsem znala v rámci etologie dávno před tím, než tu nějaká R+ byla"
  jen jsem chtěla dodat, že R+ není až taková novinka :-)
  Pokud to vyznělo jako rejpání nebo slovíčkaření, tak se omlouvám.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: